Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La Fetești a început demolarea construcțiilor ilegale

La Fetești a început demolarea construcțiilor ilegale

Primăria din Fetești a dat startul unei ample campanii de demolare a construcțiilor care ocupă abuziv domeniul public. Zeci de astfel de imobile au fost dărâmate de angajații instituției într-o singură zi. Admi­nistrația locală explică faptul că de­mersurile în acest sens vor continua.

Buldozerele în acțiune
Răspândite în jurul blocurilor, zeci de imobile pentru care nu există auto­rizații sufocă orașul Fetești. Aceste construcții improvizate sunt folosite ca locuri pentru depozitare. În ele, cei care le-au ridicat înghesuie de la lemne de foc și până la conserve de legume ori canistre cu combustibili. «În ultimul timp, la Fetești au fost ridicate multe astfel de construcții improvizate. Nici nu mai contează cu aprobarea cui au fost ridicate, important este că nu e deloc în regulă ca ele să existe pe spațiul public...» recunoaște situația Laurențiu Șonchereche, viceprimarul municipiului Fetești. Inițial, autoritățile locale au încercat să-i determine pe cei care au în grijă aceste spații să le demoleze singuri, însă demersul a eșuat. Tocmai de aceea, în urmă cu o săptămână, reprezentanții administrației locale au început să demoleze construcțiile improvizate cu ajutorul buldozerelor. Prima zonă vizată a fost Cartierul Fetești Gară. «Am demarat această operațiune la Fetești Gară, dar există astfel de construcții și în alte zone ale orașului. Vom merge și acolo pentru a desfășura același tip de activități. Feteștenii trebuie să înțeleagă faptul că trebuie să trăiască într-un oraș curat, unde domeniul public este utilizat eficient!» a mai spus Laurențiu Șonchereche, viceprimarul municipiului Fetești. Locul construcțiilor improvizate va fi luat, în cel mai scurt timp, de alei pie­tonale și parcări pentru automobile. «Feteșitul se confruntă, de asemenea, cu problema parcărilor. Așa că aceste spații de pe domeniul public pe care le-am eliberat vor fi utilizate în acest sens!» a conchis viceprimarul Laurențiu Șonchereche.

Orașul cu străzi mai curate Tot la Fetești s-a încheiat recent programul anual de întreținere a trotuarelor. Concret, este vorba despre lucrări de reabilitare a zonelor de stradă destinate exclusiv pietonilor. Tronsonul finalizat recent de administrația locală cuprinde trotuarul dintre străzile Jandarmeriei, Sirenei și Nicolae Titulescu. Lucrarea a fost realizată cu sprijinul SC Drumuri Municipale SA și finanțată exclusiv de la bugetul local. Actuala administrație locală a orașului a făcut eforturi pentru a transforma infrastructura din Fetești. Astfel, în baza proiectelor depuse pentru accesarea fondurilor disponibile prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Locală, administrația locală din Fetești a primit fonduri considerabile pentru reparația celor mai importante străzi. Estimările arată că la Fetești s-au cheltuit, în ultimii 3 ani, peste 20 milioane de lei, astfel încât imaginea dezolantă a arterelor încărcate de gropi să se schimbe...

26 Noiembrie 2018, 08:05 (3790 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Unu din VLASCA:
(27 Noiembrie 2018, 19:24)
Au incercat sa repare scurgerea de la râpa de pe strada Mihail Sadoveanu cu 3-4 muncitori ai primariei,cand acolo trebuia o firma specializata in constructii. Cand va veni ploaia se va duce dracului tot pamantul si iar se va strica drumul (mihail sadoveanu).
Nelutu:
(27 Noiembrie 2018, 15:36)
Propaganda ieftina.Au demolat ce a fost mai usor si ce apartine celor fara pile.Garajele tip Calarasi aruncate parca din avion pe unde s-a putut si tot fara autorizatie sunt in continuare prezente .
Cetatean al orasului:
(27 Noiembrie 2018, 13:21)
Cu toate ca s-au strecurat  unele greseli ,Ionescu are dreptate . Fetestiul SAT  este lasat  in voia sortii ...
@ionescu:
(27 Noiembrie 2018, 04:47)
Bre Ionescule, matale nu stii sa scrii!
Ionescu:
(26 Noiembrie 2018, 20:07)
De ce la Fetesti sat nu investiti deloc .A-ti aruncat niste pitre pe stazi si va laudati ca au fost reabilitate. Cind vor fi intradevar reabilitate si sa nu mai induceti in eroare si pe alti sa creada ca e asa cum va laudati
Fetestean: