Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Scrimă, profesor Marin Cruțu

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Final de an în spor­tul ialomițean... Și, oricum ai face bilanțul, performanțele din scrimă țin din nou capul de afiș! De altfel, acest aspect se va vedea și la Gala Sportului Ialomițean, eve­niment care se va des­fășura vineri, 21 decembrie 2018, orele 16,00, la Sala «Europa». Cel puțin doi sabreri vor fi pe podium, așa cum se întâmplă aproape an de an... Alături de profesorul Marin Cruțu, artizanul din zona tehnică a acestor performanțe, am creionat o trecere în revistă a celor petrecute în 2018 și a perspectivelor pentru 2019. Cu siguranță, scrima va continua să fie în avangarda fenomenului, iar obiectivul ar trebui să-l constituie cucerirea unei medalii la un Campionat European sau Mondial de juniori.

-Domnule profesor, care ar fi în viziunea dumneavoastră cele mai importanete 3 performanțe ale sabiei ialomițene în 2018?
-Însăși promovarea lui George Dragomir la Lotul Național de Seniori reprezintă o mare performanță a sportului ialomițean. Apoi locul 4 cucerit de Naționala de Seniori, la Campionatul European de la Novi Sad, cu George în rol, este o realizare importantă! Pe Dragomir l-au propulsat cu siguranță în Lotul Național titlurile naționale obținute la juniori și tineret... O altă performanță deosebită a fost medalia de argint obținută de același George Dragomir la etapa de Cupă Mondială a juniorilor de la Soch, prima după 11 ani la acest nivel pentru sabia românească. A treia în ie­rarhia performanțelor, cu toate că medalia e mai strălucitoare, reprezintă aurul obținut de echipa României la etapa de Cupă Mondială de la Teheran, cu George Dragomir și Răzvan Stănescu în rolul primelor două săbii ale lotului. Acestea ar fi performanțele de referință obținute de sabrerii ialomițeni obținute în 2018, realizări alături de care reușitele pe plan național încep deja să pălească.
-Așadar, an de excepție pentru George Dragomir... Cum a fost 2018 pentru Răzvan Stănescu? A recepționat pozitiv trecerea de la cadeți la juniori?
-«Ghinionul» lui Răzvan Stănescu s-a numit George Dragomir, pentru că sorții au hotărât ca Răzvan să-l întâlnească în competițiile pentru titlul suprem atât la juniori, cât și la tineret. Acum pe cine să ne supărăm? Răzvan a avut, la rându-i, un an foarte bun... La Cupa Mondială de la Soch a avut o contribuție importantă pentru Echipa României. A fost cel care a încheiat confruntarea cu Ungaria și ne-a adus pe tabloul de 8, premieră pentru țara noastră la nivelul juniorilor. Mai avem un loc 6 la individual, la Teheran, rezultat care îl menține pe locul 2 în clasamentul național al juniorilor, depășit bineînțeles de Dragomir. Notabil este și titlul de vicecampion al juniorilor... Și aici «vina» o poartă tot Dragomir, care l-a învins în finală... Bilanțul pe 2018 e completat de locul 3 ocupat la Campionatul Național pentru Tineret. Încă nu a făcut pasul la echipa de seniori, dar vine tare din urmă iar perspectivele sunt extrem de promițătoare... În Dragomir și Stănescu eu văd mari speranțe ale scrimei românești! Și știu ce spun! Tocmai de aceea, sper să îi păstrăm cât mai mult la Slobozia și să ne bucurăm noi de performanțele lor, nu să îi cedăm gratis altor cluburi...
-Așadar, Stănescu și Dragomir vor concura și în 2019 pentru Slobozia. În aceste condiții, ce obiective veți trasa pentru echipa de seniori a CSM Unirea?
-Anul acesta am terminat Campionatul Național pe locul 5, după ce am pierdut două jocuri la mustață: 45-44 și 45-43. În 2019 vrem să atacăm podiumul, să ne consolidăm în ierarhia primelor 3 și poate chiar să cuce­rim argintul! Momentan ducem lipsa omului 3, fapt pentru care cei doi trebuie să ducă greul și e dificil să te bați pentru medalie cu echipe puternice precum Steaua, Dinamo și Iași... Deocamdată, cei care vin din urmă nu sunt suficient de copți.
-Să vorbim despre aceștia. Dan Lepădătescu și Eduard Dragomir au obținut un rezultat foarte bun recent la Istanbul. Vor fi ei capabili să facă pasul anul viitor la echipa noastră de seniori?
-Sigur. Mă aștept ca unul dintre ei să consolideze un pic echipa și să nu mai rămânem descoperiți cu al treilea om... Eu am mare încredere în frații Lepădătescu și în fratele lui George, Eduard Dragomir! Deși are doar 15 ani, crește frumos și în 2 ani de zile poate ajunge la un nivel la care să se bată de la egal la egal cu ceilalți... De asemenea, avem cei trei cadeți din Republica Moldova: Alexei Ciumac, Alexandru Babin și Daniel Crăciun. Sunt și ei de vârsta lui Eduard și trebuie să mai așteptăm să capete experiență, să crească în potențial tehnico-tactic...
-Săptămâna trecută, la Memorialul «Nicolae Mihăilescu» am avut doi medaliați: Andrei Popa și Andreea Păun. Sunt speranțe să aliniem în curând și o echipă de fete?
-Da, cei doi chiar au potențial! La feminin s-a creat un gol... Iar acum, împreună cu co­legul Marius Pușcașu încercăm să construim o echipă nouă, cu un nucleu aparținând ge­nerației 2005-2006. Sperăm ca în 2 ani să avem o echipă de cadete competitivă alături de care să mergem tot mai sus și poate că, pe viitor, o echipă de senioare, pentru că se poartă.
-Ce ne-ar putea aduce 2019? O medalie la Euopene sau Mondiale?
-Credeți-mă că nu mai știu ce să-mi pro­pun. Pentru că în 2018 performanțele au depășit calculul hârtiei... De felul meu sunt optimist, dar nu mă așteptam să luăm două medalii la Cupe Mondiale, rezultate în premieră pentru scrima ialomițeană. Raportându-ne la categoria de vârstă, pot spune că George are performanțe peste cele pe care le-au avut la vremea lor co­legii mai mari. Iar dacă ne raportăm la evoluția lui, la care trebuie să adăugăm locul 6 obținut în urmă cu 5 zile la o etapă de Cupă Mondială în Germania, suntem perfect îndreptățiți să credem în șansa noastră! În opinia mea, aceste etape de Cupă Mondială sunt mai dificile decât Campionatul European sau cel Mon­dial. Participarea e mult mai numeroasă și orice țară poate înscrie un număr mult mai mare de sportivi dacă aceștia corespund criteriilor valorice. Gândiți-vă ce greu este să te strecori printr-un păienjeniș de sabreri ruși, germani, italieni, etc și să ajungi pe tabloul de 8, și apoi pe podium...
(articol apărut în ediția print a ziarului Independent miercuri, 19 decembrie 2018)

31 Decembrie 2018, 08:10 (1693 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Săptămână de vis pentru George Dragomir
George Dragomir, bronz european la Tineret
Dublu bronz la «Cupa Riposta»
GEORGE DRAGOMIR, campion național de tineret
Dragomir și Stănescu, la Europene

Comentariile cititorilor:


Varzan:
(31 Decembrie 2018, 15:20)
parca ar merge un muzeu la Saveni

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
16 Iun 2019
133 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2019

Reamintim absolvenților instituțiilor de învățământ, faptul că, în termen de 60 de zile de la absolvire, sunt așteptați să se înregistreze în evidențele AJOFM Ialomița pentru a beneficia de servicii personalizate ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:30
(352 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist autoaccidentat în apropiere de Urziceni

Marți, 11 iunie a.c., pe DN2, în apropiere de Urziceni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 25 de ani, conducea o motocicletă, nu a adaptat viteza ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:25
(460 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Depistat în trafic cu parfumuri contrafăcute

Marți, 11 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza comunei Ion Roată, în habitaclul unui autoturism condus de un bărbat de 43 de ani, parfumuri susceptibile de a fi contrafăcute. Astfel, parfumurile ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:20
(395 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității un bărbat, de 48 de ani, care avea asupra sa o unealtă de pescuit tip monofilament cu o lungime de 60 metri. Unealta a fost confiscată de polițiști, ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:15
(330 vizualizări - 0 comentarii)


4

Programul casieriilor RAJA Constanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Rusaliilor, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare a proceselor de alimentare ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:10
(317 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: RAJA Constanța


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

11 Iunie 2019, 20:05


Slobozia: Expoziție aniversară a sculptorului Mihai Marcu

Joi, 30 iunie 2019, începând cu orele 15,30, la Galeriile de Artă «Arcadia» din incinta Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc vernisajul expoziției «Sculptură-Mihai Marcu-80». Lucrări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2019, 16:25
(388 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

7 Iunie 2019, 18:15


8
Fetești: S-a înecat în Dunăre

Fetești: S-a înecat în Dunăre

Miercuri, 6 iunie a.c., în jurul orelor 19,30, un tânăr de 18 ani a dispărut în apa învolburată a Dunării în zona municipiului Fetești. Acesta a fost luat de curenți și nu a mai putut înota spre mal. Fratele ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:25
(730 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dunăre înecat


9

Slobozia: Doi tineri, coborâți de pompieri de pe acoperișul unei clădiri

Vineri, 7 iunie a.c., în jurul orei 4,30, pompierii Detașamentului Slobozia s-au deplasat cu autoscara mecanică pentru a interveni la coborârea a două persoane, în vârstă de 23 ani, de pe acoperișul unei ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:20
(939 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 10-14 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E -Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:15
(772 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Ultima zi a campaniei «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Vineri, 7 iunie a.c., a fost ultima zi a campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității», zi dedicată siguranței rutiere. Polițiștii ialomițeni de la Rutieră au fost prezenți în școlile din județ unde au ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:10
(579 vizualizări - 0 comentarii)


12

Săveni: Probleme cu apa potabilă

Ploile din ultimele zile au afectat calitatea apei din localitatea Săveni. Analizele de laborator ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița au arătat faptul că mai multe probe conțineau depășiri ale parametrilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 16:20
(763 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Amara, arestați pentru «viol»

Miercuri, 5 iunie a.c., pe raza localității Amara, polițiștii de Investigații Criminale au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei privative de libertate de 6 și 7 ani, pentru doi bărbați de ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 16:15
(1058 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara viol arestare


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității», în școli

Miercuri, 5 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat campania «Săptămâna Prevenirii Criminalității», cu informații privind delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 16:10
(707 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Violența în familie, în atenția polițiștilor

Marți, 4 iunie 2019, polițiștii ialomițeni au realizat o nouă acțiune în cadrul Săptămânii Prevenirii Criminalității. Oamenii legii au prezentat publicului informații referitoare la violența domestică. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 20:10
(969 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că în data de 31.05.2019 au fost stinse un număr de 3 focare de Pestă Porcină Africană declarate ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 19:05
(819 vizualizări - 0 comentarii)


«Expoziția Absolvenților 2019», la Muzeul Agriculturii

Marți, 4 iunie a.c., de la orele 14,00, a fost vernisată expoziția absolvenților Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia. Evenimentul s-a desfășurat la Muzeul Național al Agriculturii din România. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 18:15
(928 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajulului, 5,01%

La sfârșitul lunii aprilie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4736 șomeri (din care 2072 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 08:10
(877 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Cod Roșu de inundații

Hidrologii au emis pentru zona Adâncata, din județul Ialomița, o avertizare Cod Portocaliu de inundații. Specialiștii atrag atenția că din cauza precipitațiilor abundente înregistrate în ultimele ore, există ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 22:03
(1348 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT: 13 percheziții și șase persoane arestate

Miercuri, 29 mai a.c., polițiștii specializați în Combatrea Criminalității Organizate din Ialomița și procurorii DIICOT, au efectuat 13 percheziții domiciliare pe raza municipiului București și a județelor ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 16:35
(1254 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intevalul 3-7 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cazua unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 16:15
(1245 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică, ce se va manifesta prin averse cu caracter torențial de ploi și grindină, frecvente descărcări electrice și intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 16:05
(1200 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenite la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2019, 09:40
(1212 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Înșelat prin metoda «Șmen»

Metoda «Șmen» reprezintă solicitarea unor sume mari de bani de către persoane la diverse instituții, magazine sau chiar pe stradă. Astfel, marți, 28 mai a.c., pe raza unui magazin din localitatea Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 17:20
(1603 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică aeriană a vulpilor

Începând cu data de 07.06.2019, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță începerea celei de a IX-a campanie de primăvară de vaccinare antirabică a vulpilor. Campania ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 17:10
(1149 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, o persoană decedată și alte șase rănite

În perioada 24-26 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor șase. Primul accident s-a produs vineri, 24 mai a.c., în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 16:20
(1437 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 24-26 mai a.c., trei șoferi, cu vârste cuprinse între 24 și 49 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior cunsumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 16:10
(1368 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Și-a omorât vecinul cu un cuțit

O anchetă penală a fost deschisă în localitatea Broșteni, după ce un bărbat a lovit cu mașina două persoane și a înjunghiat o a treia. Victima a murit pe loc, în urma agresiunii. Surse judiciare susțin ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 16:10
(1803 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Broșteni crimă


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire în școli

Joi, 23 mai a.c., polițiștii ialomițeni din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat activități informativ-preventive ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 15:55