Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

20 milioane de lei anual din impozitarea terenului agricol

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

La 10 ani de la acordarea primelor subvenții europene, în Ialomița nu mai există terenuri agricole necultivate. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale impozitează peste 350 mii de hectare de teren arabil la un preț mediu de 55 de lei pe hectar, însumând aproximativ 20 milioane de lei anual. Primarii ialomițeni intervievați susțin că sumele colectate reprezintă singurul sprijin financiar pe care se pot baza garantat în fiecare an.

Banii aduc fericirea administrativă
Situația statistică a terenu­rilor agricole aflate pe teritoriul celor 66 de unități administrativ teritoriale din Ialomița reflectă o distribuire inegală a veniturilor din impozitarea terenurilor agricole. Potrivit datelor furnizate de către Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, la sfârșitul anului 2017, din cele 445289 de hectare de teren care reprezintă suprafața comunelor și orașelor din județ, 352146 de hectare re­prezintă terenuri agricole cultivate. Suprafața raportată de către instituție este cu aproximativ 10000 de hectare mai mică decât cea înregistrată la APIA Ialomița, pentru plata subvențiilor agricole și cu 22000 de hectare mai mică decât su­prafața totală de teren agricol din Ialomița. Diferențele apar în contextul în care la terenul agricol propriu-zis se adaugă și pășuni, fânețe, vii și livezi. Acestea din urmă, de exemplu, ocupă o suprafață de 284 de hectare. Revenind la subiect, lo­calitatea cu cea mai mare supra­față de teren agricol din județ este comuna Făcăeni, cu 17366 de hectare, urmată de Bordușani, cu 17148 ha, Stelnica, cu 11004 ha și Vlădeni, cu 10806 ha. Primarul comunei Vlădeni, Marian Dinu, susține că înca­sarea impozitului pe terenuri agricole aflate pe teritoriul co­munei a garantat de-a lungul anilor un buget predictibil: «Sunt niște bani siguri. La noi, impozitul este de 58 de lei la hectar... La aproape 11 mii de hectare, se adună niște bani pe care ne putem baza. Oamenii plătesc, pentru că la sat nimeni nu vrea să aibă restanțe la im­pozite... Iar firmele plătesc pentru că au nevoie de certificate fiscale. Deci banii ăștia intră la buget și sunt folosiți pentru susținerea cheltuielilor locale!».

Și bogați, dar și săraci
În topul localităților cu venituri mari din impozitele agricole figurează și orașele. În cazul lor, valoarea impozitului este cel puțin dublă. Slobozia, de exemplu, are 9221 de hectare de teren arabil pe teritoriul său. Urmează Țăndărei, cu 9010 ha, Fetești cu 6791 ha, Amara cu 5893 ha, Căzănești cu 4642 ha, Urziceni, cu 4229 ha și Fierbinți, cu 4054 ha. Primarul acestui ultim oraș, Dobrică Pârvu, susține că luptă pentru colectarea impozitelor, în condițiile în care Fierbinți-Târg are doar statut de oraș, nu și condiții de viață specifice acestui statut. «Noi colectăm cam 80% din aceste impozite! Nu e un grad de încasare mulțumitor, pentru că avem nevoie de toți banii de care putem dispune... De aceea anul viitor intenționăm să condiționăm acordarea certifica­telor fiscale de plata acestor im­pozite! Pe de altă parte, oamenilor le este greu să plătească... Și îi înțeleg, pentru că la Fierbinți nu beneficiază de condiții de viață similare celor de la oraș. Dar facem eforturi pentru a investi și a le oferi locuitorilor ceea ce își doresc, conform ta­xelor și impozitelor pe care le plătesc!» explică el. Suprafețe importante de teren agricol, comparativ cu numărul mic de locuitori, mai dețin și localitățile Bărcănești (8960 ha), Reviga (7641 ha), M. Kogălniceanu (7432 ha), Grivița (7007 ha), Axintele (7963 ha) sau Balaciu (7666 ha). La coada clasamentului, cu suprafețe de două ori mai mici sau chiar derizorii, se situează Bărbulești (900 ha), Rădulești (1735 ha), Moldoveni (1652 ha), Manasia (2693 ha), Maia (1839 ha), etc. Între acestea, cu suprafețe cuprinse între 4000 și 5000 de hectare trăiesc din im­pozitul pe teren restul localită­ților județului. La Movila, de exemplu primarul Mihai Valeriu, susține că fără aceste impozite comuna ar trage sărăcia de coadă. «Noi strângem din impozitul pe terenul agricol cam 350 mii de lei anual. Prin comparație, toate taxele și impozitele locale plătite de cetățeni nu ajung nici la jumătate din această sumă! Așa că e bine că ni le-au lăsat, să facem ce e de făcut prin comună...» ne spune el.

Reguli noi la amenajările pastorale Impozitele pe terenurile agricole re­prezintă doar o față a medaliei. Pe cealaltă față figurează pășunile agricole. La nivelul județului Ialomița sunt înregistrate oficial 18131 de hectare de pășuni. De asemenea, există 3934 ha de fânețe, 3934 ha de vii și 26152 ha de păduri. Revenind la cele 18131 hectare de pășuni agricole, merită precizat faptul că acestea vor avea, înce­pând cu anul 2019, un regim special. Mădălin Teculescu, primarul comunei Sfântu Gheorghe, explică de ce: «Noile reglementări impun asigurarea amenajamentului pastoral. Aceasta este obligația expresă a administrațiilor locale. În caz contrar, nu mai pot fi solicitate subvențiile anuale. Nu e ușor să te încadrezi în noile cerințe... La Sfântu Gheorghe, documenta­ția aferentă celor 326 de hectare de pășune ocupă 3 bibliorafturi. Și încă nu ne-am apucat de treabă, e doar documentația!». Principalelele obligații prevăzute de noile proiecte de amenajament pastoral constau în efectuarea de studii pedologice și agro­chimice. Un proiect de amenajament pastoral trebuie sa cuprindă cel puțin următoarele elemente: să descrie situația geo­grafică, topografică și planul parcelar al pajiștilor, să descrie solul și flora, să noteze capacitatea de pășunat a pajiștii, să descrie lucrările de îngrijire și îmbunatățire a pajiștilor, precum și planul de fertilizare. În lipsa acestor proiecte, administrațiile locale nu vor beneficia de subvențiile anuale acordate de Minister.

4 Decembrie 2018, 12:20 (1299 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Tranzacții cu terenuri agricole în valoare de 150 milioane de lei
Ialomița: Războiul administrațiilor

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 17 Dec 2018
182 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Cocora: Înșelată la telefon prin metoda «Accidentul»

Doi bărbați, de 20 și 27 de ani, din județul Constanța, au înșelat o femeie de 64 de ani, din comuna Cocora, prin metoda «Accidentul». Persoana în cauză le-a relatat anchetatorilor că a fost contactată ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 17:15
(366 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Contrabandă cu țigări

Miercuri, 13 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat o percheziție pe raza localității Sinești, la domiciliul unui bărbat de 38 de ani. În urma perchezițiilor ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 17:10
(281 vizualizări - 0 comentarii)


2

Rădulești: Articole pirotehnice confiscate

Miercuri, 13 decembrie a.c., pe raza comunei Rădulești a fost organizată o acțiune pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice. În urma acesteia, polițiștii au identificat o femeie ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 17:05
(246 vizualizări - 0 comentarii)


3
Slobozia: Concert de Crăciun, susținut de îndrăgita soprană Mirela Bunoaica

Slobozia: Concert de Crăciun, susținut de îndrăgita soprană Mirela Bunoaica

Elevii și profesorii Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia organizează duminică, 16 decembrie 2018, începând cu orele 15,00, un concert de Crăciun. Evenimentul se va desfășura în Sala «Europa» a ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 09:20
(557 vizualizări - 2 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

12 Decembrie 2018, 16:10


Accident în apropiere de Sinești produs de un șofer beat

Marți, 11 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în apropierea localității Sinești s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii au stabilit că în timp ce ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2018, 15:40
(424 vizualizări - 0 comentarii)


6

ANOFM: Ucenicia la locul de muncă

În condițiile Legii nr. 279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă acordă angajatorilor care încheie contracte de ucenicie un sprijin financiar în cuantum ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2018, 15:25
(453 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Majorarea salariului minim

Conform HG nr. 937/7 decembrie 2018, începând cu data de 1 ianuarie 2019, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2018, 15:10
(555 vizualizări - 1 comentariu)


8

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

12 Decembrie 2018, 09:20


Incendiu la Spitalul Țăndărei. Pacienți evacuați de urgență!

Duminică, 9 decembrie a.c., pe Secția Psihiatrie a Spitalului Orășenesc Țăndărei a fost semnalizată, în jurul orelor 9,30, prezența unui fum dens ce inunda întreg palierul. Cei 13 pacienți internați au ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2018, 15:15
(497 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Pestă Porcină Africană la un mistreț vânat pe Fondul de Vânătoare 12 Săveni

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că joi, 6 decembrie ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 15:50
(1059 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Copil de 12 ani, acroșat de o mașină

Joi, 6 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipului Urziceni s-a produs un accident. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului au stabilit că în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 12:35
(775 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


12

Ialomița: Beți la volan

Joi, 6 decembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat trei bărbați, cu vârste între 33 și 58 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși anterior au consumat băuturi alcoolice. Cei în ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 12:30
(900 vizualizări - 1 comentariu)


Articole pirotehnice, confiscate de polițiștii ialomițeni

Poliția Română desfășoară acțiunea națională «Foc de Artificii» pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice desfășurate de persoanele fizice și juridice. Polițiștii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 12:25
(638 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Copil de un an și jumătate, bolnav de gripă

Caz de gripă confirmat în județul Ialomița. Este vorba despre un copil de un an și cinci luni din comuna Alexeni, care în prezent se află internat la Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 12:20
(779 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni gripă


Fetești: «Tentativă de furt calificat» și «distrugere»

Marți, 4 decembrie a.c., polițiștii feteșteni au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană ar fi încercat să sustragă bunuri dintr-un autovehicul aflat parcat în incinta unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2018, 14:40
(942 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Deținere ilegală de lemne, beat la volan și fără permis

Marți, 4 decembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza localității Ion Roată un bărbat, de 41 de ani, conducând o autoutilitară în stare de ebrietate și fără a poseda permis de conducere. Acesta ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2018, 14:25
(930 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenții lunare de 2250 de lei pentru angajatorii care încadrează șomeri

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aplică o serie de măsuri active ce vizează integrarea pe piața muncii a șomerilor și persoanelor în căutarea unui loc de muncă. Printre măsurile destinate ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 17:20
(1248 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Urziceni

Luni, 3 decembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza județului pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 17:15
(957 vizualizări - 0 comentarii)


Sfântu Gheorghe: Beat la volan și fără permis de conducere

Luni, 3 decembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza localității Sfântu Gheorghe un bărbat, de 32 de ani, din comuna Ion Roată. Acesta conducea pe drumurile publice în stare de ebrietate, având ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 17:10
(907 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalitățile din domeniul silvic, în atenția polițiștilor ialomițeni

Duminică, 3 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. În urma verificărilor efectuate pe raza ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 17:05
(935 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Examene pentru depistarea trichinelozei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează, în preajma Sărbătorilor de Iarnă, asupra riscului de îmbolnăvire cu trichineloză. Astfel, pentru a preveni îmbolnăvirea ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 08:10
(1074 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Ridicare restricție Pestă Porcină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează deținătorii de porcine cu privire la faptul că, în perioada 18.10-19.11.2018, s-au examinat toate porcinele existente în ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2018, 11:05
(1559 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Restricții de circulație de Ziua Națională a României

Sâmbătă, 1 decembrie 2018, începând cu orele 9,00, se vor impune restricții de circulație pe bulevardul Matei Basarab (de la intersecția cu strada Ardealului la intersecția cu bulevardul Cosminului) și ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 18:10
(1430 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge în Protopopiatul Urziceni

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, joi, 29 noiembrie 2018, în intervalul orar 8,00-13,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 15:45
(1175 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori și vânt puternic, valabil până vineri, 30 noiembrie 2018

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben, de ninsori și vânt puternic. Avertizarea intră în vigoare miercuri, 28 noiembrie 2018, la orele 2,0 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 16:10
(1496 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat marți, 27 noiembrie 2018, acțiunea «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor» la ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 11:50
(1495 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 19-25 noiembrie a.c., polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 11:45
(1430 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Dridu

Luni, 26 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 11:30
(1466 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer căutat de polițiști, după ce a produs un accident rutier

Polițiștii din Ialomița sunt pe urmele unui șofer care a lovit cu mașina un copil de 12 ani din Țăndărei, pe trecerea de pietoni, iar apoi a fugit de la locul accidentului. Se pare că bărbatul a ajuns la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 19:48