Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Moș Crăciun» lasă bugetul Sloboziei fără 116 mii de lei

Nimeni nu e vinovat!

«Moș Crăciun» lasă bugetul Sloboziei fără 116 mii de lei

Primăria Slobozia va plăti 116 mii de lei pentru statuia realizată de pictorul Vasile Aionesei. Statuia, reprezentându-l pe Mihai Viteazul, se află în acest moment într-un depozit al DADP. Decizia a fost adoptată de plenul Consiliului Local Slobozia, miercuri, 28 noiembrie 2018.

De la Mihai Viteazul la «Moș Crăciun»
Inițiativa amplasării unei statui a domnitorului Mihai Viteazul în Piața Unirii aparține ex-primarului Alexandru Stoica. Inițial, statuia a fost comandată sculptorului Gabriel Manole, iar banii pentru realizarea ei urmau să fie asigurați din sponsorizări. În 2014 însă, pictorul Vasile Aionesei, tatăl arhitectului șef al orașului de la acea vreme, Aurelia Aionesei Esterka, obține din partea autorităților acordul de a realiza o statuie din piatră. Statuia este dezvelită la 1 Decembrie 2014 și devine celebră în toată țară din cauză că domnitorul seamănă izbitor cu Moș Crăciun. Acesta este, de altfel, unul dintre motivele pentru care autoritățile refuză onorarea contractului încheiat cu pictorul Vasile Aionesei. În august 2016, acesta acționează în instanță Primăria Slobozia și Consiliul Local, solicitând 116 mii de lei pentru execuția lucrării comandate de către autorități.

Nimeni nu este vinovat
«Moș Crăciun» a fost dat jos de pe soclu în decembrie 2017 pentru a face loc statuii ecvestre a domnitorului Mihai Viteazul. De-atunci, statuia este păstrată într-un depozit al DADP, așteptând un nou aviz de amplasare a ei în oraș. Miercuri, 28 noiembrie 2018, ca urmare a declanșării procedurii de executare si­lită, plenul Consiliului Local a aprobat în cadrul unei ședințe ordinare alocarea sumei de 116 mii de lei pentru plata statuii. În cadrul ședinței nu s-a identificat niciun vinovat pentru această situație, iar votul a fost unanim. Ulterior ședinței, primarul Adrian Mocioniu a declarat pentru ziarul nostru că regretă faptul că este obligat să plătească debite restante ale administrației precedente: «Ne-am dorit să orientăm banii către investiții folositoare orașului... Nici mie nu-mi convine să plătesc pentru o statuie care zace într-un depozit sau pentru un adăpost pentru câini care e gol! Dar așa stau lu­crurile la acest moment...».

5 Decembrie 2018, 17:10 (3775 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Autorizație de construire ilegală pentru statuia lui Mihai Viteazul
Vestigiile administrației Stoica la Slobozia
Slobozia: Noua statuie a lui Mihai Viteazul a ajuns în Piața Unirii
Gabriel Manole nu predă statuia lui Mihai Viteazul!
Creatorul lui «Moș Crăciun» trebuie să primească 116 mii de lei

Comentariile cititorilor:


Mama Omida:
(13 Decembrie 2018, 13:08)
Subiectul principal a luat 100.000 RON, 16.000 a fost impozitul la stat. Din acești 100.000 ai lui 30.000 a returnat la cei care au acceptat proiectul. Normal că tac toți că au fost "mânjiți" cu bani necinstiți!
Ina:
(11 Decembrie 2018, 09:30)
Singurul lucru bun care se poate face cu aceasta statuie oribila:distrugerea ei! Ramasitele sa le foloseasca pictorul(?),arhitectul si sculptorul la baza unui trotuar in curtea dansilor!Asa scapa si primaria pentru totdeauna de incompetenti!Se salveaza astfel si bugetul primariei,AL NOSTRU DE FAPT!!!!!!!

o Craciunita:
(9 Decembrie 2018, 08:16)
Acum daca tot e platita din banii publici trebuie pusa undeva la vedere. Ea reprezinta o etapa a inculturii din istoria acestui oras. Sa fie pusa la vedere intr-un loc public iar in amintirea localnicilor sa ramana ca prin Primaria Slobozia au trecut si cateva persoane incompetente, sa fie in memoria lor- Vesnica lor pomenire ! 
Răzvan:
(8 Decembrie 2018, 12:45)
@antimucigai. Nu-ți face probleme, vei plă ți și tu, toți vom plăti!! Ți se bagă cota parte pe la impozite... găsesc ei soluția ca să nu plătească Băcanu!
Antimucegai:
(8 Decembrie 2018, 08:54)
Sa plateasca cine a comandat o si nu a verificat ce cioplea ala.Adica ala il putea reprezenta pe voievod reguland?La masa?Ori la wc?Primarie plina de tampiti!Executatii pe cei vinovati,ca au tot primit spagi,s-au"orientat",indiferent cine sunt ei-bacanu ori stoica!De ce sa platim visele psd eilor?Sa isi imparta statuia,sa o pastreze ei, nu municipalitatea.Ca unul sau o caruta cu prosti nu ne reprezinta! Sunt ei cu ei, acolo!
Maria:
(7 Decembrie 2018, 15:32)
Băcănelu plătaste pentru idioțeniile lui! Are de unde, nesimțițu!!
ilie:
(7 Decembrie 2018, 14:55)
Parandaaratul cine il ia ''sarpele cu ochelari ,,
salvaecodogg:
(7 Decembrie 2018, 13:11)
adica cum dom' primar, cand avea-i contract cu dadp-ul adapostu' era plin, iar acu, rosca-i lasa pa strazi (cainii) sa ai si mata un ciolan de ros cand oi termina mandatu?
bos:
(7 Decembrie 2018, 08:40)
Stoica a comandato si cu Bacanu....e din 2014....proiectul
Banii nostri:
(7 Decembrie 2018, 07:03)
"..dar asa stau lucrurile"!Vorbe de primar!Daca cineva isi facea treaba,ar fi vazut din timp ca aionesei sculpteaza strumfi,nu voievozi,dar e asa mare sarlatania si nepotismul in institutie ca nu a vrut nimeni sa o supere pe fiica sa.Arhitecta.Sunteti bolnavi,v ati bagat rudele,curvele,nepotii si toate fiintele incapabile in primarie si s a ajuns la aceasta concluzie.Asa stau lucrurile.Lege este prost facuta si va avantajeaza,hotilor.Daca bagau 4-5la puscarie,"lucrurile nu mai stateau asa"!Locuitorii platesc proastele voastre investitii ca sunteti tampiti,oricine va lasa o spaga,e bun venit!Bine dracu ca a scos o pe fii sa lu aionesei repede,din functie ca cine stie ce dracu mai visa psd ul,ta su,chiar ea...!!
Nu plătim ciocane!:
(6 Decembrie 2018, 14:08)
Nenorociților, plătiți pietre! Nu e artă, e jeg! Fericiti, Aionesei și fiica lui! Bravo lor! NU E PROST CINE CERE.... Plătim stănci lovite cu ciocanul lui Vasile, proștii lumii! De unde stoarceți suma asta enormă, din salariile celor din Primărie, că ați adunat acolo toată Centura Sloboziei?! Și câțiva SOARE....
Satui de "investitii" :
(6 Decembrie 2018, 07:03)
Da mocioniule,platiti miș mașurile dintre voi,ca sigur ai fi vrut sa o ciocanesti pe arhitecta,ca,deh,tu tanar,sângili fierbe,acum suntem buni de plata.Noi,nu doar cei vinovati.Avem nevoie de debit bun la robineti, mocioniule, tu stai la bloc turn,ai hidrofor,noi,astia de la etajele 3 si 4 din 4,reparam la centrale,ca ai dracu,zici ca suntem in 1970,cu debit de apa redus iarna, sa nu aveti avarii.Ati platit pentru tevaraie in oras,ca mai aveati bani de 3 statui"aionesei"!Inutile investitiile in tevile de apa ale orasului,nesimtitilor! La etajul 4,presiune 0.7 vara,iar debit cat sa speli 6 furnici!Voi platiti pietre!In 2018,nu avem debit la robinetele de apa nepotabila, psd ule!! Cu tevi inlocuite,cu puturi de mari debite, unde este apa, sa ne spalam, fir a ti ai dracu de nenorociti! Un miliard o suta saispe milioane,pentru o piatra! Halal investitii!
Bogdan:
(5 Decembrie 2018, 21:08)
@gresit. S-o crezi tu! Tot bidonarii vor plăti! Ce jaf prin Slobozia!
Gresit:
(5 Decembrie 2018, 18:40)
S-o plateasca cei care au comandat-o. Slobozenii n-au vrut gluma aia de statuie-drept pt care a fost inlocuita, deci nu din banii lor trebuie platita!