Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Miercuri, 19 decembrie 2018, administrația locală din Fierbinți-Târg a semnat un contract în valoare de 16 milioane de euro, în baza căruia în oraș se va contrui un imens studio de film. Investiția se întinde pe o suprafață de peste 30 de hectare și va aduce numeroase beneficii comunității locale.

Producții cinematografice la Fierbinți-Târg
Firma care investește în studioul de film din Fierbinți-Târg se numește Frame Film, aparține regizorului Dragoș Buliga, și produce serialul de mare succes «Las Fierbinți», difuzat de postul comercial de televiziune ProTv. Studioul se întinde pe o suprafață de peste 30 hectare, iar construcția sa se va încheia în următorii 3 ani. Investiția în cinematografie aduce multe beneficii pentru comunitatea locală a orașului. În primul rând, datorită studioului bugetul local va încasa anual 3 milioane de lei sub formă de taxe și impozite. De asemenea, vor apărea 300 de noi locuri de muncă. «A fost emoționat, așteptăm acest moment de mai multă vreme... Sunt  bucuros că orașul Fierbinți-Târg devine astfel un reper pe harta industriei de film din România! Este o victorie a noastră, dar înainte de toate o realizare pentru județul Ialomița...» a declarat Dobre Pârvu, primarul orașului Fierbinți-Târg. În cadrul studiolui se va produce în continuare serialul «Las Fierbinți», urmând ca cei care îl administrează să semneze contracte de colaborare și cu studiorile și casele de producție cinematografică din Hollywood-Statele Unite ale Americii. «Las Fierbinți» se difuzează începând cu 2012, filmările desfășurându-se în diferite locații din orașul Fierbinți-Târg. Filmul a devenit un adevărat fenomen național, bucurându-se de audiențe record.

Sprijin administrativ. Reușită marcată în Consiliul Județean
Contractul semnat la Fierbinți Târg a fost dezbătut în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița. Anunțul privind semnarea contractului a fost făcut de către Dragoș Soare, consilier PNL. «Vreau să vă anunț că la Fierbinți se va construi un imens studio de film... Este o investiție benefică pentru administrația locală și cerem instituțiilor publice să o sprijine cu tot ce este nevoie!» a precizat Dragoș Soare. Președintele Victor Moraru a fost obligat să recunoască această victorie asumată public de liberali. «Consiliul Județean Ialomița va sprijini toate investițiile care de demarează în județ! Nu contează cine este primarul sau firma care le realizează... Contează ca instituțiile să sprijine investițiile și să arate disponibilitate față de ele!» a precizat Victor Moraru. Dincolo de orice polemici, construcția studioului de film reprezintă cea mai mare investiție derulată în Ialomița în ultimii 30 de ani.

19 Decembrie 2018, 16:05 (9240 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Prefectul Gigi Petre a lipsit de la învestirea în funcție a primarului PNL
Terenuri multifuncționale de peste 700 mii de lei
Proiecte de 3,87 milioane de lei pentru comunitate

Comentariile cititorilor:


"Gustul victoriei":
(2 Decembrie 2019, 14:38)
Cum arata dupa un an victoria asumata public de liberali? Cum stam cu studioul?
Florentina :
(23 Decembrie 2018, 22:20)
Când o să vă recuperați investiția ?când o zbura porcul ,că ei nu vor face nimic,o să intre repede în insolventa
PSD:
(23 Decembrie 2018, 06:49)
TURCULE NU MAI COMENTEZI NIMIC,AI RAMAS BLOCAT /  NU ITI VINE SA CREZI.
Ciprian:
(22 Decembrie 2018, 09:06)
Un contract foarte bun,felicitari primarului Dobrica,beneficiile pentru cetateni o sa se vada dupa circa doi trei ani cind vor fi finalizate constructiile.Sa avem rabdare.
Mary:
(21 Decembrie 2018, 12:44)
  Lu Moraru, i-a venit mintea la cap??!! Nuuu! A fost pus în fața faptului împlinit. Să înțeleagă policienii că nu din războiul politic rezultă progresul??!! Nuuu! Niciodată, atât timp cât există CIOLAN. Cât despre Moraru, am aceiași impresie încă de când era primar. Țăran prost din Amara.

Ilie:
(21 Decembrie 2018, 12:21)
@vreau muzeu..,,Bordel nu vrei la Săveni sau deja aveți? Ești amatoare?
Protv:
(20 Decembrie 2018, 19:23)
Serialul LAS FIERBINȚI este realitatea din Ialomița, și nu numai! Beție, hoție, mită, lene, crve, școală.....și celelalte.
Gogo:
(20 Decembrie 2018, 19:12)
Terenul de cca 30 ha pe care se realizează investiția este același teren pe care, de 10 ani încoace, turcu' și frizeru' puneau grâu și porumb spre folosul propriu. Dom'primar sper că înțelegi că i-ai stricat lu'turcu socotelile financiare și c-o sa te bălăcărească oriunde, oricând, cu orice ocazie, in fața oricui.
Liviu de la Săveni:
(20 Decembrie 2018, 17:38)
Tipa asta cu muzeul de la Săveni! E femeie obsedată! Ce atâta alarmă!? Depinde bunăstarea și educația in Ialomița de acest muzeu! Este penibilă, femeie!
Vreau Muzeu La Saveni:
(20 Decembrie 2018, 14:28)
MUZEU La saveni ialomita va rog frumos
andrei:
(20 Decembrie 2018, 14:09)
Mai repede ( si cu viteza) in locul Aspirinei
Andrei:
(20 Decembrie 2018, 09:02)
Cu aceasta ocazie putem spune ca avem un primar adevarat,felicitari.
Mitu:
(20 Decembrie 2018, 08:25)
Moraru ar trebui să joace și el în film. In locul lui Ardilles.
Constantin :
(20 Decembrie 2018, 07:25)
O mare realizare pentru or.Fierbinti,multe felicitari primarului Dobrica un primar adevarat.
Anad:
(19 Decembrie 2018, 22:36)
Stie cineva cand vor incepe lucrarile si cand se vor face angajari