Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Situație revoltătoare la Slobozia. De 10 luni, un bărbat bolnav de cancer este plimbat de funcționarii mai multor instituții publice, dintr-o în parte în alta, fără ca nimeni să-i rezolve problemele pe care le are. Tot ce dorește Dumitru Drăgan este ca autoritățile să-l sprijine în încercarea de a determina firma la care a lucrat să-i plătească concediul medical. Omul are de recuperat de la angajatorul său peste 10 mii de lei...

Boala care nu iartă În Ialomița există atât de mulți bolnavi de cancer încât până și medicilor le este greu să facă o estimare oficială a numărului lor... Dumitru Drăgan este unul din sutele de ialomițeni care se chinuie să înfrunte această boală. Inițial a crezut că are Tuberculoză, pentru că așa i-au zis me­dicii din Slobozia. A stat in­ternat la Spitalul de Pneu­mologie Călărași, până când analizele efectuate au arătat că are o problemă de sănătate mult mai gravă. «A venit doctorul la mine și mi-a zis. „Bre, tu ai altceva, du-te la București și caută-te!”». Iar la București a aflat că diagnosticul de TBC pus la Slobozia era în realitate un cancer pulmo­nar. Vestea l-a lovit ca un trăsnet. «Mi-a fost greu când am aflat... M-am speriat, pentru că nu știam ce să mai fac. Nu e ușor să ți se zică un astfel de diagnostic...» spune bărbatul. La scurt timp, medicii l-au urcat pe masa de operație și i-au scos plămânul bolnav. Au urmat ședințele de chimioterapie cu citostatice și statul cu orele prin fața cabinetelor doctorilor pentru rețete, consultații și ana­lize medicale amănunțite.

Tratat cu indiferență de instituțiile publice Acum se simte mai bine, dar boala îl împiedică să mai lucreze. Până când să ajungă la spital, Dumitru Drăgan a fost angajat ca paznic al societății SHERIFF GUARD PROTECTION SA, o firmă din județul Vaslui, care oferă servicii de pază și protecție în mai multe orașe ale țării, printre care și Slobozia. Postul său era acela de a supraveghea ruinele fostului complex de porci de la marginea Car­tierului Bora. Omul crede că din cauza serviciului s-a și îmbolnăvit... «Nu aveam niciun fel de protecție! Ne-a pus să păzim acolo pe vânt, pe frig, pe ploaie...» spune Dumitru Drăgan. Luna aceasta se împlinesc 10 luni de când încearcă să-i con­vingă pe reprezentanții firmei la care a lucrat să-i achite concediile medicale. Are de primit 10 mii de lei! «Am vorbit cu șeful cel mare la telefon, care mi-a zis că atunci când i-o da lui Guvernul banii mi-i dă și el mie... Am nevoie de acești bani pentru că sunt unic în­treținător de familie!» spune bărbatul. Tot de 10 luni, Dumitru Drăgan este pasat de funcționarii instituțiilor publice cărora le-a cerut sprijinul pentru a-i rezolva problema. Într-o sacoșă de plastic, Dumitru Drăgan poartă corespondența pe care a avut-o cu Inspec­toratul Teritorial de Muncă București, Inspec­toratul Teritorial de Muncă Ialomița, Casa Națională de Asigurări de Sănătate Bucu­rești, Casa Județeană de Asi­gurări de Sănătate Ialomița și Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Vaslui. «Nu mai știu unde să mă duc, iar oamenii aceștia se comportă ca și când nu le pasă de problemele medicale pe care le am. Am acte prin care pot să dovedesc faptul că sunt bolnav. E strigător la cer!» mai spune Dumitru Drăgan. Singura speranță este instanța, pe care omul este convins că vrea să o sesizeze. Contactați telefo­nic de reporterii ziarului nostru, reprezentanții firmei din Vaslui la care Dumitru Drăgan a fost angajat nu au putut oferi detalii despre această situație.

27 Decembrie 2018, 08:10 (3127 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Există viață după cancer
«M-au operat, dar tumoarea e tot în mine!»
Doctorul Socol, Dumnezeul handicapaților

Comentariile cititorilor:


Valentina:
(5 Ianuarie 2019, 13:55)
Firmele de paza evazioniste sunt fabrici de bani pentru patroni si d, pentru partide, pentru sefii institutiilor care le contracteaza si pentru orgasmele de control care iau spagi ca sa se faca ca ii controleaza ! De suferi au angajatii , multi inapti, care nu au unde merge !
alexa:
(4 Ianuarie 2019, 10:22)
Organele competente au alte preocupari , nu au timp si de problemele contribuabililor .in spitale bataie de joc, la societati muncesti dar nu esti respectat, in piete, carmangerii  si supermarketuri marfa de cea mai proasta calitate.Asta patesc cei care muncesc cinstit in tara asta.
dan p:
(29 Decembrie 2018, 18:40)
pe jegoșii de la Sheriff Guard, care iau comisioane grase iar pe angajați îi lasă să moară cu zile de ce nu îi execută ITM-ul?
Pacient:
(28 Decembrie 2018, 13:27)
Cine poate reevalua tot personalul din spitalul Slobozia?! Cine are noroc se vindecă aici, cine are și bani și noroc pleacă in alt oraș. Deci, scapă cine poate, nu vă bazați pe acest spital!!
Jale:
(27 Decembrie 2018, 23:13)
A murit un om pe scari,dupa ce a iesit de la UPU...Altii sunt lasati sa moara lent...Inchideti abatorul! Trimiteti scroafele alea la sapa ca acolo le e locul!
Vasile:
(27 Decembrie 2018, 10:36)
Este foarte trist ce i se intampla acestui om,oare chiar nu putem facem mai mult dragii  nostrii functionari publici ? Puteti fii si voi in situatia acestui om, muribund, oare chiar nu va e frica de Dumnezeu ?