Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

20 milioane de lei anual din impozitarea terenului agricol

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

La 10 ani de la acordarea primelor subvenții europene, în Ialomița nu mai există terenuri agricole necultivate. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale impozitează peste 350 mii de hectare de teren arabil la un preț mediu de 55 de lei pe hectar, însumând aproximativ 20 milioane de lei anual. Primarii ialomițeni intervievați susțin că sumele colectate reprezintă singurul sprijin financiar pe care se pot baza garantat în fiecare an.

Banii aduc fericirea administrativă
Situația statistică a terenu­rilor agricole aflate pe teritoriul celor 66 de unități administrativ teritoriale din Ialomița reflectă o distribuire inegală a veniturilor din impozitarea terenurilor agricole. Potrivit datelor furnizate de către Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, la sfârșitul anului 2017, din cele 445289 de hectare de teren care reprezintă suprafața comunelor și orașelor din județ, 352146 de hectare re­prezintă terenuri agricole cultivate. Suprafața raportată de către instituție este cu aproximativ 10000 de hectare mai mică decât cea înregistrată la APIA Ialomița, pentru plata subvențiilor agricole și cu 22000 de hectare mai mică decât su­prafața totală de teren agricol din Ialomița. Diferențele apar în contextul în care la terenul agricol propriu-zis se adaugă și pășuni, fânețe, vii și livezi. Acestea din urmă, de exemplu, ocupă o suprafață de 284 de hectare. Revenind la subiect, lo­calitatea cu cea mai mare supra­față de teren agricol din județ este comuna Făcăeni, cu 17366 de hectare, urmată de Bordușani, cu 17148 ha, Stelnica, cu 11004 ha și Vlădeni, cu 10806 ha. Primarul comunei Vlădeni, Marian Dinu, susține că înca­sarea impozitului pe terenuri agricole aflate pe teritoriul co­munei a garantat de-a lungul anilor un buget predictibil: «Sunt niște bani siguri. La noi, impozitul este de 58 de lei la hectar... La aproape 11 mii de hectare, se adună niște bani pe care ne putem baza. Oamenii plătesc, pentru că la sat nimeni nu vrea să aibă restanțe la im­pozite... Iar firmele plătesc pentru că au nevoie de certificate fiscale. Deci banii ăștia intră la buget și sunt folosiți pentru susținerea cheltuielilor locale!».

Și bogați, dar și săraci
În topul localităților cu venituri mari din impozitele agricole figurează și orașele. În cazul lor, valoarea impozitului este cel puțin dublă. Slobozia, de exemplu, are 9221 de hectare de teren arabil pe teritoriul său. Urmează Țăndărei, cu 9010 ha, Fetești cu 6791 ha, Amara cu 5893 ha, Căzănești cu 4642 ha, Urziceni, cu 4229 ha și Fierbinți, cu 4054 ha. Primarul acestui ultim oraș, Dobrică Pârvu, susține că luptă pentru colectarea impozitelor, în condițiile în care Fierbinți-Târg are doar statut de oraș, nu și condiții de viață specifice acestui statut. «Noi colectăm cam 80% din aceste impozite! Nu e un grad de încasare mulțumitor, pentru că avem nevoie de toți banii de care putem dispune... De aceea anul viitor intenționăm să condiționăm acordarea certifica­telor fiscale de plata acestor im­pozite! Pe de altă parte, oamenilor le este greu să plătească... Și îi înțeleg, pentru că la Fierbinți nu beneficiază de condiții de viață similare celor de la oraș. Dar facem eforturi pentru a investi și a le oferi locuitorilor ceea ce își doresc, conform ta­xelor și impozitelor pe care le plătesc!» explică el. Suprafețe importante de teren agricol, comparativ cu numărul mic de locuitori, mai dețin și localitățile Bărcănești (8960 ha), Reviga (7641 ha), M. Kogălniceanu (7432 ha), Grivița (7007 ha), Axintele (7963 ha) sau Balaciu (7666 ha). La coada clasamentului, cu suprafețe de două ori mai mici sau chiar derizorii, se situează Bărbulești (900 ha), Rădulești (1735 ha), Moldoveni (1652 ha), Manasia (2693 ha), Maia (1839 ha), etc. Între acestea, cu suprafețe cuprinse între 4000 și 5000 de hectare trăiesc din im­pozitul pe teren restul localită­ților județului. La Movila, de exemplu primarul Mihai Valeriu, susține că fără aceste impozite comuna ar trage sărăcia de coadă. «Noi strângem din impozitul pe terenul agricol cam 350 mii de lei anual. Prin comparație, toate taxele și impozitele locale plătite de cetățeni nu ajung nici la jumătate din această sumă! Așa că e bine că ni le-au lăsat, să facem ce e de făcut prin comună...» ne spune el.

Reguli noi la amenajările pastorale Impozitele pe terenurile agricole re­prezintă doar o față a medaliei. Pe cealaltă față figurează pășunile agricole. La nivelul județului Ialomița sunt înregistrate oficial 18131 de hectare de pășuni. De asemenea, există 3934 ha de fânețe, 3934 ha de vii și 26152 ha de păduri. Revenind la cele 18131 hectare de pășuni agricole, merită precizat faptul că acestea vor avea, înce­pând cu anul 2019, un regim special. Mădălin Teculescu, primarul comunei Sfântu Gheorghe, explică de ce: «Noile reglementări impun asigurarea amenajamentului pastoral. Aceasta este obligația expresă a administrațiilor locale. În caz contrar, nu mai pot fi solicitate subvențiile anuale. Nu e ușor să te încadrezi în noile cerințe... La Sfântu Gheorghe, documenta­ția aferentă celor 326 de hectare de pășune ocupă 3 bibliorafturi. Și încă nu ne-am apucat de treabă, e doar documentația!». Principalelele obligații prevăzute de noile proiecte de amenajament pastoral constau în efectuarea de studii pedologice și agro­chimice. Un proiect de amenajament pastoral trebuie sa cuprindă cel puțin următoarele elemente: să descrie situația geo­grafică, topografică și planul parcelar al pajiștilor, să descrie solul și flora, să noteze capacitatea de pășunat a pajiștii, să descrie lucrările de îngrijire și îmbunatățire a pajiștilor, precum și planul de fertilizare. În lipsa acestor proiecte, administrațiile locale nu vor beneficia de subvențiile anuale acordate de Minister.

4 Decembrie 2018, 12:20 (1612 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Tranzacții cu terenuri agricole în valoare de 150 milioane de lei
Ialomița: Războiul administrațiilor

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 20 Apr 2019
160 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

19 Aprilie 2019, 18:15


Piața Agroalimentară Slobozia, spațiu autorizat pentru sacrificarea mieilor

Piața Agroalimentară Slobozia este singurul spațiu autorizat sanitar-veterinar pentru sacrificarea și vânzarea mieilor de către producătorii particulari. Astfel, zona specială va fi deschisă în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:50
(144 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinsă la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 18 aprilie a.c., o femeie de 40 de ani, din București, a fost depistată de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturim neînmatriculat în apropiere de Urziceni. Totodată, un alt conducător ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:45
(149 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează campania de prevenire a criminalității în mediul rural «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Polițiștii din structurile de Prevenire, Ordine ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:40
(131 vizualizări - 0 comentarii)


4

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 22-24 aprilie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:35
(148 vizualizări - 0 comentarii)


5
Două mașini s-au ciocnit în centrul Sloboziei

Două mașini s-au ciocnit în centrul Sloboziei

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de vineri, 19 aprilie a.c., în jurul orelor 13,00, în fața Consiliului Județean Ialomița. Din fericire, evenimentul rutier nu s-a soldat cu victime, la ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 14:35
(364 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


6

Programul casieriilor RAJA în perioada Sărbătorilor de Paște și 1 Mai

RAJA SA aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Paște și 1 Mai, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare a proceselor ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 14:30
(240 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Munteni Buzău, arestat pentru «furt»

Polițiștii ialomițeni au reușit miercuri, 17 aprilie a.c., identificarea unui tânăr de 23 de ani, din Munteni Buzău. Pe numele acestuia, Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2019, 17:45
(287 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: Firme sancționate de polițiști

Miercuri, 17 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare de 30000 de lei la două firme din Slobozia. În ambele cazuri, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2019, 17:40
(383 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Beți la volan și fără permis

Miercuri, 17 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat două persoane, de 17 și 39 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumuri publice fără a poseda permis de conducere, cât și un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2019, 17:35
(300 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Vlădeni, arestat pentru neplata unei amenzi

Marți, 16 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat de 48 ani, din Vlădeni, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2019, 16:20
(494 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni arestare


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Marți, 16 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Secției Poliție Rurală Stelnica au depistat, pe raza comunei Stelnica, un tânăr, de 25 ani, din Fetești, care transporta cu ajutorul unui autoturism pește din ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2019, 16:15
(432 vizualizări - 0 comentarii)


12

Coșereni: Bucureștean prins conducând cu permisul suspendat

Un bărbat, de 37 ani, din București, a fost depistat marți, 16 aprilie a.c., pe raza localității Coșereni, în timp ce conducea o autoutilitară, deși avea acest drept suspendat. În acest caz polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2019, 16:10
(369 vizualizări - 0 comentarii)


13

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

16 Aprilie 2019, 19:10


Slobozia: 7 tone de deșeuri electrice colectate

În perioada 12-13 aprilie a.c., la Slobozia s-a desfășurat campania de colectare a deșeurilor de echipamente electrice și electronice. În urma acțiunii de colectare DEEE, organizată de Asociația Română ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2019, 17:15
(785 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbătorilor Pascale când, în mod tradițional, consumul de alimente de origine animală crește, Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2019, 17:05
(433 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Prinși în flagrant în timp ce încercau să fure chiloți și sutiene

Doi ialomițeni, domiciliați în Movilița, au fost reținuți pentru 24 de ore, într-o anchetă a polițiștilor din Ilfov. Alături de alți cinci suspecți, aceștia au dat o spargere la un depozit de haine din ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2019, 12:58
(877 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă-12 aprilie 2019

Vineri, 12 aprilie 2019, la nivel național, s-a desfașurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2019, 16:10
(776 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Concursul național «Știu și aplic-Securitatea și sănătatea se dobândește de pe băncile școlii”

Vineri, 12 aprilie 2019, începând cu orele 11,00,  în amfiteatrul Universității Bioterra, filiala Slobozia, are loc etapa județeană a Concursului național «Știu și aplic-Securitatea și sănătatea se ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2019, 16:05
(815 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Și-a pus capăt zilelor la marginea satului

Un bărbat de 62 de ani, din județul Prahova, s-a sinucis la marginea satului Rădulești, din județul Ialomița. Bărbatul a lăsat un bilet de adio prin care și-a motivat gestul necugetat. Pe respectivul bilet ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 16:08
(1288 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare voluntari-«Salvatori din pasiune»

În perioada 5 aprilie-3 mai 2019, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița desfășoară campania de recrutare a voluntarilor «Salvatori din pasiune». Recrutarea se realizează de ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 16:05
(1217 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fonduri pentru cultivatorii de tomate

Programul de sprijin pentru tomate, aflat în al treilea an de implementare, suscită un interes din ce în ce mai mare pentru producătorii agricoli. Astfel, până la data de 8 aprilie 2019, în program s-au ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:15
(1504 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează campania de prevenire a criminalității în mediul rural «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Polițiști din structurile de Prevenire, Ordine ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:10
(984 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescătorii de ovine

Anul acesta, prin Direcția Agricolă Județeană Ialomița s-au înscris 300 posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:05
(1201 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1000 euro/ha pentru cultivarea de usturoi

Până la data de 8 aprilie a.c., în programul de susținere a producției de usturoi, la nivelul județului Ialomița s-au înscris 4 producători agricoli, cu o suprafață totală de 4,27 ha. Solicitanții sprijinului ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:00
(1082 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Dridu și Drăgoești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că marți, 9 aprilie ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 14:55
(1057 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1,3 tone de pește, confiscate

În perioada 1-7 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au constatat 15 infracțiuni privind ilegalități în domeniul pescuitului și acvaculturii. Astfel, 19 persoane au fost cercetate în cadrul dosarelor întocmite ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 14:50
(1186 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 592 de abateri în săptămâna TISPOL Speed

În perioada 1-7 aprilie a.c., s-a desfășurat la nivel național acțiunea TISPOL Speed, acțiune ce a vizat respectarea regimului legal de viteză și reducerea numărului și gravității consecințelor accidentelor ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 14:45
(1076 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la vana de legătură de pe conducta principală de alimentare cu apă, cu diametrul de 100 mm, de la intersecția străzii Soarelui cu Șoseaua Brăilei, din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2019, 12:15
(1375 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița desfășoară, până duminică, 7 aprilie 2019, o acțiune cu caracter preventiv cu scopul de a reduce accidentele rutiere. Acțiunea oamenilor legii se înscrie în seria de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 17:50