Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia pierde lunar 300 mii de lei

Din cauza lipsei de medici

Spitalul Județean de Urgență Slobozia pierde lunar 300 mii de lei

O  analiză statistică a Casei Județene de Asigurări de Sănătate arată că, lunar, Spitalul Județean de Urgență Slobozia pierde aproximativ 300 mii de lei pentru că nu poate efectua serviciile medicale. Situația este generată de lipsa specialiștilor cu care unitatea se confruntă de ani buni. Mai grav este faptul că exodul medicilor continuă.

Pierderi semnificative de fonduri În urmă cu o săptămână, reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au făcut o pre­zentare detaliată a bugetului acordat Sănătății ialomițene și a modului în care banii au fost împărțiți și cheltuiți de către furnizori. Cel mai mare furnizor de servicii medicale al județului este Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Entitatea sanitară a semnat cu oficialii CJAS un contract de finanțare în valoare de apro­ximativ 40 milioane de lei pe an. Din păcate, o bună parte din aceste fonduri rămân necheltuite, pentru că Spitalul Slobozia nu poate deconta integral serviciile medicale. Unitatea medicală și-a asumat că va realiza lunar 1600 de exter­nări însă, în realitate, CJAS Ialomița de­contează cheltuielile aferente unui număr de 1400 de externări. Transformate în bani, cele 200 de servicii medicale neefectuate înseamnă aproximativ 300 mii de lei, sumă pe care Spitalul Slobozia o pierde. «Este adevărat faptul că Spitalul Județean de Urgență Slobozia nu reali­zează integral planul de servicii așa cum este prevăzut în contract... Evident, serviciile neefectuate înseamnă bani mai puțini. Noi face demersuri pentru a acoperi aceste lipsuri, însă uneori chiar și în aceste condiții este imposibil!» explică situația Mihai Geantă, președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. Prin­cipala cauză care determină această situație este generată de lipsa medicilor specialiști. În ultimele luni, de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au plecat șapte medici specialiști, din cei nou veniți în timpul mandatului de ma­nager al Marianei Iancu. În repetate rânduri, aceasta a declarat public faptul că face eforturi pentru a aduce medici în spital: «Scoatem posturile la concurs, purtăm negocieri... Cine dorește să vină să lucreze aici este bine primit!».

Spitalul Slobozia are alte priorități Deși lipsa medicilor este pricipala pro­blemă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, reprezentanții instituției au însă o altă viziune în ceea ce privește înca­drarea în muncă a personalului medical. Concret, pe pagina de internet a unității sanitare a fost postat un anunț public potrivit căruia Spitalul Slobozia intențio­nează să angajeze 25 de asistente medicale. De asemenea, pe același site a fost anunțat un concurs pentru ocuparea funcțiilor vacante de director economic și director de îngrijiri, după ce mandatele Violetei Feștilă și ale Florentinei Nae au expirat.

Proces în instanță pentru plata tichetelor de masă
40 de asistente medicale și infirmiere au deschis o acțiune colectivă la Tribunalul Ialomița prin care cer Spitalului Județean de Urgență Slobozia plata tichetelor de masă aferente perioadei 2015-2018. Ac­țiunea se află abia la început și nu se bucură de sprijinul Sindicatului SANITAS-Filiala Ialomița. Nu este prima dată când angajații unității medicale deschid un astfel de proces. În urma unei acțiuni similare, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost obligat, printr-o hotărâre definitivă, să plătească despăgubiri financiare de peste 300 mii de lei către angajați.

22 Noiembrie 2018, 11:15 (3435 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Teodor:
(27 Noiembrie 2018, 19:24)
Mă-ntreb și eu: după atâția ani de carte la Medicină, de ce ies așa proști? Trebuie să fie plătiți pe competentă! La asistente, vai de lume, sunt paralele cu meseria, majoritatea.
Ion:
(27 Noiembrie 2018, 12:08)
si in timpul asta managerei i s- a marit salariul de vreo 5 ori pentru merite deosebite in conducerea spitalului...acum ia doar vreo 200 milioane pe luna
Lazarescu:
(26 Noiembrie 2018, 06:31)
Angajarile se fac numai cu carnet de partid, depui cv la minciu si cotizatia de partid si pe urma te inscrii la concurs ! Ce nu se poate la scris , se rezolva la oral , dupa indicatiile pretioase ale tigancusei maricica !
gogu:
(25 Noiembrie 2018, 16:02)
Pai de unde internari ca scroafele alea de la UPU te tin pe hol cu orele sa hotarasca Al de sus daca mai traiesti sau mori. Dupa ce se indura sa-ti ia o tensiune,te trimit la plimbare ca sa nu crapi la ele in salon,sa mori acasa. Asta daca mai ajungi si nu-ti dai ultima suflare pe scari precum saracul patit nu in urma cu mult timp.Psihopata de N. m @grasele cu scoala la ff stiu bine ce spun.
doctor:
(23 Noiembrie 2018, 23:25)
Pe vremea lui Olaru taxa de concurs ptr doctori era 500 lei. In alte judete doar 150.
gigel:
(23 Noiembrie 2018, 20:34)
Ce nu este pe net ,pe site-ul "Post gov"la concursul pentru asistente si infirmiere este taxa de participare la concurs in suma de 50roni,adica intrarea la circ sau teatru.Nu?Pai un concurent sau concurenta care nu are servici si vrea sa dea concurs,musai sa aiba ceva lovele,pentru ca s-au deblocat posturile iar comisia de examinare chipurile trebuie sa fie platita cu toate ca este in timpul programului de lucru,asa cum este prevazut in graficul de activitate lunar.Nu este bine?Cind s-a deblocat posturile nu s-a mentionat ca participantii la concurs trebuie sa plateasca taxa de "pod",pardon taxa de participare la concurs.
brancard:
(23 Noiembrie 2018, 19:05)
Astfel le-a vorbit mareana unor doctori :  "Ma doare-n F l . ci ! " . Si mai spuneti ca nu este educata.
George:
(23 Noiembrie 2018, 17:52)
Decât 100 de doctori comuniști care te operează ca să vadă ce ai, mai bine 20 și buni.
Medic:
(23 Noiembrie 2018, 15:30)
Cu victoras electricianul si maricica brutareasa in frunte, vom ave victorii muuuulte ! Dar nu am sa inteleg cum medici cu atitia ani de scoala ,scoala pe bune , tolereaza sa fie condusi de o semianalfabeta , la 30 de ani de la caderea Comunismului !
Pacient::
(23 Noiembrie 2018, 09:32)
Intreb si eu ca un ignorant ce sant : verifica cineva cheltuielile unei internari.Am ramas mut citind cat a cheltuit spitalul cu internarea mea .din punctul meu de vedere ,NEJUSTICAT de mare suma.
Asistent:
(23 Noiembrie 2018, 01:10)
Cu conducerea existenta e normal sa nu avem medici. Aceasta individa a ajuns a directoare ca are gura mare...este needucata.adica prost instruită. PSD prezent isi da seama de situație? În ultimul timp la conduceri ai numai femei frustrate si proaste.dar psd iste. Vin alegerile...oare om scapa de proaste si prosti.?
?:
(22 Noiembrie 2018, 20:43)
Care sunt cei 7 ?