Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

La finalul celor 12 luni, ziarul Independent vă prezintă o retrospectivă a celor mai importante evenimente care au marcat județul. Pe tot parcursul anului, săptămână de săptămână, reporterii ziarului Independent au surprins realitatea județeană și au prezentat-o opiniei publice. În 2018, admi­nistrația ialomi­țeană și-a demonstrat încă o dată ineficiența, cheltuind sume enorme pentru a rea­liza proiecte fără utilitate publică. De notorietate au fost și scandalurile în care a fost implicată Poliția ialomițeană, generate de modul deficitar în care insti­tuția este condusă. Tot în acest an, ziarul Independent a făcut dezvăluiri incendiare despre rețelele de traficanți de droguri care își fac veacul pe străzile din Slobozia, fără ca autoritățile să in­tervină. Seria de anchete, denumită «Mărturii din orașul condamnaților...» a avut la bază relatările părinților unor tineri dependenți de droguri. Dar, pentru a reflecta cât mai bine toate evenimentele petrecute în ultimele 12 luni, Independent vi le reamintește în Retrospectiva anului 2018.

Început de an cu probleme administrative
2018 debutează în forță la Slobozia cu o serie de relatări despre modul în care aleșii județului vând iluzii administrative ialomițenilor. Din articolul «Investiții japoneze pentru Aeroporul de la Alexeni» aflăm cum a încercat Consiliul Județean Ialomița să convingă oameni de afaceri din Japonia să vină să investească în Ialomița. În realitate, a fost vorba despre o altă himeră admi­nistrativă pe care președintele Victor Moraru a servit-o celor care îl ascultă. Și la momentul de față, fostul aeroport militar din Alexeni se află la stadiul de ruină. Tot în ianuarie, ziarul Independent relata despre datoriile pe care le are la bugetul local al orașului Țăndărei fosta societate comercială Ultex Țăndărei. Situația financiară a firmei care a intrat în faliment a fost prezentată în articolul «Defuncta Ultex SA datorează 2,5 milioane de lei Primăriei Țăndărei». Mai mult, din articolul «Slobozia percepe taxă pentru locurile de veci» aflam faptul că administrația locală cere 10 lei tuturor celor care doresc să le fie identificate locurile de veci pe care le-au concesionat în cimitirele orașului.

Bani cheltuiți ilegal, în februarie
În luna februarie, Curtea de Conturi a României a făcut publice rapoartele privind controalele de audit realizate în cadrul primăriilor din întreaga țară. În Ialomița, reprezentanții instituției au constatat abateri financiare în valoare de 14,5 milioane de lei. În multe cazuri, problemele au fost generate de faptul că edilii ialomițeni au plătit lucrări de execuție care nu au fost realizate. Tot în această lună, ziarul Independent a prezentat încă o dată situația dezastruoasă a locatarilor Cartierului «Gării Noi» din Slobozia, pe care administrația locală îi tratează cu indiferență de peste 10 ani. Deși aleșii locali ai reședinței județului se plâng de faptul că nu au bani pentru investiții, în februarie aceștia au dezvăluit faptul că plătesc salariile funcționarilor din subordine în valoare de 39 milioane de lei. Tot în februarie și tot la Slobozia, comercianții din Bazarul Municipal au protestat în sediul Primăriei, nemulțumiți de faptul că au fost obligați să plătească de două ori pentru utilități. Situația a ieșit la iveală în urma unei verificări a activității fostului șef al societății care administrează Bazarul Municipal, Ștefan Costea.

Jocuri de culise, în luna martie
Prima lună de primăvară a adus o serie de scandaluri petrecute în instituțiile publice. De notorietate este cel legat de modul în care a fost numită în funcția de subprefect al județului Ialomița, Silica Vali Tudor, protejata latifundiarului Viorel Nica, din Fetești. Fost viceprimar al municipiului Fetești, aceasta a fost angajată la Consiliul Județean Ialomița pe un post de funcționar public pentru a reuși să acceadă în funcția de subprefect. Metoda nu este însă nouă și de ea a beneficiat și Marin Constantin, fost primar al comunei Albești, atunci când a devenit subprefect... Tot în luna martie, actualul director al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, Gabriel Modrea, a fost reclamat în instanță de proprii subordonați pentru că le-ar fi diminuat ilegal o parte din sporurile salariale. Modrea a intrat în atenția opiniei publice după ce o angajată a DSP Ialomița l-a înregistrat în timp ce îi adresa cuvinte jignitoare. De la acel moment și până în prezent în biroul directorului Gabriel Modrea accesul cu telefonul mobil este interzis... Mai mult, în aceeași lună, ziarul Independent a prezentat pe larg situația dezastruoasă în care a ajuns Spitalul Județean de Urgență Slobozia, din cauza deciziilor defectuoase luate de managerul Mariana Iancu.

27 Decembrie 2018, 12:40 (2802 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)
Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)
Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Comentariile cititorilor:


Vreau Muzeu La Saveni:
(28 Decembrie 2018, 14:16)
ce-ar merge un muzeu la Saveni Ialomita
Starter:
(27 Decembrie 2018, 22:56)
Felicitări Independent! Sunteți printre singurii din presa ialomiteana care mai scriu obiectiv si nu iartă pe nimeni. Restul jurnaliștilor din județ s-au vândut partidului majoritar,si au devenit o presă aservită ciumei...
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(27 Decembrie 2018, 20:14)
Felicitări echipei redacționale!
cetatean:
(27 Decembrie 2018, 14:55)
Felicitari , Independent !
T.B.:
(27 Decembrie 2018, 14:32)
Sarbatori fericite, "Independent", pana ascutita in continuare  si La multi ani!