Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fetești: Veterana de-o vârstă cu Marea Unire...

Fetești: Veterana de-o vârstă cu Marea Unire...

O  poveste emoțio­nantă se scrie la Fetești, cu ocazia Centenarului Marii Uniri. Născută în același an în care s-a petrecut cel mai im­por­tant eveniment din istoria României, o bătrână din oraș a fost aniversată recent de familie și autorită­țile locale. Filofteia Dumitrescu este cel mai vârstnic locuitor al municipiului și i-a pri­mit pe toți în casa sa cu brațele deschise.

S-a născut în 1918 Pe 1 decembrie 1918 avea loc Marea Unire de la Alba Iulia, unul dintre cele mai importante evenimente din istoria modernă a României. În același an, dar ceva mai devreme, pe 20 octombrie mai exact, în Răcari, județul Dâmbovița, se năștea Filofteia Dumitrescu. Astăzi, ea este cel mai vârstnic locuitor al munici­piului Fetești, motiv pentru care autorită­țile locale i-au trecut pragul pentru a-i înmâna o diplomă aniversară prin care să-și manifeste respectul față de bătrâna care are aceeași vârstă ca Marea Unire. «Ne-a impresionat și pe noi povestea bunicii Filofteia, tocmai de aceea am decis ca de ziua ei să-i facem o surpriză plăcută... Ne-a primit pe toți cu brațele deschise și i-am promis că vom fi alături de ea cu tot ceea ce are nevoie!» susține Laurențiu Șonchereche, viceprimarul municipiului Fetești.

Sufletul unei comunități De când haina grea a bătrâneții a început să fie tot mai împovărătoare, ve­terana Filofteia Dumitrescu se află în grija fiicei sale celei mari, Floarea Moiescu. Femeia își aduce aminte cu nostalgie de copilăria în care mama sa îi purta de grijă. «A fost o mamă bună... Era în permanență alături de noi și ne făcea toate poftele. Chiar dacă pe vremea aceea eram săraci, nu ne-a lipsit nimic din ce ne doream pentru că mama avea mereu grijă de asta...» rememorează femeia. Filofteia Dumitrescu a dus o viață simplă, fiind înconjurată în permanență de oamenii din comunitatea sa. Pe fetele mari le-a învățat să coasă, iar flăcăilor le făcea haine. «Mama mea a făcut croitorie pentru bărbați. La asta se pricepea cel mai bine... Îmi aduc aminte că pe multe fete le-a învățat să coasă la mașina de cusut. Era tare frumos când se umplea casa și toate veneau la ea s-o roage să le învețe și pe ele cum să folosească mașina de cusut!» mai spune fiica bunicii Filofteia.

24 Noiembrie 2018, 10:10 (1964 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Din Urziceni:
(27 Noiembrie 2018, 21:53)
Ce poți să-ți mai dorești la 100 de ani?
@vax:
(27 Noiembrie 2018, 10:05)
"Cosmeticizata"e postarea ta, @vax(apropo, inspirat nume ti-ai ales, iti vine manusa). Putina decenta nu ti-ar strica.
vax:
(27 Noiembrie 2018, 02:59)
O poveste de viata cosmeticizata ; se speculeaza, se infloreste orice pentru o bruma de interes. Surogate peste tot.