Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Gogoșarii de la capătul lumii

Gogoșarii de la capătul lumii

La jumătatea lui noiembrie 2018, câmpurile dintre Gura Ialomiței și Luciu sunt pline de gogoșari, ardei kapia și vinete. Proprietarii au renunțat să mai culeagă și se pregătesc de un nou ciclu agricol. «Am băgat discul că trebuie să o luăm de la capăt...» spune senin Laurențiu Cioceanu. Cine a apucat să culeagă o parte din recoltă, așteaptă clienții la porți. Cine nu s-a îndurat «să bage discul», trage nădejde că vremea se va îmbuna și-l va lăsa să mai salveze o parte din recolte.

Câmpuri de gogoșari
Satul Luciu aparține comunei Gura Ialomiței și este ultimul din județ înspre Brăila. Satul e puțin și sărac, nici 300 de case. Și toată lumea trăiește din... gogoșari! La fel ca în Gura Ialomiței, ca în Kogălniceanu... Anul ăsta însă, aici gogoșarii s-au copt mai târziu. Așa că acum câmpurile sunt pline și au rămas neculese. Vinete, ardei și gogoșari cât poți cuprinde cu privirea. Viceprimarul comunei Gura Ialomiței, Ionel Oprea, zice că în fiecare an rămân ici și colo, dar anul ăsta au rămas peste tot: «A dat Dumnezeu de s-au făcut. Unii i-au cules la timp, alții au rămas cu ei... Când prețul era bun, îți convenea să plătești oamenii cu 80 de lei ziua de muncă. Dar apoi prețul a scăzut tare de tot! Ce să mai culegi, ce să mai plătești, ce să mai rămână? Mai bine îi lași pe câmp!». Ionel Oprea are și el gogoșari. Cultivă din 1992 și în 25 de ani le-a văzut pe toate. Numai o piață unde sătenii să poată vinde gogoșarii nu! «Te doare inima când vezi că samsarul câștigă 4 lei la kil, iar tu rămâi cu unul. Dar nici să stai pe piață de unul singur nu poți. Am încercat eu, că am vândut în toată țara. Dar nu e viață de trăit, mi-am nenorocit sănătatea! Ar fi bună o piață aici, în zonă, reglementată, care să ne protejeze...».

Prețuri de nimic
În sat, gogoșarii sunt ca în câmp, peste tot. Nimeni nu-i vrea, nimeni nu-i cumpără... Pentru cine întreabă, prețul e 1,5 lei kilogramul. Dar dacă ajungi să cumperi și te tocmești, omul lasă la un leu. Uneori și mai jos. Laurențiu Cioceanu are 24 de ani, șade în Gura Ialomiței, lângă Primărie și a moștenit meseria din familie. A lăsat și el gogoșari în câmp, dar puțini, nu-i pare rău: «Am vândut când a trebuit. Acum, angrosiștii și-au făcut plinul și își bat joc de oameni. De-aia nu se mai vinde nimica. Am băgat discul că trebuie să o luăm de la capăt!». Ștefan Mitache are 72 de ani. Și-a ajutat băiatul, că lui nu îi mai trebuie... «S-a făcut, l-aș mânia pe Dumnezeu să spui că nu! Dar n-are preț... Nici gogoșarul, nici vânăta, nici nimic! Vin și-ți iau munca din poartă la preț de nimic și ești obligat să le-o dai. Că altfel nu poți să o iei de la capăt anul ce vine...» ne mai spune el.

În poartă la Răduțu
Răduțu Fusea pune gogoșari pentru al doilea an. În primul a avut ghinion și a ieșit în pagubă. S-a împrumutat și a luat-o de la capăt... Acum s-au făcut! Târziu, dar s-au făcut... Când au avut preț și se vindeau cu 3 lei, ai lui erau necopți. Iar acum n-are cui să-i vândă. «Suntem mulți care am pățit necazul ăsta de nu ni s-a copt... Când a fost boom-ul, noi n-am avut ce vinde! Acum ne uităm la ei pe câmp. Unii vând cu 80 de bani kilul, chiar și cu 60... Dar eu nu-l vând, mai bine îi mănâncă porcii. Numai că nici porci nu ne-a mai lăsat, că noi am fost și cu pesta...». Ca să cultive un hectar de gogoșari, Răduțu Fusea a cheltuit 12 mii de lei. Nu a tras încă linie, e devreme. Și tot mai speră să se îndrepte vremea, să intre iar la cules! «Aștept să treacă zilele astea rele și intru la câmp Nu îi las, că nu sunt singur... La hectarul ăsta am muncit cu toții, cu copii, cu neamurile... Mai e varza, gogonelele, țelina...». L-am lăsat în poartă, privind încruntat cum fulguiește. A doua zi zăpada s-a făcut ploaie, iar ploaia nu se mai oprește...

25 Noiembrie 2018, 09:20 (5006 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Meșter de opinci țărănești la 10 ani

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(27 Noiembrie 2018, 08:26)
Cum era fabrica de conserve la Fetesti ?! au stricat totul.........nimic nu mai este in tara asta ?! sper pe lumea cealalta sa plateasca toti cei care au distrus tara asta....nemernicii 
@Vali :
(26 Noiembrie 2018, 12:55)
Tu ca intermediar vrei sa castigi mai mult ca un producator .Ia cultiva si munceste si tu sa vezi cati bani cheltuiesti si cu cata truda produci si sa vezi daca iti convine sa lasi la pret .Tu vi la poarta lui pui sacii-n masina ii descarci la piata si iei bani mai multi ca producatorul si el care ara discuie cumpara samnta cara gunoi pregateste rasadnita produce rasadul il transplanteaza in camp il trateaza bani pe tratamente il sapa il praseste cu calul sau cu sapa il culege il ambaleaza la saci cata munca .
CLIENT:
(26 Noiembrie 2018, 12:19)
Erau 4 lei in piata,iar in perioada de varf nu te apropiai de ei,7-8 lei.Cred ca 4 lei era un pret destul de bun in perioada lor de varf ,asa stau cu ei si se vaita ca raman pe camp.In supermarket este mai ieftin ca la ei .. Or sa zica ,ca forta de munca si apa si tot dar decat sa aruncati nu mai bine vindeti tot? 6 gogosari in piata 5 lei aceaiasi gogosari in supermarket 3 lei.Fara cuvinte...
Vali:
(26 Noiembrie 2018, 09:47)
Cand te duci la poarta lor nu vor sa lase la preț. Pun în saci deasupra marfă bună, iar apoi toate strica ciunile.
donati-le:
(26 Noiembrie 2018, 08:32)
Pacat ca au ramas nerecoltate, pacat ca trebuie sa cumparam chimicale din import.
Ar fi fost o solutie sa le recoltati cu ajutorul asistatilor social de la primarie si sa le donati cantinelor sociale, azilelor de batrani, spitalelor.
Luati exemplu si de la fermierii greci. Subventiile oricum s-au incasat, presupun.
Solutia-asocierea:
(25 Noiembrie 2018, 18:16)
Si in alte judete au fost aceleasi situatii, apoi gospodarii s-au asociat si au putut astfel incheia contracte cu super-marketurile sau procesatorii de legume-fructe. Nimeni nu te baga in seama pr 1-2 tone de legume pe an, asociatiile pot insa cumula produsele de la membri ei si sa ofere zeci sau sute de tone.
Tyty:
(25 Noiembrie 2018, 17:43)
Sarmanule nu au interes sa faca o fabrica trebe sa cumparam de la supermarketuri
PRODUCATOR SARMAN:
(25 Noiembrie 2018, 11:12)
UN CENTRU DE COLECTARE DE LEGUME FRUCTE NU E INTERESAT NIMENI SA FACA IN JUDETUL IALOMITA  SAU O FABRICA DE CONSERVE  . PRODUCATORII AGRICOLI DIN JUDET PRODUC DAR NU AU PIATA DE DESFACERE SI MUTE LEGUME SE ARUNCA IN LOC SA SE CONSUME . PACAT ! SE CHELTUIESC BANI SI UNEORI NU SE RECUPEREAZA NICI INVESTITIA DAR SA INREGISTREZI PLUS VALOARE .