Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița pierde lupta împotriva Tuberculozei

Ialomița pierde lupta împotriva Tuberculozei

O  statistică oficială arată că județul Ialomița se află pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Tuberculoză. Chiar dacă cifrele ar trebui să le îngrijoreze, autoritățile continuă să rămână nepăsătoare față de măsurile pe care ar trebui să le adopte pentru a împiedica răspândirea bolii. În Ialomița, de exemplu, investigarea și prevenirea Tuberculozei aproape că nu există.

Pacienții se luptă singuri cu boala
În primele 9 luni ale anului 2018, Ialomița a raportat că are 130 de bolnavi de Tuberculoză. Această cifră plasează județul pe primele locuri la nivel național, potrivit statisticilor oficiale. În realitate, numărul bolnavilor este mult mai mare, sunt de părere specialiștii care asigură derularea Programului Național de Tuberculoză pe plan local. Însă o cifră exactă este greu de precizat deoarece la nivelul județului diagnosticarea bolii este aproape imposibilă. Iar factorii care determină acest aspect sunt declanșați de indiferența cu care autoritățile competente tratează acestă problemă. În Ialomița există trei dispensare TBC, înființate special pentru investigarea și tratarea bolna­vilor de Tuberculoză. Unul există la Slobozia, iar celelalte două la Fetești și Urziceni. Dispensarul TBC din Slobozia nu a mai investigat un caz nou de TBC din iunie, de când aparatul de radiologie s-a defectat! Angajații așteaptă de 6 luni ca aparatul să fie pus în funcți­une, dar șansele se dimi­nuează de la o zi la alta. «Stăm și așteptăm să fie reparat apara­tul pentru că fără el nu putem diagnostica bolnavii... Am făcut numeroase solicitări, ni s-a promis că se va rezolva și nu s-a întâmplat nimic!» explică medicul pneumolog Mădălina Baltă, care coordonează Programul Național de TBC în Ialomița. Dispensarele din Fetești și Urziceni beneficiază de aparate de radiologie vechi, dar funcționale. Marea lor pro­blemă este faptul că nu dispun de medici specialiști care să ofere asistență bolnavilor. «Nu există personal de specialitate în aceste dispensare... S-au făcut eforturi pentru angajarea unor medici, dat toți cei care au acceptat inițial au renunțat să mai profeseze! Rar mai trec pra­gul acestor instituții medicale...» mai spune medicul Mădălina Baltă.

Prevenție cu mâinile goale
Nu doar investigarea ca­zurilor de Tuberculoză repre­zintă o problemă în județul Ialomița, ci și prevenția răs­pândirii bolii. Toate acțiunile de prevenire se realizează de către un birou de specialitate, care funcționează în cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Fondurile pentru aceste activități sunt finanțate exclusiv din bugetul Ministerului Sănătății. În fiecare an, Ministerul dimi­nuează sumele acordate în acest scop. Un raport remis publici­tății de către Direcția de Sănă­tate Publică Ialomița arată că, în 2017, Ministerul Sănătății a distribuit în teritoriu doar 4 mii de lei pentru desfășurarea acti­vi­tăților de prevenire a răspândirii bolilor transmisibile, în această categorie fiind inclusă și Tuberculoza. În lipsa fondurilor,  angajații DSP ne învață să ne apărăm de bolile grave așa cum putem... «Fondurile sunt limitate de fiecare dată! Noi facem acti­vi­­tățile așa cum putem... Mergem în școli, organizăm dezbateri publice și le explicăm oamenilor ce trebuie să facă pentru a nu se îmbolnăvi. Este tot ce putem face având în vedere bugetul strâmtorat de care beneficiem!» explică situația Veronica Nica, coordonator DSP Ialomița în cadrul Compartimentului Prevenire.

4 Decembrie 2018, 08:10 (2402 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Flory:
(4 Decembrie 2018, 21:03)
Saracia si lenea!!!!!!!!! Statul i-a invatat asa! De ce sa munceasca? Daca primesc ajutor social fara sa depuna vreun efort, de ce sa le pese de sanatatea altora? Tuberculoza= mizerie, subnutrire, lene........ Dumnezeu sa aiba grija de oamenii cu suflet!!!!!!!! ...... Ne pasa sau nu, totul ne afecteaza!
Anghel:
(4 Decembrie 2018, 18:49)
Ăsta subiect adevărat, nu bălăcărelile de la I.Ș.J., I.P.J. ș.a.. Acum să vedem atitudinea civică! Dar ghiciți ce, nu interesează pe "nimeni". Vai și amar...