Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

SUPEROLIMPICII

SUPEROLIMPICII

În calendarul concursurilor și olimpiadelor școlare des­fășurate prin Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și-au făcut loc o serie de competiții educative mai puțin cunoscute. Sunt câțiva ani de când elevii din județ participă în mod frecvent la olimpiadele de Oratorie și Dezbatere Pu­blică în Limba Engleză, cele destinate Tehnologiilor de Calcul Avansate sau Cunoașterii Mediului Înconjurător. Iar rezultatele pe care reușesc să le obțină sunt dintre cele mai bune.

Peste 400 de elevi la Olimpiade
În anul școlar 2017-2018, Ialomița a înregistrat 432 de olimpici care au avut rezultate deosebite la concursurile și olim­piadele școlare la care au participat. Mulți dintre aceștia s-au făcut remarcați în cadrul unor întreceri educative mai avansate din punct de vedere al comple­xității subiectelor abordate sau cerințelor față de tradiționalele olimpiade organizate pe discipline precum Fizică, Limba Engleză, Limba Română, Matematică, Geografie sau Chimie. În această categorie intră o serie de concursuri adăugate în urmă cu cel mult 5 ani în calendarul competițiilor de cultură generală pentru elevi de toate vârstele. Printre cele mai căutate de elevi sunt olimpiadele de Oratorie și Dezbatere Publică în Limba Engleză sau cele dedicate Tehnologiilor Avansate de Calcul, precum și cele care aprofundează Cunoașterea Mediului În­conjurător într-un mod mult mai interactiv. De asemenea, elevii din cadrul șco­lilor ialomițene participă la competiții dedicate unor sporturi precum rugby sau oină. «Într-adevăr, aria concursurilor șco­lare pentru elevi s-a diversificat foarte mult în ultimii ani, iar elevii doresc să participe la ele într-un număr foarte mare. Pe noi ne bucură acest aspect și îi încurajăm să se înscrie!» susțin reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Talentați la Oratorie
Olimpiada de «Public Speaking» în Limba Engleză este unul dintre concursu­rile nou introduse în programa școlară și care se bucură de o largă popularitate în rândul elevilor. Întrecerea a debutat la Constanța, iar ulterior s-a extins la nivel național. Anul acesta, patru elevi din Slobozia, care studiază în cadrul Cole­giului Național «Mihai Viteazul» și Li­ceului de Arte «Ionel Perlea», au reușit să obțină locul I la această olimpiadă. «S-au făcut multe demersuri pentru ca acest concurs să devină unul național. Inițial era cu bani, iar acum este gratis... Cri­teriul de selecție este foarte riguros și se face în baza unor algoritmi de calcul. Doar elevii cu un scor foarte bun trec în etapa următoare. Anul acesta am fost la un pas de a ne clasa pe un loc care să ne califice în faza internațională, care s-a desfășurat în Irlanda!» ne explică Ca­melia Dumitrache, profesor de Limba Engleză în cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia. Elevii care au reprezentat instituția de învățământ la Olimpiada de Pu­blic Speaking în Limba Engleză sunt Cezar Dacici și Adelina Bădic. «Mie îmi place foarte mult să vorbesc în Limba Engleză, așa că mi-a fost ușor să mă înscriu... Nu am mai participat la alte olimpiade școlare. Am învățat Limba Engleză de la filme, când eram mic... De asemenea, am fost înconjurat de persoane care m-au ajutat să-mi exersez engleza!» ne spune încântat Cezar Dacici. Tânărul spune că să pregătește intens pentru etapa din acest an a acestei olimpiade: «Vreau să particip și anul acesta. Performanța pe care am avut-o în anul școlar trecut a fost foarte bună și m-a motivat să încerc și de această dată. Abia aștept să înceapă!». Pasionată de Limba Engleză, colega sa Adelina Bădic își do­rește să o studieze mai departe la facultate: «Eu am învățat Engleza uitându-mă la filme, fără subtitrare. M-am bucurat că am putut să particip la această olimpiadă. Vreau să studiez limbi străine, printre care și Engleza...».

Recompensați pentru eforturile depuse În cadrul unei ceremonii oficiale, toți elevii și profesorii care i-au ajutat să obțină rezultatele deosebite la concursurile școlare vor fi recompensați cu premii în bani, oferite de administrația județeană. Valoarea fondurilor acordate, se arată într-o listă oficială publicată de Consiliul Județean Ialomița, depășește suma de 170 mii de lei.

30 Noiembrie 2018, 10:20 (2546 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Ialomița trimite la Olimpiadele Naționale 127 de elevi
«Elevii de aur» ai școlii ialomițene
Elitele învățămîntului ialomițean

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(3 Decembrie 2018, 07:41)
Bravo, copii ! Sa fiti sanatosi sa duceti Romania mai departe !?
maria:
(1 Decembrie 2018, 07:00)
Bravo! Felicitari!