Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Numărul elevilor din școlile ialomițene scade

Numărul elevilor din școlile ialomițene scade

O situație statistică a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată o scădere dramatică a efectivelor de elevi la nivelul județului. În ultimii 10 ani, peste 11 mii de elevi au dispărut din evidențele unităților de învățământ. Factorii care determină acest fenomen sunt diverși.

Statistică îngrijorătoare Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, în anul 2008, la ni­velul județului erau înmatriculați apro­ximativ 48 mii de elevi. La 10 ani distanță, numărul acestora a scăzut cu 11 mii. Astfel, în acest an școlar au intrat în clase doar puțin peste 37 mii de elevi! Cauzele care determină scăderea populației școlare sunt diverse. În pri­mul rând este vorba despre factorii sociali și economici. În multe localități din mediul rural ialomițean, părinții nu-și trimit copiii la școală pentru că sunt prea săraci să le cumpere rechizite și haine. Mai mult, copiii sunt obligați să mun­cească pentru a întreține familiile. O altă cauză a scăderii efectivelor de elevi este determinată de abandonul școlar. În fiecare an, sute de copii preferă să renunțe la a frecventa cursurile. Iar acest fenomen afectează în mod direct rețeaua școlară. În ultimii 3 ani, zeci de școli și-au pierdut personalitatea juridică și au devenit entități arondate altor unități de învățământ. Acolo unde acest proces nu a fost posibil, instituțiile au apelat la metoda învățământului simultan. Școli din localități precum Mărculești sau Giurgeni practică această metodă de ani buni, iar aici speranța creșterii efectivelor de elevi nu există.

7 Decembrie 2018, 10:50 (5146 vizualizări - 40 comentarii)

Citiți și:
Măștile și dezinfectanții lipsesc din școlile ialomițene
Peste 200 de elevi ialomițeni vor continua să participe la cursuri on-line
5000 de elevi din Ialomița nu au acces la internet!
Elevii din Ialomița au adunat peste 1 milion e absențe
Elevii ialomițeni, corigenți la disciplină

Comentariile cititorilor:


INSUFICIENT!:
(14 Decembrie 2018, 18:52)
Ecaterina Andronescu vrea ca elevii rămași in urmă să fie recuperați prin ore suplimentare in școală. Directorul Răspunde cu cine vor recupera. Femeia asta plutește...Întreb: profesorii ,,râmași în prostie” cum vor fi făcuți profesori adevărați?!? Aici, e o mare problemă!
F.B.:
(14 Decembrie 2018, 17:53)
Andronescu vrea meditații la școală! Cu aceleași cadre? Păi, cine mai dă note mici acum handicapatilor?! Înapoiații pregătiți suplimentar! Toți vor fi olimpici. Acest minister face numai rele. Să vedeți note umflate artificial!!
@Jianule:
(13 Decembrie 2018, 20:35)
Din pacate aici in sud nu sunt arhive ca in occident(la noi, inTransilvania mai gasesti) incat sa-ti stabilesti linia de stramosi(macar pe 150-200 de ani), sa vezi din cine te tragi. Ai fi uimit sa vezi cate rase(asa zis inferioare), cati insi cu handicap de felurite forme, cati facuti la bautura sau din violuri s-au perindat prin arborele genealogic(era sa scriu ginecologic) al multora din vitejii de pe forum ce se cred romani verzi si cu sange albastru(la gingii), scarbiti de "neterminatii" facuti la gramada din ziua de azi..
Jianu:
(13 Decembrie 2018, 13:46)
Decât 10 handicapați din familii...., mai bine un copil normal din familie normală! Are cine să-i evalueze! Se nasc copii de dragul sexului, te miri cine îi face, și-ți ocupi cu ei locurile in adăposturi. Creșterea natalității este o necesitate, dar nu să dăm drumul unui proces de fabricație haotic!
@Paul, bietule!:
(13 Decembrie 2018, 11:02)
Sa zicem ca intram intr-o astfel de societate in care toti "handicapatii" sunt anihilati. Surpriza e cine va decide care ins merita si care nu sa traiasca, cine e considerat handicapat si cine sanatos? Pt ca, la felul in care gandesti, s-ar putea ca tu si cei ca tine sa fiti matrasiti primii! Statul ne cere impozite tocmai pt a ne garanta servicii in sanatate, educatie, siguranta  etc, nu trebuie sa iau acasa pe nimeni. Nu idei tampite ne trebuie ci doar sa ne facem datoria toti, nu s-o mimam ca smecherii..
In trecere,ca e greu ...:
(13 Decembrie 2018, 07:05)
..si nu sunt tembeli?Petrece cateva ore in autogara la venirea si plecarea elevilor.Ori in apropierea scolilor genwrale,chiar ,la amiaza.Hai...
In trecere,ca e greu ...:
(13 Decembrie 2018, 07:02)
mă cititorule @intrecere!Am scris "mai raruti"-exact cum este in titlu.Nenascuti,cititor fara intelegere.Esti doar vizual cu noi.Utilizeaza filtrul intelepciunii,intelegerea textului,superficialule!Nu uciderea cuiva,cu trimiteri spre istorie.Nu!As vrea fara nasteri!Ce e greu?Strada e plina de gravide fara partener,orfelinatele primesc continuu bebelusi decla eleve,studente,adica copii nedoriti.Nu stiai?Apoi alte categorii se aliniaza la clasament ...insa pana la familia normala,cu parinti ce nu au tras legale ori nu,ce nu au stat in coma alcoolica de 4 ori pana la 16 ani...Citeste si intelege,haoticule!Revino ti!Scoala are povara grea pentru ca avem copii fara parinti,crescuti de rude,needucati,ce e hreu?Dar scoala este ocupata cu alte lucruri,nu corectarea comportamentala.
Paul:
(12 Decembrie 2018, 19:17)
ÎN TRECERE are perfectă dreptate!!! Ce să facem cu atâția handicapați concepuți de iresponsabil la beție?’ Ipocritule, @in trecere, trăim în teroarea că un criminal bolnav îți dă în cap! Nu e rasism, este sănătatea nației! Luați/i cei care aveți exces de iubire, numai in vorbe. Luați/i voi acasă, dar dați-le medicamente pentru a fi siguri că râămân inofensivi!
@In trecere:
(12 Decembrie 2018, 10:07)
Prea tarziu! Adica prea tarziu te-ai nascut: a mai fost unul la inceputul secolului 20 care purifica rasa ariana(Hitler) ucigand pe toti cei pe care-i considera el "tembeli", asa cum consideri tu ca ar fi o parte din semenii tai..Si a inceput cu handicapatii, bolnavii psihic, apoi cei de alta rasa, evreii, tiganii, slavii etc.
In trecere:
(12 Decembrie 2018, 07:04)
Ma gandesc ca decat asa generatii de copilasi,elevi,tembeli,vulgari si fara identitate,mai bine mai raruti!Mame tampite,fumatoare de la 12 ani,nasc malformati si bolnavi.Tati,fumatori si betivani de la 15 ani,ce merg la sala de la 14 ani,se umplu de steroizi,au plozi strambi,bolnavi.Eu nu vreau strada plina de tembeli!
Neutru:
(11 Decembrie 2018, 15:02)
A reîncălzit barcari ciorba la isj? Se retrage singură sau mai stă pe concurs?
Gabriela:
(11 Decembrie 2018, 14:04)
@alipitza, oricine ai fi! Dacă toate acele infertile ROMALIPUTE din școli, ar avea jumătate din puțul tău de gândire, s-ar mai redresa ceva. Nu mai există nici familii sănătoase, nici școli normale. Ce așteptări să avem?
Nicu:
(11 Decembrie 2018, 11:35)
@aliputa. Ai dreptate! Sunt fapte și mai grave in licee. Limbajul obscen e parfum! Fetele dau tonul, băieții sunt receptivi, iar școala asigură mediul educational(!!). Inspectoratul nu face inspecții, bifează inspecțiile și-și primește darul....
Ali Put Za :
(11 Decembrie 2018, 07:00)
Cine sunt aceste inspectoare ale judetului?Le auzi pe invatatoare ca"au inspectie".Astea sunt inspectiile?Astea aunt infectiile invatamantului!Si chiar este grav ca la orice nivel,stradal,de scoala,in jurul locuintelor,tinerii au limbajul atat de obscen,ca depasesc imaginatia.Fetele sunt la voce de cinste!Isi baga astea si impart penisuri,de zici ca au cate doua!!Si chiar in parcarea aceea si imprejurimi isi fac veacul grupuri mari de tineri,fara a fi abordati de jandarmii din duba(le este frig,stau in masina)-ori ciracii lui Abaza,ca sunt"in patrulare"-cauta flatulanti si nu au galagia facuta sau mizeria lasata in atributii!Iar inspectoratul scolar: cum ar putea ele,catai inspectoarele,ca au c.rurile cat bancheta spate a vechii Daciute,cum ar putea sa se preteze la a vorbi unor elevi?Ele doar inspecteaza cancelarii si sali de clase-unde nu trebuie sa se auda musca,sa nu o deranjeze pe"tuamna inspector"!!
Mircea:
(10 Decembrie 2018, 12:43)
De la Cuza și de la liceul vecin sunt inspectori școlari, cu concurs?! Pentru performanțele lor dovedite scriptic! Rușine nu au?