Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Adolescent de la Centrul de Plasament Slobozia, arestat preventiv pentru «furt calificat»

Adolescent de la Centrul de Plasament Slobozia, arestat preventiv pentru «furt calificat»

bonus: Peste 200 de minori din Ialomița au comis fapte penale

Un adolescent de 16 ani aflat în sistemul de protecție al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița a fost arestat în urmă cu o săptămână, sub acuzația de «furt calificat». Repre­zen­tanții DGASPC Ialomița au declarat faptul că nu este prima dată când acesta creează probleme și se afla în vizorul organelor de urmărire penală de mult timp.

Un adolescent-problemă Lăsat în grija statului de la o vârstă fragedă, adolescentul C.L. a fost integrat în cadrul Centrului de Plasament pentru Copii nr. 3 din Slobozia, aflat în incinta Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului. Numele său apare în numeroase anchete penale deschise de polițiști, fiind principalul suspect în anchete privind spargeri de locuințe sau de mașini. Reprezentanții DGASPC au încercat de nenumărate ori să-l consilieze și să-l includă în programe de reabilitare, însă funcționarii au fost depășiți de situație. «Cunoaștem foarte bine acest caz însă, din păcate, orice încercare a noastră de a-l face să înțeleagă faptul că nu este bun drumul pe care a apucat a eșuat! Privea cu reticență orice sfat pe care l-am acordat... Marea lui grijă era să împlinească vârsta la care putea părăsi centrul pe propria semnătură!» ne-a declarat Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. Recent, adolescentul a pătruns prin efracție în incinta unui imobil din Slobozia, ocazie cu care el a fost reținut pentru 24 de ore de către polițiști. Ulterior, oamenii legii au solicitat instanței de judecată arestarea preventivă a tânărului pentru 30 de zile. Având în vedere cazierul său, judecătorii au aprobat imediat solicitarea, iar adolescentul se află în prezent în Centrul de Arest și Reținere al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. «Cunoaștem situația, știm că răspunde penal în fața organelor judiciare!» a precizat Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al DGASPC Ialomița.

A spart sediul DGASPC Cu câteva săptămâni înainte de a ajunge în Centrul de Reținere și Arest al Poliției ialomițene, adolescentul-problemă a comis o spargere chiar în sediul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului. Este vorba despre un birou amplasat la parterul instituției, unde acesta a intrat pe geam și a furat un monitor de calculator. După câteva ore el a returnat bunul sustras și de aceea incidentul nu a fost sesizat Poliției. «Nu a justificat în niciun fel ceea ce a făcut, însă pentru că a returnat bunul am decis să nu depunem plângere la Poliție. A promis că se va reabilita!» a mai precizat Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al DGASPC Ialomița.

Peste 200 de minori din Ialomița au comis fapte penale
Statisticile oficiale ale organelor judiciare din Ialomița și ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița arată că tot mai mulți minori comit fapte de natură penală. În 2017, în evidențele instituțiilor publice se aflau 250 de minori, cu vârste cuprinse între 13 și 16 ani, care au comis cel puțin o faptă penală. Anul acesta cifrele indică același adevăr cutremurător. Peste 200 de minori din Ialomița sunt suspecți în anchetele instrumentate de polițiști și procurori. Cele mai multe fapte de natură penală comise de minori vizează «furtul» și «furtul calificat». Principala cauză care determină acest fenomen este condiția socială precară a acestor minori. Cei mai mulți dintre ei trăiesc în sărăcie și preferă să fure pentru a putea supraviețui. Reprezentanții DGASPC Ialomița susțin faptul că realizează programe de consiliere pentru a-i ajuta pe acești minori să se integreze în societate, însă de foarte multe ori pentru ei nu se mai poate face nimic...

10 Decembrie 2018, 15:20 (3059 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Sărățeni: Adolescent de 16 ani, reținut după ce a spart un magazin

Comentariile cititorilor:


@VASILICA(etc):
(18 Decembrie 2018, 18:40)
Inteleg ca esti catranit(a), poate ca ai dreptate dar cu limba romana ce-ai avut?
VASILICAAAAA:
(18 Decembrie 2018, 16:54)
draga redactie sau editori ce sinteti voi, de ce ati cenzurat textul scris de mine cu (...) este important si pentru acel text si domnul Moraru si cei dinainte Ciuperca si Mosoiu trebuie sa dea un pic socoteala. Mai bine sa solicitati o ancheta corecta de la domnul Moraru, si atunci MUUUUUUULTEEEEEEE porcari vor iesi la iveala !
VASILICAAAAA:
(18 Decembrie 2018, 11:56)
(...) Asta e educatia ce o primesc copiii in Centrul de Plasament sa fure sa minta si sa se prostitueze. Nu a vrut nimeni sa ia masuri nu a fost dat un exemplu cu una din astea care au creat numai prostii in Centrul de Plasament pentru copii, daca era dat cineva afara de la inceput nu mai existau acum atitea fapte urite, dar si minori nerecuperati pentru societate ! Domnule Necula esti vinovat de citiva ani de ceea ce se intampla in Centul de Plasament nr.3.
Andra:
(15 Decembrie 2018, 21:01)
De ce nimeni din autoritatile acestui judet nu se infige mai tare in acesti sefi ai Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița ?  Prin vara a fost mega scandalul cu acea minora gravida caruia asistentele i-au provocat avort spontan la cererea sefilor, ca altfel intrau ei la apa. S-a aflat s-a anchetat dar vinovata intr-un final a fost acea fata minora, despre vinovatia celor care iau salariu sa educe si supravegheze acesti copii nu s-a zis nimic. Acum apare domnul Badea si zice ca minorul e vinovat de ceea ce a facut, ei nu au nicio vina ! Normal ca nu au nicio vina, singura lor vina e ca incaseaza in jur de o mie de euro fiecare pe luna fara sa faca nimic pentru acesti bani (poate doar curvaraseala cu asistentele prin cabinet ! se stie in interiorul DGASPC despre cine este vorba si faptele lor).  PRUCURATURA, POLITIA faceti anchete corecte cu avortul spontan provocat minorei, faceti anchete corecte cu faptele unor salariati care iau bani degeaba. NU educa copiii, NU supravegheaza copiii, NU isi merita in niciun fel salariile si posturile ce le ocupa ! Poate singura invatatura ce o dau acestor copii este tigarea (ca acesti copii din centrul de plasament sunt trimisi sa le cumpere tigari, precum si faptul ca se fumeaza in prezenta copiilor ). Domnule Necula aveti ceva sa va reprosati ?  ca domnul Badea da vina pe minori ! (protejata lui blonda de la cabinetul medical are merite deosebite ).
Anonim :
(11 Decembrie 2018, 21:24)
Vai de c.ru tau claudiule... nu te cumintesti deloc !! Sper sa revii pe drumul cel bun