Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Preasfințitul Vincențiu, «articulat» de purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române

Preasfințitul Vincențiu, «articulat» de purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române

La o lună de când Preasfințitul Vincențiu a interzis enoriașilor din Păltiniș să intre în altar, după obicei, la resfințirea bisericii, decizia încă mai stârnește controverse. Purtătorul de cuvânt al BOR, Vasile Bă­nescu, a declarat pentru publicația «Cu­vântul Ortodox» că «este un gest neinspirat pastoral, nefiresc și total regre­tabil». Ca represalii împotriva publicației, Preasfințitul Vincențiu a cerut acesteia publicarea unui nou drept la replică.

Efectul bulgărelui de zăpadă
Ceea ce inițial a fost catalogat de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor drept derapajul unui reporter on-line, un eveniment marginal, preluat «de o manieră regretabilă» de către televiziunile naționale, a devenit un scandal uriaș care riscă să nu se mai sfârșească. Pe 22 octombrie 2018, varianta on-line a publicației «Cuvântul Ortodox» reia știrea și face o analiză pertinentă a acestei decizii contestabile. Care va să zică, oameni de formație religioasă, infinit mai bine informați decât noi, bieți păcătoși chinuiți de diavoli, decid că gestul este condamnabil, că «relația dintre episcop și turma lui este fracturată», fiind evidentă «lipsa cultivării misiunii, catehizării, lipsa predicilor evanghelizatoare». «Cum să te asculte oamenii dacă tu nu le-ai cerut niciodată să te asculte până acum într-un discurs real, într-un cuvânt viu, actual și actua­lizat? Cum să te urmeze oamenii, când tu însuți nu le-ai cerut sa te urmeze în ceva viu și actual, ci te-ai mulțumit să-ți îndeplinești rolul formal de cleric?» se întreabă retoric autorul articolului.

BOR reacționează
Mai mult decât atât, articolul prezintă și punctul de vedere al purtătorului de cuvânt al BOR, Vasile Bănescu, care comentează fără echivoc decizia Preasfințitului Vincențiu: «Consider că un asemenea gest -criticat în mod justificat de credincioșii prezenți la slujba de re­sfințire a unei biserici, la a cărei restaurare participaseră ei înșiși prin ajutorul lor- este un gest neinspirat pastoral, nefiresc și total regretabil. Este însă un gest care nu reprezintă deloc atitudinea reală a Bisericii Ortodoxe Române, al cărei mesaj este și va fi totdeauna unul cald, dar lucid pastoral, realist, echilibrat și cu adevărat edificator spiritual pentru toți cei ce privesc spre ea cu adâncă încredere și multă speranță. Biserica este autentic reprezentată de toți cei ce înțeleg și trăiesc creștinismul ca mod asumat de viață, urmându-L cu fidelitate pe Însuși Hristos!».

Înțelepciunea nu vine o dată cu vârsta
Cum pentru Preasfințitul Vincențiu diversitatea de opinii este o blasfemie care trebuie smulsă din rădăcină, acesta s-a simțit obligat să dea un nou drept la replică. El cataloghează drept tenden­țioase acu­zațiile care spun că «i-a pedepsit pe cre­dincioși că nu au mers la vot» interzicându-le să intre în altar și a susținut, încă o dată, enormitatea potrivit căreia «Biserica Ortodoxă din Bărăgan este îndoliată pentru lipsa de ploaie, atât de necesară pentru grânele mult folositoare trupului». Con­cluzia se impune de la sine și ne grăbim să o consemnăm, pentru eternitatea de care tuturor ne e frică. Așadar, Prea­sfințitul Vincențiu, altfel neîndurător cu cei aflați sub ascultare, neagă autoritatea BOR și respinge sugestia potrivit căreia a greșit. Mai mult decât atât, Preasfinția Sa e dispus să se războiască cu toată ortodoxia pentru a demonstra că, cităm, «trecerea prin Sfântul Altar este un privilegiu pe care ierarhul locului îl acordă sau nu credincioșilor». În fața unei atare cerbicii, nimicnicia noastră se înclină, smerită. Vrednic este!

15 Noiembrie 2018, 10:40 (4760 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
Cuvânt pastoral la vreme de grea încercare
PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI
Episcopia salvează PRO România!
Preasfințitul Vincențiu s-a dedulcit la drepturi la replică

Comentariile cititorilor:


Anton:
(20 Noiembrie 2018, 16:45)
Nu cred ca are mama care sa-l urecheze, insa dupa cum graieste sigur este eunuc .
Pt. Ana:
(19 Noiembrie 2018, 09:26)
Ai mare dreptate......bravo !
Aaaaaaaa si Eva :
(19 Noiembrie 2018, 07:04)
Trezit cu fata la perete,PF s-a gandit in timp ce si savura cafeaua cu baietii ce ii pregatesc hainele si condurii,cum sa isi arate muschii.Neispirata idee a fost sa nu permita accesul prin altar femeilor,culmea,chiar majoritatea ce sustin credinta si chiar nasc barbati.Adica a celor ce trec cu vederea,ce se spovedesc si sunt alaturi de biserica si preoti fizic si spiritual.Daca mama PF ar fi fost acolo,desigur ca l-ar fi urecheat pentru gestul grabit,neispirat si fara substanta a PF ului.Dar biata femeie nu era.Pardon!Ce,credeati ca e facut si nu nascut?Nuuuuuu...este produsul unei femei PF ul.Dar a uitat in zarva acelei dimineti.A uitat ca intrarea in altar de cateva sute de ani este asteptata tocmai de femei.Ce nasc baieti,ce ajung barbati,ce ajung preoti,ce uita apoi ca au mame.Bietul de tine,PFule!Ai uitat...
HexiPharma:
(18 Noiembrie 2018, 19:29)
Spitale fara medici, asistenti, medicamente, aparate si instrumentar, doar cu dotari din anii '70-'80, manageri incompetenti, numiti politic. Toate se datoreaza politicilor catastrofale duse  guvernele de dupa '89. Politicienii sunt cei care gestioneaza finantele tarii, nu biserica. Impozitele noastre la ei ajung, nu la biserica.Si in aceasta colcaiala de interese si incompetenta prolifereaza firme gen "HexiPharma" care dau tepe de sute de milioane de euro in tara. Poate sa mearga episcopul si in slapi si pe jos dar, atata timp cat interesul politicienilor pt sanatatea romanilor e zero, nimic nu se va schimba, oamenii vor muri cu zile in spitalele  mizere. Dar sigur, analfabetul religios va gasi mereu in biserica vinovatii.
Ana:
(18 Noiembrie 2018, 14:53)
Din cauza unora ca voi ,lingai, care le pupati fustele si ii alimentați cu prostie,se intampla astfel de lucruri.Nu stiu daca discuția era despre mine sau despre tine, cruda realitate este ca in timp ce copii bolnavi mor in spitale infecte acest preafericit umbla cu masina de lux,poleit cu aur și face legea in biserici și peste niște amarati de preoți de tara care castiga foarte putin si care cer in sat bani si mancare pentru pictori si mesteri ,Si despre femeile bătrâne de la sat care vin si fac curat și din puținul lor dau bani ca sa se construiască asa o biserică.Stii tu cât efort s-a făcut sa fie biserica aia asa ? Toti suntem credincioși și vrem să mergem la biserica dar sa nu se transforme biserica in slugi si stăpâni! Eu cam atat iti spun ,sa fie stăpân atunci când da bani nu cand vine doar sa trateze poporul ca pe niște slugi și cerșetori.Dar sunt unii ca tine care ii protejeaza sa nu fie atinși ca poate se murdaresc de mâinile muncite ale țăranilor.Cred ca ti-a placut gramatica la scoala dar ai lipsit la matematică și la educație civică.Cand faci analiza pe text poate si înțelegi ce vreau sa zic!
T.B.:
(18 Noiembrie 2018, 13:16)
Draga Ana, ca sa nu devii ridicola, abtine-te(!) sa faci judecati de valoare cand educatia ta e precara. Biserica e pentru unii oameni calea spre mantuire. Pentru altii se pare ca e doar un bolovan de care se tot impiedica in derularea propriei afaceri. Ramane ca la sfarsitul vietii sa vada fiecare cine a avut de castigat.
Ana:
(18 Noiembrie 2018, 07:31)
Asta explică multe , dar macar abtinete dar nu tine cu niște oamenii fara caracter.Dupa botezul nepotului poate revii si ne spui cât a plătit cu chitanta si cat fara....
@Ana:
(17 Noiembrie 2018, 22:48)
Nu ma deranjeaza parerea ta. Mai degraba as fi jenat daca cineva ca tine mi-ar adresa cuvinte de apreciere. Cat priveste insuratoarea, fii linistita, la varsta pe care o am astept sa fiu bunic. Numai bine.
mitu :
(17 Noiembrie 2018, 20:00)
Ana , f bine faci ca nu intri in polemica cu @ana . Sigur nu este insurat, si sigur a votat de multe ori la referendum. Este un lingau al clericilor.
Ana:
(17 Noiembrie 2018, 18:42)
Pentru mine tot habarnist esti.Eu nu merg la biserica sa plătesc taxe,Merg la evenimente si stiu prețurile.,,insoara-te,, ,,casa,,Vezi si tu cum este sa plătești sau fa si tu o pomană.....
@Ana:
(17 Noiembrie 2018, 17:05)
Tot n-ai explicat: daca sunt taxe enorme, de ce trebuie sa mergi la biserica? Apropo de habarnisti: "Platesti cass Ca sa mergi la medic,Dar."=Platesti cash ca sa mergi la medic, dar..; "SI da, casa revin"..= Si, da, ca sa revin..;  "Deci insoarate"= Deci insoara-te..
Ana:
(17 Noiembrie 2018, 16:00)
Plătești cass Ca sa mergi la medic,Dar m-am convins că intru in polemica cu un habarnist. Nu te obliga nimeni sa te insori, sa mori dar sunt inevitabile unele dintre ele.SI da ,ca sa revin la subiect,, acești preafericiti pun taxe enorme ca si sa găsești un nas cu buzunarul gros este tot o problema! Dar sa fie cu chitanta si cu casa de marcat din asta noua care costa 1200 lei si pe urma rămâne de discutat.Deci insoarate si apoi comenteaza!!!!
@ana:
(16 Noiembrie 2018, 19:18)
Stimata"jupuita", nicio lege nu te obliga sa te botezi, cununi sau inmormantezi religios si, desteapta fiind, il scutesti si pe nasu de o cheltuiala. Oricum, daca insisti, doar odata in viata le faci pe fiecare. Mai greu e cand toata viata esti obligat sa platesti CAS iar daca te imbolnavesti si nu ai bani la tine cand mergi la spital, esti ca si mort. Niciodata n-am vazut solicitarea cuiva sa fie ajutat ca n-are bani de cununie sau botez, dar sunt o multime in toata presa in care se solicita ajutor(de zeci de mii de euro) pt sanatatea multora, batrani ,copii sau adulti, disperati pt viata lor sau a apropiatilor lor.
Ioana:
(16 Noiembrie 2018, 13:41)
Atât timp cât prostia tronează, biserica va avea de câștigat. Acum e vremea ei, când proștii se calcă in picioare la moaște! N-are nicio vină popa, el nu cere întotdeauna. I se oferă; vezi Catedrala Neamului! Tichia de mărgăritar ne lipsea, nu mai aveam ce face cu banii!
ana:
(16 Noiembrie 2018, 13:08)
Spre surprinderea ta,nu sunt ...si nici cununata de 10 ori nu sunt ,dar sunt nuntas de profesie (adica merg la multe nunti)si ce crezi?....toata lumea se vaita de pret ,si ca sa fiu clara 500 avans si 1000 in ziua cununiei. Daca erai asa destept (desteapta) stiai ca plata o face nasul asa ca...ciocu mic si mergi pe la nunti!Poate te insori(mariti)