Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Procuror din Slobozia, transferat la București «pentru a fi alături de prieteni»

Procuror din Slobozia, transferat la București «pentru a fi alături de prieteni»

Reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii aprobă transferurile procurorilor de la o unitate de Parchet la alta, pe criterii uluitoare. Așa se face că un procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia a ajuns la București după ce a declarat în fața plenului faptul că își dorește «să fie mai aproape de prietenii din copilărie». În același timp, cererea unui alt procuror din cadrul aceluiași Parchet, care dorea să lucreze tot la București, și în al cărei cuprins se regăseau motive temeinice pentru a fi aprobată, a fost respinsă, fiind considerată inadmisibilă!

Decizii uluitoare ale CSM
Pe data de 23 octombrie 2018, Secția de Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii s-a convocat pentru a discuta transferurile procurorilor din cadrul mai multor parchete din țară către alte unități de parchet. Pe lista lungă a magistraților care doreau să profeseze în alte unități decât cele în care au fost repartizați s-au regăsit și doi procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Cei doi încearcă de mai mult timp să obțină un transfer la o unitate de Parchet din Capitală. Primul și-a manifestat intenția de a fi transferat de la Slobozia la Parchetele pe lângă Judecătoriile Sectoarelor 1, 2 și 4. Cel de-al doilea a ales să fie transferat la un Parchet de pe lângă Judecătoriile aflate în toate cele 6 Sectoare ale Bucureștiului. După ce au analizat cererile tuturor ma­gistraților, reprezentanții comisiei din cadrul secției pentru Procurori a CSM a dat și verdictul. În cazul procurorilor din Slobozia, doar unul a reușit să se transfere. Cererea celuilalt a fost însă respinsă, invocându-se condiții de inadmisibilitate. Surprinzător este faptul că magistratul din Slobozia a cărui cerere de transfer a fost soluționată favorabil a invocat motive de-a dreptul uluitoare. Dezbaterea în fața plenului a fost înregistrată audio-video, așa că cei interesați au putut asculta argumentele invocate de respectivul procuror. Printre acestea s-a numărat și faptul că magistratul dorește să ajungă la București pentru că, cităm: «am locuit acolo o perioadă și majoritatea prietenilor mei din copilărie locuiesc la București». Singura soluție pe care o are la îndemână magistratul din Slobozia a cărui solicitare de a-și desfășura activitatea într-un Parchet din Capitală a fost respinsă este de a aștepta o nouă sesiune de transferuri organizată la nivelul Consiliului Superior al Magistraturii.

5 Noiembrie 2018, 15:45 (3937 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Buji:
(8 Noiembrie 2018, 04:26)
Domnisoara fata mare la 50 ani nu-si ia viteza spre Bucuresti sau nu vrea sa-si lase neamurile la greu ? Domnisoara tu cercetezii atunci cand pui hotul sa souna ca nu a furat ? Aparati draga neamurile ca fata batrana ai sa ramai si la 88 de ani . De aia ti-a dat dumnezeu de te-ai facut cat joiana lui bunica din Moldoveni.
Maria :
(7 Noiembrie 2018, 09:48)
Ce le -au spus domnul Gigi piticu ? Bănuiesc ca ,cateva amenințări ....
@Eu:
(7 Noiembrie 2018, 09:27)
Dupa cum stalcesti limba romana pari a fi unul din cei caruia ii place la scoala dar considera ca intre recreatii se pierde vremea..
Adi:
(6 Noiembrie 2018, 21:51)
Am intrat si eu pe site-ul csm sa vad inregistrarea si cam toti care erau prezenti si au invocat motive de prieteni, rude sau ca li se intoarce vreo colega din concediu le-au fost admise transferurile. La alti magistrati ca de exemplu o mama a doi copii sau o domna care sufetise un accident in drum spre servici au ramas in aceleasi locuri de munca. Incredibil la noi ca la nimeni... Buna e vorba asta: dai un ban.. stai in fata.. si se aplica probabil si in justitie.... Sa intelegem ca cei care vor sa se si distreze in Bucuresti au loc la Bucuresti, iar cei care si au facut un rost in viata dpdv personal: familie, copii, parintii bolnavi in ingrijire sa mai traga si cu drumul sau sa fie privati din cuza distantei de cei apropiati.
Eu:
(6 Noiembrie 2018, 20:39)
Abmai fos si ala de era adjunctul si sifonarul lu Hristescu de a taiato stergadusi urmele. Ala ma del tradeaza masca ca este puscariabil da acum nenoroceste oamenii cinstit de prin urziceni si imprejurimi. Da madmoazele batrana fata mare nu pleaca de la macelarie ?
bravo:
(6 Noiembrie 2018, 07:48)
A mai plecat si procuroarea Manolache si sa se afle ca are un trecut numai bun de procuror.Paote chiar Dumnezeu nu doarme .
Gherasim :
(5 Noiembrie 2018, 23:39)
O fi Vasilescu? că e tare simpatic... si doar el putea sa invoce asa ceva..
Valiza și....pa!:
(5 Noiembrie 2018, 22:48)
Dați-le drumu! Să simtă și Bucureștiul adevărata justiție! Ei n-au ce-are Ialomița! Cum se numesc cei doi refuzați la export? Nicio pagubă n-ar fi avut Tribunalul Ialomița. Tot de la 10 ani in sus ar fi durat un amărât de proces....
Jean Constantin:
(5 Noiembrie 2018, 21:40)
Avea o gluma Jean: am doi frati, unul e gladiator, altul procuror. Unul vinde gladiole iar celalat le procura..
Citizen:
(5 Noiembrie 2018, 19:58)
Sa saturat sa mai primeasca ordine pentru solutii cu nup asa ca merge la Bucuresti la o bere cu baietii. Care procuratura din tarla mai are procurori cinstiti care sa nu fie spovediti de JIJI. O sa vedeti cum multi fug de ialomita ca dracu de tamaie din cauza lui taica GP ca Tinel le-a spus de adevaratelea mai acum 3 saptamani.