Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Oda lui Viky Berbec pentru Preasfințitul Vincențiu

Vrednică este!

Oda lui Viky Berbec pentru Preasfințitul Vincențiu

Nevasta protopopului de Urziceni, Victorița Berbec, i-a închinat Preasfințitului Vincențiu o odă pe Facebook. Ceilalți protopopi caută soluții pentru a contrabalansa acest avantaj. Redăm, din nerăbdare, un fragment din oda cu pricina: «De toate el s-a îngrijit a fi/Pentru bisericile din acest ținut./Pictură, cruci și temelii.../Din cea mai bună daltă și calitatea I».

Mare e grădina Preasfințitului!
Viky Berbec e numele de scenă al Victoriței Berbec, soția protopopului de Urziceni, Aurel Berbec. Iar scena e Facebook-ul, unde doamna Viky postează regulat, semn că s-a plictisit de colaci și prescuri. Pe 24 octombrie anul acesta, dumneaei a fost smintită de Polimnia, muza poeziei religioase, și a compus o odă în vers alb pentru Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. Și am fi tăcut, vă jurăm, că am înțeles că nu e om fără de păcat, iar ale noastre sunt câtă frunză. Dar dacă tăceam, bijuteria de text din care regre­tăm că nu putem reproduce doar un fragment, ar fi rămas pe veci îngropată în burta Facebook-ului: «Episcop drept și sfânt, părinte-n Bărăgan/În așezarea vieții mele/Deasupra capului cel gol,/Primit-am binecuvântarea/Unui episcop iu­bi­tor.../Din când în când în glas de psalmi/Am ascultat îndemn divin.../Și-am lăcrimat atunci când am știut,/Câtă iubire-n inimă a ascuns/Îl dau de gol sclipirile din ochi,/Când la vederea pruncilor, se schimbă/Și văd deasupra dânsului zburând.../Văpăi de aripi ca din cer tri­mise./Mai știu c-odată stând în rugă­ciune,/Cu mâinile spre cer a dat dreptate/Și norii iar s-au risipit îndată/...La o icoană Sfântă, toți să ne-închinăm».

În loc de comentarii
Comentariile sunt de prisos, evident. Întâi pentru că e de ajuns că muza Polimnia și-a bătut joc destul de coana preoteasă. Apoi pentru că ne închipuim că Preasfințitul însuși, oricât de învățat ar fi cu ascultarea fără crâcnire, trebuie că s-a simțit jenat de-atâta deșănțare. Și, în sfârșit, pentru că epitetele, metaforele și anacoluturile depășesc modesta noastră putere de înțelegere și sinteză. Ce știm însă fără greș e de ce a scris Viky Berbec oda cu pricina. Ei, bine, o muscă martoră la chinurile creației, se jură că imediat după ce a postat coana preoteasă a dat un telefon cui trebuie și s-a asigurat că Preasfin­țitul va afla despre isprava ei. Că altfel cum și-ar putea ajuta ea, o biată femeie, bărbatul căzut în dizgrație... Da, da, ați citit bine! Iar surse mai bine informate decât noi confirnă negru pe alb că după dizgrație, urmează mazilirea. Căci Preasfințitul, deranjat de gradul mic de încasare al Protoeriei Urziceni și de misi­onarismul lăudabil al părintelui Berbec, a găsit un înlocuitor. Așa că ea, o biată fe­meie, s-a gândit să-și ajute după puteri bărbatul, scriind să-l înduplece pe Preasfințit, doar-doar n-or ajunge la Cuca Măcăii sau și mai rău, Doamne-Ferește, muritori de foame. «În chipul luminat se-n­­dreaptă zi de zi,/Imensitate de iubire și blândețe /Și nimeni n-are drept a ne fura, /Ceea ce Dumnezeu ne-a dat;/EPISCOP drept și sfânt.../Părinte-n Bărăgan!». Ei, ­acum ați înțeles de ce nu comentăm?

Concurența nu doarme Părintele Berbec nu e singurul protopop sub ascultarea Preasfințitului în Ialomița. La Slobozia, acesta îl are pe Ionuț Butu, al cărui singur păcat (invo­luntar) e acela că nu e căsătorit. Prin urmare, nu există o coană preoteasă care să scrie poezele... Așa că acesta a fost avertizat că trebuie să majoreze cu 50% înca­sările Protopopiatului. Al treilea protopop e cel de Fetești, Marian Pătâr­lăgeanu. Soția lui însă, spun apropiații, nu prea ar dori să scrie poeme sau alte capodopere de gen. Drept urmare, cum primej­dia e mare, se pare că protopopul de Fetești și-a angajat un scrib pe care-l plătește cu colive să scrie-n locul ei... Nu po­ezii, că e prea riscant! Dar o epistolă către Prea­sfin­țitul Vincențiu, publicată la loc de cinste... În «Lă­cașuri Ortodoxe», de exemplu, unde Prea­sfin­țitul combate în continu­are «derapajele» unor «așa-ziși jurnaliști care încearcă să pună paie pe foc, de dra­gul ratingului cu orice preț, chiar călcând în picioare propria deontologie profesională». A, ne iertați! Ăștia trebuie că suntem noi, trompetele lui Soros. Iar dacă Prea­sfințitul o spune, atunci musai că are dreptate...

2 Noiembrie 2018, 12:20 (4775 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Episcopia salvează PRO România!
Centru socio-cultural marca PS Vincențiu
Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Comentariile cititorilor:


Vasy:
(9 Noiembrie 2018, 17:03)
Il rog pe preotul M din Tandarei sa nu se mai laude prin sat ca datorita lui s-au accesat fonduri la biserica preotului V. Preotul M sa-si vada de jmecheriile lui cu apartamentul inchiriat la Gal pe bani multi chirie ca la Paris. Nu te da mare ca ai facut tu ceva cu fondurile te rog . Tu ai facut mai mult rau, ai pus piedici la acest efort si acum bagi botu la savarina
Vartolomeia:
(8 Noiembrie 2018, 09:05)
Ca de la Viky pentru Vicky :)))
un bun crestin:
(4 Noiembrie 2018, 13:56)
DOAMNE DE UNDE A SCOS ACESTE CUVINTE ,,EPISCOP DREPT SI SFINT ,,CA NU LE POTI ROSTI .ESTE CEA MAI JOZNICA MINCIUNA SI D-ZEU STIE CA NU-I NICI DREPT NICI SFINT daca nu primeste banuti stabiliti cind merge sa viziteze aceste biserici
Ștefan:
(4 Noiembrie 2018, 13:13)
Chiar și-așa! Cine este viky berbec?!? Dacă e cadru didactic, vai de educația elevilor! Lingăi, cocoșați, preșuri! Așa îi va educa, după chipul și asemănarea sa.
Petro:
(4 Noiembrie 2018, 12:00)
Dar ce a făcut doamna Victorița Berbec pentru județul Ialomița nu ati vazut?! Premiile pe care le aduce an de an alături de copiii pe care ii îndrumă, premii de nivel național cu ocupare de locuri fruntase? Rușine să vă fie ca dați cu pietre intr-un om pe care nu-l cunoașteți! Comuniști sunt cei care au înțeles că democrația inseamna uraciune, mizerie și cuvine aruncate că dintr-o salbă de ...prostime! Rușine!!!
Manasia:
(3 Noiembrie 2018, 12:27)
Mulțumim cetățeanului REPER care a dat adresa unde să găsim genialitatea de text..,,
Manasia:
(3 Noiembrie 2018, 12:24)
Am citit oda. Este rușinos de jalnică. Mare prostituție! Cine este Viky Berbec, nu mă interesează.Cine a scris această scremătură de odă, este un lingău al vremurilor... Mai sunt mulți, așa!
@Nicușor Urziceni :
(3 Noiembrie 2018, 09:09)
Aaaaaa, ce-ai facut Coana Viky? Ai iesit de pe feisbuc si te-ai apucat de comentarii rautacioase...Vezi ca te vede Domnul....Nu generalul Vicentiu, ala de te plimba cu vorba ca-l scapa pe protopopul matale!!!!
Nicușor Urziceni :
(3 Noiembrie 2018, 07:32)
Acești asa-zisi jurnaliști calcă peste oameni și fără a se documenta despre subiecti regurgiteaza răutatea ce-i posedă. Desigur că au libertatea de exprimare dar cand nu ai informatii si inventezi asa de dragul de a lovi in Biserică si slujitorii ei mi se pare ca nu mai avem de a face cu oameni normali ci cu oameni bolnavi de răutate și invidie....iar acestea două sunt surorile prostiei..
Lenin:
(3 Noiembrie 2018, 06:57)
E clar! Romanilor le e dor de dictatura si comunism. Altfel cum se poate explica faptul ca au permis ridicarea unora ca Dragnea,Moraru etc? Si le mai facem si ode si le pupam tablourile!
Reper..:
(2 Noiembrie 2018, 22:21)
Cam p'aici-sha este minunata si nepretuita oda provenita din preaplinul (!) de simtire al dnei Viky!

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1967210793325157&;set=pb.100001087667870.-2207520000.1541189765.&type=3&theater

De fapt divers, utilizarea unui nume atit de profan pe FB - Viky - poate sugera ca nu o da cucernicia afara din casa in mod excesiv!

In rest, felicitari autorului acestui articol! O fi, n-o fi din vegetalul  Baragan, dar un emblematic intelectual al Urziceniului (Constantin Toiu) ar  aprecia acest articol de pe partea lui de rai.
vox:
(2 Noiembrie 2018, 17:27)
O placere literara, un articol excelent.
Gheorghe, Urziceni:
(2 Noiembrie 2018, 17:23)
Are talent dna.protopopa. Sa recunoastem ca ne baga in melancolia cultului personalității. Face ce ii place Preasfintitului cu un scop foartee clar. Ppate ca trb.sa.primeasca vreo funcție importantă. Bravooo. Jertfa, spirit si lingusire ...deloc creștinească. Dar dacă asa Ii place.? Oare Dansul citeste ce se scrie ? Ca in ultimul timp mare smintire a mai provocat.
bravo:
(2 Noiembrie 2018, 13:52)
nu stiu cine esti, autorule de articol, dar esti bun! ai verva si cultura.sa mai scrii! ai curaj,ceea ce nu prea rasare prin amaratul de baragan, cotropit de golani! sigur nu esti baraganean, ca astia, majoritatea nu stiu sa lege 2 vorbe, cauta functii pe care le capata prin lingere( nu ungere doar) si nu tolereaza inteligenta.felicitari!