Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Obiectiv în ceață

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Afumați 0-1

Obiectiv în ceață

Atât fotbaliștii cât și spectatorii Sloboziei s-au hrănit cu energia sumedeniei de victorii obținute în primele 10 etape. Au fost succese pe deplin meritate de Unirea dar, la drept vorbind, adversarii nu au rupt gura târgului. Primul examen cu adevărat serios a venit sâmbătă, 3 noiembrie 2018, când pe gazonul Stadionului «1 Mai» au pășit în calitate de adversari ilfovenii de la CS Afumați, interesați la rândul lor de promovare. Oaspeții veneau la Slobozia după o înfrângere suprinzătoare cu «frații» de la Tunari. Altă sursă de încredere, dar și de amorțire a concentrării pentru Soare și compania... În fine, a ieșit un meci încrâncenat, greu de savurat de către un spectator neutru. Iar dezno­dământul ne-a amintit, din păcate, de campionatul trecut, când Unirea a capotat în mai toate meciu­rile cu adversari ceva mai răsăriți.

Strategie fără vârf de lance Pentru prima dată în acest sezon, Șerban și Bucă, pe a căror carte de muncă scrie «atacant», au rămas pe bancă. Postul omului de gol l-a jucat Mihaiță Năstase care, în ciuda celor 8 reușite stagionale, nu este jucător de gura porții. Majoritatea golurilor le-a marcat venind din linia a doua... De altfel, puștiul de 19 ani al Sloboziei se află într-o acută pană de inspirație, atrăgând atenția în ultimele etape doar prin ratări tot mai exasperante. Sterilitate de ambele părți timp de o jumătate de oră. Apoi, Buduroi, de la oaspeți, rămâne în poziție bună de șut, dar execuția lui trece pe lângă poartă. La faza imediat următoare, Năstase scapă singur cu portarul advers, însă reușește doar să îngroape mingea în brațele acestuia. Din prima repriză mai reținem șutul din lateral dreapta expediat de Onea și scos excelent de Leo Dobre. La startul părții secunde, Năstase găsește din nou portarul Afumațiului la post, iar Toma irosește lamentabil o lovitură liberă de la 20 de metri, trimițând mingea peste poartă. De partea celalaltă, abia intrat pe teren, Alin Zaharia îl pune la încercare pe Dobre, dar portarul Unirii este pe fază. Meciul s-ar fi îndreptat spre un 0-0 echitabil dacă ar fi fost de acord și Ciprian Perju. Jucătorul Afumațiului trecut cândva și pe la Viitorul lui Hagi, face autostradă prin apărarea Sloboziei și îl execută pe Dobre cu șut la colțul lung. Se termină 1-0 pentru oaspeți, le fel ca în confrun­tarea acelorași echipe disputată în 2016 în Cupa României. La meciul de sâmbătă, Enache Costea a contat pe următorii jucători: Dobre-Ibrian, Soare, Suciu, Toma-Teodorescu (Chebac ’76), Milotin-Gherasim (Bucă ’59), Răduca, Bălan (Comșa ’71)-Năstase.

Cu 4 victorii ieșim campioni de toamnă Învinși de Afumați, slobo­zenii pierd poziția de lider în favoarea Rapidului. Cu doar 4 etape rămase de disputat din turul campionatului, în clasament s-a creat un pluton de 3 echipe care tind să se detașeze. Rapid este în frunte, cu 26 de puncte, urmată de Unirea, cu 25 și Afumați, cu 23. Unirea mai are de jucat în deplasare cu Borcea și Tunari, iar acasă cu Rapid și Oltenița. Un calcul simplu ne arată că prin 4 victorii în aceste partide, Slobozia ar fi campioană de toamnă, indiferent de rezultatele obținute de celelalte competitoare. Viitorul joc va fi vineri, 9 noiembrie 2018, orele 14,00, în deplasare la Agricola Borcea.

7 Noiembrie 2018, 17:10 (1980 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Victorie amicală cu Ciulnița
Reunire cu multe nume noi
Grupa 2012 a câștigat «Summer Kids Cup»

Comentariile cititorilor:


Unirea:
(12 Noiembrie 2018, 22:07)
Un antrenor bun se vede la meciurile adevărate.enache nu este...
haidehaide:
(7 Noiembrie 2018, 20:54)
Jocul echipei a suferit si cu echipele mai slab cotate care au venit la Slobozia in ultimele etape. Fara orizont,strategie, si incalcit . Domnu'Enache,speram sa nu ne tai visele la promovare inca din tur...Hai Unirea!