Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sărbătoarea campionilor sporturilor ialomițene

Sărbătoarea campionilor sporturilor ialomițene

A durat 90 de minute! Cât un meci de fotbal! S-a intitulat «Gala Sportului Ialomițean 2018» și a strâns în sala Europa aproape tot ce are de oferit fenomenul. Au urcat pe scenă peste 100 de sportivi. Au primit diplome sau plachete mai toți antrenorii și conducătorii de club, chit că au performat sau au uitat de mult s-o facă. Amfitrionul Marin Cruțu a găsit cuvinte frumoase pentru toată lumea și, în final, impresia lăsată a fost pozitivă. S-a aplaudat, s-au adresat mii de mulțumiri de la microfon și, conform tradiției, s-a scrâșnit din dinți în culise. Ba că un sportiv nu a fost inclus în «Top 10», ba că «avem vitrina plină de cupe, iar performanța nu se face mâncând diplome. Alte județe știu să-și recompenseze cu adevărat sportivii...». În fine, acțiunea a fost una reușită, iar per ansamblu sportul ialomițean arată bine. Dar, în afară de Scrimă și Lupte, performanța tinde tot mai acut spre zero...

Sporturile de contact au dominat «neolimpicele»
Pe scenă au urcat reprezentanți ai tuturor disciplinelor sportive într-o adevărată paradă. Emoții pe scenă și în jurul ei. Din fericire, sunt încă mulți copii care fac sport. S-a trecut apoi la prezentarea ierarhiei sporturilor «neolimpice». Ca întotdeauna, au dominat sporturile de contact care, între timp, și-au creat structuri solide în toate orașele mari ale județului. Cum în această arie multe sunt încă relative, era de la sine înțeles că ierarhia celor mai buni sportivi va genera nemulțumiri. A le lămuri e treabă de inginer, așa că ne limităm la a spune că sportivul anului este Viorel Ioniță, de la CSM Unirea, secondat de colegul de club Valentin Milea... De remarcat că, deși este campioană europeană en titre, Diana Gheorghe a fost clasată abia pe locul 4. Încurcate sunt căile pe tatami...

Sabrerii, din nou cei mai buni
Scena s-a «înclinat» la festivitatea de premiere când pe ea a urcat unul din «greii» sportului ialomițean, Vasile Andrei, unicul campion olimpic dat României de județul nostru. Povestea marelui luptător din Albești și a titlului olimpic cucerit la Los Angeles în 1984 ați citit-o cu ceva timp în urmă, firește, în Independent. Ar fi minunat ca măcar unul dintre copiii aflați pe scena Galei să-i urmeze exemplul... La fel ca în ultimii ani, Scrima și Luptele și-au împărțit pe bună dreptate laurii. Fotbalistul Mihăiță Lemnaru, jucătoarea de tenis de câmp Alexia Gândac și handbalista Valentina Soreanu au fost singurii sportivi care au reușit să se strecoare în pleiada merituoșilor campioni ai lui Marin Cruțu și Marian Moraru. Pe locul 3 s-a clasat Nicoleta Băjan, de la CS Amara, micuța luptătoare care a cucerit Balcanii. Locul 2 i-a revenit sabrerului Răzvan Stănescu, multiplu medaliat pe plan național și mondial. Sportivul anului 2018 este din nou George Dragomir, al cărui progres este tot mai evident. George a dominat clar competițiile naționale ale juniorilor, a cucerit argintul la o etapă de Cupă Mondială și a făcut hotărât pasul spre Naționala de Seniori alături de care a obținut locul 4 la Campionatul European. În linii mari, aceasta este povestea Galei Sportului Ialomițean 2018. Ne rămâne să privim cu încredere spre 2019 și să sperăm că va fi mai bogat în performanțe. Pe toate planurile...

Moraru n-a rezistat până la final
Deși copleșit de grijile județului, Președintele Victor Moraru și-a rupt din prețiosu-i timp (ialomițenii de pretutindeni vă mulțumesc, domnule Președinte!) și și-a făcut simțită prezența în Sala «Europa». A zăbovit suficient cât să audă mulțumirile oficialilor Direcției pentru tot ce face el în sprijinul sportului ialomițean. Adică, nimic! Vă dați seama cum ar arăta aceleași discursuri dacă domnia sa chiar s-ar gândi să miște ceva, măcar un pai, în folosul sportului? Cert e că, la un moment dat, Președintele tuturor ialomițenilor și-a amintit că trebuie sa ajungă la petrecerea de sfârșit de an a instituției... Și a plecat lăsându-l pe Cruțu debusolat și fără obiectul muncii. Nu fiți trist, domnule director, mai sunt ani și ocazii. Iar dacă n-o mai fi Moraru, vine altul în locul lui! Important e să vă lase în funcție...

22 Decembrie 2018, 16:06 (2675 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Suporter :
(26 Decembrie 2018, 22:48)
"Admirator de fotbal ", prin comentariul lui se vede că nu are nicio treabă cu fenomenul.Problema mai gravă apare la sporturile neolimpice în care, cu excepția karatelor, care au o tradiție nescrisă,se pare că se investește, daca se investeste, degeaba ... Scuzati, campionii cui, campionii nimănui... Să fim serioși...Ce ne facem la sporturile cu mingea? La handbal e "hent" si la fotbal "picior", sau invers... Cine stie !?! Antrenorul !? Am zis antrenor , scuze, care antrenor...
Hector:
(24 Decembrie 2018, 14:29)
Bravo, Alexia Gandac !!
Adina :
(23 Decembrie 2018, 22:29)
Copiii meritau mai mult decât o amărâtă de hârtie (diploma), măcar o dată pe an.
????:
(23 Decembrie 2018, 19:28)
O mana spala pe alta si amundoua fata.....Lasati tinerii la conducere ! Ca si Enache....ce fotbal stie ? si ce salarii nesimtite au...
Darius:
(23 Decembrie 2018, 17:13)
Cinste si respect pentru toti sportivii si antrenorii care au ajuns sa reprezinte Romania si Orasul Slobozia la nivel international!
Cetatean:
(23 Decembrie 2018, 16:52)
Sa fie lasat in functie? Pai nu ati observat discursul domnului director? Daca stia ca nu este pregatit sa tina un discurs trebuia sa aibe un reprezentant! Karateul este sport olimpic in cazul in care domnul director nu stie , Diana Gheorghe ca si alti copii campioni si vicecampioni europeni au fost lasati la urma sau trecuti la diverse.... pacat doar de munca copiiilor!
Admirator de fotbal:
(22 Decembrie 2018, 23:19)
Mă întreb și eu așa ..... ce realizări a avut micul Lemnaru de merita să intre in top 10?