Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

demnitari fara demnitate

O dată în plus, sărbătorirea Centenarului Marii Uniri ne-a demonstrat ceea ce începem să înțelegem de o bună perioadă de timp: avem demnitari fără demnitate. Demnitatea, potrivit dicționarului Limbii Române, este o calitate, presupunând vrednicie, capabilitate și, mai mult, ceva care impune respect. Cei mai mulți dintre actualii demnitari nu recunosc demnitatea, rostind deșănțat cuvântul fără a-i înțelege sensul. Sunt mici, prea mici pentru a pricepe că demn înseamnă distincție, care impune respect. Câți dintre demnitari cunoașteți și, în prezența lor, să simțiți destoinicie și măreție? Cum să te gândești la demnitate când impasibili demnitarii noștri servesc porții de fasole cu ciolan sau sarmale într-o zi cu semnificații profunde? Aceasta reprezintă demnitatea demnitarilor noștri? Suntem ceea ce alții gândesc despre noi: prin prisma celor ce ne conduc, reprezentăm doar un popor de frustrați, fără nimic măreț, doar slugărind și fără vrednicie. Când demnitarii noștri se prezintă astfel în fața străinilor arată, de fapt, că sunt exponenți ai unui popor fără demnitate. Căci demnitatea noastră lipsă i-a trimis să ne reprezinte. Însă ei sunt «demnitari». Tragic este când acești demnitari chiar cred că ne reprezintă cu demnitate aspirațiile, dorințele noastre de mai bine. Pare chiar penibil când demnitarii încearcă să producă evenimente și acțiuni jenante, fără strop de demnitate. Își demonstrează astfel doar incapabilitatea de a fi demni sau de a-și etala, cu adevărat, statutul de «demnitari». «Unii oameni au demnitatea ambiției lor, alții a situației lor, cei mai puțini demnitatea persoanei lor». Așa vorbea Nicolae Iorga despre demnitate, acum o sută de ani...

8 Decembrie 2018, 09:50 (2742 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
la Stat
sclavii orgoliilor
alegeri și alegători

Comentariile cititorilor:


Un Memento:
(9 Decembrie 2018, 15:49)
Ar trebui amintit si Octavian Goga (fiind mult mai transigent decit N. Iorga) despre cazaturile politice, despre acei patriHoti, despre acesti experti in nimic si alte cele... Toti, dar absolut toti, cu mentalitati de bazar ! Ce scria Octavian Goga, in 1916, despre aceste cazaturi: "Tara de secaturi, tara minora, cazuta rusinos la examenul de capacitate in fata Europei. Aici ne-au adus politicienii ordinari, hotii improvizați astazi in moralisti, ministrii care s-au vindut o viata intreaga, deputatii contrabandisti. Nu ne prabusim nici de numarul dusmanului, nici de armamentul lui, boala o avem in suflet, e o epidemie ifricosatoare de meningita morala”. - Octavian Goga, 1916.
A :
(9 Decembrie 2018, 11:43)
Sa publici un comentariu ca al lui #sătean spune tot despre inteligenta și empatia tonomatelor. La voi, "intelectualii sudului" se simte nevoia unui TĂTUC INSPIRȚIONAL...eventual cu o mănă epilată. Având în vedere ca nu i-ați votat, vreți sa va reprezinte halucinațiile? Suferiți de sindromul minoritarul. Calm down și bucurați-vă discret de beneficiile temporare ale colaborării..... Mulțumesc!
MirelusAndreescu:
(8 Decembrie 2018, 21:37)
Da, dl. ROSCA.
Satean:
(8 Decembrie 2018, 13:03)
O singura solutie exista pntru a eradica ticalosia,cancerul generalizat si anume; Scosi din case ei si familiile lor si zdrobite oasele dupa care lasati sa crape in chinuri dupa care, hrana pentru câini. Altfel ioc romane.
Om:
(8 Decembrie 2018, 12:56)
Din pacate asa este "deminitari fara demnitate" si mai rau ca sa generalizat cu predilectie in Ialomita! De la pomanagiul pus pe capatuiala din primarie, pana la prea ranchiunosul prefect si justitie unde nu mai exista un gram de demnitate si respect. O persoana simpla cunoscuta pe plan mondial intrebata de un tanar ce parere are despre demnitarii din Romania,acesta ia raspuns sec ca "Romania este toata fuke". De plans soarta romanilor.