Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Infecții cu bacterii care provoacă boli digestive grave, în spitalele din Ialomița

Infecții cu bacterii care provoacă boli digestive grave, în spitalele din Ialomița

Infecțiile intraspitalicești nu ocolesc spitalele din județul Ialomița. Pe parcursul acestui an, către Direcția de Sănătate Publică Ialomița au fost raportate 44 de astfel de cazuri. În cele mai multe situații, totul a ieșit la iveală după ce pacienții internați s-au întors acasă mai bolnavi decât atunci când au mers la spital să beneficieze de îngrijiri medicale. Cea mai des întâlnită infecție este cea cu Clostridium Difficile...

Pacienți îmbolnăviți în spital În ultima perioadă de timp, în spațiul public au apărut nu­meroase informații referitoare la pacienții care s-au îmbolnăvit din cauza virusurilor sau bacteriilor cu care s-au infectat în timp ce erau internați în saloanele spitalelor. Direcția de Sănătate Publică Ialomița confirmă faptul că unitățile sanitare din județul nostru se confruntă la rândul lor cu problema infecțiilor intraspitalicești, denumite în terminologia de specialitate «infecții nosocomiale». O statistică dată publicității de Direcția de Sănătate Ialomița arată faptul că, la nivelul județului, în cursul acestui an cele 4 spitale au raportat 44 de cazuri de infecții intraspitalicești. Într-un top al raportărilor de acest tip, prima poziție o ocupă Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu 20 de infecții nosocomiale descoperite pe parcursul celor 12 luni ale anului 2018. Pe locul 2 se situează Spitalul Municipal Urziceni, cu 16 cazuri de infecții intraspitalicești, iar pe ultima poziție Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, cu 7 cazuri. «Există într-adevăr cazuri de infecții intraspitalicești raportate de unitățile medicale. De fiecare dată când ni s-a soli­citat sprijinul în astfel de cazuri, noi am intervenit potrivit metodologiei și normelor în vigoare!» a explicat Mihaela Dumitrescu, purtătorul de cuvânt al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Cele mai întâlnite tipuri de infecții nosocomiale sunt cele cu bacterii care provoacă boli digestive grave, precum bacteria Clostridium Difficile sau Rotavirus. De asemenea, au fost raportate și cazuri de infecție cu virusul care provoacă Rujeola sau infecții ale plăgilor rezultate în urma intervențiilor chirurgicale.

Măsuri adoptate de unitățile medicale Reprezentanții spitalelor din Ialomița încearcă să facă eforturi pentru a reduce numărul acestor infecții și pentru a limita răs­pândirea bacteriilor și virusurilor în saloane. Spitalul Municipal din Urziceni, de exemplu, are angajat cu jumătate de normă un medic epidemiolog și o asistentă care verifică periodic situația infecțiilor nosocomiale. «Avem un plan de măsuri pe care trebuie să-l respectăm. Avem și personal angajat care să facă acest lucru... Există infecții noso­comiale și în unitatea noastră, dar ne preocupăm permanent să le reducem ca număr. Totuși, uneori ele pot apărea, vorbim aici de Clostridium Difficile și ca urmare a consumului de anti­biotice administrat pacienților...» susține Daniela Ianuș, mana­gerul Spitalului Municipal din Urziceni. Într-o situație similară se află și Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Unitatea medicală a dezvoltat un plan propriu de măsuri, în conformitate cu actele normative ale Ministerului Sănătății, pentru a scădea numărul infecțiilor intraspitalicești. «Apar și la noi, le raportăm de fiecare dată... Avem un compartiment specia­lizat prin care încercăm să le reducem. Eu cred că activitatea este în regulă din acest punct de vedere!» a precizat Nicolae Dugală, managerul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești.

14 Decembrie 2018, 12:45 (3426 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Infecțiile intraspitalicești pun în pericol sănătatea pacienților
Ialomița: «Infecțiile din spital» cresc exponențial

Comentariile cititorilor:


gogu:
(20 Decembrie 2018, 18:50)
Scroafele de la UPU sunt mai periculoase decat toate bacteriile la un loc.
Europeanul&gunoiera:
(17 Decembrie 2018, 12:37)
Stafilococii "aiurii"ai sanatatii ialomitene: Victor si Mariana..
Medic:
(16 Decembrie 2018, 20:08)
Nr inf nosocomiale la Sloboz este cel puțin de zece ori mai mare , dar din ordinul menajere nu se raportează, iar directorul dsp o acoperă ca altfel il zbura victoras la câte ă făcut în dsp ! Au fost și decese cauzate de nosocomiale , și?
Un cetățean:
(15 Decembrie 2018, 22:36)
Spitalu e condus de o gunoiera frustrata cu remunerație mult peste a unui doctor,normal ca sunt infectii,nu merg lifturi,mizerie,scandal între ea si iobagii care trudesc pe tarlaua ei ai multe alte nereguli.traiasca Victor europeanu....
@flory:
(15 Decembrie 2018, 20:36)
flory, mergi repede la un consult psihiatric, ai mare nevoie!
@Tiberiu:
(15 Decembrie 2018, 16:56)
Sunt satul de cei care sunt ca tine. Niste laudarosi care isi varsa frustrarile pe unde prind. Si acolo este "virusuri", fudulule ialomitean.
Tiberiu:
(15 Decembrie 2018, 10:57)
@flory. Sper că nu ești cadru didactic! Dacă da, Andronescu să te bage în prima serie pentru alfabetizarea profesorilor! Cam ca tine sunt mulți profesori! Jaleeee! Microbi, viruși și antimodele!
Gicu:
(15 Decembrie 2018, 09:18)
De 30 de ani aceeasi intrebare unde sunt bani din sanatate ce dracu nu va-ti obijnuit ehee ..stati calmi poate peste 50 de ani or sa fie si bani la sanatate cine stie..??
Flory:
(14 Decembrie 2018, 21:41)
Cum adica mesajul meu asteapta sa fie aprobat? Am dreptul, prin Constitutie, la exprimare libera? Desigur, un limbaj decent, pentru uz public! Doamneeeeee!
Flory:
(14 Decembrie 2018, 21:33)
Infectii nosocomiale in spitale? Dar in scoli verifica cineva? Suntem obligati, ca suntem bugetari, sa punem mana pe copii, sa-i ajutam sa scrie.Unde sunt banii pentru sanatate? De ce nu sunt de aj uns? Avem si asigurare privata pentru sanatate si........  tot platim!!!!!!! Medicul de familie? Nu avem timp. Trebuie programare!!!!! Sa aveti multa sanatate si .......rabdare. Doamne ajuta!
hapciu:
(14 Decembrie 2018, 13:30)
Un motiv in plus sa inchideti abatorul slobozia.