Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive

Pomană administrativă pentru angajați

Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive

bonus: Crăciun de închiriat la Slobozia

În fiecare an, primarul Adrian Mocioniu își invită angajații la o «masă festivă» de Crăciun. Anul acesta, evenimentul va avea loc în două locații, respectiv la Taboo Events și Restaurantul Colibri. Cheltuielile se ridică la aproximativ 40 mii de lei și sunt suportate din bugetul local.

Angajați de-o prună și de două
În urmă cu o lună, administrația Mocioniu a achiziționat prin SICAP (Sistemul Elec­tronic de Achiziții Publice) «servicii organizare masă festivă de Crăciun». Potrivit informațiilor oficiale, câștigătorii sunt Taboo Events și Restaurantul Colibri din Slobozia. În prima locație, vor fi serviți 297 de angajați din aparatul propriu al primarului Mocioniu și direcțiile subordonate instituției. Pentru ei, va­loarea meniului se ridică la 96 de lei/persoană, respectiv 28004,13 de lei în total, potrivit statutului și funcției. În cea de-a doua locație, la Colibri, vor fi omeniți 125 din cei aproape 200 de angajați cât numără Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia. Pentru ei, va­loarea tacâmului este de 89 de lei, respectiv 11237,50 de lei. Cei 422 de angajați care și-au anunțat participarea la «masa festivă de Crăciun» reprezintă puțin peste jumătate din numărul total al angajaților Primăriei Slobozia. Sub protecția anonimatului, unii dintre ei ne-au explicat cum funcționează acest tip de eveniment: «A devenit o obligație să participi la masa de Crăciun... Nimeni nu vrea, că e o plicti­seală de-ți vine să-ți tai venele. Și friptura e ca talpa de fiecare dată! Dar, dacă nu te duci, ești luat la ochi. Și nu e bine, că vremurile sunt tulburi...».

Cheltuieli mai mari în 2018
Cutuma «mesei de Crăciun» în administrația locală este veche, însă a fost transformată în obligație în perioada în care actualul senator Gabi Ionașcu a devenit primar. Valoarea tari­felor pentru aceste evenimente a crescut constant, o dată cu numărul de angajați. Ultima majorare a fost operată în sep­tembrie 2018, când șefa de protocol a instituției, celebra Gina Palantin, a solicitat printr-un referat 120 de lei drept «limită valorică pentru mesele oficiale oferite de primarii municipiilor». În același proiect de hotărâre s-au stabilit limitele valorice pentru cadouri (400 de lei) sau cheltuielile zilnice pentru invitații primarului Mocioniu (130 de lei). Cheltuielile pentru «mese festive de Crăciun» se adaugă celor 20 mii de lei, cât se estimează că a costat «fasolea cu cârnați» de 1 Decembrie, precum și cheltuielile ocazionate de acordarea pachetelor de Crăciun și de Paște pentru pensionari și copiii din școlile și grădinițele orașului. Reamintim că, în fiecare an, valoarea acestor alocări bugetare se ridică la peste 100 mii de lei, iar algoritmul de distribuire a acestor «cadouri» nu a fost detaliat niciodată de către autorități. La aceste sume se adaugă banii cheltuiți pentru serbările publice, tot mai dese și mai scumpe în ultimii 2 ani...

Loazir da, investiții ba În anul 2018, ponderea salariilor în bugetul local al municipiului Slobozia a depășit 35%. În valori absolute, salariile celor peste 700 de angajați ai administrației slobozene se ridică la 40 mi­lioane de lei. Majorările salariale au fost operate în trei etape. Cea mai consistentă dintre aceste majorări, de 60%, a fost în luna iulie 2017, ca efect al Legii 153. La acest moment salariile din administrația locală oscilează între salariul minim, de 2090 de lei, pentru slujba de curier și salariul maxim, de 17100 de lei, pentru funcția de primar.

Crăciun de închiriat la Slobozia
Cheltuielile oca­zionate de Sărbătoarea Crăciunului nu se opresc aici. Adminis­trația Mocioniu a achiziționat sau închiriat pentru slobozeni un suport pentru brad, reni tricotați din beculețe, Moș Crăciun din mucava, perdele «flash led»... și exemplele ar putea continua, căci suma totală pentru amenajarea Pieței Revoluției se ridică la peste 140 mii de lei.
Să fie Crăciun La finalul anului 2018, primarul Adrian Mocioniu nu a putut oferi slobozenilor cadou de Crăciun parcarea subte­rană promisă acum doi ani și jumătate în campania electorală. În locul ei, oferă însă o Piață a Revoluției aparent funcțională, în care urmează să se desfășoare Târgul de Crăciun. Pentru a recrea spiritul Crăciunului, primarul Adrian Mocioniu a achiziționat sau închiriat o serie întreagă de articole decorative. Vă propunem, în premieră, să trecem în revistă câteva dintre aceste tarife: șir luminos flash led-7650 lei, sferă 3D flash-14670 lei, ren 3D tricotat-12650 lei, închiriere cadru brad-17550 lei, articole decorative-4900 lei, din nou,  luminos flash led-70800 lei, accesorii coroană-3510 lei, accesoriu dulii-8490 lei. La o primă strigare, suma cheltuită se ridică la 140 mii de lei și ceva mărunțiș. Și nu suntem convinși că am identificat toate achizițiile firește! Dar nici nu contează, căci niște bani tot trebuie cheltuiți pentru a justifica într-un fel oarecare reabilitarea Pieței Revoluției. Chiar funcțională...
Patriotismul costă Ne cerem scuze pentru întârziere, dar am identificat și valoarea patriotismului administrativ afișat de către președintele Victor Moraru. Potrivit infor­ma­țiilor oficial, mesh-ul aniversar «România 100» pe care scrie «Unitate-Respect-Demnitate» a costat fix 13445,38 lei. Valoarea autorizației de construcție ob­ținută ulterior amplasării lui n-o mai precizăm, că vine Crăciunul și încercăm să fim mai buni. Pe această cale, mulțumim în numele celor 280 mii de contribuabili ialomițeni, câți am mai rămas. La mulți ani, domnule Președinte! La mulți ani, România!

17 Decembrie 2018, 07:55 (3620 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Sărbătorile Sloboziei sunt condiționate de aprobarea Consiliului Local
Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!
Primăria Slobozia plătește degeaba cataloagele electronice

Comentariile cititorilor:


@Daniel:
(18 Decembrie 2018, 18:32)
Te inseli cu frizura:  e tunsoarea pubiana preferata a femeilor..
Aron care toarnna beton:
(18 Decembrie 2018, 07:04)
Foarte des drpuia si acolitii pot fi gasiti la"colibri".Normal.Machedoni,nu il pot lasa p ala sa inchida si asa ii mai arunca ceva banuti.Este intre ei.Ce nu inteleg este cum sa plateasca mese si toate poftele psd iste,primaria.Prostimea isi achita taxele si impozitele locale cetatenesc iar acest aparat politic batjocoreste orasul.S a creat in primarie si de fapt prin institutiile locale ale statului o asa mizerie umana,ca tare grea povara duce orasul si chiar judetul.Dar auziti machedonilor?Pentru batjocura de strada Maramures ce strabate cartierul de la N la Sud,de ce nu il trageti de maneca pe doctor puia si mizeria lui?Se rup masinile in doua.Intreg cartierul,pe ploaie ori zapada este ingrozitor de parcurs.Pieton sau automobilist.Bataie de joc!Toate canalizarile sunt construite mai sus decat nivelul soselei,baltind continuu.Toate,zici ca e intentionat.Da,da,prostii primariei semneaza receptiile de primire a lucrarilor.Nu..nu intra nimeni pe fir ca trebuie bagati la "mititica"prea multi.Iar cu mesele si chefurile date de psd,sutelor de angajati,e bine.Vor fi votati de bugetari intr una,neavand sanse mari sa scapam de mizerabilii ce ne-au transformat vietile in chin.
Daniel:
(17 Decembrie 2018, 20:14)
Nu stiu de cand e poza dar veterinaru seamănă cu bercea mondialu,tunsoare penibila
VASILICA:
(17 Decembrie 2018, 19:57)
La aceste mese sint invitati parlamentari PSD impreuna cu amantele lor iar platile se fac toate in numerar de catre Trifan  care incaseaza si parandaratul ca doar e dir . economic .
Un cetățean:
(17 Decembrie 2018, 15:14)
Bai mocionelule unde ai tras canalizare pe str garii adu terasamentul la starea initiala cum zice legea ca rupem mașinile acolo,parvenit nepăsător ce esti.cum ii pui pe aia de la dadp sa facă curat prin curte fa si groapa ce a rămas dupa ce te-ai bransat la canalizare
Mary:
(17 Decembrie 2018, 13:37)
  Duminică 16 decembrie a.c. ce să vezi la postul local tv??!! Toată conducerea primăriei Slobozia, în frunte cu primarul. Plini de ei și cu aere de ștabi cu gulere albe, au ieșit pe sticlă cu "împlinirile mărețe" și îndrăznețe ale administrației Mocioniu. 
  Aș apune, mai de grabă, că o mână de golani nepricepuți au venit la tv să-și dea aere precum calul de bășini și să ne arate ei cât de buni administratori sunt, cerșind astfel încă un mandat că tot se apropie alegerile. 
 Pâi, nu vă este rușine obrazului, băi rahaților în ploaie!!! Oameni de nimic și mincinoși de prima clasă, măncători de c--at ce sunteți, să apăreți la tv și să vă vadă lumea ce haimanale sunteți??!!
 Mergeți, băi nene, de ude dracu' ați venit, că nu-i de voi primăria!!! Habar nu aveți cu ce să mănâncă acestă treabă, unde ați fost plantați sau parașutați șă conduceți destinele unui oraș care altă dată era numit "PERLA BĂRĂGANULUI" 
  Vouă nu va spus nimeni cât de idioți, mincinoși, proști și penibil sunteți??!! 
 
Vio:
(17 Decembrie 2018, 10:56)
Aveti grija ,imediat dupa anul nou, sa va asezati la coada sa platiti impozitele . S-a inteles?
@DORA:
(17 Decembrie 2018, 10:01)
Mocoiniu respecta"OAMENI"? Sa ia impozite de la amarati si de la pensionarii cu pensii de 7-800 de lei pe luna ca sa faca chef de Craciun primarul cu salariu de 17100 lei pe luna inseamna respect? Haiducie psd-ista: iei de la saraci ca sa dai la prieteni(nu neaparat invitatii ci cei care fac afaceri cu primaria) . Cand umbla umil din casa in casa dupa voturi, nu spunea ca va proceda asa. Respect inseamna sa-ti implinesti promisiunile din campanie nu sa fitui banii aiurea si sa balbai scuze pt ca  n-ai facut nimic din ce sustineai ca faci.
Gby:
(17 Decembrie 2018, 09:28)
Ce le mai plac pomenile!
Dan:
(17 Decembrie 2018, 08:47)
Dora, ia-l acasa daca tot iti este drag! Daca tot este asa omenos de ce nu scoate de la el din buzunar ?
DORA:
(17 Decembrie 2018, 08:28)
CE FRUMOS.
MACAR MOCIONIU RESPECTA OAMENI, NU CA ANIMALUL DE MORARU CARE ISI BATE JOC DE ANGAJATI DGASPC SI ALTI RUSINE