Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Din cauza pensionărilor

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Pentru că legea le permite, magistrații din Ialomița încep să iasă la pensie mai devreme de termen. Tribunalul Ialomița, de exemplu, va rămâne fără trei judecătoare, pentru că acestea au ales să se pensioneze după 25 de ani de activitate. Situația generează haos în cadrul instituției, din cauza faptului că Tribunalul Ialomița își va reduce numărul de magistrați. Chiar dacă posibilitatea este permisă de Statutul Magistraților, actul normativ nu prevede însă nicio soluție cu privire la modul în care vor fi integrați în sistem noi judecători...

Legea lasă instanțele fără judecători
În forma sa actuală, Legea 303/2004, cunoscută și sub numele de Statutul Magistraților, prevede ca orice judecător sau procuror să se poată pensiona după ce a împlinit 25 de ani de activitate. Drept recompensă pentru serviciile aduse Justiției din România, magistrații mai primesc și o pensie specială a cărei va­loare este de 80% din media veniturilor brute încasate în ultimele 12 luni. Având în vedere controversele legate de Legile Justiției din ultima perioadă de timp, tot mai mulți magistrați se pregătesc să părăsească sistemul, simțindu-se probabil «încorsetați». La Tribunalul Ialomița, de exemplu, după ce au împlinit cei 25 de ani de activitate, trei judecătoare s-au decis să-și depună dosarele de pensio­nare, chiar dacă, de drept, mai puteau activa în aceste funcții cel puțin încă 10 ani. Plecarea judecătoarelor va produce un dezechilibru în cadrul celei mai mari instanțe din Ialomița, din cauza faptului că numărul magistraților se va diminua, prin comparație cu cel al cauzelor aflate pe rol, care se menține la un grad ridicat. La momentul de față, Tribunalul Ialomița funcționează cu o schemă de 18 magistrați, în urma plecării celor trei judecătoare urmând să rămână cu 15. De asemenea, tot la Tribunalul Ialomița, alți patru judecători au deja decizii de pensionare și, dacă doresc, ar putea oricând să părăsească sistemul. În acest caz numărul magistraților se va reduce la 11, fapt ce ar avea un impact negativ asupra modului în care se vor desfășura procesele. «Magistrații care și-au depus cererile de pensionare au între 50 și 55 de ani... Mie mi se pare o anomalie să permiți unui judecător să se pensioneze la vârsta de 50 de ani, după 25 de ani de vechime, când el atunci este în plenitu­dinea forțelor sale intelectuale. Adică se chinuie sistemul, își formează oameni și, când ei ajung la maturitatea profesională, îi lăsăm să plece și să se ducă în altă parte...» a declarat Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița.

Patru magistrați, angajați în ultimul an În ultimele 10 luni, la Tribunalul Ialomița și-au manifestat intenția de a desfășura activitatea în cadrul acestei instanțe doar patru magistrați. Aceștia provin atât din cadrul Judecătoriei Slobozia sau Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia și au ocupat funcțiile la începutul acestui an în baza unor concursuri organizate de Consiliul Superior al Magistraturii.

6 Noiembrie 2018, 12:25 (3829 vizualizări - 15 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Gimi:
(8 Noiembrie 2018, 12:29)
"Ma tu ala de imprastii" relatii despre justitia ialomiteana, ai o singura solutie: urmeaza dreptul, fa-te remarcat ca eminent in stiinte juridice, da din coate, din ce poti tu mai bine, ajungi sef la Urziceni sau Slobozia si faci curatenie, adica maturi toata mafia si faci ordine. Iar la sfarsit iti pui neamurile tale, vorba cantecului: c-asa-i romanul..
Gimi:
(7 Noiembrie 2018, 21:25)
Ma tu ala de imprastii ore de gramatica sa-ti spun cate ceva ca sa stii cu sta justitia ialomiteana. Pentru toti cei interesati din gazetaria facuta la hectar care aveti sursele voastre credibile. Pe surse credibile se zice ca la judecatoria, procuratura mun. Urziceni doar doua personane ar fii straine de sistem si fara sa fie neam, ruda cu ceilalalti. Soferul de la judecatorie si coana mare de vinde cafea si copiaza dosare contra cost din incinta judecatoriei nu sunt neamuri, rude cu ceilalti. Restul toti sunt, frati, surori, nepoti, nepoate, cumnati, verisori, nasi, fini. Afacere de familie fiecare cu pila si relatia lui, abuzurile si excesele mafiei de familie. Nimeni nu iese la pensie din acesteste locuri pana nu isi angajeaza pe acel post un meam, ruda , nepoata, fina, nasa etc pe acel post. Ca un necunoscut sa intre acolo la munca este practic imposibil daca nu esti neam cu mafia. Propun sa faceti un experiment simplu cautand pe facebook judecatoarea, D sau procuror, A o sa vedeti prieteni, rudenii, neamuri . Ca a plecat Cezarica de la Slobozia la Bucurestii nu-i nou sub soare, A fost deja adus deja neamul in locul lui
@ADRIANA:
(7 Noiembrie 2018, 17:59)
"Scoala romaneasca scoate idioti, pe banda". Adriana, asta ii explicam si eu lui Tanel, dar un pic mai delicat ..
Cici:
(7 Noiembrie 2018, 15:47)
TANELE, TU N AI SERVICI" ??!!!!
ADRIANA:
(7 Noiembrie 2018, 14:20)
Lăsați dracu Gramatica! Nu vedeți că Școala rom. este zero?! Scoate idioți, pe bandă, chiar și în justiție. O traumă ce nu poate fi tratată, nedreptatea! Cum poți să nu te intersectezi cu Tribunalul, dacă ți s-a făcut o făcătură?? Ceri dreptate, că ai sau nu, școală! Și?! Rămâi TU cu convingerea că nu ai greșit. Tribunalul va fi de altă părere!! CEDO este de partea Tribunalului Ialomiței, deci, înghiți gălușca și taci! Din partea mea, drum bun procurorilor și tuturor judecătorilor din Slobozia!
@Tanel:
(7 Noiembrie 2018, 12:30)
Pentru Nico @(&) Tanel(:) cu intentie a fost s-o-b-o-l...ne(punct) Gramatica contra puroiului di(n) justitie(punct) Ne refeream la cauze civile nu la penali(virgula) inginerule. Ia(La) civil este adevarata coruptie, acolo sunt jupuiti cetateni(i) de matracucele din sistem(punct) Cum ziceam ,daca nu chiuleai..
Tanel:
(7 Noiembrie 2018, 11:51)
Pentru Nico @ Tanel cu intentie a fost s-o-b-o-l....ne Gramatica contra puroiului di justitie Ne refeream la cauze civile nu la penali inginerule. Ia civil este adevarata coruptie, acolo sunt jupuiti cetateni de matracucele din sistem
Catarea valentin:
(7 Noiembrie 2018, 09:18)
Acum sai condamne si pe ei la puscarie cum au condannat si ei pe alti nevinvati
Nico&Tanel:
(7 Noiembrie 2018, 09:16)
"Ardeiar" "nui iertati","sai aresteze". Arza-o-ar focul de gramatica:  daca nu chiuleati de la scoala poate nu ajungeati sa va intersectati cu justitia..
Tanel:
(6 Noiembrie 2018, 20:28)
Au inceput sa fuga de frica ca potarnichiile de nou infiintata sectie care ancheteaza magistratii ? Sa inceapa plangerile penale impotriva lor pe ei ma nui iertati fratilor
Nico:
(6 Noiembrie 2018, 20:18)
Da doamne sai aresteze pe toti astia de la tribunal si judecatorii din tot judetul, ca prea multi oameni au distrus. Toti unu sa nu ramana, ardeiar focu de corupti.
Petre:
(6 Noiembrie 2018, 19:23)
Bravo, Daniel! Oricine ai fi!
Daniel:
(6 Noiembrie 2018, 14:58)
Eu cred ca legea e buna,pentru ca mai scapam de niste judecatori care au dat o gramada de sentinte gresite sau la ordin.Ce nu e corect e faptul ca ies la pensie cu bani multi.(majoritatea cu peste 10 000 lei pe luna).Ce au facut ei sa merite banii astia?,mai ales la cum arata justitia acum.Practic acesti judecatori din ziua de azi au distrus increderea in justitie.Acesti judecatori nu sant deacord cu legile justitiei si cu raspunderea magistratilor.La cate hotarari gresite sau rau intentionate au dat ar trebui sa plateasca zece vieti.E normal ca au dat atat de multe hotarari aiurea pentru ca majoritatea judecatorilor au fost inainte procurori.Deci au intiparit in fibra lor ca toti inculpatii sunt vinovati.De ce nu facem si noi ca in Anglia de exemplu:Nu poti deveni judecator decat daca in ultimii zece ani ai fost avocat pledant .Astfel scapam de judecatorii actuali si de mentalitatile lor depasite de vremurile in care traim.Stati linistiti nu ramanem fara judecatori,asta e o poveste, sunt o multime de tineri avocati foarte bine pregatiti care ar putea sa le ia locul. Dar ei nu vor judecatori decat din sistem sa poata fi controlati ca si pana acum.Asta e tristul adevar.Daca trebuie reformat urgent ceva in tara asta ,sistemul de justitie e primul.Si asta numai pentru faptul ca astazi cei vinovati de furturi de sute si milioane de euro sunt liberi iar la puscarie sunt gainarii sau mai rau oameni nevinovati.Pentru toate erorile judiciare unde au fost distruse vieti nu a platit nici un procuror sau judecator in tara noastra.E corect ?
Stan Pățitu :
(6 Noiembrie 2018, 13:12)
Justițiarii care au peste 50 de ani mai trebuie verificați amănunțit: medical, psihologic, actualizare pregătire profesională, adică cunoașterea legilor la zi și răbdare în studierea responsabilă a dosarelor.
Un om:
(6 Noiembrie 2018, 12:35)
La pensia lor, la stresul actual și la legile alunecoase, preferă pensionarea. Nu mor ei de foame! Problema este că cei tineri sunt mai slabi, profesional, ca și în multe alte părți! Cum or fi intrat în pâine, ei știu!