Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

proști, ticăloși

Suntem suficient de proști pentru a fi conduși de ticăloși. Un re­zumat al realității de zi cu zi, dezno­dământ al promovării în funcții a unor specimene membri de partid sau exponenți de vază ai «nepotis­mului». Întreg sistemul statal pare prăbușit sub greu­tatea unei mizerii în care ne complacem și despre care cu toții știm. De la Învățământ la Sănătate, Cultură și Agricultură, Justiție și Sport, orice domeniu pare la pământ, zbătându-se în me­diocritatea accentuată de decizii inoportune. Ne scufundăm pe zi ce trece în mocirla creată, întrebându-ne retoric dacă vom reuși să supraviețuim. Nu întrezărim speranțe, dar visăm la schimbarea societății. Asta în condițiile în care, spre exemplu, la mai bine de 6 ani de la consumarea faptelor cu șpăgile de la Bacalaureat, nu au fost anulate diplo­mele obținute prin fraudă... În 2012, acei tineri, sub îndrumarea părinților, au furat startul, activând în prezent în ie­rarhii statale definite. Au capacitate de decizie și, surprinzător, influen­țează destinele altora. Cei care au fraudat un prim examen al vieții au ajuns să predice lecții de moralitate. Gândiți-vă că, pro­babil, la nivelul fiecărui județ s-ar fi produs o astfel de înșelăciune. Doar în Ialomița a fost do­vedită și anchetată, dascălii fiind condamnați la ani grei de închisoare. Cu toate acestea, rodul infrac­țiu­nii, acele diplome de Bacalaureat NU au fost anu­late, permițând posesorilor accederea în învăță­mântul superior și, ulterior, deschizându-se calea spre ocuparea unor funcții în sistem. O generație care a frau­dat la început de drum posibil să încerce și pe mai departe să înșele. Vor conduce instituții, vor deveni oameni politici, dascăli, medici, judecători... Vor constitui, probabil, «elita» unei societăți ce a permis să fie fraudată. Pentru ei, răspunderea acelui moment a fost pasată, trecutul fiind uitat și îngropat de mediocritatea sistemului. Au devenit ticăloșii care conduc niște proști cu suficiență recunoscută.

4 Noiembrie 2018, 09:20 (3028 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
oamenii partidului
«investiții»
plata de Apoi

Comentariile cititorilor:


Cornel:
(6 Noiembrie 2018, 09:38)
@deportat. Se știa că și in pușcărie se stă pe pile. Erai de admirat dacă spuneai totul, cu nume și ,,pronume”! Viteazule!
Deportat:
(6 Noiembrie 2018, 03:23)
Referitor la Bacul din Ialomita , am sa va spun alta poveste ! Un securist tortionar care a condus lagarul de la Vladeni , dupa ce a condus colonia de munca Giurgeni a ajuns sa conduca Penitenciarul Slobozia , unde si_a angajat si fiul , acum un alcolist notoriu ! Fiica a stat la Tirgsor pentru mita la Bac , dar in conditii excelente fata de chinurile indurate de detinutii calcati in picioare de cizma tatalui ! Viata are surprize ! Dar ce lucreaza nepotul tortionarului va spun alta data , desi multi stiti !
Dumitru:
(5 Noiembrie 2018, 19:03)
@gimi este din cei 100... cu diplome false! Mai întoarce Doamne roata să nu mai voteze gloata! Bună deviza!
Bianca:
(5 Noiembrie 2018, 14:08)
MAI ÎNTOARCE DOAMNE ROATA SĂ NU MAI VOTEZE GLOATA! Analfabeții cu diplome false sunt votanții viitorului. Va fi bine, suntem pierduți!
Bucu:
(5 Noiembrie 2018, 13:36)
@vochița. E cam greu de recunoscut o singură grăsană care face ce scrii tu! Și mulți te cred pentru că e pline birourile, cancelariile, primăriile de aline analfabete dar bine înfipte, la o adică. Le zici pe bune.
@Gimi:
(5 Noiembrie 2018, 13:07)
"Sti ce inseamna","la filosit". Da fuga la o carte de gramatica, Gimi, sa vezi ca se scrie: "Stii ce inseamna","l-a folosit".
ion:
(5 Noiembrie 2018, 09:40)
atat timp cat unul care  a distrus un judet , iar acum conduce o tara, cat timp un penal face legi, cat o agramata este sefa guvernului, cat otreapa lui VADIM   este ministru ca si matracuca Carmen dan etc. acesta este reultatul.
Gimi:
(5 Noiembrie 2018, 07:06)
Garoafită @ hai sa-ti zic asa la misto, tu ai stiut vreodata pana acum cine a inventat si implementat obligatoriu examenul de bacalaureatul ? Sti ce inseamna cuvantul bacalaureat ? Stii tu anul si tara care la filosit pt. prima oara ? De ce? Da fuga pe gogăl si intreaba si ai grija sa nu copiezi gresit. Maine sa dai raspunsul !
Nuti spaima Constitutii:
(5 Noiembrie 2018, 01:00)
Pai deh.....traiasca justitia ai independenta ....care cica o nenorocira astia de acum :)))) vrajeala !!!! tot o curva era si inainte de astia :)))
Panseluta:
(4 Noiembrie 2018, 21:14)
Garofita jurate pe rosu si spune cu ochii inchisi de 4 ori / DOREL / intors, puslama mica cu gura cat gaura de canal. Ai uitat nebunatico cand suflai in loc sa tragi. Invidioaso esti distrusa ca le zice te gandesti ca poate le da cu zbarca intentionat?
Vochita:
(4 Noiembrie 2018, 21:02)
Unii din cei ce au furat startul la examenul de maturitate sunt acum angajati in sistemul bugetar pervers si se hranesc din bani naivilor care cotribuie obligatoriu la bugetul de stat si implicit la ingrasarea viermilor paraziti. Vedem cu totii multe dar din lasitate pastram angajati incompetenti in institutiile publice. Vedem aproape zilnic butelii sugrumate, matracuci sexuale, culegatorii de porumb, lustruitorii de vinete si ardei gras cum rad in nas copiilor dotati, dar fara pile si neamuri in functii publice la inspectoratul scolar, primarie, consiliu judetean, prefectura, ministere, anaf, etc ca sa poata accede la un post pe care probabil il merita. Nu se poate ca o libidinoasa grasa tuta proasta care in afara ca stie sa puna gura acolo pe fluierul cu bile sa faca o cafea si sa raspunda la telefon cu buna ziua, institutia xxx sa ocupe un post in detrimentul unuia care a luat examenul de maturitate pe bune, care a mai urmat o facultate si un master. Faptele foarte des intalnite in spatiul ialomitean, dar cel mai nasol este atunci cand mergi la o institutie publica unde o matracuca din asta indopata mica grasa si fardata care 4 din 5 zile pe saptamana canta la fluierul cu bile pentru asi pastra postul sa-ti rezolve o problema. Faptul ca mergi sa-ti rezolve ceva probleme cu hartogaraia inutila ceruta de o alta parvenita din alta institutie inseamna aventura. Sa ajungi fata in fata cu butelia sugrumata s-a vezi fitele sai vezi prostia dintre urechi si sa mai fii si prostita in fata ori umilita de astfel de inculta te apuca tremuratul dar nu poti face nimic. Cum mai angajatori blestemati angajati aceste fufe proaste si obraznice inculte clarinetiste cu km. trii cu mult peste lugimea ecuatorului in functii publice. Ma angajatorule tii langa tine prostul care habar nu are ce este un bacalaureat sa nu punem ca nu stiu cine la implementat sau ca nu stiu ce inseamna. Povestea scrisa de jurnalist in editorial este una crunta dar din nefericire adevarata si
Garofiță :
(4 Noiembrie 2018, 18:32)
@narcisa. După cum scrii, faci parte dintre proști. Deci, râde ciob de oală spartă. Nu cumva ți-ai cumpărat bacul sau nici nu-l ai!!
Narcisa:
(4 Noiembrie 2018, 16:42)
Pardon nene ziaristule nu generaliza prostia, nu generaliza slugarnicia si pupatul la gaurica. Ca sunt angajati pe diferite posturi cheie, viermii mancatori de rahat, lingai si cotoharle se datoreaza strict coruptilor, coruptiei care este un cancer generalizat, mai ales in Ialomita. Ca un ales, un sef, pune o proasta intr-o functie inseamna ca are un scop bine definit. Proasta este pusa sa faca ceva la dictarea alesului, sefului caci una cu capul pe umeri si cu ceva in tartacuta nu accepta postul, sau daca il accepta nu face purici pe postul respectiv. Din acesta cauza proasta cu tarate in loc de creier dupa ce o comite sta ceva tinp pe la Targsor in concediu de careva zeci de luni. Nu mai o aburiti ca sunt si jurnalisti care fac la comanda ori evita cu intentie sa publice materiale doveditoare, compromitatoare care ar putea duce pe multi alesi, sefi ,directori si nu numai la inchisoare. Dar prefera sa se injoseasca cu promisiuni si amicitii desarte. Faceti un tur al retelelor de socializare unde veti vedea amicitii intre unii jurnalisti, directori, politisti, procurori si persoane cu probleme grave cercetate sau urmarite penal. Ca, Floricica a fost pusa pe un post cheie intr-o pravalie publica, desii este bata de proasta si in viate ei nu putea sa faca altceva decat prasitul porumbului ori jupuitul prazului aste spune tot. Floricica cand se vede acolo pe functie, uita cai proasta de se rosigoleste si chiar le face cu ambitie crezand cai dumnezeu, pana se ingroapa singura in zaharul din haznaua intitutiei publice. Asta este cei buni stau la rand iar sapaliga are prioritate. Am da si exemple dar ma tem ca nu le veti publica, din cauza cenzurii. Nu va facetii ca nu stiti mai luptatorilor. Final = toti va scuzati si va fraieriti intre voi de dragul neamurilor, finelor, nasilor si pe bune, intereselor materiale. Banii baii, sponsorizarile, prietenia, frica, slugarnicia, linsul dosului va luat mintile. De aia cum zicea un clasic in viata Sa traiti bine!
Dinu - Țăndărei:
(4 Noiembrie 2018, 14:21)
@marius, până le-o da Dumnezeu după “sufletul lor”, trăiesc bine merci cu capul sus. Dacă și-au cumpărat bacul, au fost dovediți, profesorii hoți au făcut pușcărie, cum este posibil ca elevii hoți să scape? Posibil, la noi. Vor îngroșa rândurile proștilor ticăloși. Vor avea oare măcar o durere în cr.? Nu cred....nici profii lor șpăgari nu au!
Alin- Urziceni:
(4 Noiembrie 2018, 13:29)
Da.acest ziar pare a fi de scandal. Spun pare, ptr.ca spune adevarul. Multi din puși politic sunt tulburati tocmai din acest motiv. Va felicit ca punctati prin articole chiar excelente realitatea bolnavă care ne înconjoară sau conduce. E bine ca mai exista oameni care își asumă curajul de a spune adevăruri. Bv.