Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Schimbări la conducerea instanțelor ialomițene

Schimbări la conducerea instanțelor ialomițene

În această perioadă, Consiliul Superior al Magistraturii organizează concursuri pentru ocuparea funcțiilor de conducere vacante în cadrul instanțelor și parchetelor de pe lângă acestea. La nivelul județului Ialo­mița, numărul candidaților este mai mic decât cel al posturilor scoase la concurs. Rezultatele finale se vor afișa pe data de 18 decembrie a.c., urmând ca cei care au promovat testările să-și exercite funcțiile începând cu 1 ianuarie 2019.

Concurs pentru magistrați Din punct de vedere ierahic, Tribunalul Ialomița este cea mai înaltă instanță din județul Ialomița. Potrivit oficialilor Consiliului Superior al Magistraturii, la Tribunalul Ialomița au fost scoase la concurs posturile de președinte și vicepre­ședinte. În ultimii 6 ani, șefia instituției a fost asigurată de judecătorul Ion Toma, unul dintre cei mai vechi magistrați din județ. Deși ar fi avut posibilitatea să se înscrie la această testare pentru a obține încă un mandat, Ion Toma a refuzat, preferând să lase locul liber magistraților mai tineri. Acesta va rămâne un simplu judecător în cadrul Secției Civile a Tribunalului Ialomița. Astfel, potrivit anunțurilor postate pe pagina de internet a CSM, la concursul organizat pentru funcția de președinte al Tribunalului Ialomița și-au depus dosarele doi candidați. Este vorba despre judecătorii Nicolae Șerban și Viorica Mușat, aceasta ocupând în prezent funcția de vicepreședinte al Tribunalului Ialomița. Magistratul Nicolae Șerban figurează și pe lista candidaților înscriși pentru a ocupa funcția de vicepreședinte al aceleiași instanțe. În trecut, acesta a asi­gurat președinția Judecătoriei Slobozia, dar a renunțat la această poziție după ce a susținut concursul pentru ocuparea unui post de execuție în cadrul Tribunalului Ialomița. Consiliul Superior al Magis­traturii a mai scos la concurs și funcțiile de conducere din cadrul Judecătoriilor Slobozia, Fetești și Urziceni. Singura instanță pentru care s-au depus dosare de concurs este Judecătoria Urziceni. Candidații înscriși sunt judecătorii Ion Reghină, Daniela Tănase și Alexandra Toader. Primul candidat a deținut în trecut funcția de șef al Secției Penale ale Tribunalului Ialomița, dar a cerut transferul la Judecătoria Urziceni pentru a fi mai aproape de familie. De asemenea, judecătorul Ion Reghină și-a depus dosarul și pentru funcția de președinte al Judecătoriei Pogoanele, din județul Buzău. Contracandidatele sale, Daniela Tănase și Alexandra Tudor, își desfășoară în prezent activitatea la Judecătoria Urziceni și, respectiv, Tribunalul Ilfov. Pentru șefia Judecătoriilor Slobozia și Fetești niciun candidat nu și-a exprimat intenția de a-și depune dosarul...

Concursuri fără candidați pentru șefia Parchetelor În ceea ce privește Parchetele de pe lângă instanțe, Consiliul Superior al Magistraturii a scos la concurs doar funcțiile de primprocuror ale Parchetelor de pe lângă Judecătoriile Slobozia și Fetești. Datele arată că la acest concurs nu și-a depus dosarul niciun candidat. Ambele instituții sunt conduse în momentul de față de șefi numiți prin de­legare. În cazul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia este vorba despre primprocurorul delegat Florian Tănase. Funcția de conducere a instituției a rămas vacantă după ce procurorul Andreea Culcearu s-a transferat la DNA-Structura Centrală și, ulterior, la DIICOT-Biroul Teritorial Slobozia. Parchetul Fetești este condus de primprocurorul Carmen Zaharia, iar Parchetul Urziceni este condus în continuare de primprocurorul Daniel Pată.

13 Decembrie 2018, 08:05 (3783 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
«Procesomanii», spaima judecătorilor ialomițeni
Instanțele ialomițene au aprobat efectuarea a 1857 de interceptări
1000 de dosare la fiecare judecător

Comentariile cititorilor:


Popa Ionel:
(13 Decembrie 2018, 21:50)
Stalin avea o vorbă,, Nu contează câți candidează sau câte voturi sunt . Contează cine le numără!"
colegul:
(13 Decembrie 2018, 16:13)
Nicule, garantez ca vei lua si acest examen la cat de ambitos te stiu si bineinteles pregatit juridic.
Bafta !
Slobozia:
(13 Decembrie 2018, 13:38)
Ion Toma, sănătate, viață lungă și liniștită! Decizie de om responsabil, numai că nu este decizia ta! Fost-ai, neică, cât ai fost....! Acum, vezi cum judeci!!
Papa te pup:
(13 Decembrie 2018, 13:17)
Pentru @Iosif iti dai seama cata stiinta de coduri civile si penale este atunci cand cu nota 7 esti prim, iti dai seama cata competenta este sub primul de nota 7. Iti dai seama cum tipa oualele in tigaie cand sunt invartite de 7 cand mai avea putin si ramanea pe toamna ? E acum sa judecam la rece si vedem cum s-a revolutionat justitia, doar se aplica noi metode de standarde si inventii noi in descoperirea si tragerea la raspundere a penalilor de fura gaini. Pui lupoica cu nasul infundat de muci sa ia urma si gata penalul, of ce mai concursuri cu dedicatie si intrebari de genul, pe cine ai scapat de puscarie, sau grefiera pune direct la dosar de candidat ordonanta de clasare, ca sa vada stimabilul CSM ce acte de patriotism a facut concurentul. Scuze @ Iosif era nota 7,2/
Cetatenca:
(13 Decembrie 2018, 12:20)
Vechiul sistem bolsevic, acum ii spune mai nou concurs de ocupare a functiei de#####rezist dar de fapt este o rotire a cadrelor, pardon neamurilor #rezist. Cu cea ajuta pe tata Leana din capul satului justitia mizerabila, corupta din judet cand pleaca dracu si vine frate-su dar sistemul ticalos ramane. Frectie cu spirt la piciorul de lemn cand mai ieri politia arata cu surle si trambite ca sunt furati chiar de cei pusi pe functi prin #concurs sa infaptuiasca actul de justitie. Lasati prostiile
Iosif:
(13 Decembrie 2018, 11:46)
Fals domnilor D.P. de la parchetul Urziceni a fost transferat la DNA Bucureti fiind un apropriat a lui LCK el este un pui de sef al statului paralel. La conducerea perchetului Urziceni prim procuror este domnisoara de 45 @ni, duduia M.I. din Moldoveni. Domnisoara cafeaua este calda pe birou un procuror de nota 7 tot din statul paralel cu musamalizari dosare. Independent mai scrie dar informeaza corect
nelei:
(13 Decembrie 2018, 09:02)
Nea Toma nu mai putea concura pentru un nou mandat ! Pai ce credeti voi ca renunta el asa usor ?