Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Iarna aceasta, auto­ritățile județene nu pot deszăpezi Ialomița. Anunțul a fost făcut luni, 26 noiembrie 2018, în cadrul unei conferințe de presă de către președintele Victor Moraru. «Ne confruntăm cu o situație delicată...» a recunoscut acesta. Pentru înlăturarea eventualelor efecte ale viscolului, administrația județeană dispune de «planurile B, C, și D».

Licitație ratată, negocieri eșuate...
Procedura aferentă licitației pentru achiziționarea serviciilor de deszăpezire în iarna anului 2018-2019 a debutat în luna iulie a acestui an. Noul caiet de sarcini realizat la indicațiile președintelui Victor Moraru au făcut-o însă neatractivă pentru firmele interesate. Așa se face că, în prag de iarnă, la licitația organizată de Consiliul Județean Ialomița nu a participat nimeni. Unul dintre multele motive pentru care licitația s-a dovedit neatractivă este explicat indirect de către Cornel Dragomir, patronul firmei Oyl Company AG, firmă care a asigurat deszăpezirea anii trecuți: «A fost o problemă legată de nu­mărul prea mare de utilaje stabilit prin caietul de sarcini...». Pentru a nu lăsa județul descoperit în caz de viscol, Victor Moraru a identificat o portiță legislativă și a declanșat negocierile directe, pe bază de invitație. Primul tronson din cele 3 scoase la licitație, a fost adjudecat astfel de către SC Drumuri și Poduri SA. Este vorba de zona Fetești-Țăndărei, pe care directorul Cristi Stan a garantat că o poate deszăpezi cu utilajele din dotare. Celelalte firme invitate au fost Cargo, Itaro și, surpriză, Oyl Company Holding AG. Cu ultima încă se negociază, dar fără rezultat, confirmă oficial auto­ritățile județene. Un răspuns final urmează să fie făcut public pe 29 noiembrie 2018, după controlul de legalitate al Autorității Naționale pentru Achiziții Publice.

Greșeala recunoscută... naște altele noi!
În cadrul conferinței de presă de luni, 26 noiembrie a.c., pre­ședintele Victor Moraru a recu­noscut că la acest moment se află într-o situație fără ieșire: «Ne con­fruntăm cu o situație delicată... Dar Drumurile Județene ar putea acoperi la acest moment o bună parte din acest județ! Așa că, dacă va fi cazul, vom apela la ei... Un al treilea plan, „planul C“, ar fi acela de a identifica toți deținătorii de utilaje care ar putea fi folosite la deszăpezire. Am făcut deja această solicitare către administrațiile locale și așteptăm răspunsul dumnealor. Știți bine că fermierii ialomițeni au utilaje de pu­tere foarte mare, acestea sunt dotate cu lame, și ar putea să ne ajute!». De asemenea, preșe­dintele Moraru a prezentat și «planul D», la care administrația județeană lucrează de mai mult timp. Potrivit președintelui Moraru, Infrastructură Drumuri și Poduri SA, firma-clonă creată în laboratoarele administrației Moraru, va fi finanțată direct pentru achizi­ționarea unor utilaje proprii cu care să deszăpezească județul în următorii ani. «Eu cred că problema deszăpezirii nu se va rezolva curând! Ar fi de preferat să avem noi propriile noastre utilaje... La acest moment noul director co­lectează oferte de pe piață... Vom asigura o finanțare corespun­zătoare și în 2019 și vom avea operatorul nostru care să ne dea mai multă liniște!» a mai declarat Victor Moraru.

28 Noiembrie 2018, 17:20 (2500 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Drumurile din Ialomița au fost deszăpezite cu întârziere
În Ialomița, pregătirile pentru iarnă costă 8,4 milioane de lei
Ialomița a centralizat «factura de deszăpezire»
Consiliul Județean Ialomița a ratat pregătirile pentru iarna 2018-2019
Consiliul Județean scoate iarna «la licitație»

Comentariile cititorilor:


Movilean:
(2 Decembrie 2018, 10:00)
Câtă nesimțire la 7 zile dupa prima fulguială acesstă confucete a județului nu a desghrțat drumul între Movila și Fetești.
gigi:
(29 Noiembrie 2018, 07:54)
Acest articol nu face decat sa dezinformeze poporul! Inteleapta conducere a judetului a elaborat un plan infailibil, Planul 000. Acest plan presupune rugaciuni la Sfintele Moaste, astfel vremea se va incalzi și gata ... s-a rezolvat problema!
Locuitor slobozit:
(28 Noiembrie 2018, 22:01)
Asta se întâmplă cind la conducerea județului ajung hahalere și golani ! Asta este Ciuma Roșie , hoți și mincinoși ! Dar deszăpezirea se va face , prin încredințare directa , preferențiale , la prețuri mai mari , evident !
Cetateanu:
(28 Noiembrie 2018, 19:53)
Stati linistiti locuitori ai judetului, Victoras Europeanu', cu puterea mintii dumnealui va deszapezi si va combate poleiul pe drumurile judetene in timp record! Are cineva vreo indoiala?