Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Avancentenarul administrației ialomițene

Bâlbe și premii

Avancentenarul administrației ialomițene

Președintele Victor Moraru a fost amfitrionul recepției prilejuite de «Ziua Națională a României» miercuri, 28 noiembrie 2018. Recepția s-a desfășurat în Sala «Europa» din cadrul Consiliului Județean Ialomița.

Impresii naive Sala plină ochi de fosile. Foști și actuali oficiali. Sărutări, îmbrățișări și laude, unele nemaiauzite de noi... Două ore de spectacol administrativ, imortalizat moment cu moment de televiziunile prietene. A ridicat nivelul de patriotism din scenă Corala Protopopiatului Slobozia, acompaniată de Orchestra «Doina Bărăganului». Nouă ne-a plăcut solista Nicoleta Rădinciuc Vlad. Manifestările antecentenare au fost încununate de prestația lui Nicolae Furdui Iancu. Dar punctul culminant al recepției a fost discursul Președintelui Consiliului Județean. Interpretarea a fost bună, iar Președintele ialomițenilor de pretutindeni l-a citit... aproape cursiv, cu emoție în glas, prelucrată în fața oglinzii din baia biroului prezidențial: «Nu sunt un istoric și nu mă voi hazarda să fac observații cu privire la aceste momente... Doar, vreau doar să afirm, fără ezitare, că Marea Unire este suma unor evenimente istorice de referință, care au precedat-o, la care aportul Ialomiței este unul important, care trebuie pus în evidență. Trebuie să fim mândri că Prima Unire a înfăptuit-o Mihai Viteazul la 1600, adică fiul strălucit al Ialomiței, care împlinindu-și „pohta ce-a pohtit“ se intitula: «Io, Mihai Voievod, din mila lui Dumnezeu, Domn al Țării Românești, al Ardealului și al toată Țara Moldovei...». Bâlbele le-am scos noi, contaminați de patrotismul general. La finalul discursului, Victor Moraru și-a eliberat spiritul de patriot verde, expunându-și sufletul în fața colegilor de breaslă care i-au sorbit fiecare cuvințel: «Ziua Națională a României reprezintă pentru noi toți momentul în care ne readuce în... aminte... aduce în amintire năzuințele poporului român, jertfa militarilor români și a poporului român. Cred că fără această jertfă, noi astăzi nu am fi reușit să sărbătorim 100 de ani de la Marea Unire!». Magistral! Genial! Mirobolant! Sublim! Și un bun prilej pentru ca Președintele să fie aplaudat. Îndelung! Dar îndeluuuung, nu orișicum! Președintele a fost modest și a cerut să împartă aplauzele cu veteranii Ialomiței, premiați cu 1000 de lei fiecare. «Mult, mult prea puțin pentru tot ce au făcut acești oameni!» a declarat cuprins de o modestie care nu îl caracterizează. Veteranii premiați au fost 78, dar pe scenă a venit unul singur, Constantin Nedelcu, în vârstă de 95 de ani. Din motive logistice, se înțelege... Sala a aplaudat la îndemnul Președintelui. Doar din din vârful degetelor, că obosise!

29 Noiembrie 2018, 15:55 (2762 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Salarii de lux pentru «oamenii de carton» ai președintelui Victor Moraru
Președintele Moraru a comandat noua «revoluție urbanistică» a Ialomiței
Mândră corabia, meșter cârmaciul

Comentariile cititorilor:


Marian:
(3 Decembrie 2018, 06:57)
Cei 77 veterani fie sunt bolnavi fie prea scarbiti de clasa politica si situatia tarii.Caci acesti batrani au demnitate,ei nu sunt pe picior de egalitate cu leprele ce au "frezoane"si primesc nemeritat,pentru lene si vot, sume de bani nemeritati!Veteranii chiar au demnitate!Alde moraru,pop,gaina si restul gunoaielor umane ce au reprezentat politicul in judet sunt departe de simplitatea si romanismul veteranilor!
Anghel:
(2 Decembrie 2018, 14:28)
Alt circ! Chiar cu veteranii de război! De neiertat cei făloși ipocriți! Iartă-i, Doamne, că nu pot mai mult!
Român:
(2 Decembrie 2018, 11:18)
Judetul a fost origine si casa pentru foarte multi veterani.Tarani,soldati ori intelectuali, ofiteri.Cinste acestora, insa rusine psd ului aflat la guvernare, ce a umilit si batjocorit continuu aceasta categorie de oameni minunati. Veteranii de razboi!In mintea si ingustimea creierilor,ce s au perindat la consiliul judetean,varstnicii miroseau a bătrân.Poate si a urina,poate fara dantura,probabil fara haine noi, ci cu randul de haine"de biserica"si de inmormantare,Ca asa erau ei:oameni simpli,dusi la razboi ca asa trebuia, SA SLUJEASCA TARA! Au jurat pe drapel, si au pierdut bratele, picioarele ori mintile in transeele razboiului pentru tara.Ca nu le a fost usor.Si si au pierdut a doua oara mintile si demnitatea, fiind batjocoriti, fiind in viata. Pensii de batjocura.Nu speciale, ca guvernul a umilit militarul veteran,nu l a respectat.Au murit, simpli, pomeniti la groapa de preot si rude.Azi,prefacatoria celor"alesi", acesti mascarici ai societatii, prefacutii neamului, vorbesc de veterani.Coborand din"gipuri", duhnind a tutun scump, a parfum bun,ragaind si scobind dantura! Politicianul roman, de centenar!De mucava! Dar cu haina neagra, concarda tricolora si ras tembel de complezenta! Rusine sa va fie tradatorilor! Rusine! Rusine si celor ce aplauda pentru a primi o fasole si un carnat! Rusine! Veteranii ar fi fost onorati si onorabil sa fie cinstiti fiind in viata,ca nu traiau 1.oooani,mizerabililor!Pentru viata grea de pe front le trebuiau pensii speciale, nesimtitilor, nu voua! Tradatori si prefacuti ordinari!
Rapsodul:
(29 Noiembrie 2018, 19:00)
Nea Furdiu a încasat pe ce a "guițat" 15.000 lei, adică exact cât a plătit județul unui număr de 15 veterani. Halal!
vax:
(29 Noiembrie 2018, 18:21)
DESPRE PENIBIL. Despre neputinta de a intelege ce este  acesta si...celelalte.