Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

CIREȘARUL

CIREȘARUL

La Popasul Chirana, pe mâna dreaptă cum mergi spre Vlădeni, a crescut din pământ... o livadă de cireși olandezi! Livada se întinde pe 7 hectare și a fost plantată săptămâna trecută. Valoarea investiției este de aproximativ 400 mii de euro... O treime din această sumă a fost suportată de către Ionuț Jipa, proprietarul livezii: «E un vis din copilărie. Și, dacă am noroc, și o afacere profitabilă...».

Un vis așteptat 4 ani Ionuț Jipa are 33 de ani și este co-proprietarul serei hidroponice de la Chirana. Dar și-a dorit întotdeauna să aibă o livadă de cireși. Atât de mult încât, în urmă cu 4 ani, s-a decis să acceseze fonduri europene pentru a-și îndeplini visul. A lucrat mai bine de un an la pro­iect și s-a prezentat cu el la AFIR. «Am avut o livadă de caiși timpurii... Dar, din cauza schimbărilor climatice, a trebuit să renunțăm la ea. Visul de a avea o livadă de cireși e însă mai vechi... A fost o decizie sentimentală! Primul proiect pe care l-am depus a fost respins pentru că lipsea o ștampilă. Am dat, pro­babil, peste persoana nepotrivită. Așa că a trebuit să o luăm de la capăt!». După alți 2 ani de muncă și așteptare, proiectul a fost aprobat: 400 mii de euro prin «Submăsura 4.1 a-Investiții în exploatații pomicole». Însă acela a fost doar începutul unei aventuri al cărei punct final nici măcar Ionuț nu îl cunoaște...

Cireșii olandezi superintensivi La sfârșitul lunii octombrie 2018, Ionuț Jipa a luat drumul Olandei și a cumpărat cireșii. Înainte de a se hotărî, Ionuț Jipa a căutat alternative. A încercat și în Belgia, și în Grecia, și aici, în România. A găsit și cireși la 3 euro... A preferat să-i cumpere cu 10 euro bucata pentru că olandezii au fost singurii care au oferit factură și licență pentru a produce cireșii. Secretul cireșilor olandezi l-a aflat însă abia când a ajuns acolo: «Pe masa olandezului am văzut 3-4 pere mari, uriașe... L-am întrebat dacă așa sunt toate. A râs și mi-a spus că olandezii nu aveau astfel de pere... Dar bunicul lui a fost în Basarabia cândva și a adus semințe de pară pe care le-a îmbunătățit. Ăsta e tot secretul lor. Soiurile se ameliorează!». Soiul ales de Ionuț se numește «Gisella 5». Un soi «profesional», făcut special pentru a fi exploa­tat în regim intensiv. Adică o medie de 18 tone de cireșe la hectar, cireșe mari și negre, așa cum se cere acum pe piața de profil.

Livadă cu protecție antigrindină În livada lui Ionuț se lucrează zi-lumină cu o firmă specializată în plan­tarea cireșilor. Cireșii au 2 ani, dar arată ca de 4... Sunt viguroși și înalți mai bine de un stat de om. Muncitorii îi înșiră de-a lungul unor spalieri înalți de 4 metri, aliniați la dungă. Deasupra va fi instalată plasa antigrindină, fiindcă Ionuț nu vrea să riște pierderea recoltei. «Mă lovesc de lipsa de expertiză... Pentru serele noastre, sere high-tech, importăm toate lucrurile de care avem nevoie. Pentru livadă, sperăm să nu se întâmple așa... Avem o tradiție în spate, va fi mai ușor. Dar tot nu vreau să risc nimic! De aceea am ales să instalăm o plasă antigrindină...». Până la plasă, trebuie însă plantați cireșii... Sunt 12700 și se plantează contra-cronometru pentru că există riscul să se usuce. Îl întrebăm ce simte: «Îngrijorare... E o mare respon­sabilitate. Dar când o să văd prima cireașă, o să fiu mândru!».

Sakura de Bărăgan
Prima cireașă de la Chirana va fi pe piață peste 2 ani. Însă Ionuț Jipa speră să guste pri­mele cireșe anul viitor. Însă am­bițiile sunt mari, mult mai mari. «Vom vinde și în țară, desigur... Dar avem convingerea că putem pătrunde ușor pe piața externă! Cireșele noastre se vor coace mai devreme decât cele din Olanda, de exemplu. Pentru că vara vine ceva mai devreme la noi. Fereastra nu e mare, maxim două săptămâni. Dar ar putea fi de ajuns pentru a asigura desfa­cerea producției!». În cazul în care totul merge conform planului, investiția se va amortiza în 5 ani... Dar competiția e acerbă, pentru că livada lui Ionuț nu e singura din zonă. Livezi de cireși, mai mari sau mai mici, sunt exploatate în ultimii ani la Murgeanca, Lacul Rezii, Amara sau la Căzănești. Și numărul lor crește: «Eu văd concurența ca un lucru bun. Poate cel mai bun lucru care ni se poate întâmpla...».

3 Noiembrie 2018, 08:10 (2138 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Anca R:
(6 Noiembrie 2018, 09:13)
Bravo, Ionut! Rosiile sunt minunate, asa vor fi si ciresele sigur !!! Good job! Esti un bun afacerist n-am ce sa spun :)
dragos :
(5 Noiembrie 2018, 07:50)
ne anuntati cand se coc, pt ca as putea fi un adevarat cumparator. pana atunci, multa bafta
Tudor Mihail:
(4 Noiembrie 2018, 07:28)
Felicitari pentru curaj!
Sa intri pe pofit cat mai repede si sa depasesti toate obstacolele care sigur vor apare,la o asemenea investitie.Multa bafta!
Oana S.:
(3 Noiembrie 2018, 11:48)
Bravo, Ionut..thumbs up!