Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Un meci cât un întreg sezon

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Rapid București 0-1

Un meci cât un întreg sezon

Partida cu Rapidul a început încă de la mijlocul săptămânii trecute. Daniel Pancu, antre­norul giuleștenilor, amenința în vestiarul echipei sale că «o să-i batem pe ăia!», zgâriindu-i retina la tot ce mișca în galben-albastru. La porțile Stadionului «1 Mai», tot microbistul care un an întreg nu a avut treabă cu echipa s-a trezit dintr-o dată unirist din tată-n fiu și a solicitat invitație la tribuna oficială. În preziua meciului, primarul Adrian Mocioniu anunța în presă sprijin financiar sporit pentru echipă în cazul unui rezultat pozitiv cu Rapidul. Între timp, apele au înghețat. Firește, nu din pricina celor declarate de primar... Ci din cauza vremii reci care a luat în stăpânire țara. În fine, pentru ca spiritele să nu se în­fierbinte prea tare, magazinele din jurul stadionului au blocat comercializarea băuturilor alcoolice între orele 12,00-16,00. Începând cu orele 13,00, oamenii au început să se strângă în tribune. Să fi fost 1500, poate 2000 de spectatori, asistență rar întâlnită pe «1 Mai». Fondul sonor a fost asigurat de galeria Rapidului care, în ciuda injuriilor gratuite adresate slobozenilor, trebuie apreciată pentru faptul că își susține favoriții din primul până în ultimul minut, indiferent de evoluția scorului.

Meci sub semnul echilibrului Partida dintre Unirea Slobozia și Rapid București a generat un spectacol peste media eșalonului din care cele două echipe fac parte. S-a jucat deschis, tăios, ambele echipe având ca miză cele 3 puncte. Prima repriză a fost în mare parte a Unirii, în minutul 12, tânărul Bălan ratând cu poarta goală. Replica alb-viși­niilor a venit în minutul 23, când centrarea lui Cârstocea a fost încheiată de lovitura de cap a lui Vlada, scoasă de pe linia porții de Toma. La faza imediat următoare, Năstase își mai adăugă un luft din poziție favorabilă la salba de ratări care, din păcate, îl caracterizează în ultima vreme. Alte șarje ofensive au dat de lucru serios apărării rapidiste, dar portarul Virgil Drăghia a știut să-și scoată echipa din toate buclucurile. Un lucru este clar: ca antrenor, Daniel Pancu nu e deloc «italianul». După pauză, spectacolul continuă atât pe teren, cât și în tribune. Galeria Rapidului dă drumul «bombardierului», cele câteva zeci de petarde aterizând pe pista stadionului în ciuda controlului riguros efectuat de forțele de ordine la intrare.

Talisman brazilian În criză de soluții ofensive pe teren, Pancu le caută pe banca de rezerve, și îl trimite în luptă pe brazilianul cu nume de mare fotbalist, Robinho. Eforturile de a înscrie se întețesc, bucureștenii asaltând careul slobozean. Cârstocea expediază o torpilă din marginea careului, dar Dobre este pe fază și scoate de sub bară. Portarul Sloboziei nu mai poate face nimic când Robinho scapă spre poartă și marchează, aruncând în aer peluza vișinie. Unirea reia atacurile, Năstase mai bâlbâie o minge în careu, dar rezultatul rămâne cel stabilit în minutul 68. Rapidul învinge în premieră la Slobozia și își consolidează poziția de lider, ducându-se la 4 puncte de Unirea. Enache Costea i-a avut în teren pe: Dobre-Ibrian, Soare-Suciu, Toma-Răduca, Milotin, Chebac (Șerban ’79), Bălan (Ene ’69)-Bucă (Teodorescu ’84), Năstase. De cealaltă parte, Daniel Pancu a contat pe următorii jucători: Drăghia-Grigore, Iacob, Neacșu, Demici-Jorza, Duriță (Robinho ’57)-Goge, Cârstocea, Buracu-Vlada (Matulevicius ’90).

Au căzut pe locul 3 Unirea se află la a doua înfrângere con­secutivă pe propriul teren, ambele eșecuri înregistrându-se în fața contracandida­telor la promovare. Acest aspect nu avea cum să rămână fără urmări în clasament. Dacă, în urmă cu 3 etape, Slobozia era li­dera ierarhiei, acum echipa pregatită de Enache Costea se găsește pe locul 3, cu o zestre de 28 de puncte. Rapidul este pe primul loc, cu 32 de puncte, iar pe 2 a urcat CS Afumați, cu 29 de puncte. Pe ialomi­țeni îi așteaptă sâmbătă, 24 noiembrie 2018, o deplasare dificilă la CS Tunari, ilfovenii distingându-se până acum printr-o victorie asupra celor de la CS Afumați și printr-o replică foarte bună dată Rapidului. În ultima etapă a turului, vineri, 30 noiembrie 2018, de la orele 14,00, Unirea primește vizita celor de la CSM Oltenița, un duel facil pentru galben-albaștri.

21 Noiembrie 2018, 08:05 (2407 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Se simte încă aer de vacanță
Victorie amicală cu Ciulnița
Reunire cu multe nume noi

Comentariile cititorilor:


Cnv:
(23 Noiembrie 2018, 09:13)
Ca sa ai rezultate bune si cu echipele din fruntea clasamentului iti trebuie si un antrenor cu experiență.
cetatean:
(21 Noiembrie 2018, 20:26)
Nimen nu vrea sa inteleaga ca aceasta echipa reprezinta parandarat din banii publici  atita timp  cit la conducerea echipei se afla Prepelita si cenzorul Trifan
Vasi:
(21 Noiembrie 2018, 14:29)
Nu e suficient sa ne mulțumim cu puțin. Daca nu ne depășim condiția nu avem cum sa evoluam.rapidul era o echipa de bătut, sa fim serioși.Mai avem puțin și vb și despre Afumați ca și echipa de tradiție.e clar : asta se vrea, când se vaschimba obiectivul vom vedea și oameni de valoare.n am nimic cu acest enache,dar nu stiu in ce fel vede el fotbalul ca nu i iese mimic la meciurile mai tari.aici se vede valoarea, asul din mâneca , motivarea.unirea nu a fost cu mimic mai prejos Rapidului!!ne a lipsit doar acel"ceva"
Sportiv:
(21 Noiembrie 2018, 12:33)
Nu cred k este vb de antrenor sau de jucatori, Eu cred ca atat putem la momentul acesta,este foarte greu sa te lupti cu o traditie in Fotbal daca macar nu esti la nivelul lor din toate punctele de vedere,asa ca hai sa fim obiectivi....si sa ne bucuram ca am putut vedea la Slobozia un meci cu o atmosfera peste nivelul esalonului unde activam.
Vasi:
(21 Noiembrie 2018, 09:21)
Antrenor de doi lei, cu el vrem noi promovare?sa fim serioși. La meciurile importante nu are fler, inspirație, e molâu și previzibil. Poate la Anu sa mai încercam odata. Ca acum totul e pierdut. Ms