Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Curtea de Apel București a decis

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

După mai bine de jumătate de an în care s-a judecat cu Ministerul Educației, instituție care a lăsat-o fără funcție, Luminița Barcari revine în fruntea Învățământului ialomițean. Curtea de Apel București a decis marți, 27 noiembrie 2018, să anuleze toate documentele în baza cărora ea a fost demisă. Decizia poate fi atacată cu recurs, însă este executorie, ceea ce înseamnă că Luminița Barcari poate să revină în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.


O demitere abuzivă
Luminița Barcari a fost demisă pentru a doua oară din fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița în primăvara acestui an, printr-un Ordin semnat de Valentin Popa, fostul ministru al Educației. Acesta a semnat documentul în baza unui raport de evaluare al activității Luminiței Barcari, căreia i-a atribuit calificativul «Nesatisăcător». Deși fișa de evaluare a fost contestată, Ministerul Educației a decis să nu dea aviz favorabil contestației depuse. Astfel, Luminița Barcari a început un adevărat război în instanță împotriva Ministerului Educației, la Curtea de Apel București. După mai multe termene amânate, instanța din Capitală s-a pronunțat în acest dosar marți, 27 noiembrie 2018, când a decis să anuleze toate documentele prin care a fost posibilă demiterea din fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița a Luminiței Barcari. Decizia luată de judecătorii bucureșteni poate fi atacată cu recurs, dar este executorie, ceea ce înseamnă că Luminița Barcari poate să revină în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. În acest moment, la conducerea instituției se află Manuela Zainea, susținută de PSD Ialomița.

27 Noiembrie 2018, 20:20 (7802 vizualizări - 36 comentarii)

Citiți și:
Luminița Barcari, nominalizată pentru o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației
Învățământ cu demisiile pe masă
Luminița Barcari a revenit în fruntea Învățământului ialomițean
Luminița Barcari se poate întoarce în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Comentariile cititorilor:


Nelu:
(4 Decembrie 2018, 21:12)
@diana! Clar! Ești dusă, fato! În cinstea cărei ,,doamne” este corul elogios? Care doamnă, că tu chiar ești pe altă fază! Adună-te neică că dacă mai faci mult pe proasta, te încadrează ăștia in isj!
diana:
(4 Decembrie 2018, 17:06)
heheheiiii , dar ce avem aici ?! Un cor intreg pe ștatul de plata al doamnei ... haideti copii , stiu ca puteti mai mult ! Up , UP ,că ramaneti in urma cu laudele .
Kogălniceanu:
(4 Decembrie 2018, 15:24)
Are cineva in mână socoteala lui Barcari? De câte ori a venit ea și a plecat, și iar a venit la isj Ialomița?? Câte manevre o mai face că concursul, marele ei atuu, expiră prin tribunale. Pe ce mai mizează că competentele au fost dovedite cu dosare prin tribunale, nu in școala ialomițeană! Are hârtii! Rușine nu are, onoare, cât o moleculă!
Sergiu:
(4 Decembrie 2018, 13:31)
Cine i întârziata asta, diana? Că cred ca a greșit articolul?! Săraca, bleagă mai e!
Florescu V.:
(4 Decembrie 2018, 13:28)
@diana, care reclame, probarcari? Care ode? Ai citit vreuna la articolele despre dosarele lui Barcari!? Odă bucuriei că se întoarce, pleacă, iar se judecă, iar pierde, iar câștigă? Vai de capu ei! Un INM BARCARAGISTEI mai lipsește în degringolada de la ISJ. Tot așa este și prin școli. Acum vin cadourile din fondul clasei..,,
@diana:
(4 Decembrie 2018, 13:24)
Eroare,'diana', articolul ne vorbeste de o sentinta a justitiei, nu de ode.
diana:
(4 Decembrie 2018, 12:32)
@Independent cat iei pentru reclama ? Suprataxezi pentru ode ? 
ADRIANA:
(30 Noiembrie 2018, 14:22)
Plângărețule, tu ești elev, cum sunt eu marțian!! Nu mai umbla cu cioara vopsită, că te vede Moșu! Lasă pe DOAMNA să se ducă unde-i este sufletul. Niciodată nu va calcula ea ce e bine pentru voi, elevii. Ea vrea scaun, dar nu la munca de jos. Niciodată nu s-a gândit la elevi, la binele lor, ci numai la ranchiuna de Țăndărei! Fii liniștit, plângăretule! Te vei medita la fizică! Frâncu P. C., CNMV, Slobozia te așteaptă la pieptul lui generos! Să nu-l lași totuși să te înăbușe cu afecțiunea lui...
PSD:
(30 Noiembrie 2018, 13:41)
@popa. ,,Elevii romàni ies din sistem cu handicap”. Nu handicapați, așa intră! Profesorii intră ca și elevii. Și încă: Barcari nu va avea ,,toaletă” la intrarea în sfânta Cetate isj, ci va merge fuga, direct la toaletă! Emoțiile regăsirii sinelui....!
###plângărețul:
(30 Noiembrie 2018, 13:07)
Rezist , rezist , dar oare cât ! Nu vreau să vină stoianca să-i ia locul doamnei profesoare . Cu stoianca am făcut fizica și nu ne-a predat o lecție , conspectam până și problemele rezolvate din manual . A venit la Șc. A. Vlaicu pentru că este el directorul acestei școli , tot datorită doamnei Barcari . Este o incompetentă  și nu o vrem ca profesor la clasă . Mai nou , acum are laptop și ecran de proiecție în laborator și nu folosește noua tehnologie pentru că nu știe ce-i ăla HOTSPOT .Ne bucurăm pentru doamna noastră dar , trebuia să ne păstreze și pe noi ca și clasă .
Popa:
(30 Noiembrie 2018, 12:38)
@părinte. Ai dreptate cu principiile, dacă țara asta ar fi normală. Cred că numeri cele 10 zile până ce Doamna va reintra triumfătoare pe porțile locului ei, numai al ei, ocupat prin concurs...(Oare ce toaletă va purta?) Da, legea și-a spus cuvântul! Oricum, lipsește ceva și e grav: România e departe de a fi țara legilor bune, respectate și a principialității!
Parinte:
(30 Noiembrie 2018, 11:34)
Dacă aveam o conducere in tara asta cu oameni normali nu se ajungea aici.ca in multe altele. 1. Normal era sa se oficialuzeze ca funcțiile de conducere sunt politizate. 2. Nu se mai organiza un concurs ptr.care un om a tras., deși la conducere erau cei care sunt si acum. 3. Dacă mai tinem la principii in tara asta, indiferent de calitatea unui om, normal este să rămână pe post Barcari. TRAIM IN MINCIUNA SI MANIPULARE. CADEM VICTIME IMEDIAT. Barcari este normal sa fie general pana la sf.mandatului. ne place sau nu, ada e cinstit. Oricum in cel mult 10 zile e înapoi pe post.
justitie:
(29 Noiembrie 2018, 21:13)
nu e normal sa se aplice o decizie a justitiei? in caz contrar, ce pierdem? vreo intelectuala de vaza, buna manageritza, cu studii inalte si viziune salvatoare a intregului sistem de invatamant?sa fim seriosi, cine sustine o personulitate e din aceeasi categorie...invatatoare cu pretentii de superscolita, incapabila pe toate planurile? postacii scriu aici ca au ordin, oamenii destepti si impartiali au inteles din prima cum sta treaba.ministerul n-a avut dovezi, a facut abuzuri grave si acum plateste.eu as fi cerut si daune, ca asa e in lumea normala.degeaba n-o fi primit decizia asta, deci sigur a avut dreptate.ce mai e de comentat??zvarcolirile pesediste ale incompetentilor care au incalecat judetul???.
Barosan:
(29 Noiembrie 2018, 20:42)
@vax. Să vină cu capul ei coafat maxim ca Viorica Dăncilă? Barcari, hai că poți! Învățătoarea va dormi bine la Palat.
Amara:
(29 Noiembrie 2018, 19:49)
Femeie bătrănă, umblă brambura pe scările tribunalelor! Uite fizica, nu e fizica! A amețit elevii și orarul școlii. I sa urcat puterea la cap. Nu-i mai ajunge.