Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat majorarea tarifelor pentru deșeurile menajere

Începând cu 1 ianuarie 2019

Consiliul Local Slobozia a aprobat majorarea tarifelor pentru deșeurile menajere

Printre proiectele de hotărâre supuse dezbaterii în cadrul ședinței Consiliu­lui Local Sobozia s-a numărat și cel privind «implemen­ta­rea unor obligații și angajamente referitoare la gestionarea deșeurilor și atingerea țintelor de reciclare prin serviciul de salubri­zare al Munici­piului Slo­bozia». Aprobarea acestui proiect de hotărâre a presupus majorarea tarifelor pentru populație, dar și stabilirea unor obligații clare pentru autoritățile locale.

Autoritățile, obligate să colecteze selectiv Intrarea în vigoare a OUG 74 din 2018 obligă autoritățile locale să stabilească indicatori clari pri­vind cantitatea de deșeuri de hârtie, plastic, metal și sticlă. Astfel, potrivit proiectului aprobat de Consiliul Local Slobozia, autori­tățile trebuie să colecteze selectiv 40% din cantitatea de deșeuri amintite mai sus în decursul anului 2019. În anul 2020, cantitatea de deșeuri colectate selectiv va crește la 50%, iar începând cu anul 2022, nivelul de colectare selectivă va fi de 70%. Conform datelor oficiale, cantitatea de deșeuri de hârtie, plastic, metal și sticlă din Slobozia reprezintă 33% din totalul deșeurilor menajere produse de către populație. Reamintim că Slobozia produce zilnic o cantitate de 40 tone de deșeuri menajere.

Consiliul hotărăște, populația plătește Obligația de a atinge indicatorii de colectare selectivă a deșeurilor generează majorarea tarifelor de colectare. Pentru populație, valoarea acestui tarif crește de la 4,88 la 5,51 de lei de persoană lunar, valoare la care se adaugă TVA. De asemenea, Consiliul Local Slobozia a aprobat majorarea tarifelor de colectare a deșeurilor municipale pentru agenții economici, dar și o serie de tarife conexe, precum cele privind colectarea deșeurilor stradale sau a celor provenite din construcții. Reamintim că este a treia oară în acest an când administrația locală majorează tarifele de colectare a deșeurilor menajere. Ultima oară, în aprilie 2018, creșterea a fost generată de majorarea tarifului pentru depozitarea deșeurilor în Depozitul Zonal aparținând firmei Vivani Salubritate, de la 72 la 99,92 de lei/tonă.

9 Decembrie 2018, 10:10 (3095 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Dictatura Vivani scumpește tarifele pentru deșeurile menajere
Slobozia reduce tariful de colectare a deșeurilor menajere
Primăria Slobozia majorează tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere

Comentariile cititorilor:


Săveni, gunoi?:
(10 Decembrie 2018, 13:33)
Ce caută muzeul de la Săveni la gunoi?!? Aici era vorba despre rahat, mă rog, gunoi, resturi, de aruncat. Cine este disperata dilie?
Vreau Muzeu La Saveni:
(9 Decembrie 2018, 20:11)
sa aprobati si muzeu la saveni ialomita va rog eu frumos
daca o cunoaste cineva pe doamna primar dragoi mariana sa ii spuneti sa faca muzeu la saveni
doar cultura de poate salva din saracie