Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia legiferează la tariful de 1900 de lei/minut

Nou record administrativ

Consiliul Local Slobozia legiferează la tariful de 1900 de lei/minut

Joi, 25 octombrie 2018, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat 13 proiecte de hotărâri, unele de interes real pentru comunitate. Remarcabilă rămâne însă viteza cu care au fost aprobate aceste proiecte de hotărâri, respectiv 10 minute. Altfel spus, pentru fiecare minut de «legiferare», slobozenii au plătit 1900 de lei. Asta da performanță!

O performanță tristă Săptămâna trecută, la ședința ordinară a Consiliului Local Slobozia au participat 19 consilieri. Ei au votat (sau s-au abținut de la vot) 13 proiecte de hotărâri în puțin peste 10 minute, reușind un nou record administrativ! Raportate la valoarea in­demnizațiilor încasate, 1000 de lei net, costurile acestei ședințe ordinare de consiliu local se ridică la 1900 de lei/minut. «Am participat și la ședințele din comisii...» s-a justificat în fața calculului unul dintre consilierii PSD prezenți. Dincolo de această speculație financiară, ședința din luna octombrie consfințește o performanță tristă. După 2 ani și jumătate de activitate, administrația Mocioniu a reușit să anihileze orice formă de opoziție din cadrul Consiliului Local. Lipsite de miză politică, proiectele supuse votului în plen au fost aprobate pe bandă rulantă, fără explicații și fără a stârni interesul legitim al consilierilor. Transformați în marionete, aleșii locali aprobă fără justificări orice proiect de hotărâre, permițând primarului Adrian Mocioniu orice tip de exces!

O nouă listă de repartiții pentru locuințele ANL
Pe ordinea de zi a ședinței au figurat 13 proiecte de ho­tărâri, unele de interes real pentru comunitate. Printre acestea se nu­mără cele privind aprobarea burselor pentru elevi, aprobarea inventarului domeniului privat al municipiului sau aprobarea contului de veni­turi și cheltuieli al municipiului. Cele mai importante rămân însă proiec­tele privind aproba­rea listei de priorități pentru acorda­rea de locuințe sociale și re­partizarea de lo­cuințe ANL. Potrivit notei de fundamen­tare, pe lista solicitanților de locuințe sociale fi­gurează 23 de cetățeni din cei 84 cărora le-au fost solicitate documentele necesare evaluă­rii situației în care se află.Aprobarea acestei liste de priorități nu presupune însă automat repartizarea unor locuințe sociale. În cazul repartiției lo­cuințelor tip ANL, situația este similară. Funcționarii din cadrul Primăriei Slobozia au asigurat însă plenul Consiliului Local că în perioada imediat următoare vor declanșa procedura legală pentru realizarea unei noi liste de priorități, actualizată. Ulti­mul proiect votat a fost cel privind rectificarea bugetului de venituri și cheltuieli. Ne­cesi­tatea acestui proiect a fost susți­nută de către primarul Adrian Mocioniu. Conform decla­rațiilor sale, rectificarea este necesară pentru buna funcționare a administrației până la sfârșitul anului în curs. Rectificarea a fost posibilă ca urmare a diminuării cu 6,2 mi­lioane de lei a capitolului «Transporturi» ca urmare a «economiilor înregistrate»...

2 Noiembrie 2018, 10:05 (4162 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Local Slobozia preia controlul asupra Primăriei
Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!
Propunere de majorare a tarifelor pentru măturatul stradal
Consiliul Local și-a votat majorarea indemnizațiilor de ședință

Comentariile cititorilor:


Bebe:
(3 Noiembrie 2018, 04:28)
Ședință de ordinari spuneți ?!!!!
VEORICA SI TARA EI:
(2 Noiembrie 2018, 18:54)
lasati i sa se bucure si ei, sa manance si gura lor nesatula.mai au putin, cine ii mai alege?madama aia de langa primar mai are nitel si iese la pensie-daca n-o nimeri prin alte...celule de criza-si apoi, cine o sa o mai bage in seama?//poate sunt destui care s-o scuipe pe strada...ca, in rest, competenta pe paine.pentru 2 lei, o vand si pe ma sa, d apoi orasul amarat cu pretentii de intelectuali....de balta