Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi se judecă la Tribunalul Ialomița

Anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi se judecă la Tribunalul Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a decis să ceară în instanță anularea diplomelor de Bacalaureat pe care elevii le-au obținut în mod fraudulos după ce au mituit mai mulți profesori, în timpul sesiunii iunie-iulie 2012 a examenului de maturitate. Instituția a fost obligată să realizeze acest demers printr-o sentință definitivă a Curții de Apel București, în urma unui proces ce a avut același obiect. Deși decizia magistraților din Capitală a fost luată în vară, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au luat-o în considerare abia în urmă cu câteva zile...

Judecătorii au pasat responsabilitatea Deși solicitată în timpul urmăririi penale, anularea diplomelor de Bacalaureat obținute în mod fraudulos s-a judecat printr-un proces separat. Inițial, Tribunalul Ialomița a decis în sensul anulării, însă soluția a fost atacată la Curtea de Apel București. După mai bine de un an și jumătate, în vara anului 2018, magistrații din București s-au pronunțat definitiv în această cauză și au decis ca anularea respectivelor diplome să se facă la solicitarea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Potrivit deciziei magistraților din Capitală, IȘJ Ialomița a fost obligat să deschidă un proces în materia Conten­ciosului Administrativ și să ceară instanței desființarea înscrisurilor. Oficialii Învățământului ialomițean au amânat mai bine de 3 luni deschiderea acestei acțiuni în instanță. Cu aproximativ două săptămâni în urmă, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat curs obligației care-i revenea și a cerut Tribunalului Ialomița anularea diplomelor de Bacalaureat. Este vorba de peste 100 de înscrisuri oficiale, pe care judecătorii din Slobozia trebuie să le desființeze. Abia pusă pe rol, acțiunea îngreunează deja activitatea instanței, având în vedere procedurile care trebuie respectate pentru a asigura buna desfășurare a procesului. Pentru început este nevoie de înde­plinirea Regularizării, similară cu citarea celor peste 100 de părți ale acestui proces. Cel mai probabil, o primă fază a acțiunii va fi supusă judecății în luna ianuarie a anului viitor. Sentința dată de Tribunalul Ialomița nu va fi însă definitivă și va putea fi atacată la Curtea de Apel București...

5 Noiembrie 2018, 07:55 (2789 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Inspectoratul Școlar Județean Ialomița refuză anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi
Ialomița: Profesoare «șpăgare», propuse pentru gradația de merit

Comentariile cititorilor:


Alex:
(19 Noiembrie 2018, 11:23)
De la bun început aceste fapte au fost încadrate si judecate total gresit. In legea contenciosului administrativ scrie clar ca perioada in care unitatea emitenta a unui act administrativ poate cere anularea intr-o perioada de maxim 1 an de la emitere.
Sandu:
(5 Noiembrie 2018, 13:30)
În 10 ani se termină și faza asta!!! Poate 11... Sunt Hoții la jumătatea carierei lor atunci? Cam așa!
Justiție în Ialomița?:
(5 Noiembrie 2018, 13:27)
@grigore. Și eu, și eu, și eu votez cu tine! Nu iese lucru curat din Ialomița. Justiția Ialomița este paralelă cu DREPTATEA! Nu știu dacă are destule reclamații la CEDO, dar multe au dat câștig de cauză tot Ialomiței. Diplomele acelea sunt false, luate pe șpagă. Profesorii au cam făcut pușcărie, dar nu mai e voie să-i numim PROFESORI PUȘCĂRIAȘI....că lezăm demnitatea! Care demnitate, că tot șpăgari rămân! Deci, profesori-șpăgari care au făcut pușcărie pentru că au luat șpagă în formă continuată. Așa e corect?
Mary:
(5 Noiembrie 2018, 13:20)
  S-a încercat tergiversarea acestei acțiuni pentru ca faptele să se prescrie. Să vedem ce vor face cei care între timp au absolvit o facultate cu licență luată. Se pare că bacalaureatul devine un examen de maturitate fără rost în condițiile în care și cei care nu au habar de materia din liceu, termină o facultate. Acest subiect este temă pentru acasă pentru Inspectoratul Școlar, respectiv, Ministerul Educației, pentru care bănuiesc, că la rândul lor, au nevoie de meditație.
Grigore:
(5 Noiembrie 2018, 09:54)
La Bucuresti pentru ca in Ialomita judecatoriile si tribunalul sunt pline de pesta porcina ! Ministrul Toader Tudorel sa evalueze eventual sa dezinfecteze total focarele de infectie din justitia Ialomiteana.