Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii trebuie să primească 23,4 milioane de lei din rambursarea taxelor auto

Ialomițenii trebuie să primească 23,4 milioane de lei din rambursarea taxelor auto

Ialomițenii care au plătit ta­xele auto trebuie să primească 23,4 milioane de lei. Ad­mi­nistrația Fondului pentru Mediu a virat însă către Fisc doar jumătate din această sumă. În conturile contribuabililor au ajuns până acum doar 7,6 mi­lioane de lei. Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au dat asigurări că toți cei care au achitat taxele auto vor primi banii înapoi în termenul stabilit de lege.

O procedură complicată
Procedura privind restituirea taxelor auto este destul de complicată. Banii provin din conturile Administrației Fondului de Mediu, în baza unor solicitări făcute de reprezentanții Fiscului. La rândul lor, aceștia analizează cererile de rambursare depuse la ghișee de către cei care au achitat acest tip de taxe. Dacă Fiscul consideră eligibilă cererea înaintată funcționarilor, atunci o propune pentru rambursare. În caz contrar, aceasta este respinsă pe loc. De menționat este faptul că modalitatea de rambursare a sumelor provenite din taxele auto s-a schimbat de mai multe ori, ultima modificare survenind la 4 iunie 2018. Potrivit noilor reglementări, sunt luate în calcul doar cererile care au fost depuse până la finalul lunii august 2018, restul fiind respinse. În ceea ce privește termenele de rambursare, pentru taxele speciale, cele de poluare și emisii poluante, data limită este 31 decembrie 2018. În cazul timbrului de mediu pentru autovehicule, banii trebuie returnați contribuabililor până la data de 31 martie 2019. Raporat la nivelul județului Ialomița, există peste 9 mii de ce­reri în vederea rambursării taxelor auto, cele mai multe vizând plata timbrului de mediu. Este vorba despre 5797 de ialomițeni care vor aștepta până în primăvara anului viitor să primească banii pe care i-au dat pentru acest tip de taxă. Potrivit informațiilor publice, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a făcut solicitări către Administrația Fondului de Mediu pentru restituirea a 23,4 milioane de lei, provenind din taxele auto. Până la finalul lunii octombrie 2018, entitatea a distribuit în conturile Fiscului ialomițean 10,9 milioane de lei, în vederea rambursării. Oficialii Fiscului susțin faptul că în conturile plătitorilor de taxe auto au intrat până acum 7,6 mili­oane de lei.

2 Decembrie 2018, 10:50 (2256 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Jiji:
(7 Decembrie 2018, 14:03)
Daca are cineva curiozitatea sa stie, aproape fiecare salariat de la ANAF Ialomita castiga cam 1.000 euro net pe luna. Asta reisese din declaratiile lor de avere aflate pe sit-ul ANAF. Lunar astai baga in buzunare cam o jumatate de milion de euro, dar de produs ei nu produc NIMIC ! Ghiseele sunt pline ochi de persoane care stau degeaba, birourile sunt pline si ele de persoane care taie frunza la caini. Dupa parerea mea cam un sfert din ei muncesc cu adevarat, restul au pile (de la partide, rude ale politistilor si procurorilor sau copii de bani gata de la care s-au luata spagi sa aiba si ei un servici caldut). Dati afara 30% din ei si veti vedea ca treaba merge la fel.
Vio:
(3 Decembrie 2018, 07:11)
10.9 milioane au intrat in conturile Fiscului dar numai 7.6 milioane au fost virate.Restul ii mai tinem prin conturi ca sunt putini cei care lucreaza la fisc,ar mai trebui rariti din ei poate asa isi mica fundul de pe scaune.