Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia 3D

Generația care va schimba orașul

Slobozia 3D

A durat un an până când au obținut aprobarea pentru o trecere de pietoni 3D. Dar nu sunt dezamăgiți... Dimpotrivă! Sunt pregătiți oricând să ofere ora­șu­lui noi creații 3D. Așteaptă doar șansa de a demonstra că pot. Sunt elevii Liceului de Arte din Slobozia și merită încurajați.

O inițativă lăudabilă
În urmă cu o săptămână, în cadrul Programului «Școala Altfel», un grup de elevi din cadrul Liceului de Arte din Slobozia a refăcut cele două treceri de pietoni din fața liceului. La proiect au participat 20 de elevi din 3 clase, respectiv a IX-a, a X-a și a XI-a. Directorul Liceului, George Petre, susține că trecerea de pietoni 3D este un proiect reușit grație răbdării de care a dat dovadă: «A durat aproape un an până am obținut aprobările... Apoi a trebuit să identificăm o perioadă de timp care să permită realizarea pro­iectului! Elevii noștri de la desen au mai multe ore de studiu decât ceilalți. Asta înseamnă că timpul lor se măsoară altfel... Nu pot lucra în timpul școlii, ar fi epui­zant. Așa că am ales „Școala Altfel“ pentru a realiza trecerile de pietoni 3D. Și, judecând după reacții, noi credem că a meritat așteptarea!». Realizarea celor două treceri de pietoni a durat două zile, iar cei interesați pot admira «opera» exclusiv din stradă. «Există un singur punct de unde ai senzația că pietonii merg pe deasupra. Este perspectiva șoferului, așa a fost gândit proiectul...» explică profesorul de artă plastică Simona Buzoianu.

Generația 3D
Angelica Stoica este șefa clasei a IX-a B și liderul grupului de elevi. «Mi-a plăcut ideea de a realiza acest eveniment și de a-i convinge și pe ceilalți să participe... Consider că Slobozia ar trebui să fie un loc al frumosului. Ar fi frumos, de exemplu, ca în față la „Ionel Perlea“ să desenăm niște statui. Nu spun prostii, chiar e posibil să desenezi pe asfalt astfel încât să pară o statuie reală. Și nu doar atât. Putem desena orice ne propunem!» ne explică ea cu si­guranța pe care doar vârsta ți-o poate da. Nu e singura care își dorește un proiect 3D pentru oraș. Diana Ghiță este elevă în clasa a XI-a A. E deja o vete­rană, specializată în munca de echipă: «Avem nevoie doar de un spațiu, de o bucată mare de asfalt... Și de culori. Restul ține doar de imaginația noastră!». Costin Nuță are 15 ani și e un artist consacrat. Colegii îl cunosc și îl recomandă. «Pentru ca viața să fie frumoasă, trebuie să existe artă! Toată lumea are nevoie de frumos. Iar noi învățăm aici, la școală, să facem artă... Avem doar nevoie de cineva care să ne dea șansa de a lucra în spații largi, unde să fim văzuți. Iar trea­ba noastră este să ne găsim publi­cul căruia vrem să ne adresăm!» spune Costin.

15 Noiembrie 2018, 10:10 (4118 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Suspectă de rujeolă, a susținut prima probă a Bacalaureatului în cabinetul medical
Scandal intern la Liceul de Arte din Slobozia
Slobozia: «Parlamentarii europeni» de la Liceul de Arte

Comentariile cititorilor:


Vodcă cu vitamine!:
(18 Noiembrie 2018, 12:46)
@vitamine cu....Mai e ceva: profesorii dau notele după voia și preferințele părinților!! Să nu și creeze probleme, dau proștilor cât vor ei să aibă in catolog! 10 pe linie vor? 10 sa fie! E crimă pentru că scara valorică se răstoarnă, se dă totul cu cr în sus!!! Ajung apoi pe la meditații ( la București!). Dezastru! elevii de 10 abia ar merita un 6-7....
3psD:
(18 Noiembrie 2018, 11:17)
Aiurea, au mai fost vorbe frumoase, entiziasm si vise. Totul se naruet cand apare PSD. Mai fura si ei ceva bani din sustinerea asa ziselor proiecte ale tinerilor................... niste mizerii de oameni, adica cei cu psd
Vitamine cu vodca :
(18 Noiembrie 2018, 09:55)
Este uimitor ca o simonă,uita cati elevi fac drumul capitalei la"meditatii"sa ajunga arhitecti,priectanti si tot asa.Revin in Slobozia si abia isi gasesc loc pe undeva pe la tejghelele retailerilor.Unu:elevii sunt prost sfatuiti.Doi:parintii au tarate la cerebel,fiindca asta e"trens du".Trei:Scolile identifica greu si nu recomanda dezvoltarea copliilor pe masura capacitatilor proprii.Toti au aceeasi"ievaluare"nationala,ce nu individualizeaza si dezvolta elevul.Unii sunt buni in litere,altii in stiinte exacte,unul e pasionat de mecanica,altul de pictura.In Romania,se rade ca"ce prost e ala,a luat 6 sau 4 la.."Dar nu se spune ca e foarte bun la marting,bicicleta,fotbal sau altceva.Aia stie el sa faca foartebine! Si se distrug copii buni.Copilul trebuie orientat spre ce ii place lui sa faca.Nu ce place mamei sau profesoarei.Ati auzit d-alde simone,zaine si tot felul de fiinte aberante ce aveti super-copii pe mana dar ii distrugeti?
@eminescu 8D:
(17 Noiembrie 2018, 13:37)
@eminescu 8D! Greșești! Meditațiile încep cel puțin din cl II.....Păi? Investim in educația copiilor noștri, indiferent de cost. Că tot este învățământ gratuit, de stat. Atenție, în Ialomița! Nu fac nimic la clasă, mergem acasă, la meditație! Cui dați banii?!?
Eminescu 8D :
(17 Noiembrie 2018, 07:51)
Simonoooo,geaba esti profesoara!Alde Dorel au facut si se si vinde pe internet pavaj 3D,fai mamica!Pavaj!Ca ai scos nitel prafurile din aia ai tai si curvaraseala 2 zile,nu e rau.Dar,zau,vorba aluia"digurile de la Bentu",pentru anul 2018,in arta,vrem creatii proprii.Ca bagati meditatii in ri din aXa,sa ajunga"proiectanti"-a ajuns a lu'Aionesei.Multumim.Am vazut toti varianta unu a statuii marelui voievod.Ce va tot că■○ți pe voi acolo,cu arta.Pregatiti niste XEROXURI,fara identitate.Uite,duamna Cleme s-a specializat in arta la liceu agricol.Nitel radio,nitel tupeu=director in arte.Astia de scriu si deseneaza din mintea lor,dunt considerati depasiti Simono !Dar aia sunt artisti.Aia cu talent,ce expun in forme si sunet talentul lor"Zebre"3D pot face si cei de la profesionala.Se traseaza dungile contur apoi se umplu cu vopsea.Simono,Simono,ce ti mai place prosteala.Fetitele de 4 anisori de la cresa de pe colt vor desena acelasi tip de zebre,pe colt,in primavara.Ca sa intelegi.
4 D:
(16 Noiembrie 2018, 13:59)
Bazați-vă pe tineri da nu prea mult! Unii sunt buni da vor pleca! Ciurucurile vor rămâne. Așteptăm lucruri bune de la Arte că s au făcut de tot cct ul cu scandalurile. Nu numai ei...de altfel!
Mary:
(16 Noiembrie 2018, 12:30)
@ Măi Mary.  Fac alergie când aud și văd psd!!!! Pricepi??!! Mai ales în ultimul timp, dar de 29 de ani??!!

Măi Mary:
(16 Noiembrie 2018, 09:54)
Ești cam paranoia cu PSDu asta :))) Trecerea de pieton rosie este o soluție alternativă la marcajele rezonatoare sau la pragurile de limitare a vitezei. Unde dracu s-au mai vazut te intrebi? Soluția este întâlnită în multe orașe europene, unde și-a dovedit eficiența și sunt mai pe placul șoferilor, pentru că mașinile lor nu se mai scutură când trec peste pragurile de limitare a vitezei.
Relu:
(16 Noiembrie 2018, 07:12)
Am incredere in acesti tineri!Prafurile 3D,betiile si alcoolul consumat de"tineri"nu se pune?Ne vor da direct 3D intreg viitorul!Zici ca au refacut Delta Dunarii!Parca au ridicat digurile la Bentu! Un desen preluat,desenat matatic.Ce e asa incredibil?Au redat de pe coala,un desen.Sa scriem ce compun,care este creatia noii generatii.Asa...au xeroxat ceva,au transpus pe asfalt...Era si greu!GAGARITĂĂĂĂĂ vino sa desenezi ceva pe asfalt,pe Cosminului! Si se rezolva!Are Cornel niste betivani in echipele de trasari marcaje-si Giogonda le iese din 4 miscari!!
Mary:
(15 Noiembrie 2018, 13:56)
  Bravo copii!! Măcar voi să schimbați ceva în oraș. "Deștepții deștepților" au ordonat ca trecerile de pietoni să fie vopsite în roșu, după chipul și asemănarea proștilor care ne conduc. Poliția din Slobozia, nu a scos un cuvânt și au închițit o broască cât capul lor de mare. Unde dracu' s-a mai văzut asemenea treceri de pietoni??!! În codul rutier, nici atât. La Sloboria!!! Oraș vopsit în roșu din cap, până în picioare. Dece nu face-ti mă, și hârtie igienică cu PSD, imprimat??!! Ne-am simți mai bine!!! 
Bravo:
(15 Noiembrie 2018, 11:18)
Felicitari tinerilor; infrumusetati voi orasul daca autoritatile nu o fac!