Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a dat startul vânătorii de vrăjitoare

Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a decis printr-o dispoziție internă înființarea unei comisii de analiză pentru recuperarea prejudiciului rezultat din afacerea «Green Harvest». Anterior, președintele a solicitat sprijinul consilierilor județeni pentru adoptarea unei decizii oficiale în acest sens. Surse administrative susțin că dispoziția președintelui Consiliului Județean va afecta funcționari publici aflați în acest moment în subordinea sa. Valoarea prejudiciului a fost estimată de către Curtea de Conturi Ialomița în baza unor calcule «discutabile»...

«Fiat justiția...» ca să piară Ciupercă!
Președintele Victor Moraru nu a mai avut răbdare și a solicitat, printr-o dispo­ziție semnată pe 7 noiembrie 2018, constituirea unei comisii care «să analizeze și să propună întinderea prejudiciului produs bugetului general al județului Ialomița, constatat de Camera de Conturi Ialomița prin decizia 24/2015». Conform deciziei, din comisie fac parte secretarul județului Ialomița, Adrian Ionescu, directorul executiv al Direcției Buget-Finanțe, Mihaela Moroianu și directorul Direcției Achiziții și Patrimoniu, Gheorghe Proca. Anterior semnării acestei dispoziții, Victor Moraru a încercat să forțeze adoptarea unei decizii în plenul Consiliului Județean. Solicitarea lui a fost refuzată, consilierii județeni respingând in corpore asumarea oricărei responsabilități. «Nu este de datoria consilierilor județeni să decidă valoarea acestui prejudiciu! Nu avem nici pregătire profesională și nici nu deținem suficiente informații pentru a lua o decizie. Dacă trebuie să faceți acest lucru, apelați la un expert, așa cum e normal...» a declarat atunci consilierul PNL Dragoș Soare.

Un prejudiciu neprecizat
Urgența demersului inițiat de pre­șe­dintele Moraru se bazează pe o solicitare a Camerei de Conturi din 2015. Potrivit acesteia, valoarea acestui prejudiciu poate fi stabilită, potrivit Curții de Conturi, «prin calcularea diferenței între nivelul anual al redevenței de 1100 lei/ha/an (...) înmulțit cu suprafața totală de teren concesionată de 1356,42 ha și redevența totală înregistrată în contabilitate pe baza facturilor emise de către concesionar». Reamintim că afacerea Green Harvest a debutat în urmă cu 14 ani, pe vremea când Ialomița era condusă de Gheorghe Savu. Inițial valoarea concesiunii a fost de 25 de euro/hectar (111,1 lei/ha). La acel moment, firma s-a numit AC România SRL, apoi Agricola Cucina și de-abia ulterior s-a transformat în Green Harvest. În luna aprilie a anului 2013, Silvian Ciupercă a semnat prelungirea celor 4 contracte de concesiune incriminate, totalizând o suprafață de 1356,42 de hectare, la același preț. Restul e istorie.

Începutul sfârșitului
O posibilă explicație pentru graba cu care președintele Moraru a emis dispoziția ar putea fi aceea că instituția trebuie, într-adevăr, să răspundă solicitării Camerei de Conturi Ialomița. În aceste condiții, rămâne inexplicabil faptul că președintele Moraru a refuzat sugestia, susținută și de către consilierii județeni PSD, de a angaja un expert care să stabilească prejudi­ciul și să solicite beneficiarului, respectiv Green Harvest, recuperarea acestuia. O altă explicație, mult mai plauzibilă, ar fi aceea că Victor Moraru dezgroapă morții pentru a anula șansele de reabilitare ale ex-președintelui Silvian Ciupercă, precum și revenirea lui pe scena politică. Surse administrative apropiate președintelui susțin că, în acest ultim caz, o dată cu președintele Silvian Ciupercă vor fi incriminați și funcționari din cadrul Consiliului Județean Ialomița care au participat la adoptarea deciziilor legate de semnarea contractelor. Indiferent care este adevărul, graba președintelui Moraru rămâne una suspectă, cu consecințe greu de gestionat.

27 Noiembrie 2018, 07:55 (3067 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»
Consiliul Județean caută vinovații pentru afacerea «Green Harvest»
Silvian Ciupercă rupe tăcerea în afacerea Green Harvest

Comentariile cititorilor:


simplu:
(28 Noiembrie 2018, 17:31)
Ultimul meu comentariu!
Moraru = narcisist frustrat, incult și needucat atins de microbul megalomaniei. Cică are facultate de drept ........ râd și curcile!!!
Ciupercă = Golănaș cu darul vorbirii ce pozează în politicianul integru.
Bugetarii = majoritatea, vai de capul lor, oameni normali forțați de jigodiile care conduc ..........
simplu:
(28 Noiembrie 2018, 17:19)
@Sandel, Sandibell, Alinuta
Proști cu normă întreagă .... Nenorocirea e că mai fac și ore suplimentare!!!!!!!
@Alina=Sandibell):
(28 Noiembrie 2018, 13:15)
Ai o problema nu doar cu aerul  dar si cu limba romana; de asta e vorba, nu despre bugetari.
Pentru Sandel:
(28 Noiembrie 2018, 13:11)
Mai Sandele, se vede ca tu esti una cu Moraru. Nu m-as duce cu gandul ca ai fi si tu bagat pe undeva, gen ce a spus AMAREANUL, foraje nepotabile, statie nefunctionala, etc., dar iti dau eu raspunsul. Ce-a facut Moraru de cand a venit la CJ? De ce nu a pus in aplicare Decizia CC? Hai ca te dai cam destept, dar eu sunt sigur ca nu e nimic de capul tau. Solutia: sa recupereze prejudiciul de la cine a adoptat hotararea, impreuna cu cel care a incasat, caci altfel, va spun eu ca o sa platiti la final daune morale de nu va vedeti, pentru ca ati gasit solutia de a recupera de la niste amarati de functionari.
simplu:
(28 Noiembrie 2018, 12:34)
@ Alina
Un simplu search pe google ......... și surpriză! Alinuța-i o tâmpită!!!!!!!
Alina:
(28 Noiembrie 2018, 10:17)
@simplu esti un vierme parazit care te hranesti tu si familia ta din bani publici. Capusa bugetara respiri aerul care nu ti se cuvine.
hei rup:
(28 Noiembrie 2018, 10:04)
HORDIN / UNITATE
simplu:
(28 Noiembrie 2018, 08:02)
@Sandibell aka Helicopter
Vezi că-ți funcționează doar rotorul principal, cel anticuplu e mort!
Până la a-ți exprima genialele tale idei, izvorâte din puțul gândirii, ar trebui să nu mai siluiești limba română!
varu:
(28 Noiembrie 2018, 06:32)
@Sandel
Bă, ești prost?
Sandibell:
(28 Noiembrie 2018, 02:34)
Hoti hotilor in judetul asta toti bugetarii banditi ar trebuii ......... trimisi in lagare de munca fortata ei si familiile lor, de genul canal, stuf unul nu as ierta, ori as trage in ei cu tunul pana sar fleoscai teava.. Nu exista judet or regiune pe planeta pamant care sa fie comparat cu hotia, coruptia, prostia din judetul asta .Multa lume care respira degeaba
@Sandel:
(27 Noiembrie 2018, 20:14)
Se pare ca ai avut o copilarie nefericita iar interpelari de genul "ba, esti tampit" iti erau frecvent adresate. De aceea neuronul (de care zici) ti s-a infectat definitiv cu expresia asta. Nu te mai risipi in public, pastreaza-te pt cei apropiati tie.
cetaatean :
(27 Noiembrie 2018, 18:40)
Pina sa puna in aplicatie planul de recuperare marea majoritate a persoanelor responsabile au reusit sa scape de avere.Vorba lui nea Vasile au devenit cinstiti si saraci Cotleanca a vidut intreaga avere se pare ca a si divortat ,doar a fost mina dreapta a lui Moraru pina mai eri alaltaeri
Eu:
(27 Noiembrie 2018, 18:26)
Bai "ziaristilor cinstiti" de ce acoperiti hotii ALDE si PNL din judet ? Nu var fii rusine !
Sandel:
(27 Noiembrie 2018, 10:10)
Ha ha ha ! Ba sunteti tâmpiti! Pai daca legea il obliga ce vreti sa faca?! Daca nu punea in aplicare Deciziile Curții de Apel il acuzati de blat cu cei care au profitat, daca le pune in aplicare iar nu este bine, atunci spuneti voi cum sa procedeze?! Ia sa vedem ce va debitează singurul neuron pe care îl aveti! Hai sa vad ce puteti!
Amarean:
(27 Noiembrie 2018, 08:37)
Tot cineva trebuie sa sesizeze OLAF si despre realizarile pe bani europeni de la Amara : Statia de apa si forajele nepotabile , Statia de epurare nefunctionala , rampa de gunoi si mai ales Parcul de 10 milioane de euro !