Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialo­mița a dat publicității un raport cu privire la bugetul ajutoarelor sociale acordate, în cursul anului 2018, oamenilor nevoiași din județ. Aceștia au beneficiat de subvenții în valoare de 113 milioane de lei. Suma este si­milară cu cea acordată anul trecut, deși în evidențele instituției numărul săracilor sprijiniți de stat a scăzut în 2018, comparativ cu 2017.

Mai puțini beneficiari, aceiași bani
Anul trecut, arată datele statistice ale Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, au primit ajutoare sociale 66 mii de persoane. În 2018, numărul beneficiarilor a scăzut cu 2000, ajungându-se astfel la 64 mii de asistați social. Cu toate acestea, sumele acordate de stat pentru sprijinirea lor nu au suferit modificări. Atât în 2017, cât și în 2018, săracii din Ialomița au primit de la stat 113 milioane de lei. Din totalul fondurilor, 10,5 milioane de lei au fost distribuite persoanelor care primesc sprijin financiar în baza Legii 416, a venitului minim garantat. În această categorie de asistați social intră 3567 de ialomițeni. Cea mai mare valoare o au însă ajutoarele sociale acordate sub forma alocațiilor de stat. Astfel, Ialomița a primit de la bugetul statului 57,6 milioane de lei pentru a plăti acest ajutor financiar celor 52 mii de beneficiari. Alte 7,3 milioane de lei au fost acordate pentru cei 4400 de beneficiari ai alocației pentru susținerea familială. În datele statistice oferite de AJPIS Ialomița se evidențiază și situația beneficiarilor debitori. Este vorba despre acele persoane care au primit necuvenit ajutoare sociale și care trebuie să le retruneze instituției. În 2018, la nivelul ju­dețului au fost înregistrați 667 de debitori care trebuie să îna­poieze 447 mii de lei. La mo­mentul de față a fost recuperată doar jumătate din această datorie, restul sumelor fiind transfe­rate către Administrația Jude­țeană a Finanțelor Publice Ialomița în vederea începerii procedurilor de executare silită.

Tinerii trăiesc din mila statului Printre cei 64 mii de ialomițeni care beneficiază de ajutoare sociale există și foarte mulți tineri, până în 30 de ani. Datele statistice arată că aceștia refuză să își caute un loc de muncă sau să meargă la școală. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a demarat anul acesta o campanie de identificare a tuturor tinerilor din județ care nu lucrează, pentru a-i introduce în bazele de date ale instituției astfel încât aceștia să figureze în Serviciul Public de Ocupare. Acțiunea a avut ca grup țintă 822 de tineri ialomițeni fără ocupație și care trăiesc din ajutoarele sociale pe care statul le acordă. 571 dintre aceștia au beneficiat de servicii de consiliere din partea angajaților Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pentru a-și putea găsi un loc de muncă în funcție de studiile pe care le au și calificările pe care le-au obținut.

26 Decembrie 2018, 10:35 (2071 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


N.Tudorel:
(28 Decembrie 2018, 10:02)
416-legea care stimulează nemunca și în mare parte fvorizeaza etnia rromă .
P.S.Nu sunt rasist,xenofob.....sunt pragmatic și realist(vedeți cât % sunt rromi și câti români) am un respect pentru rromi adevarați care îsi vad de treaba lor și muncesc (ce știu-artizanat,fierarie,cazane....ect) însa enclavele Sinesti,Țăndărei,Căzănești......sunt chiar o problemă socială pe care mai mari PSD(este singurul partid care a condus Ialomița din 19989 până în prezent) nu au rezolvat-o și cred că nici nu vor.
Muncitor:
(27 Decembrie 2018, 22:01)
Stopati aceste ajutoare sociale pentru aceste persoane asa zis nevoiase!Din aceasta cauza nu se mai fac investitii, iar puturosii se inmultesc pe zi ce trece!La munca si care refuza, sa i se ia acest drept!De traia Ceausescu,doar poduri si autostrazi facea cu ei, nu sa stea cu mana intinsa si sa vina cu limuzina sa-si ridice ajutorul social! Dar in mare parte, astia sunt votantii " de partid"!
Risipa bugetara:
(26 Decembrie 2018, 16:58)
Opriti risipa bugetara! La nivel local, asistatii sociali sunt folositi decat la alegerile locale, parlamentare, prezidentiale si europarlamentare. In rest, folositi in scop personal de catre primar, viceprimar si persoana desemnata cu asistenta sociala din primarie. Cate dosare pentru beneficiari de ajutor social exista la nivelul comunei Cocora? Oare sunt corect intocmite dosarele? Ramane de vazut! OPRITI RISIPA! OPRITI HOTIA! OPRITI MINCIUNA!
craciunita:
(26 Decembrie 2018, 11:57)
O risipa din partea statului pentru asa zisii asistati sociali.Cum pot primii unii ajutoare in bani ,cand in curtile lor nu incap masinile ?Cum pot primi bani saracii cand zilele pe care trebuie sa le pestreze se rezuma la cateva ore sau chiar deloc?Si astea cu stirea primarului sau a vicelui?Au fost sfatuiti sa treaca case,masini si pamant pe numele bietilor parinti ,iar ei devenind saraci lipiti pamantului!Am trecut pe la multe primarii,dar nu am vazut la avizier un tabel cu beneficiarii acestui mare gest din partea tarii,sau mai bine zis,din partea noastra,a celor ce muncim si ne platim taxele si impozitele?M-as bucura sa se umble la aceasta lege si sa se dea celor care merita:cativa la nivel de comuna.