Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Ce ar fi Ialomița politică dacă...

Ce ar fi Ialomița politică dacă...

bonus: Mocioniu și Pop îl susțin post festum pe Marian Neacșu

Comitetul Executiv al Partidului Social Democrat a votat luni, 5 noiembrie 2018, pentru exclu­derea din cadrul formațiunii a lui Marian Neacșu, președintele organizației PSD Ialomița. Deși e deja istorie, Marian Neacșu nu se predă. Între două declarații privind contestarea rezultatului votului, el a postat pe pagina sa de Facebook următorul mesaj «Dacă va întrebați cum a decurs Comitetul Executiv Național al Partidului Social Democrat de astăzi, vă propun să urmăriți o înregistrare video de la Con­gresul al 12-lea al Partidului Comunist Român. Orice asemănare din păcate nu este întâmplătoare. PSD este și va rămâne partidul celor mulți, nu partidul unui om indiferent cum s-a numit sau cum se numește el!». Dar e deja târziu și inutil, căci noua generație n-a auzit niciodată de Pârvulescu, iar PCR este, pentru pesediști, echivalentul tinereții fără bătrânețe! Revenind, încercăm să ne imaginăm în cele ce urmează diverse scenarii despre viitoarea conducere a PSD Ialomița...

...Ștefăniță Vodă ar fi președinte! La fel ca și bicisnicul său tiz, nepotul lui Ștefan cel Mare, Ștefăniță Mușoiu știe că nu se poate ridica la nivelul de nemernicie politică al niciunuia dintre precursorii săi. Interimatul său, este mai mult decât evident, va fi unul de mucava, iar din umbră vor conduce «cotârlele» tinere ale filialei. Mă rog, «tinere» e o figură de stil, căci aripa politică din care face parte Ștefăniță e de-acum purie și nărăvită și ea în rele. La fel și condusul, căci Organizația PSD Ialomița e pe pilot automat de 15 ani, iar eșaloanele 2 și 3 nu mișcă în front.

...Victor Europeanu’ și-ar vedea visul cu ochii Victor Moraru nu va deveni niciodată președinte al PSD Ialomița! O spunem ca să fie clar pentru toată lumea. Dar, dacă prin absurd ar deveni, fi­liala s-ar transforma din viesparul care este într-un câmp de execuție publică. De dragul modelului european, Victor Moraru își va transforma colegii în ținte vii și va înăbuși în sânge delictele de opinie. În pauze, el va declama discursuri moralizatoare despre expertiza sa europeană și despre fantasma­goricele 100 milioane de euro care vor fi investiți în Ialomița până în 2021.

...Dinozaurul Nica ar împărăți lumea Istoria s-ar repeta, căci dinozaurul Viorel Nica este o soluție viabilă pentru președinția PSD Ialomița. Are chipul și asemănarea filialei (imundă și machiavelică), suficienți bani ca să o susțină și, ce e cel mai important, vorbește limba primarilor PSD. Dacă va fi ales, feuda Ialomiței se va întări considerabil, involuând până la Evul Mediu timpuriu. Iar Ialomița va pierde orice șansă de reformare, chit că Victor Europeanu’ va continua să trâmbițeze parcursul european al județului.

...Silvian Ciupercă s-ar întoarce Concretizarea acestui scena­riu ar fi încă o dovadă de involuție politică. Domnul Ciupercă este acum obsedat să-și reabiliteze numele politic și bruma de carieră care i-a mai rămas. Sub el, Ialomița politică ar fi tristă și ar rămâne nemăritată, chiar dacă de la el încoace n-a avut mire mai «cinstit» și mai «competent». Nu este cazul să detaliem, căci nimănui nu-i mai pasă de Silvian Ciupercă. Și-atunci, poate vă veți întreba, de ce el? Ei, bine, la întrebarea asta nici măcar noi nu putem să vă răspundem.

...Mimi ar fi prima femeie președinte
Mirela Drăgoi nu este gratuit pe lista scurtă pentru viitorul președinte al PSD. Pe ea o recomandă atât vocea și talentul ei, cât și banii... Da, banii ăia la care colegii de partid jinduiesc... În plus, IQ-ul ei depășește lejer IQ-urile cumulate ale membrilor Biroului Permanent! În aceste condiții, o singură formalitate rămâne de îndeplinit: să își do­rească funcția. Surse care își plătesc regulat debitele, se jură că își dorește. Și toți știm că atunci când o femeie are un obiectiv clar, problema e pe jumătate rezolvată! În cazul lui Mimi, apreciem noi, e doar o formalitate...

Mocioniu și Pop îl susțin post festum pe Marian Neacșu
La două zile de la excluderea rușinoasă a președintelui PSD Ialomița, Organizația e mută ca un pește. Singurii care au îndrăznit să ridice sabia împotriva lui Dragnea au fost primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, și deputatul Andrei Pop. Primul pentru că se bazează conjunctural pe funcție, iar al doilea pentru că e prea tânăr... Iată decla­rațiile lor, smulse de pe pagina de Facebook. «Democrația pumnului în gură, a șantajului, a interesului și a constrângerii. Când cel mai mare partid își exclude cu un vot al fricii unul dintre cei mai cerebrali, consec­venți și capabili membri ai săi, pe Marian Neacșu, înseamnă că principiile democra­ției pe care a fost creat acest partid, prin definiție sunt puse într-un mare pericol. (...) Personal, trăiesc cel mai dezamăgitor sentiment de 15 ani de când sunt membru al acestui partid (...)» spune Adrian Mocioniu, printre altele, amenin­țând că cei care gândesc ca el sunt mulți, din ce în ce mai mulți. Nu sunt cuvintele lui, dar de data asta îl iertăm că și le-a însușit. Pare pentru prima dată un primar viril! Pare... Andrei Pop are un discurs ceva mai ponderat, dar la fel de răspicat: «Îl SUSȚIN pe Marian Neacșu, președintele PSD Ialomița, în ciuda deciziei de excludere. Excluderea președintelui PSD Ialomița și Secretar General al PSD, Marian Neacșu, este un gest greșit și nu aduce niciun avantaj Parti­dului Social Democrat. Marian Neacșu nu este doar un lider apreciat pentru performan­țele sale în organizația județeană, ci este unul dintre acei lideri care au pus umărul și care au dus partidul unde este acum, adică la gu­vernare. Reamintesc că organizația PSD Ialomița, sub conducerea preșe­dintelui Marian Neacșu, a obținut, în alege­rile parlamentare din 2016, un scor de 59,6%, pozi­ționându-se în primele 10 organizații ­ ale PSD cu cele mai puternice scoruri. Ale­gerea mea de a activa ca social-democrat se dato­rează omului politic Marian Neacșu și a proiectului propus pentru județul Ialomița. Mă bucur că am avut, am și voi avea în con­tinuare șansa să împărtășesc idei, gânduri din viața mea cu prietenul Marian Neacșu!».

7 Noiembrie 2018, 18:05 (4740 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Ghidul Renegatului
Marian Neacșu a fost exclus din PSD!
Organizația PSD Ialomița, ÎMPOTRIVA lui Dragnea

Comentariile cititorilor:


Mary:
(14 Noiembrie 2018, 10:25)
 Pleavă!
Slobozia:
(10 Noiembrie 2018, 09:23)
Nu avem nevoie de trădători în PSD din Slobozia. Lingăul Marian Necșu prietenul cel mai bun al mafiotului Tinel Ghe.sa pjece cu toți mafioții nenorociți,ratatul Adrian Mocirla,Adrian Pop și resturile menajere di PSD. Nu avem nevoie de lepre limbiste.
Slobozia:
(10 Noiembrie 2018, 08:56)
Nu mai vorbiți prostii trădătorilor Adrian Mocioniu si Andrei Pop. Trădătorul Marian Neacșu e cel mai bun aliat și prieten cu Tinel Gheorghilău. Nu avem nevoue de voi bă tradătorilir. Plecați dracului cu toți trădătorii care mai sunteți la partidul băsiștilor PDL-PNL.
Maru :
(9 Noiembrie 2018, 07:20)
Moraru esti un infractor la puscarie cu tine
Aky :
(8 Noiembrie 2018, 15:45)
REVINE MARIAN NEACSU ai crezut ca BUCURESTIUL este Ialomita.Ai impresia ca puteai sa faci ce ai făcut la Slobozia sa fii curva cum la I lucrat pe Ciuperca ai impresia ca nu și au dat seama
DIN CULISELE PSD:
(8 Noiembrie 2018, 11:19)
NEACSU SA-I DEMONSTREZE LUI DRACNEA CA EL ARE PUTERE IN IALOMITA A LUAT O HOTARARE SA NU PLECE DIN FRUNTEA PSD IALOMITA SI ARATA CA TOTI MEMBRII PSD DE LA PRIMARI LA ULTIMUL MEMBRU SUNT ACORD CU EL SI IL SUSTIN ADICA TOTI PSD-ISTI IALOMITENI SUNT IMPOTRIVA LUI DRACNEA VA VINE SA CREDETI ASEMENEA GOGOMANIE? NEACSULEEE E ULTIMA TA ZVACNIRE IN PSD ,ESTI MORT SI TRAGI SI JUDETUL IALOMITA IN MOCIRLA TA SI ASTA CA VROOIAI FUNCTIA LUI DRACNEA , AI TRADAT PARTIDUL SI INCERCI SA TE IMBETI CU APA CHIOARA NEACSULEEE CARIERA TA POLITICA E MOARTA.AI MUSCAT MANA CARE TE-A CRESCUT.
Vio:
(8 Noiembrie 2018, 06:10)
Cred ca dinozaurul de Movila, viorel , va fi numit de la centru ! Dracnea trebuie sa ii cotonogeasca si pe cei plantati de neacsu la Bucuresti si directorii de deconcentrate numiti de moraru prin neacsu cit si prefectul gigel , sluga celor doi ! Iar primarii , daca vor fi miruiti cu ceva bani si aprobari de proiecte vor uita de neacsu ! Mai ales ca acesta i_a lasat la mina lui moraru care i_a umilit si batnocorit cum a vrut !
Haihui:
(7 Noiembrie 2018, 21:58)
Sa faca victoras cu ale sale cadane o "comisie de discipline"sa le bage in capatanile seci "modele" de condus, europene
O PISTA BUNA PENTRU PSD IL:
(7 Noiembrie 2018, 20:41)
ATI UITAT DE MIHAITA GAINA SI MARIAN PAVEL DAR DACA DEDY NU ARE INCREDERE IN NICIUNUL PARCA VEDEM UN PRESEDINTE INTERIMAR DE LA TELEORMAN CA SI-A PIERDUT INCREDEREA IN ORGANIZATIA PSD DE LA IALOMITA IN ORICE CAZ  PE MIHAITA GAINA IL VAD IN LOCUL LUI NEACSU 
Psdist:
(7 Noiembrie 2018, 19:04)
Tara arde si mosii se dau cu gel in cap...bine ca au bani de gel rahatii.
@Haiduc:
(7 Noiembrie 2018, 18:51)
Sa intelegem ca Printul de Lazar nu mai este in carti /