Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Scrimă, profesor Marin Cruțu

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Final de an în spor­tul ialomițean... Și, oricum ai face bilanțul, performanțele din scrimă țin din nou capul de afiș! De altfel, acest aspect se va vedea și la Gala Sportului Ialomițean, eve­niment care se va des­fășura vineri, 21 decembrie 2018, orele 16,00, la Sala «Europa». Cel puțin doi sabreri vor fi pe podium, așa cum se întâmplă aproape an de an... Alături de profesorul Marin Cruțu, artizanul din zona tehnică a acestor performanțe, am creionat o trecere în revistă a celor petrecute în 2018 și a perspectivelor pentru 2019. Cu siguranță, scrima va continua să fie în avangarda fenomenului, iar obiectivul ar trebui să-l constituie cucerirea unei medalii la un Campionat European sau Mondial de juniori.

-Domnule profesor, care ar fi în viziunea dumneavoastră cele mai importanete 3 performanțe ale sabiei ialomițene în 2018?
-Însăși promovarea lui George Dragomir la Lotul Național de Seniori reprezintă o mare performanță a sportului ialomițean. Apoi locul 4 cucerit de Naționala de Seniori, la Campionatul European de la Novi Sad, cu George în rol, este o realizare importantă! Pe Dragomir l-au propulsat cu siguranță în Lotul Național titlurile naționale obținute la juniori și tineret... O altă performanță deosebită a fost medalia de argint obținută de același George Dragomir la etapa de Cupă Mondială a juniorilor de la Soch, prima după 11 ani la acest nivel pentru sabia românească. A treia în ie­rarhia performanțelor, cu toate că medalia e mai strălucitoare, reprezintă aurul obținut de echipa României la etapa de Cupă Mondială de la Teheran, cu George Dragomir și Răzvan Stănescu în rolul primelor două săbii ale lotului. Acestea ar fi performanțele de referință obținute de sabrerii ialomițeni obținute în 2018, realizări alături de care reușitele pe plan național încep deja să pălească.
-Așadar, an de excepție pentru George Dragomir... Cum a fost 2018 pentru Răzvan Stănescu? A recepționat pozitiv trecerea de la cadeți la juniori?
-«Ghinionul» lui Răzvan Stănescu s-a numit George Dragomir, pentru că sorții au hotărât ca Răzvan să-l întâlnească în competițiile pentru titlul suprem atât la juniori, cât și la tineret. Acum pe cine să ne supărăm? Răzvan a avut, la rându-i, un an foarte bun... La Cupa Mondială de la Soch a avut o contribuție importantă pentru Echipa României. A fost cel care a încheiat confruntarea cu Ungaria și ne-a adus pe tabloul de 8, premieră pentru țara noastră la nivelul juniorilor. Mai avem un loc 6 la individual, la Teheran, rezultat care îl menține pe locul 2 în clasamentul național al juniorilor, depășit bineînțeles de Dragomir. Notabil este și titlul de vicecampion al juniorilor... Și aici «vina» o poartă tot Dragomir, care l-a învins în finală... Bilanțul pe 2018 e completat de locul 3 ocupat la Campionatul Național pentru Tineret. Încă nu a făcut pasul la echipa de seniori, dar vine tare din urmă iar perspectivele sunt extrem de promițătoare... În Dragomir și Stănescu eu văd mari speranțe ale scrimei românești! Și știu ce spun! Tocmai de aceea, sper să îi păstrăm cât mai mult la Slobozia și să ne bucurăm noi de performanțele lor, nu să îi cedăm gratis altor cluburi...
-Așadar, Stănescu și Dragomir vor concura și în 2019 pentru Slobozia. În aceste condiții, ce obiective veți trasa pentru echipa de seniori a CSM Unirea?
-Anul acesta am terminat Campionatul Național pe locul 5, după ce am pierdut două jocuri la mustață: 45-44 și 45-43. În 2019 vrem să atacăm podiumul, să ne consolidăm în ierarhia primelor 3 și poate chiar să cuce­rim argintul! Momentan ducem lipsa omului 3, fapt pentru care cei doi trebuie să ducă greul și e dificil să te bați pentru medalie cu echipe puternice precum Steaua, Dinamo și Iași... Deocamdată, cei care vin din urmă nu sunt suficient de copți.
-Să vorbim despre aceștia. Dan Lepădătescu și Eduard Dragomir au obținut un rezultat foarte bun recent la Istanbul. Vor fi ei capabili să facă pasul anul viitor la echipa noastră de seniori?
-Sigur. Mă aștept ca unul dintre ei să consolideze un pic echipa și să nu mai rămânem descoperiți cu al treilea om... Eu am mare încredere în frații Lepădătescu și în fratele lui George, Eduard Dragomir! Deși are doar 15 ani, crește frumos și în 2 ani de zile poate ajunge la un nivel la care să se bată de la egal la egal cu ceilalți... De asemenea, avem cei trei cadeți din Republica Moldova: Alexei Ciumac, Alexandru Babin și Daniel Crăciun. Sunt și ei de vârsta lui Eduard și trebuie să mai așteptăm să capete experiență, să crească în potențial tehnico-tactic...
-Săptămâna trecută, la Memorialul «Nicolae Mihăilescu» am avut doi medaliați: Andrei Popa și Andreea Păun. Sunt speranțe să aliniem în curând și o echipă de fete?
-Da, cei doi chiar au potențial! La feminin s-a creat un gol... Iar acum, împreună cu co­legul Marius Pușcașu încercăm să construim o echipă nouă, cu un nucleu aparținând ge­nerației 2005-2006. Sperăm ca în 2 ani să avem o echipă de cadete competitivă alături de care să mergem tot mai sus și poate că, pe viitor, o echipă de senioare, pentru că se poartă.
-Ce ne-ar putea aduce 2019? O medalie la Euopene sau Mondiale?
-Credeți-mă că nu mai știu ce să-mi pro­pun. Pentru că în 2018 performanțele au depășit calculul hârtiei... De felul meu sunt optimist, dar nu mă așteptam să luăm două medalii la Cupe Mondiale, rezultate în premieră pentru scrima ialomițeană. Raportându-ne la categoria de vârstă, pot spune că George are performanțe peste cele pe care le-au avut la vremea lor co­legii mai mari. Iar dacă ne raportăm la evoluția lui, la care trebuie să adăugăm locul 6 obținut în urmă cu 5 zile la o etapă de Cupă Mondială în Germania, suntem perfect îndreptățiți să credem în șansa noastră! În opinia mea, aceste etape de Cupă Mondială sunt mai dificile decât Campionatul European sau cel Mon­dial. Participarea e mult mai numeroasă și orice țară poate înscrie un număr mult mai mare de sportivi dacă aceștia corespund criteriilor valorice. Gândiți-vă ce greu este să te strecori printr-un păienjeniș de sabreri ruși, germani, italieni, etc și să ajungi pe tabloul de 8, și apoi pe podium...
(articol apărut în ediția print a ziarului Independent miercuri, 19 decembrie 2018)

31 Decembrie 2018, 08:10 (2312 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Reluarea competițiilor rămâne incertă
Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la ediția a X-a
George Dragomir, în topul scrimerilor români ai anului
GEORGE DRAGOMIR, campion național de tineret

Comentariile cititorilor:


Varzan:
(31 Decembrie 2018, 15:20)
parca ar merge un muzeu la Saveni

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 07 Aug 2020
388 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0
Slobozia: A intrat cu motocicleta într-o dubă

Slobozia: A intrat cu motocicleta într-o dubă

Un bătrân de 72 de ani a ajuns la spital în dimineața zilei de vineri, 7 august a.c., după ce a intrat cu motocicleta într-o dubă parcată regulamentar pe marginea drumului. În urma impactului, motocicleta ...[citește_toată_știrea]

7 August 2020, 10:25
(111 vizualizări - 0 comentarii)


Sâmbătă, 29 august 2020, zi de donare la Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița

Reprezentanții Centrului de Transfuzie Sanguină Ialomița vor organiza o campanie de donare de sânge în ziua de sâmbătă, 29 august 2020. Astfel, în această zi instituția își va desfășura activitatea în ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 17:15
(112 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minor de 15 ani, surprins la volanul unei mașini

Aflați în timpul misiunilor specifice privind prevenirea accidentelor rutiere, polițiștii ialomițeni au întocmit două dosare penale pe numele a doi șoferi, surprinși în trafic fără permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 17:10
(89 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Femeie rănită în urma unui incendiu

În dimineața zilei de joi, 6 august a.c., pompierii din Fetești au intervenit pentru stingerea unui incendiu care s-a produs la un bloc de locuințe din municipiu. Din cauza flăcărilor, o femeie de 63 de ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 17:05
(93 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Căutat de autoritățile ungare, descoperit în localitatea de domiciliu

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare unui tânăr, de 39 de ani, din Bordușani, pe numele căruia autoritățile judiciare din Ungaria au emis un mandat european de arestare preventivă. Acesta era urmărit ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 16:55
(96 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Anexă cuprinsă de flăcări

Pompierii din  Urziceni au intervenit în seara zilei de miercuri, 5 august a.c., pentru stingerea unui incendiu care a cuprins o anexă gospodărească a unei locuințe din Drăgoești, dar și acoperișul ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 16:50
(79 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Dridu

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare, de pe strada Lăcrămioarei, din localitatea Dridu/Ialomița, RAJA SA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile, miercduri ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 16:45
(76 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 784 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 6 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 784, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

6 August 2020, 13:05
(184 vizualizări - 0 comentarii)


8

IȘJ Ialomița: 37 de candidați au obținut definitivatul

La nivelul județului Ialomița, rata finală de promovare a examenului național pentru definitivare în învățământ (sesiunea 2020), după soluționarea contestațiilor, este de 53,62%. Astfel, din totalul de ...[citește_toată_știrea]

5 August 2020, 21:20
(253 vizualizări - 0 comentarii)


9

Grupul de Comunicare Strategică: 773 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 5 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 773, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

5 August 2020, 13:05
(231 vizualizări - 0 comentarii)


10

Fetești: Depistat la volan sub influența băuturilor alcoolice și fără permis de conducere

Miercuri dimineață, 5 august a.c., în jurul orei 2,30, polițiștii din Fetești au oprit pentru control, pe raza municipiului Fetești, un autoturism condus de un bărbat de 43 de ani. Șoferul a refuzat în ...[citește_toată_știrea]

5 August 2020, 11:20
(154 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A încercat să se sinucidă aruncându-se în fântână

Miloșești: A încercat să se sinucidă aruncându-se în fântână

Un tânăr de 30 de ani din localitatea Miloșești a fost scos din fântâna în care s-a aruncat cu intenția de a se sinucide. Gestul său a fost observat de câțiva localnici, care i-au sărit în ajutor. Totuși ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 20:30
(416 vizualizări - 0 comentarii)


12

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

4 August 2020, 19:15


13

Bărbat din Movilița, reținut de polițiști pentru furturi din autoturisme

În cursul zilei de luni, 3 august a.c., polițiștii din Urziceni au pus în executare 3 mandate de aducere, în baza cărora au reușit identificarea unui tânăr de 25 de ani, căutat pentru comiterea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 16:20
(150 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Agresată de concubinul său

Un bărbat, de 39 de ani, s-a ales cu un dosar penal după ce și-a agresat concubina, o femeie de 48 de ani. Cei doi locuiau în localitatea Movilița, iar în cursul zilei de luni, 3 august a.c., în urma unui ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 16:15
(134 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: La volan sub influența alcoolului

Polițiștii i-au întocmit un dosar penal unui bărbat, de 42 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, întrucât acesta s-a urcat la volan sub influența băuturilor alcoolice. Luni, 3 august a.c., la orele ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 16:10
(155 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 768 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 4 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 768, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 13:10
(263 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Muniție de război, descoperită la fier vechi

Peste 50 de cartușe de infanterie au fost descoperite la Alexeni. Muniția, provenită din timpul Celui de-al Doilea Război Mondial, a fost găsită în depozitul unui centru de colectare a fierului vechi din ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 15:45
(188 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Alexeni și Fierbinți-Târg

Un incendiu violent a cuprins în dimineața zilei de luni, 3 august a.c., în jurul orei 9,00, o locuință din comuna Alexeni. Pentru stingerea flăcărilor au intervenit pompierii de la Detașamentul Urziceni ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 15:35
(227 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 2 august a.c., în jurul orelor 22,30, polițiștii din Amara au observat pe un drum neiluminat din extravilanul localității o autoutilitară al cărei șofer, în momentul efectuării semnalelor de oprire ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 13:55
(221 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 22 de permise reținute, amenzi de peste 187000 de lei

În perioada 1-3 august a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza întregului județ pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, la sfârșitul de ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 13:50
(207 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 748 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 3 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 748, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 13:15
(315 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 744 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 2 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 744, cu 2 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

2 August 2020, 13:10
(222 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 742 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 1 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 742, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

1 August 2020, 13:10
(212 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 733 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 733, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2020, 13:05
(439 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beată la volan, a avariat trei autoturisme

Joi dimineața, 30 iulie a.c., în jurul orei 5,00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier, fiind în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe linia prevenirii și combaterii faptelor la regimul circulației pe ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2020, 11:35
(693 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Femeie agresată de soț

Joi, 30 iulie a.c., în jurul orelor 12,00, polițiștii din Slobozia au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 42 de ani, cu privire la faptul că este agresată fizic de soțul său.
În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2020, 11:30
(426 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,34%-rata șomajului în iunie 2020

La sfârșitul lunii iunie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4060 șomeri (din care 1896 femei), rata șomajului fiind de 4,34%, cu 0,49% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2020, 10:45
(355 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Modificări asupra modului de organizare a examinării în vederea obținerii permisului auto

Printr-un comunicat de presă, prefectul Tonița Manea aduce în discuție «atribuția prefectului de stabilire a modului de organizare la nivel local a examinării în vederea obținerii permisului de conducere ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2020, 13:45
(564 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 724 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 724, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2020, 13:30