Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Gheorghe Tinel are soluții pentru Ialomița

PNL Ialomița nu cedează

Gheorghe Tinel are soluții pentru Ialomița

bonus: PSD Ialomița fierbe la foc mocnit

Prezent la manifestările publice dedicate zilei de 1 De­cembrie 2018, deputatul PNL Gheorghe Tinel s-a delimitat de poziția oficialilor locali și jude­țeni. El a declarat că, la acest moment, PNL este singura alternativă politică viabilă pentru județ. «Nu contest că mâine ar putea apărea un nou partid, un nou lider local, cineva mai bun... Dar în acest moment suntem singurul partid care se poate opune PSD!» a declarat el.

Înapoi, ca racul Deputatul PNL, Gheorghe Tinel, a fost prezent de 1 De­cembrie la Slobozia, pentru a participa la manifestările dedicate Zilei Naționale a României. El a declarat că e revoltat de aroganța administrativă a cuplului Mocioniu&Moraru, inaccepta­bilă după 100 de ani de la Marea Unire: «Nu cred că înaintașii noștri, cei care au făcut România Mare, ar fi bucuroși să vadă unde am ajuns și cine sunt cei care ne conduc! Le-ar fi rușine, așa cum și nouă ne este rușine... Aceasta este percepția mea și cred că ea se confundă cu percepția publică! În Ialomița, la nivel județean, PSD se află de aproape 30 de ani la guvernare. Nu a existat nicio sincopă, nu pot da vina pe nimic... Iar în urma lor nu se vede nimic. De ce?! Pentru că e nevoie de pricepere și profesio­nalism pentru a conduce. Trebuie să fii dedicat interesului public, nu propriilor interese ori intereselor de haită!». În sprijinul afirmațiilor sale, Gheorghe Tinel a enumerat din nou principalele proiecte îngro­pate de cuplul M&M în Ialomița și la Slobozia, de la «groapa lui Stoica» la infrastructura rutieră precară a județului.

Soluții marca Tinel Deputatul ialomițean susține că, în pofida situației dezastruoase cu care se confruntă, județul poate recupera timpul pierdut. «Există soluții pentru toate pro­blemele care apar! Ele aparțin oamenilor, nu trebuie decât să îi asculți... La Slobozia, de exemplu, oamenii au nevoie de apă și de anveloparea blocurilor în care locuiesc. Acestea sunt zonele în care aș investi resursele buge­tare, mai ales că o parte dintre aceste resurse pot fi fonduri europene... La nivelul județului, situația trebuie privită în ansamblu. Vrem, nu vrem, suntem un județ agricol... Avem nevoie să implementăm un management al deșeurilor performant. Și avem nevoie de un program de împădurire, înainte să fie prea târziu. Ialomița verde ar trebui să reprezinte o prioritate admi­nistrativă. Iar dacă PSD nu poate, nu e capabil să implementeze astfel de proiecte, să plece! PNL e singura alternativă politică viabilă pentru acest județ. Nu contest că mâine ar putea apărea un nou partid, un nou lider local, cineva mai bun. Dar în acest moment suntem singurul partid care se poate opune PSD!» a mai precizat deputatul PNL.

PSD Ialomița fierbe la foc mocnit
Rămasă fără șef de o lună de zile, Organizația PSD Ialomița continuă să fiarbă. În cursa pentru locul lăsat liber de Marian Neacșu au rămas aceeași trei candidați, respectiv Victor Moraru, Mihăiță Găină și Marian Pavel. Primul își face campanie prin țară, în speranța că Liviu Dragnea îl va ierta că s-a dat cu «puciști». Al doilea așteaptă, ardelenește, decizia CEx, singura care va conta. «Am spus-o și o repet. Dacă voi fi solicitat, voi accepta funcția!» a declarat deputa­tul Mihăiță Găină. Cel de-al treilea, senatorul Marian Pavel, bate județu-n lung și-n lat... În așteptarea deciziei CEx, filiala este condusă interimar potrivit Statutului PSD de deputatul Ștefan Mușoiu, președinte executiv al Organizației Ialomița.

5 Decembrie 2018, 09:40 (2086 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
PNL lansează candidatul pentru Slobozia după Paște
«PSD majorează tariful la apa nepotabilă, în timp ce slobozenii cară apa potabilă cu sacaua din supermarket-uri!»
«Doamnă ministru, sunteți vinovată!»

Comentariile cititorilor:


Vasile:
(6 Decembrie 2018, 13:34)
Nu mai scapa judetul de prefacutul asta
@sindicalistule,:
(6 Decembrie 2018, 12:37)
Esti ca la Radio Erevan: nu i s-a dat ci i s-a luat, nu era masina ci bicicleta. Daca nu taia Basescu salariile in criza economica, azi eram ca Grecia, cu 300 de miliarde euro datorii, pensii si salarii la jumate si in ziua de azi. De fapt au fost taiate doar salariile bugetarilor(erau vreun milion jumate de capusari pe spinarea romanilor), nu si pensiile, iar banii au fost returnati incepand din vremea lui Boc. Cat despre scoli, acestea se inchid (chiar renovate cu zeci de mii de euro) pt ca nu mai sunt copii: a scazut natalitatea, alti multi copii pleaca in strainatate cu parintii. La spitale stam bine: avem cele mai multe spitale la suta de mii de locuitori in UE dar la dotari si la medici stam prost(i).. Lunar in tara se inchid sectii in multe spitale din lipsa de medici sau pt ca sunt infestate cu stafilococi, dupa ce ani de zile au fost"dezinfectate"cu solutii diluate de la firme tip'HexiPharma'. Asa ca , las-o jos cu Tinel, ca nu el duce razboiul asta impotriva romanilor, n-am vazut diaspora si romanii din tara sa strige la manifestari: -"m.ie Tinel!"..
sindicalistul:
(6 Decembrie 2018, 10:02)
Solutiile lui TINEL:Cele din 2010; salarii si pensii taiate, spitale si scoli inchise
@ALDE:
(6 Decembrie 2018, 09:33)
Glumesti, ALDE nu e partid, e o stransura alcatuita din drojdia altor partide, niste rebuturi. Dispare Tariceanu, dispare si de-alde alde..
ALDE:
(5 Decembrie 2018, 23:52)
Tinele singurul partid care se poate opune psd-ului este ALDE - ialomita! Tu si pnl-ul tau esti terminat, majoritatea se vor duce catre ALDE !
Ion:
(5 Decembrie 2018, 20:26)
Tinele,numai vorbe.Vrem fapte.
gogu:
(5 Decembrie 2018, 18:28)
Domnilor ziaristi, nu ne mai provocati cu comunistul asta vopsit . Stim cine e Tinel si ce a facut. Numai rau pentru tara si judet impreuna cu hotii din pdl. Sa vina cineva curat sa vorbeasca nu acest personaj compromis definitiv.