Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Show ialomițean

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari-Unirea Slobozia 1-3

Show ialomițean

Așa cum am mai spus, CS Tunari e una dintre echipele bune ale seriei a doua. S-au convins de acest lucru atât CS Afumați, cât și Rapid. Conștienți că, după jocul cu Rapidul, nici de pe terenul ilfovenilor nu vor avea o misiune ușoară, jucătorii Unirii au strâns rândurile și s-au arătat mai uniți și mai motivați ca niciodată. Pe lângă aceasta, terenul bun din Tunari a facilitat un succes care poate scăpa, în sfârșit, echipa de tracul meciurilor tari. Acum rămâne ca jucătorii Sloboziei să se mențină concentrați pe fiecare meci și să aștepte pașii greșiți ai adversarilor pentru că sigur vor veni și astfel de momente...

Călinoiu în poartă, Rareș Petre pe bancă
Situația lotului nu se arăta deloc roz înaintea jocului cu CS Tunari. Îngrijo­rător, deoarece gazdele dispun de nume sonore gen Chiacu, Ilin, Văduva sau Bâtfoi. Enache Costea nu s-a putut baza pe căpitanul Romeo Soare și pe atacantul Mihăiță Năstase, ambii suspendați. Nu l-a avut la dispoziție nici pe Gabriel Teodorescu, accidentat. Cea mai rea pierdere a fost portarul Leonida Dobre, pe care problemele mai vechi cu piciorul l-au scos din circuit până în luna ianua­rie, adăugându-se celuilalt indisponibil dintre buturi, Cătălin Postoaie. În aceste condiții, în poartă a intrat Marius Călinoiu, iar pe bancă a luat loc tânărul Rareș Petre, un portar căruia i se prevede un viitor frumos, mai cu seama că luna viitoare va împlini abia 16 ani. Tot pe banca de rezerve a revenit, după o lună de accidentare, Mihai Adăscăliței care a și intrat pe final în teren. Așadar, grea misiune pentru Enache Costea alcătuirea primului 11. Dar, după cum puteți vedea, antrenorul Unirii a găsit soluții foarte bune, care au dat roade imediate. În mi­nutul 10, Unirea a deschis scorul după o centrare a lui Ionuț Ene de pe partea dreaptă, reluată cu o lovitură de cap de Bucă în plasa porții lui Manciu prins pe picior greșit. Unirea a continuat să ia în serios jocul, dar nu a mai reușit până la pauză să speculeze șocul gazdelor după primirea golului. Și-a dublat avantajul la 5 minute de la reluarea partidei! Neobositul Nelu Bucă a luat pe cont propriu o acțiune, a depășit 2 adversari și a pătruns în careu. Puternicul atacant slobozean a fost agățat și trântit de unul dintre fruntașii centrali ai gazdelor, iar arbitrul a indicat punctul cu var. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Constantin Toma, iar Unirea a continuat să defileze spre victorie. În minutul 62, soarta celor 3 puncte a fost pecetluită.

Goleadorul Bucă
Fost jucător chiar la CS Tunari în urmă cu 2 ani, Nelu Bucă a ieșit din nou în evidență. Combinațiile în terenul ilfovean i-au deschis orizontul lui Alexandru Chebac care a pătruns pe dreapta, a centrat în careu, de unde Bucă a acționat din nou cu capul și a făcut 3-9. Cu această reușită, Nelu Bucă devine principalul marcator al Unirii, cu 9 reușite, urmat de Năstase cu 8 goluri. A urmat, firește, relaxarea pe final, iar frumusețea rezultatului înscris pe tabelă a fost un pic știrbită de golul din minutul. 90, marcat de ilfoveanul Mihai Ion. Unirea a abordat partida în următoarea alcătuire: Călinoiu-Ene, Ghinea, Suciu, Toma-Ibrian, Chebac-Gherasim (Șerban ’55), Răduca (Topor ’72), Milotin (Bălan ’46)-Bucă (Adăscăliței ’81). 3-1 pentru Unirea, rezultat excelent obținut pe terenul celor de la CS Tunari și 3 puncte care ne mențin la 4 lungimi în spatele Rapidului. Ocupanta locului 2, CS Afumați a trecut greu, cu 1-0, de Progresul Spartac, printr-un gol marcat de Perju, în minutul 86. Și Rapidul s-a chinuit cu modesta Înainte Modelu, pe care a învins-o tot cu 1-0, prin reușita semnată de Marian Vlada, în minutul 41. Etapa viitoare, ultima a turului, a fost programată în totalitate pe 30 noiembrie 2018. Unirea va primi, cu începere de la orele 14,00, vizita celor de la CSM Oltenița, adversar mai mult decat facil. CS Afumați se va deplasa la Popești Leordeni, pentru unul dintre cele mai echilibrate meciuri ale rundei, în vreme ce nici Rapidului n-ar trebui să-i fie ușor la Cernavodă, echipă la care activează cu succes slobozeanul Gabriel Lazăr. Poate iese ceva de aici, ca sa fie vacanța cât mai plăcută...

28 Noiembrie 2018, 14:05 (2125 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Unirea și Recolta și-au aflat adversarele
«Grupa 2005», triumf la Memorialul «George Isac»
Atacanții au ieșit la rampă

Comentariile cititorilor:


Slobozean:
(5 Decembrie 2018, 13:41)
Soare încerca și el sa se agate de unirea ca mortul de colac.de unde credeți ca vin banii pt BMW de nspemii de euro și casa in construcție?de la echipa asta mizera de fotbal unde nu se câștiga decât minim pe economie, Sanchi!!!e ciolan gros de ros , de aia atârna și săracul de enache și CO.politichia le face mendrele , investim in copii și tiineri dar nu scoate nimeni capul!!! In 30 de ani de la revoluție avem :Mihalcea , Chitu, Prepelita!!!!si niciunul plecat de la unirea ci ridicați de alte echipe.ps : soare a încercat și el o alta echipa din liga 2 și s a întors cu coada între picioare!!!!ms
Mandru roman:
(2 Decembrie 2018, 19:33)
Slutare romani! Radule daca eu sunt pe langa fenomen tu esti paralel cu fenomenul fotbalistic. Vom vedea rezultate peste 2 ani cand neindoielnicul capitan se va retrage la Abatorul Slobozia. Ca doar asta vrem sa ne bata toti pe unde ne prind si dupa aia cei care ne scot din competitie (baraj promovare vezi CSO Bragadiru) se desfiinteaza. Cici respect - mare adevar ai scris! 
cici:
(1 Decembrie 2018, 15:54)
1.Vrajeala asta cu 1500 - 2000 nu mai tine...poate juniorii
2.Vedeti ca majoritatea cu care jucati sunt amatori ...se strang la joc sau au doar prime
3.Vizavi de antrenor... subtire(unde era echipa cu egaluri la meciurile cu Afumati si Rapid?)strategie pe termeng lung,macar nu pierd jocurile astea decisive cu contracandidatele.Asta inseamna experienta...asa ca mai are de studiat
4.Cat despre Soare....cine a gresit la golul Rapidului?Greoi si rudimentar...cu cat imbatraneste cu atat este mai incet!
Radu G:
(30 Noiembrie 2018, 20:53)
“Mandru Roman”’ esti pe langa fenomen daca tu crezi ca fotbalul este o afacere la Slobozia. Tu habar nu ai ca sunt niste salarii mizerabile pe care baietii le incaseaza (1500-2000 Ron) in raport cu pretentiile nestiutorilor ca voi. Apropo de Zenga,ca acolo ai batut in fraza ta de incheiere; asa blamat si injurat cum este el acum,o sa mai joace inca doi ani pt ca experienta si caracterul sau nu au fost niciodata indoielnice. Baiat nelingator de funduri care spune lucrurilor pe nume. Enache este unul dintre antrenorii care a facut din rahat bici. A realizat mult mai mult decat se asteptau conducatorii acestei echipe(adevaratii cunoscatori stiu ce vorbesc)
Mandru roman:
(30 Noiembrie 2018, 17:45)
La multi ani Romania! Fratilor va intreb este fotbalul o afacere azi? Eu zic da! Daca voi dati bani ptr. o echipa vreti sa vedeti la echipa jucatori care dau pe langa minge sau care nu stiu sa stea in ghete? Sau veti sa vedeti antrenor care sa nu stie cand trebuie sa faca o schimbare, sau nu stie cand sa inghete jocul cand ai avantaj si om in plus pe teren( vezi Cernavoda) si asta pe banii vostri? Despre asta cred ca vorbea Beni. Prieteni sunt si aia care spun cuiva cand sa se retraga cu fruntea sus.
cici:
(29 Noiembrie 2018, 19:43)
Iar o comiteti......iar o dati pe handbal!!
Rusu:
(29 Noiembrie 2018, 15:37)
Beni,tu sigur esti vreun ,,palmas” de la handbal pe care l-a durut adevarul spus de Romeo cu ceva timp in urma despre fetele de la handbal In trei ani de liga nationala numeri pe degetele de la o mana victoriile PS:beny beny,fugi la Select ca de Ninel zis Giani Orlando o masa.......ca doar nu ti-ai racit gura de pomana:)))
cunoscător:
(29 Noiembrie 2018, 09:13)
Beni,sper sa nu fi acel baiat cu parul sur care a jucat ani buni la Abatorul sau alte echipe de judet,pt. ca risti sa te arate lumea cu degetul pe strada la ce comentariu rautacios ai postat aici !
E adevarat faptul ca Unirii îi lipseste un antrenor experimentat dar sa nu uitam ca promovarea anterioara s-a realizat tot cu un antrenor modest dupa vreo doi ani de încercari nereusite . . .
Fiecare cu norocul lui . . . ;)
Beni adevarat suporter :
(28 Noiembrie 2018, 19:10)
Salutare oameni buni ! Ia uite cum nu joaca IL Capitane Romeo, cum castigam si noi !
Vreti promovare schimbati tentativa de antrenor si treceti capitanul la pensie ! Altfel vom avea ratari asa cum se intampla de 3 ani incoace! Asta ptr. ca IL Capitane nu mai poate si nu mai vrea la varsta lui in liga 2. El nu-si permite sa ramana fara locul de titular si in liga 2 e greu sa-si pastreze statutul de titular. Tendoanele nu-i mai permit! Hai sanatate oameni buni!