Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune». Pe scurt, cei în cauză operau potrivit metodei «Accidentul», înșelând persoane în vârstă cu sume consistente de bani după ce prezentau situații nereale cu rudele persoanelor înșelate. Exemplificând, «la data de 24 octombrie 218, pe raza municipiului Urziceni, prin folosirea calității mincinoase de comisar de poliție, Năstase Constantin Adrian a indus în eroare o persoană de 68 de ani, precizându-i că fiul persoanei este reținut după ce a provocat un accident, rănind un minor. Năstase Constantin Adrian a solicitat pentru eliberare 40000 de lei, persoana în vârstă remițând complicelui acestuia, Preda Mihai Alexandru, 2400 de lei». De asemenea, cei doi bărbați au operat în același mod pe raza municipiului Târgoviște, obținând peste 50000 de lei de la persoane în vârstă. Acestea au fost mințite că fiii sau fiicele au provocat accidente de circulație, soldate cu rănirea altor persoane, fiindu-le solicitate sume mari de bani pentru eliberarea rudelor. Revenind, joi, 15 noiembrie 2018, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni a propus arestarea preventivă a celor doi, Năstase Constantin Adrian (4 infracțiuni de «înșelăciune» și 1 de «complicitate la înșelăciune») și Preda Mihai Alexandru (5 infracțiuni de «înșelăciune»), judecătorii dispunând arestarea preventivă pentru 30 de zile.

15 Noiembrie 2018, 17:10 (1991 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gard tv:
(18 Noiembrie 2018, 02:48)
Largareta are facebukul plin ochi de pretini curati ca apa de izvor dar implicati in diferite dosare cercetate de nenea care trage cu arcul. Stii ceva Largareto de fonduri europene pe legea 78/2000. Sau ai idee de cum se traduce ocuparea unui imobil cu forta fara voia proprietarului. Stim cu totii unde si cate neamuri ai tu largareto de nota 7. Largareta esti tu cea excrocata de cantatorii telefonici cu metoda accidentul mincinoaso stai la puscarie. Dar judecatorii care au dat mandatul de 30 celor doi infractori cotetari de scarbiciu sunt cumva de la nou infiintata sectie de cercetare a magistratilor procurori,judecatori ? Nu stiu cum este da se pare ca iar au cam dat cu muci in fasole cei din orasul primarului scapat de puscariei tot din lipsa probelor. Urmariti un post tv si RTL Evenimente de seara stiri de saptamana viitoare discutii despre doua colibde hartie din zona invecinata de orasul lui Sava
Misu:
(17 Noiembrie 2018, 18:56)
Nu cred ca sifonarul lui H. a propus arestarile ar fii prea mult pentru el. Nu cred ca barbosul care merge pe datorie cu microbuzul sa fie capabil de a rezolva un caz cu inselaciune. Cum nu cred ca domnisoara de 50 ani cu fusta pusa peste cadavre ar fii capabila sa rezolve ceva cazuri cand gansterii excroci sunt din zonele limitrofe parchetului. Certitudine nu sa propus retinerea de m.p.urziceni. Nu au nimic in comun cu excroci si hotii care alearga liberi ulite si orasele din aria de competenta. Jur pe rosu cand toti din moldoveni sint verisori
Nelutu:
(17 Noiembrie 2018, 11:07)
Sa ne entuziasmam.Dalmatianul din fruntea parchetului ne confirma ca ai lui mai si muncesc.
Costel de la barbulesti:
(16 Noiembrie 2018, 19:45)
Parchetul Urziceni numai la gainari si boschetari cer arestarea preventiva,pentru infractori cu functii smecheri cu bani pun palma la dos facand si desfacand ca sai scape basma curata. Cum zicea presa locala acum ceva ani in urma ca o mare vezi doamne personalitate de magistrat procuror a musamalizat un caz de crima. Cine o fii oare magistratul#####cu pricina##### el$$$$$ sau ea£££££. Mare caz cu zeci de volume infioratoare au rezolvat arestand 2 paduchiosi cu foamea in glanda rupti de in c.r de amarati dar la mafiotii smecheri cu bani nu misca in front. Apropo stie cineva magistratul are voie sa fie mason? Stie cineva magistratul are voie sa fie prieten pe retelele de socializare cu cercetatul inculpat ? Sa fie intrun ceas bun pentru procurori curati inca.