Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»

Un «prejudiciu potențial» de 8 milioane de lei

Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a transformat Consiliul Județean Ialomița într-un instrument de represiune politică. Deranjat de posibila revenire a ex-președintelui Silvian Ciupercă pe scena publică, el încearcă să-l acuze pe acesta de crearea unui «prejudiciu potențial» de 8 mili­oane de lei în afacerea «Green Harvest». Orbit de interese perso­nale și interesat exclusiv de propria-i ascensiune politică, Victor Moraru încalcă cu bună știință le­gislația și acuză prin această ana­liză funcționarii din subordine. Aceștia au devenit victime colate­rale ale vendetei sale politice, fapt care destabilizează o dată în plus admi­nistrația județeană.

Președintele dacă nu-i fudul... În urmă cu o săptămână, pe 20 noiembrie 2018, președintele Victor Moraru a anunțat plenul Consiliului Județean că a semnat dispoziția pri­vind înființarea unei comisii de ana­liză pentru recuperarea prejudiciului rezultat din afacerea «Green Harvest». În fața faptului împlinit, protestele consilierilor județeni au fost inutile. «Refuzăm să luăm parte la o decizie care are o miză ascunsă. Poate să fie răzbunare, poate fi altceva... Însă vă atrag atenția că acuzați și funcționari din cadrul Consiliului Județean. Intrăm într-o zonă de risc! Oricând, orice din viitor, cineva ne va putea învinovăți pentru un prejudiciu pe care nu l-am prevăzut. Nu vreau să iau apărarea nimănui, dar vreau să fie o judecată onestă! Nu-mi pasă nici de Ciupercă, nici de altcineva... Dar oricare dintre noi poate fi în locul lui. Chiar și dumneavoastră, domnule președinte!» a declarat consilierul județean PNL Dragoș Soare. În replică la acuzațiile care i s-au adus, președintele Moraru a citat din Legea 188/1999, privind statutul funcționa­rilor publici: «Legea spune că noi, conducerea unității auditate, trebuie să facem acest demers. Curtea de Apel a cerut ca noi să stabilim acest prejudiciu și să îl și recuperăm. Vinovați sunt cei din conducerea CJI de la acea vreme și funcționarii care au semnat împreună cu ei! Nu am stabilit eu asta, ci instanța!». Dincolo de interpretarea discutabilă a legii, pre­ședintele încalcă același principiu în numele căruia a semnat dispoziția. El a trimis prin poștă decizia Curții de Apel București din 2017 și raportul Camerei de Conturi Ialomița din 2015, potrivit cărora trebuie stabilită «întinderea prejudiciului», însă a emis decizia de înființare a comisiei fără a avea votul în plen al consilie­rilor județeni. Situația este similară cu cea din 2015, când ex-președintele Ciupercă a semnat prelungirea contractelor de concesiune pentru Green Harvest fără a solicita prin vot acordul forului legislativ local, respectiv consilierii județeni.

Legea e el! Chiar și în cazul puțin probabil în care președintele are dreptate, el a in­format plenul Consiliului Județean cu privire conse­cințele dispoziției pe care a semnat-o ulterior stabilirii prejudiciului. Surse apropiate lui confirmă faptul că acestă comisie a stabilit inițial «un prejudiciu potențial» de 2 milioane de lei, valoare rezultată din contractele încheiate cu Green Harvest de către instituție. Nemulțumit de valoare, Victor Moraru a rupt raportul și a cerut majorarea «prejudiciului potențial» la 6,1 milioane de lei, în conformitate cu ancheta DNA desfășurată în 2015. La această sumă se adaugă și penali­tăți de întârziere în valoare de 1,7 milioane de lei. Conform raportului Camerei de Conturi, modalitatea de calcul a prejudiciului rezultă «prin calcularea diferenței între nivelul anual al redevenței de 1100 lei/ha/an (...) înmulțit cu suprafața totală de teren concesionată de 1356,42 ha și redevența totală înregistrată în contabilitate pe baza facturilor emise de către concesionar». Reamintim că prejudiciul real în afacerea «Green Harvest» nu a putut fi stabilit, ex-președintele Silvian Ciupercă fiind achitat în primă instanță în acest dosar în vara anului 2017. Motivarea deciziei Curții de Apel București nu a fost făcută publică nici până la acest mo­ment! La o zi de la stabilirea prejudiciului, pe 13 noiembrie 2018, printr-o nouă dispoziție, Dispoziția 382, pre­ședintele Victor Moraru stabilește singur vinovații! Primul este, previ­zibil, președintele Silvian Ciupercă. Cel de-al doilea este directorul exe­cutiv de la acea vreme, Mariana Codleanu, acum unul dintre consi­lierii personali ai lui Victor Moraru. Iar ceilalți doi sunt Nicolae Răureanu și Daniel Bereznicov, funcționari publici care au semnat la momentul respectiv contractele de concesiune pentru Green Harvest.

Bomboana de pe coliva administrației județene
Să presupunem că am plecat de la o asociere greșită de fapte și idei care îl încriminează gratuit pe președintele Moraru. E absurd, dar de dragul «prezumției de nevinovăție», vom încerca. Vendeta politică este o speculație, iar președintele Consiliu­lui Județean urmărește exclusiv interesele patrimoniale ale instituției. În siajul acestei afirmații, vom preciza că președintele Moraru a girat încă de la începutul mandatului său o acțiune în instanță a Consiliului Județean Ialomița împotriva «Green Harvest», acțiune prin care instituția solicita încă din 2015 recuperarea «prejudiciului potențial» stabilit de DNA. Acest dosar a fost suspendat în con­dițiile apariției dosarul 462/98/2016, a cărui sentință a fost pronunțată în 30.06.2017. Sentința nu stabilește vinovați, ci doar cere stabilirea «prejudi­ciului potențial». Pentru acest «prejudiciu potențial», după cum am precizat deja, este găsit acum vinovat ex-președintele Ciupercă și funcționarii care au semnat contractele de concesiune în afacerea «Green Harvest». Altfel spus, Consiliul Județean Ialomița s-a îndreptat o dată împotriva Green Harvest pentru recuperarea unui «prejudiciu potențial», iar acum se îndreaptă împotriva ex-președintelui Ciupercă&comp. pentru recuperarea aceluiași prejudiciu. Să presu­punem că procesul inițiat în 2015 este reluat și Con­siliul Județean Ialomița va avea câștig de cauză. De asemenea, să presupunem că, în pofida faptului că a fost achitat, ex-președintele Ciupercă își recunoaște vina și plătește «prejudiciul potențial». Ei, bine, potrivit acestui scenariu, președintele Victor Moraru va recupera același «prejudiciu potențial» de două ori. Sigur, această logică admi­nistrativă este sublimă și demonstrează că președintelui nu doar că îi pasă de interesele patrimoniale ale instituției, ci și că poate înmulți talanții administrativi printr-o simplă dispoziție internă!

Unități de măsură diferite
Dincolo de datele prezentate mai sus și eventualele noastre speculații, merită consemnat faptul că Victor Moraru operează în practica administrativă cu două unități de măsură. Potrivit propriilor declarații, raportul Camerei de Conturi impune, obligatoriu, emi­terea unei dispoziții. Aceeași Cameră de Conturi Ialomița a prezentat de-a lungul man­datului său o serie întreagă de rapoarte prin care impunea recuperarea unor prejudicii. Cel mai celebru dintre aceste rapoarte este cel re­zultat în urma auditului desfășurat în anul 2015 la Spitalul de Urgență Slobozia. Rapor­tul confirmă negru pe alb «nerespec­tarea pre­vederilor legale privind constituirea fondului de dezvoltare, în perioada 2012-2014, efectuarea de plăți nelegale la cheltuieli de perso­nal, efectuarea de plăți nelegale pentru servicii care nu au fost prestate de către furnizor, pre­cum și pentru cheltuieli angajate în afara ca­drului legal, nerespectarea princi­piului bunei gestiuni financiare în executarea bugetului de venituri și cheltuieli aprobat de ordonatorul ierarhic superior, etc. Iar conclu­ziile raportului impun, surpriză, „stabilirea întinderii pre­judiciului“ rezultat din plata nelegală a spo­ru­rilor salariale personalului uni­tă­ții sanitare, precum și unor persoane cu funcții de condu­cere din comitetul director, acordate în anul 2014 cu încălcarea prevederilor legale în ma­terie și dispunerea măsurilor pentru re­cupe­rarea prejudiciului stabilit». Inutil să pre­cizăm că din 2016 și până în prezent Victor Moraru nu a emis nicio dispoziție «pentru recuperarea prejudiciului». Ba mai mult, a blocat sistema­tic toate demersurile Opoziției din cadrul instituției în acest sens de la instalarea sa în funcție și până în prezent. Și exemplele pot continua!

3 Decembrie 2018, 07:50 (2680 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Președintele Moraru amenajează 225 de km de piste pentru biciclete în Ialomița
Revista presei Președintelui
Președintele Moraru semnează contractele ex-președintelui Ciupercă
Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»
Consiliul Județean caută vinovații pentru afacerea «Green Harvest»

Comentariile cititorilor:


gigi perfectu':
(5 Decembrie 2018, 06:17)
Asta merita Ialomita! Niste scursuri la conducerea judetului ... Votati PSD in continuare!!!!!
Valeriu:
(4 Decembrie 2018, 10:55)
Domnul Moraru este o zdreanta si o mizerie de om care calca pe cadavre. A facut un parc in Amara cu fonduri europene si e mare om de administratie. Acum 2 ani o pupa pe Elena Udrea in c.r si injura PSDul. Acum nu mai are nimeni loc de el de cand l-a adus penalul de Neacsu in fruntea PSD. De frica intoarcerii lui Ciuperca vrea sa-l infunde ca sa nu aiba adversar. Huooo Morarule, Huooo Neacsu. La puscarie !
functionar:
(4 Decembrie 2018, 08:33)
Este adevarat morarule,ca ai obligat un functionar sa semneze un contract doar pe ultima pagina,fara sa-l citesca?Dupa ce acesta a refuzat l-ai amenintat.Crezi ca nu vor iesi la suprafata aceste abuzuri?
Matraguna:
(3 Decembrie 2018, 22:35)
Evident ca este o razbunare politica si ciuperca se face vinovat ca nu a sesizat OLAF despreinvestitiile de la Amara ! Oricum ciuperca nu va plati nimic si asta ca juristii CJ l-au sfatuit prost !