Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

EXPUR susține «Generația Z»-echipa trupei de teatru în limba franceză a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia

EXPUR susține «Generația Z»-echipa trupei de teatru în limba franceză a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia

În ADN-ul companiei EXPUR, RESPECTUL, ÎNDRĂZNEALA și PERFORMANȚA sunt valori importante pe care compania le-a regăsit și în comunitatea locală, la o echipă de elevi din clasele a X-a, a XI-a și a XII-a din trupa de teatru a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia, care pune în scenă, în diferite locuri ale lumii, piese de teatru în limba franceză. EXPUR a ales să îi învestească cu încredere și să își pună amprenta în formarea lor, nu numai pentru școală, ci pentru viață. Managerii companiei au fost impresionați de puternica determinare a liceenilor de reușită-de la a se expune experienței de exprimare în public într-un eveniment internațional și a-și învinge fricile, la a transforma emoțiile într-un lucru pozitiv, a vorbi perfect în fața unor nativi, până la întreaga evoluție pe zona dezvoltării personale.
Unul dintre cele mai recente proiecte ale adolescenților a avut loc în Maroc, într-un schimb de experiență cu mai multe trupe internaționale, ocazie cu care au intrat în contact și cu echipa Lesieur Cristal, o companie soră a EXPUR, parte din Grupul Avril. «Les Francforts» au fost apreciați pentru calitatea interpretării, pentru ingeniozitatea costumelor și pentru nivelul foarte bun al exprimării în limba franceză. Pentru copii, faptul că au ajuns într-o țară atât de ofertantă și că au intrat în contact cu o cultură și istorie bogată a fost extraordinar, iar pluralitatea limbilor vorbite de aceștia a fost bine primită.
Echipa care, pe lângă școală, alege să aducă un altfel de exemplu, încercând să devină, prin preocu­pări și pasiuni, pentru mulți desuete (limba franceză și teatrul), a fost formată din Marinela Constantin, Alin-Ștefan Pahonțu, Petru-Liviu-Pavel Mușat, Andreea Roxana Romaniuc, Arthur-Cristian Maurer, Violeta Vizireanu, Ana-Maria Diamandopol și este coordonată de doamna Elena Mocanu, profesor de Limba Franceză, inițiatoarea primului festival de teatru din județ, în anul 2002.

«Les Francforts» a deschis stagiunea la Arad
O săptămână la «AmiFran»
În această toamnă, «Les Francforts» a dus mai departe o tradiție neîntreruptă de 13 ani, reprezentând Slobozia la Festivalul Internațional de Teatru de la Arad. Eve­ni­mentul s-a desfășurat în perioada 20-26 octombrie 2018 și a fost găzduit pe scena mare a Teatrului Clasic «Ioan Slavici» . Cei 8 elevi ai trupei, coordonați de profesorul Elena Mocanu, s-au pre­zentat anul acesta în fața publicului cu piesa «Colonelul Pasăre» a scriitorului bulgar Hristo Boicev. Avan­pre­miera acestei reprezentații a fost găzduită pe scena Casei de Cultură Muni­cipală din Slobozia. Cea de a 26-a ediție a Festivalului Interna­țio­nal de Teatru Tânăr Francofon «AmiFran» a reunit peste 350 de li­ceeni din România, Canada, Franța, Italia, Rusia, Bulgaria și Polonia.

3 Noiembrie 2018, 14:25 (2903 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
SUSTENABILITATE
EXPUR sprijină Educația
Sindicatul «Soia 2007» acuză conducerea Expur de «discriminare» (II)

Comentariile cititorilor:


LES FRANCFORTS:
(14 Noiembrie 2018, 22:15)
Vă mulțumim, cu plecăciune! O adâncă și umilă reverență în fața tuturor!
Și .... un motto: ,,Voi ați putea tăia felii
                            Din zborul păsărilor vii?'' (Dan Elias- ,,Mersul pe nori'')

P. S. Î n curând , spectacolul de anul acesta- ,,Le Colonel-Oiseau'' (,,Colonelul -Pasăre'') pe You Tube.
Tot binele! 
Dinu:
(14 Noiembrie 2018, 17:08)
Toată compasiunea pentru toți cei care și-au ratat viața! Da, nu poți să la ai pe toate. Depinde ce-ți dă Domnul. Unele lipsuri sunt greu de compensat cu autoamăgiri. Viață împlinită elevilor!
Dorel:
(14 Noiembrie 2018, 11:27)
Felicitări elevilor talentați și îndrumătoarelor cu simț artistic! La mai mare!
Dora:
(14 Noiembrie 2018, 08:15)
Felicitări copii talentați!
Rareș:
(12 Noiembrie 2018, 21:21)
Toată compasiunea și mila pentru zbaterile sterile ale unor ratați în viața! Le dorim acoperirea deplină a satisfacțiilor personale, de-acum și încă 30 de ani...înainte! Unde Domnul nu dă, nici să nu forțezi pretențiile.
Mila:
(12 Noiembrie 2018, 13:54)
Felicitari! Trista ,,performanta": comentariul inveninat si auto-anihilant la adresa celor care reusesc! Toata compasiunea!
Căutăm suplinitoare!:
(8 Noiembrie 2018, 22:14)
Felicitări! Teatru francez, că cu lb română ne e rușine! La Albă Iulia, pe 1 Decembrie, acolo să vă văd! Cu costume românești, cu tricolorul și cu DEȘTEAPTĂ TE ROMÂNE!! NU istericalele în franceză foarte aproximativă!! Educație patriotică, că nu ne dau francezii păpica! Francofonie ne trebuie, dacă ne trebuie, după ce terminâm cu jalea din Romània!!!!
Fost ,,actor” CNMV :
(8 Noiembrie 2018, 15:03)
Până la o țară ca afară, puneți-l pe CARAGIALE al nostru pe scenă! LĂSAȚI VĂ DE FIȚELE MODERNE CĂ ÎNCĂ NU AVEȚI CU CINE!!! Mai durează un timp, nu vă dați reformatori, din epoca de piatră, direct pe Marte..,
Adevărat prieten :
(8 Noiembrie 2018, 14:57)
Eu cred că facem teatru pentru noi, pentru elevi, părinți, prieteni... să le placă, să înțeleagă și să se educe. NU pentru străini, peste hotare, cu jurii ciudate. Texte clasice, educative, teatru! Se plimbă, bine! Dar nu pretinde că faci TEATRU pentru și cu elevi!! Snobism ieftin. Nu obliga Ialomița să te premieze, deși cred că mândria aici ar fi, nu la ,,premiile” cu care vii din...Polonia!
Valy:
(8 Noiembrie 2018, 13:39)
@un prieten. Dacă ești cine zici, nu le vrei binele acelor circari!
Un prieten.:
(8 Noiembrie 2018, 00:07)
"Istericale de cai verzi pe pereti"? Asta mi s-a parut extrem de jignitor. Este vorba despre talentul si implicarea unor tineri, ce e atat de gresit in a vrea sa faci ceva iesit din comun? Nu raman in urma la scoala, din contra, toti cei din trupa au rezultate excelente, participa la diferite concursuri si olimpiade, pentru ca stiu sa isi organizeze timpul. De ce sa dam cu piciorul intr-o astfel de initiativa? Bravo lor ca reusesc sa se imparta intre scoala si teatru. Dar, de, cine baga in seama niste copii? Mai bine sa ne batem joc si sa ii descurajam, ca asa se face la noi.
In niciun caz nu este vorba despre premii "pentru participare". De fiecare data au fost remarcati, in special in strainatate, unde le-a fost laudat atat talentul cat si nivelul pe care il au la limba franceza.
Cunoscandu-i, imi permit sa spun ca foarte multi dintre cei care au facut parte din trupa de teatru s-au schimbat in bine. Teatrul i-a ajutat sa se exteriorizeze, sa comunice mai bine si sa scape de anumite complexe, lucru care mi se pare minunat.
In alte tari, astfel de initiative sunt incurajate si sustinute, la noi sunt aratate cu degetul. E mai bine sa stai toata ziua in fata unui televizor sau calculator decat sa faci parte dintr-o trupa de teatru. Si cica se vrea "o tara ca afara".
Ion:
(7 Noiembrie 2018, 19:41)
Este o isterie generală pe scenă. Teatru foarte modern!
Alexandru :
(7 Noiembrie 2018, 14:32)
Programa școlară din Franța permite caravană cu teatrul (circul)! În Slobozia este altceva: vrei circ sau carte? ( NU teatru, CIRC!) Are și cine să-ți plătească aiurelile? Bravo, ai rupt inima târgului! Premiile, pe la coadă, pentru participare!
Bravo:
(6 Noiembrie 2018, 12:39)
@zaharie. DA!!
Zaharia:
(6 Noiembrie 2018, 11:29)
Plimbă ursul! Lasă elevii pe mâna te miri cui, nerecuperând nimic. Pleacă pentru niște istericale de cai verzi pe pereți! Teatru de destresare?