Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Virusul Pestei Porcine Africane a omorât 14 porci mistreți

Ialomița: Virusul Pestei Porcine Africane a omorât 14 porci mistreți

Pericolul provocat de Pesta Porcină Africană persistă la nivelul județului Ialomița. Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au anunțat faptul că virusul care provoacă boala a ucis 14 porci mistreți pe Fondul de Vânătoare Făcăeni. Leșurile animalelor au fost ridicate din pădure și incinerate.

Cazurile sunt în monitorizare Din luna august 2018 și până în prezent, în județul Ialomița au fost confirmate 123 de focare de Pestă Porcină Africană, în mai bine de jumătate dintre localități. Ultimul focar a fost identificat la sfârșitul lunii octombrie, în Cartierul Slobozia Nouă, din municipiul Slobozia. Potrivit informării publice realizată de reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, crescătorul în curtea căruia a fost descoperită boala nu a respectat măsurile impuse de autorități pentru a împiedica răspândirea virusului. În urma anchetei epidemiologice s-a constatat că proprietarul a vândut porci către mai multe persoane, fără a deține documente sanitare-veterinare conforme. Pentru nerespectarea măsurilor impuse în zona de protecție a unui focar de Pestă Porcină Africană, proprietarul a fost sancționat contravențional cu o amendă de 2400 de lei. Recent, susțin autoritățile sanitare-veterinare din Ialomița, virusul Pestei Porcine Africane a fost identificat pe Fondul de Vânătoare Făcăeni, acolo unde boala a ucis 14 mistreți. «Analizele de laborator au confirmat faptul că respectivele exemplare de porci mistreți erau bolnave de Pestă Porcină Africană. Noi continuăm să implementăm măsurile de protecție așa cum am făcut-o și până în prezent!» a declarat Mihai Puia, directorul DSVSA Ialomița. Oficialii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au explicat, de asemenea, că măsurile de prevenire sunt încălcate de crescătorii de animale. La Amara de exemplu, oraș în care s-au depistat mai multe focare de boală, localnicii au început să cumpere porci, ignorând astfel recomandările autorităților.

18 Noiembrie 2018, 15:10 (2218 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Despăgubiri de 6,5 milioane de lei pentru crescătorii de porci din Ialomița
Ialomița: Fonduri pentru despăgubirea crescătorilor de animale afectați de Pesta Porcină Africană
Guvernul despăgubește cu 1,6 milioane de lei proprietarii animalelor sacrificate

Comentariile cititorilor:


Nelutu:
(21 Noiembrie 2018, 14:48)
Turcu si Grindeanu se aflau printre cei 14,ca despre ei se sti ca poarta tot felul de virusi ?
Veterinar...tehnician:
(19 Noiembrie 2018, 12:26)
Pesta e un bau bau artificial. Adus cu buna stiinta. Fratilor trb.sa intram in schema UE stabilita la Bruxelles. Incet, încât tre.sa dispară mica gospodărie țărănească. Interese ...iar intr un context în care conducători nu mai avem bine nu va fi. Tara Romaneasca este vândută cu totul.