Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Comitetul Executiv al Partidului Social Democrat a votat luni, 5 noiembrie 2018, pentru excluderea din cadrul formațiunii a lui Marian Neacșu, președintele organizației PSD Ialomița. Acesta a explicat faptul că va contesta decizia.

PSD Ialomița își caută un nou președinte
Contestatar al președintelui Liviu Dragnea, Marian Neacșu, președintele PSD Ialomița, a fost exclus luni, 5 noiembrie 2018, din cadrul PSD cu 53 de voturi «pentru» și 9 «împotrivă». Marian Neacșu a precizat că va contesta decizia luată de reprezentanții formațiunii, însă nu va lupta împotriva partidului. Excluderea lui Marian Neacșu din cadrul PSD reprezintă debutul unui război politic fără precedent pentru funcția de președinte al organizației județene. Deși, conform statutului, funcția de președinte va fi preluată în regim de interimat de către deputatul Ștefan Mușoiu, acesta nu pare să fie nici interesat, nici susținut pentru șefia PSD Ialomița. Potrivit unor surse din cadrul PSD Ialomița, funcția de președinte al social-democraților ialomițeni este vizată de cinci membri. Unul dintre ei este Victor Moraru, președinte al Consiliului Județean Ialomița. Șansele acestuia sunt aproape inexistente, din cauza relației glaciale cu cei mai mulți dintre primarii PSD. Cea de-a doua variantă ar fi senatorul PSD Marian Pavel, însă apropierea de celălalt lider «excomunicat», Adrian Țuțuianu, pare să-i diminueze șansele. Latifundiarul Viorel Nica se numără, de asemenea, printre cei care și-ar dori să conducă PSD Ialomița. Acesta a fost curtat zilele trecute de ministrul Petre Daea, trimis de Liviu Dragnea să-l convingă pe Nica să preia frâiele organizației PSD Ialomița. Un alt aspirant este nimeni altul decât Silvian Ciupercă. Recent reabilitat de problemele penale pe care le-a avut din cauza procurorilor DNA-Structura Centrală, acesta se pregătește să revină pe scena politică în calitate de președinte interimar al PSD Ialomița, calitate îndeplinită în trecut la momentul debarcării fostului președinte Gheorghe Savu. Poate cea mai interesantă dintre nominalizările la șefia interimară a PSD Ialomița ar fi însă cea a primarului de la Săveni, Mirela Drăgoi fiind acceptată de majoritatea membrilor PSD Ialomița. La final să adăugăm că alături de Neacșu părăsește partidul și Adrian Țuțuianu, liderul social-democraților din Dâmbovița.

5 Noiembrie 2018, 17:00 (6983 vizualizări - 20 comentarii)

Comentariile cititorilor:


un alt membru:
(6 Noiembrie 2018, 08:03)
Ce a semănat aia a cules, s-a bucurat de răul altora și Dumnezeu nu doarme. Cât rău ai făcut tu Neacșule chiar și membrilor de partid care te sprijineau și ajutau. Ești un nemernic.
PSD-ist dat afara de Neacsu:
(5 Noiembrie 2018, 21:08)
DINTR-UN PURTATOR DE MAPA LIVIU L-A ADUS LA SAPA IA ZI NEACSULE CUM E DUPA ATATA MUNCA DE PARTID SA FI DAT AFARA CA O MASEA STRICATA ? CATI AI DAT SI TU AFARA DIN PARTID ? CAT E ROATA DE PATRATA TOT SE-NVARTE CATEODATA .....!!! DUMNEZEU NU DOARME ....
Viorel - membru psd:
(5 Noiembrie 2018, 20:41)
...imi pare bine ca a cazut acest personaj. Incompetenta era promovata prin el. Uraaaa si dupa el sa se duca si alte personulitati de la deconcenmtrate ca ne-au zapacit prin prostia si rautatea de care dau dovada. Chiar nu mai au simtul masurii. La isj o invatatoare frustrata ...dornica de putere dar fara potential managerial ca a ajuns aceasta institutie la capitolul imagine mai rau decat in vremea raposatei Otilia.  In alte institutii la fel. Sedintele psd parca sunt sedinte de radio-sant dominate verbal de niste curci fara minte. Alooooo potoliti va si dati mai bine pe la biserica sa va citeasca preotii  de calmare cerebrala si sufleteasca. Va ajunge cu prostia .Chiar e nevoie de schimbare ca am ajuns ca la circ.
:-):
(5 Noiembrie 2018, 19:01)
Si un nou primar de Slobozia. 
Dupa postarea recenta a domnului Primar probabil va fi si el exclus.
Nicolae V.:
(5 Noiembrie 2018, 19:00)
In om mai prost ca acesta, Neacșu, mai slugarnic și mai credul, este orice ialomițean, homo politicur! Râsul țării! Sincer, merită milă.