Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

plata de Apoi

În 2018 PSD a dezgropat unul dintre sloganurile care au făcut carieră sub comuniști: «De la fiecare după posibilități, fiecăruia după nevoi...». Numai că, în absența eco­nomiei centralizate, a salamului cu soia și a pâinii pe cartelă, din principiul economic resuscitat de Liviu Dragnea&comp. s-a ales praful. Deficitul de 3% impus de UE nu mai poate fi ținut în frâu, fondul de salarii publice a ajuns la 81 miliarde de lei pe an, pensiile galopează către plafonul de 180 de miliarde promis în 2022, iar România intră în istoria omenirii deve­nind prima și singura țară în care salariul mediu de la stat (700 de euro) este mai mare decât cel din mediul privat (534 de euro)! Consecințele pe termen mediu și lung sunt catastrofale și se vor tăia păduri întregi pentru a le pune pe hârtie. De aceea noi ne abținem. Ceea ce vom spune însă, fără a avea pretenții de oracol, e că anul care urmează va fi cel mai prost din istoria admi­nistrației locale ialomi­țene! Președintele tuturor ialomițenilor cuantifică deja proporțiile dezastrului care se prefigu­rează în­trebând din ușă-n ușă dacă primarii mai au bani la buget pentru salariile lunii decembrie. Primarii sunt speriați de moarte la gândul că proiectele derulate prin PNDL2 se vor bloca, ca acum 8 ani, în luna alegerilor... Iar cohortele de bugetari din întreg județul aprind duminica lumânări la biserică, ru­gându-l pe Dumnezeu să-le ierte de păcatul de a-și fi vândut sufletul și viitorul copiilor lor ajunși sclavi de ocazie prin Europa pentru pumnul de arginți lăsat în zilele de salariu la supermarket. E trist, e tragic, e revoltător! Adminis­trația județeană și ad­mi­nistrațiile locale au ajuns să trăiască doar pentru a se întreține, incapabile să ge­nereze în vreun fel mai binele public. Trăim doar ca să consumăm. Ne bu­curăm că ei cer de la fiecare după posibilități în timp ce dau fiecăruia după nevoi, dar am ajuns să avem 100 miliarde de euro datorie externă! Și această datorie va crește pentru că urmează două campanii electorale nou-nouțe la care sunt așteptate aceleași categorii sociale pe care se bazează hegemonia PSD: bugetarii și pensionarii.

17 Decembrie 2018, 11:55 (1855 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
cetățeanul turmentat
golgota Legii în Ialomița
normalitate

Comentariile cititorilor:


Ruse:
(17 Decembrie 2018, 17:05)
Ce sai faci domnule ziarist daca sa ajuns pana acolo incat cel mai parlit om in carje ales local prin mizerii a ajuns sa transforme primaria in afacere de familie angajand toate giurucurile pentru ai servi drept sclavi personali. La 700 euro/luna va dati seama cat linge sclavul personal si cate mai cate fac pentru acesti bani. Atat ne duce capul domnule ziarist, cand iei spalatorul de parbrize din intersectie si il angajezi pe 700 euro.
Horia:
(17 Decembrie 2018, 16:22)
Io zic să se taie toate pensiile mai mari de 5000 lei,să se plafoneze la această sumă, 1000 euro la un pensionar ajunge.
Jalnic sistem:
(17 Decembrie 2018, 15:48)
Inghașă unii trântori si puslamale corupte care freaca menta prin birourile institutiilor statului. Cei distinsi si competenti din sistemul bugetar care muncesc sunt marginalizati.
Constantin:
(17 Decembrie 2018, 13:57)
Mulți oameni cred, și nu este exclus, că se vor lua bani din salariile bugetarilor sau vor îngheța. Sunt prea mulți bugetari ineficienți. Măsurile radicale sunt iminente.