Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fiscul are de recuperat 6,5 milioane de lei de la un deținut

Infractor cu datorii la Stat

Fiscul are de recuperat 6,5 milioane de lei de la un deținut

bonus: Executat silit pentru 1 leu

De 3 ani, angajații Fiscului încearcă să recupereze de la un afacerist controversat din Ialomița 6,5 milioane de lei! Datoria a fost stabilită printr-o sentință penală definitivă, în baza căreia acesta a fost și condamnat la închisoare cu executare pentru «evaziune fiscală». Suma pe care bărbatul trebuie să o dea Statului repre­zintă cea mai mare datorie pe care o persoană fizică din Ialomița o are către bu­get. Nimeni nu știe însă de ce banii nu au fost recuperați până acum...

Datorii de ordinul milioanelor O analiză statistică a Fiscului ialomi­țean arată că 32 mii de persoane fizice au datorii către buget. Majoritatea provin din neplata impozitelor pe venit, amenzi judiciare, contribuții obligatorii sau venituri din despăgubiri. În total, Adminis­trația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița are de recuperat de la aceste persoane 32 milioane de lei. Cea mai mare datorie a unei persoane fizice din Ialomița către bugetul de stat este de 6,5 milioane de lei! Ea aparține unui aface­rist controversat din zona Urziceniului, aflat în prezent la închisoare după ce a fost condamnat definitiv pentru fapte de «evaziune fiscală». Fabuloasa sumă repre­zintă prejudiciul adus bugetului de stat în urma faptelor penale pe care bărbatul le-a comis. Organele fiscale locale au explicat faptul că acesta a folosit cu rea-credință creditele și bunurile societății pe care o administra. Hotărârea judecătorească a fost dată în anul 2015 iar de atunci și până în prezent organele fiscale încearcă să recupereze fabuloasa sumă pe care afaceristul trebuie să o plătească Statului român. Chiar dacă se cunoaște sursa de­bitului și persoana care trebuie să-l achite, niciun reprezentat al Fisculului nu are însă o explicație cu privire la motivele care au împiedicat recuperarea datoriei. Bărbatul se află pe lista de de­bitori a Serviciului Fiscal Municipal Urziceni. Angajații instituției au emis în toată această perioadă de timp numeroase somații, pentru că atât le permite legea. Executarea efectivă a datoriei se reali­zează prin intermediul Comparti­mentului Recuperări Debite din cadrul Direcției Regionale Generale a Finanțelor Publice Prahova (DRGFP), în subordinea căreia se află Serviciul Fiscal Municipal Urziceni. Reprezentanții DRGFP Prahova au instituit mai multe sechestre pe bunurile afaceristului, însă chiar și în aceste condiții sumele de bani pe care bărbatul le datorează nu au ajuns în conturile Fiscului. «Luați legătura cu repre­zentanții Direcției Regionale Generale a Finanțelor Publice din Ploiești, pentru că ei vă pot da mai multe amănunte cu privire la această situație...» a fost recomandarea reprezentanților Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița.

Executat silit pentru 1 leu
Valoarea celei mai mici datorii pe care o are un ialomițean la Fisc este de 1 leu. Ea aparține unui bărbat din Slobozia și reprezintă neplata taxelor aferente impozitului pentru venitul pe care acesta l-a încasat! Chiar dacă suma este ridicol de mică, în cazul acestui ialomițean angajații Fiscului au parcurs toate etapele procedurii de recuperare a creanțelor. Inițial debitorul a fost somat, apoi i-au fost blocate conturile bancare pe care le administrează...

Peste 100 de bunuri scoase la licitație O altă serie de date statistice ale Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că, în cursul acestui an, instituția a scos la licitație peste 100 de bunuri. Valoarea sumelor de bani care trebuie recuperată în urma valorificării acestora se ridică la 6,2 milioane de lei.

13 Decembrie 2018, 12:10 (3574 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu
Dator la Stat pentru următorii 1564 de ani!
Fiscul execută 140 de asociații de proprietari

Comentariile cititorilor:


Zona Urziceni?:
(13 Decembrie 2018, 20:13)
Tin minte ca pe la inceputul anilor  2000 prin ziarele centrale, cu acoperire in toata tara, apareau avertismente in genul, feriti-va sa incheiati afaceri cu "capitalistii" din Barbulesti, comuna ialomiteana devenita unicat in Romania: fiecare casa din localitate era sediul unei firme..
O:
(13 Decembrie 2018, 19:49)
Idioți
Om:
(13 Decembrie 2018, 13:26)
Nu se știe de ce nu a fost recuperat??? Ce gluma buna!!!daca va țin Mușchii , dlor de la independent publicați numele debitorului , ca sa caute tot omul de rând pe google, sa și facă fiecare o opinie in ceea ce privește inculpatul.. și .. apropos:e condamnat definitiv pt viol!