Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Scrimă, profesor Marin Cruțu

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Final de an în spor­tul ialomițean... Și, oricum ai face bilanțul, performanțele din scrimă țin din nou capul de afiș! De altfel, acest aspect se va vedea și la Gala Sportului Ialomițean, eve­niment care se va des­fășura vineri, 21 decembrie 2018, orele 16,00, la Sala «Europa». Cel puțin doi sabreri vor fi pe podium, așa cum se întâmplă aproape an de an... Alături de profesorul Marin Cruțu, artizanul din zona tehnică a acestor performanțe, am creionat o trecere în revistă a celor petrecute în 2018 și a perspectivelor pentru 2019. Cu siguranță, scrima va continua să fie în avangarda fenomenului, iar obiectivul ar trebui să-l constituie cucerirea unei medalii la un Campionat European sau Mondial de juniori.

-Domnule profesor, care ar fi în viziunea dumneavoastră cele mai importanete 3 performanțe ale sabiei ialomițene în 2018?
-Însăși promovarea lui George Dragomir la Lotul Național de Seniori reprezintă o mare performanță a sportului ialomițean. Apoi locul 4 cucerit de Naționala de Seniori, la Campionatul European de la Novi Sad, cu George în rol, este o realizare importantă! Pe Dragomir l-au propulsat cu siguranță în Lotul Național titlurile naționale obținute la juniori și tineret... O altă performanță deosebită a fost medalia de argint obținută de același George Dragomir la etapa de Cupă Mondială a juniorilor de la Soch, prima după 11 ani la acest nivel pentru sabia românească. A treia în ie­rarhia performanțelor, cu toate că medalia e mai strălucitoare, reprezintă aurul obținut de echipa României la etapa de Cupă Mondială de la Teheran, cu George Dragomir și Răzvan Stănescu în rolul primelor două săbii ale lotului. Acestea ar fi performanțele de referință obținute de sabrerii ialomițeni obținute în 2018, realizări alături de care reușitele pe plan național încep deja să pălească.
-Așadar, an de excepție pentru George Dragomir... Cum a fost 2018 pentru Răzvan Stănescu? A recepționat pozitiv trecerea de la cadeți la juniori?
-«Ghinionul» lui Răzvan Stănescu s-a numit George Dragomir, pentru că sorții au hotărât ca Răzvan să-l întâlnească în competițiile pentru titlul suprem atât la juniori, cât și la tineret. Acum pe cine să ne supărăm? Răzvan a avut, la rându-i, un an foarte bun... La Cupa Mondială de la Soch a avut o contribuție importantă pentru Echipa României. A fost cel care a încheiat confruntarea cu Ungaria și ne-a adus pe tabloul de 8, premieră pentru țara noastră la nivelul juniorilor. Mai avem un loc 6 la individual, la Teheran, rezultat care îl menține pe locul 2 în clasamentul național al juniorilor, depășit bineînțeles de Dragomir. Notabil este și titlul de vicecampion al juniorilor... Și aici «vina» o poartă tot Dragomir, care l-a învins în finală... Bilanțul pe 2018 e completat de locul 3 ocupat la Campionatul Național pentru Tineret. Încă nu a făcut pasul la echipa de seniori, dar vine tare din urmă iar perspectivele sunt extrem de promițătoare... În Dragomir și Stănescu eu văd mari speranțe ale scrimei românești! Și știu ce spun! Tocmai de aceea, sper să îi păstrăm cât mai mult la Slobozia și să ne bucurăm noi de performanțele lor, nu să îi cedăm gratis altor cluburi...
-Așadar, Stănescu și Dragomir vor concura și în 2019 pentru Slobozia. În aceste condiții, ce obiective veți trasa pentru echipa de seniori a CSM Unirea?
-Anul acesta am terminat Campionatul Național pe locul 5, după ce am pierdut două jocuri la mustață: 45-44 și 45-43. În 2019 vrem să atacăm podiumul, să ne consolidăm în ierarhia primelor 3 și poate chiar să cuce­rim argintul! Momentan ducem lipsa omului 3, fapt pentru care cei doi trebuie să ducă greul și e dificil să te bați pentru medalie cu echipe puternice precum Steaua, Dinamo și Iași... Deocamdată, cei care vin din urmă nu sunt suficient de copți.
-Să vorbim despre aceștia. Dan Lepădătescu și Eduard Dragomir au obținut un rezultat foarte bun recent la Istanbul. Vor fi ei capabili să facă pasul anul viitor la echipa noastră de seniori?
-Sigur. Mă aștept ca unul dintre ei să consolideze un pic echipa și să nu mai rămânem descoperiți cu al treilea om... Eu am mare încredere în frații Lepădătescu și în fratele lui George, Eduard Dragomir! Deși are doar 15 ani, crește frumos și în 2 ani de zile poate ajunge la un nivel la care să se bată de la egal la egal cu ceilalți... De asemenea, avem cei trei cadeți din Republica Moldova: Alexei Ciumac, Alexandru Babin și Daniel Crăciun. Sunt și ei de vârsta lui Eduard și trebuie să mai așteptăm să capete experiență, să crească în potențial tehnico-tactic...
-Săptămâna trecută, la Memorialul «Nicolae Mihăilescu» am avut doi medaliați: Andrei Popa și Andreea Păun. Sunt speranțe să aliniem în curând și o echipă de fete?
-Da, cei doi chiar au potențial! La feminin s-a creat un gol... Iar acum, împreună cu co­legul Marius Pușcașu încercăm să construim o echipă nouă, cu un nucleu aparținând ge­nerației 2005-2006. Sperăm ca în 2 ani să avem o echipă de cadete competitivă alături de care să mergem tot mai sus și poate că, pe viitor, o echipă de senioare, pentru că se poartă.
-Ce ne-ar putea aduce 2019? O medalie la Euopene sau Mondiale?
-Credeți-mă că nu mai știu ce să-mi pro­pun. Pentru că în 2018 performanțele au depășit calculul hârtiei... De felul meu sunt optimist, dar nu mă așteptam să luăm două medalii la Cupe Mondiale, rezultate în premieră pentru scrima ialomițeană. Raportându-ne la categoria de vârstă, pot spune că George are performanțe peste cele pe care le-au avut la vremea lor co­legii mai mari. Iar dacă ne raportăm la evoluția lui, la care trebuie să adăugăm locul 6 obținut în urmă cu 5 zile la o etapă de Cupă Mondială în Germania, suntem perfect îndreptățiți să credem în șansa noastră! În opinia mea, aceste etape de Cupă Mondială sunt mai dificile decât Campionatul European sau cel Mon­dial. Participarea e mult mai numeroasă și orice țară poate înscrie un număr mult mai mare de sportivi dacă aceștia corespund criteriilor valorice. Gândiți-vă ce greu este să te strecori printr-un păienjeniș de sabreri ruși, germani, italieni, etc și să ajungi pe tabloul de 8, și apoi pe podium...
(articol apărut în ediția print a ziarului Independent miercuri, 19 decembrie 2018)

31 Decembrie 2018, 08:10 (1919 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni
Rareș Negoiță, Campion Național al copiilor sub 9 ani
Săptămână de vis pentru George Dragomir
GEORGE DRAGOMIR, campion național de tineret
Dragomir și Stănescu, la Europene

Comentariile cititorilor:


Varzan:
(31 Decembrie 2018, 15:20)
parca ar merge un muzeu la Saveni

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 17 Oct 2019
163 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

IPJ Ialomița: «Și tu poți deveni polițist!»

Activitatea de selecționare a candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne continuă. Până la data de 15 noiembrie 2019 candidații pot depune ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2019, 17:10
(56 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

15 Octombrie 2019, 17:30


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Luni, 14 octombrie a.c,  peste 300 de elevi din Fetești au participat ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 15:15
(82 vizualizări - 0 comentarii)


3
Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

În perioada desfășurării Târgului tradițional de toamnă din Fetești, polițiștii au acționat cu efective sporite pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, precum și pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 15:10
(100 vizualizări - 0 comentarii)


4

Ialomița: Urmărit de polițiștii care au tras și focuri de avertisment, un tânăr s-a răsturnat cu mașina

Un tânăr de 20 de ani, din Hârșova, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru cumul de infracțiuni la regimul circulației rutier. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea măsurilor ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 15:05
(111 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Autovehiculele pentru transportul persoanelor sau mărfurilor vor fi oprite pentru control, în această săptămână, de polițiștii rutieri. Activitățile sunt desfășurate simultan în toate statele membre ale ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:20
(96 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Persoană dispărută!

Fetești: Persoană dispărută!

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 21 de ani, care a plecat voluntar de la domiciliu și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să sune la numărul unic de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:15
(98 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului» și «furt calificat»

La acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni, în baza unor activități pe linia depistării persoanelor urmărite, au identificat, pe raza județului, mai multe persoane pe numele cărora instanțe de ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:10
(102 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: «Surzii-creatori de frumos»

Asociația Națională a Surzilor din România aniversează 100 de ani de activitate pentru persoanele surde. Pentru promovarea și celebrarea istoriei și culturii comunității de surzi din România,  Asociația ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:05
(73 vizualizări - 0 comentarii)


9

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

11 Octombrie 2019, 17:55


10

Jandarmii ialomițeni donează sânge

Jandarmii ialomițeni vor participa, în perioada 21-25 octombrie 2019, la o campanie de donare de sânge. Acțiunea este inițiată de Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița, cu scopul de a crește numărul donatorilor ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:45
(186 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Locuință cuprinsă de flăcări

O locuință din localitatea Misleanu a fost cuprinsă de flăcări în după amiaza zilei de miercuri, 9 octombrie 2019. Focul a distrus o parte din acoperișul imobilului, dar și bunuri din incinta locuinței ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:40
(170 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Misleanu incendiu


12

Fetești: «Târgul de toamnă», supravegheat de jandarmi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura ordinea și liniștea publică în cadrul «Târgului de toamnă», eveniment desfășurat la Fetești. Manifestarea a debutat ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:35
(207 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Marți, 8 octombrie 2019, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune informativ-preventivă pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile, victimizării minorilor în zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2019, 18:15
(156 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,60%-rata șomajului în luna august 2019

La sfârșitul lunii august 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 4348 șomeri (dintre care 2024 femei), rata șomajului fiind de 4,60%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:35
(203 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Vineri, 4 octombrie a.c., polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Urziceni au identificat pe raza municipiului Urziceni un bărbat, de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:25
(190 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Verificarea stării tehnice a autovehiculului


Luni, 7 octombrie a.c., polițiștii Rutieri împreună cu reprezentanții Registrului Auto Român au desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de control în trafic. Scopul acesteia a fost reducerea ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:20
(182 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune pentru prevenirea și combaterea cerșetoriei la Fetești

Duminică, 6 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au acționat pentru depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea unor acte de vagabondaj. În urma activităților ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:10
(180 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 7-11 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:55
(365 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 65 mii de lei

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat la 52 evenimente sesizate prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 6 infracțiuni. Astfel, polițiștii au reținut 17 permise ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:50
(276 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Andrășești, beat la volan

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 45 de ani, din Andrășești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:45
(259 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Tovărășia

Miercuri, 2 octombrie a.c., în jurul orelor 13,00, un incendiu a izbucnit la o anexă gospodărească din Tovărășia. La fața locului s-au deplasat 3 echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 16:25
(328 vizualizări - 0 comentarii)


Filmul «Între Chin și Amin», premieră la Slobozia

Vineri, 4 octombrie a.c., începând cu orele 18,00, la Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va avea loc premiera filmului «Între Chin și Amin» . Filmul independent al lui Toma Enache este un omagiu ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 16:20
(435 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Cu ocazia «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», Protopopiatul Slobozia în colaborare cu Asociația «Samarineni în comunitate» au organizat miercuri, 2 octombrie a.c., o activitate dedicată seniorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 16:15
(303 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Miercuri, 2 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. Astfel, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 16:10
(225 vizualizări - 0 comentarii)


ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

În perioada 20-30 Septembrie 2019, Hotelul Aurora din localitatea Mamaia a găzduit Divizia A de șah clasic pe echipe. Divizia A este eșalonul secund al Campionatului Național de șah clasic pe echipe, o ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 15:35
(290 vizualizări - 2 comentarii)


Armășești: Arestat pentru «furt calificat» și «violare de domiciliu»

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit depistarea unui bărbat, de 25 de ani, din Armășești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 15:30
(319 vizualizări - 0 comentarii)


Activități preventive ale polițiștilor în școlile din Fetești

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o serie de activități pe linia prevenirii faptelor cu violență, a traficului și a consumului de droguri, precum și siguranța rutieră în școlile ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 15:25
(267 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan cu permisul suspendat

Polițiștii slobozeni au depistat un tânăr, de 24 de ani, din Amara, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Slobozia luni, 1 octombrie a.c., deși avea acest drept suspendat. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 15:20
(264 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Zilele Recoltei 2019»

În perioada 5-6 octombrie 2019, în Piața Agroalimentară din Slobozia, va avea loc tradiționala manifestare a toamnei «Zilele Recoltei 2019», organizată de Primăria Municipiului Slobozia în parteneriat cu ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 15:20