Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Răsfățații administrației județene

Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Directorii instituțiilor din subordinea Consiliului Județean Ialomița sunt angajați pe baza unor «contracte de management». Însumată, valoarea acestor contracte se apropie de 1 milion de lei anual! Conform datelor oficiale, în fruntea listei de ma­nageri ai Consiliului Județean figurează Mariana Iancu, directorul Spitalului Județean Slobozia și Larisa Elena Mihai, administratorul public al județului Ialomița.

Niște brute de salarii bugetare Potrivit datelor oficiale, România este singura țară din lume unde salariile din sectorul public depășesc salariile din sectorul privat, respectiv 700 euro salariul mediu net în sectorul bugetar față de 534 euro salariul mediu net în sectorul privat. Însă Ialomița se poate mândri cu mai bine de-atât! Conform acelorași infor­mații oficiale, 8 dintre directorii insti­tuțiilor din subordinea Consiliului Județean Ialomița câștigă, cumulat, aproximativ 1 milion de lei anual. Mai precis, puțin peste 981 mii de lei. Pentru aceste salarii, directorii celor 8 instituții au funcții decorative, fiind, în fapt, doar niște extensii administrative ale președintelui Consi­liului Județean Ialomița. Acesta folosește resursele logistice și umane ale acestor instituții pentru promovarea sa și a camarilei poli­tice din care face parte. Mai grav, puținele evenimente publice organizate de către aceste instituții sunt dedicate cultului persona­lității președintelui Victor Moraru...

Mariana și Larisa conduc detașat Cel mai mic dintre salarii este cel al Cameliei Lascu, directorului Centrului Județean de Resurse și Asistență Educa­țională Ialomița. Aceasta câștiga doar 3200 de lei lunar, fiind obligată să își com­pleteze veniturile cu slujbe pasagere, precum cea de expert județean, remune­rată și ea cu 1420 de lei lunar... Urmează Clementina Tudor, directorul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», cu 5691 de lei, Balog Elena, directorul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu», cu 6070 de lei, părintele Cătălin Stanciu, directorul Centrului Județean pentru Con­servarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, cu 6476 lei, Florin Vlad, directorul Muzeului Județean Ialomița, cu 6860 lei și Petre Gheorghe, directorul Muzeului Național al Agriculturii, cu 8364 lei. Locu­rile doi și unu sunt împărțite însă de admi­nistratorul public al județului Ialomița, Larisa Mihai, cu 17900 de lei și Mariana Iancu, directorul Spitalului Județean Slobozia, cu 21500 de lei.

«Serviciile de informare și promovare on-line» intră în legalitate
Lista contractelor de lucrări și prestări servicii publicată pe site-ul Consiliului Județean la 1 decembrie 2018 conține modificări semnificative și la nivelul «presa». Plătite ilegal vreme de mai bine de un an de către președintele Victor Moraru, contractele cu televiziunile-fantomă care emiteau pe... YouTube au fost transformate în «servicii de informare și promovare on-line». Valoarea acestor contracte depășește 30 mii de lei anual!

18 Decembrie 2018, 08:10 (5563 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
Moraru-omul și opera (VIII)
Președintele Victor Moraru plătește 165000 de lei pentru «producție de televiziune» și «televiziune on-line»
Moraru-omul și opera (VII)
Moraru-omul și opera (IV)
Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara

Comentariile cititorilor:


@Ella:
(23 Decembrie 2018, 15:35)
Mare "Agramata iesti", @Ella(in alta postare scriai: "ca toti sta la cheremul lui.").
Ella:
(23 Decembrie 2018, 13:28)
Mare Agramat mai iesti.Ratustele partidului.
Zapciu:
(23 Decembrie 2018, 02:02)
Dezastru rostit si scris rar:la spitalul marianei trei sferturi din buget este aloxat celor 900salariati.Pacientilor lw revine sfertul! Putin dar dupa mintea psd ului, indeajuns! Bravo, mă morarule, bravo! Realizare, nu gluma!
Radu:
(22 Decembrie 2018, 18:48)
@ratustele p. N-ai spus tot!! Bagă, că știi ce-i pe-acolo! Și?! De-aia nu mai pot ele, le doare-n fes!
Ratustele partidului :
(22 Decembrie 2018, 10:28)
Misto posturi si au "tras"miresele psd ului! Venit lunar de 180 milioane lei,vechi!Chinuitoare obligatie,sa fi nevoita sa primesti atat de multi bani!Doar ca ai avut sansa sa te placa victor!Asa ceva...Cand era mica si o intreba cineva-"Ce te faci cand vei fi mare?"Raspunsul mira pe toti:Cand voi fi mare,printul victor imi va scoate marul din gat,imi va potrivi condurul,va urca pe pletele mele in camera de hotel,va deschide usile tainice,asa cum stie mai bine-beat mort,asta voi fi eu mare!La iancu,e mai simplu:Nu stie ce se intampla!Ea a avut un magazin,i-a placut iubirea,scunda fiind-a iubit ce-a gasit,fra-su fiind pă niste cai mari,nemtesti,i-a refacut imaginea,aducand in fata celor cunoscuti- o virgina,desteapta,cu veleitati dă director dă tomberoane,adica pregatita ca pasarea"fionix"-parca.Peste 200 milioane,pentru patroanca"eulacto"!Nefiind prezenta in patul lui victor si neservind masa,a iesit bine! Acum Tudor.Da,duamna Cleme,"goarna"coclita a psd ului!Usor depreciata,luciul tineretii a apus demult tare,insa a ramas intre paginile psd si degradata fizic,latraturile de la gard,disparand-victor a incununat o cu aproape 6.ooo lei,tot vechi,ponositi si copiati dupa alte bancnote,asa cum a copiat ea lucrarea!Dar se poarta copy-paste in psd si e cea mai mica problema.Oricum,are palme mari si aplauzele ei se aud cu tarie in prezenta lui victor&Co !E chinuita,aplaudaca,trecuta,e ca o stafida dar psd ista si merita mizilicul ala de salar! Tuamna Cleme,chiar daca privirea denota oboseala de parca inventati zilnic neinventatele,nu va fie frica!Rezista ea-Dancila,d apoi matale,vocea inflorata,ce duce de nas pensionarii varstnici!P aia tineri,dân sistem,ii convinge Larisa! Are calitati,recunoaste! ++corp...
Dumitru :
(20 Decembrie 2018, 20:41)
De ce la Calarasi este mai bine?  Se vede la echipa de fotbal managementul lor!
Bucu:
(20 Decembrie 2018, 19:19)
Înghițiți șoriciul, dacă-l mai aveți, și așteptați oleacă 2019. Să vedeți buget și salarii la bugetari. Afară, tată, sau tăiat macaroana! Nu că m-aș bucura sadic, dar un strop de echilibru, trebuie! Eficiență și răsplată!
@Valeriu:
(20 Decembrie 2018, 14:48)
Da, ne-am lamurit cu profilul tau incarcat de "pitici" trandafirii. Te deranjeaza articolul deloc laudativ la adresa ciumei rosii, nu ciuma rosie in sine. Era clar pt toti dar ca sa-ti dai seama si tu de propriile enormitati ar trebui sa-ti scuturi "circumvolutiunile"de pe ochi si sa nu mai rastignesti realitatea, ca s-o vezi asa cum e. Apropo, "rasticnitil" se scrie corect in limba romana, rastigniti-l. Dar la nivelul simpatizantilor lui Dragnea si a analfabetilor sai functionali nu se pune. Pastreaza funia si sapunul: vin vremuri crunte pt pas-alde..
Valeriu:
(20 Decembrie 2018, 10:52)
Cum am spus si mai devreme, ma doare in cot de toti oamenii astia pusi in functti de partidele politice si daca sunt capabili sau nu pe functiile respective. Eu eram nemultumit doar de modul manipulator in care este scris acticolul. Vorbeai de comunist dar de gandirea ta stalinista nu faci nici o referire. Noi vorbeam aici de salariile pe care le i-au oamenii astia si tu vorbesti totoal despre altceva. Ai descris apocalipsa si ca e sfarsitul lumii si binenteles Dragnea e devine pt tot raul care se intampla pe planeta. Rasticnitil frate pe Dragnea poate va rezolva piticii dupa creier ca circumvolutiuni sigur nu aveti !!! Daca vezi viitorul asa sumbru, negru si te chinui rau poate ai nevoie de niste funie si sapun ca bine nu te mai faci!
Moș Nicolae:
(20 Decembrie 2018, 07:44)
@ Moș Crăciun ești idiot! Mai simplu de spus, pt a înțelege și tu, nu se poate!
Moș Crăciun:
(19 Decembrie 2018, 19:41)
Salariile de la ,,cultură” sunt umflate. Implicarea lor este minimă. Au studii, au doctorate ( neverificate de plagiat), au indemnizații pe funcție. AU! DAR CE DAU? Țopăie câteva ore pe zi, stau la bârfă, funcționarii le fac hârtiile, mașina, la scară... Burți și cardiaci, preșuri și pupincuriști! De la toți bugetarii se va tăia macaroana, chiar și prin a fi dați afară!
REALIZARI:
(19 Decembrie 2018, 19:36)
ar fi interesant sa publicati si lista realizarilor acestei echipe, poate, cine stie, oamenii chiar si-or merita banii si opinia publica se agita in necunostinta de cauza....exista realizari? sa le aflam si noi
@Valeriu:
(19 Decembrie 2018, 16:15)
Gresesti: nu pt ca te deranjeaza luarea in deradere a cuvantului"comunist, cuvant care pt unul ca tine cu multe"circumvolutiuni" are o semnificatie complet nepeiorativa(ba, din contra!) ci pt ca faci exact inversul a ceea ce sustii tu ca face articolul. Bagatelizezi, Salariile incompetentilor numiti de psd sunt doar"niste 3 lei" si ca n-ar fi sfarsitul lumii. Tocmai ,ca este: iei niste nulitati care freaca tiparul si menta dar au buze moi pt fundul europeanului Victoras  plus isi dau viata pt partid, ca sa fie rasplatiti regeste cu salariu cat 5o-60 de pensionari. Si avem rezultate de sfarsitul lumii: apa, groapa, statuile, valurile ce tin loc de trotuare si sosele, parc industrial in care sufla vantul a paguba, excursii in Asia pt europenizare, oras care se depopuleaza, viitor sumbru pt copii, spital in care te duci pe picioare si te aduc cu masina incarcata cu coroane de plastic, tot felul de festivitati"noi cu ai nostri" dar din banii lor etc, etc..Sigur, la cum da tonul infractorul Dragnea, papusarul care tine Romania in sah, e cool sa -l imiti si la nivel local, judetean.
Valeriu:
(19 Decembrie 2018, 09:58)
Stefan ma doare in cot de toti directorii astia si de mizeria de Moraru. Din partea mea poate sa castige si 2 lei. Nu despre asta era vorba. Nemultumirea mea este la acest articol manipulator care incearca sa creeze emotie la astia cu mai putine circumvolutiuni ca tine si sa dai cu huooo ca aia castiga 3 lei si e sfarsitul lumii. Cred ca nici nu sti ce inseamna cuvantul comunist dar crezi ca e cool sa-l folosesti. 
Daria:
(19 Decembrie 2018, 08:35)
Latino-lovaru gruparea nesimtita a CJI nu are scrupule, isi bate joc de toata lumea, da banii pentru cultura, clementina saraca, spital. doamna manager de la spital, of cind ne gindim ca uni nu au banii de paine, si banii pentru facturi, iar CJI se lafaie in banii pentru toti nemernici RUSINE.....