Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Scrimă, profesor Marin Cruțu

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Final de an în spor­tul ialomițean... Și, oricum ai face bilanțul, performanțele din scrimă țin din nou capul de afiș! De altfel, acest aspect se va vedea și la Gala Sportului Ialomițean, eve­niment care se va des­fășura vineri, 21 decembrie 2018, orele 16,00, la Sala «Europa». Cel puțin doi sabreri vor fi pe podium, așa cum se întâmplă aproape an de an... Alături de profesorul Marin Cruțu, artizanul din zona tehnică a acestor performanțe, am creionat o trecere în revistă a celor petrecute în 2018 și a perspectivelor pentru 2019. Cu siguranță, scrima va continua să fie în avangarda fenomenului, iar obiectivul ar trebui să-l constituie cucerirea unei medalii la un Campionat European sau Mondial de juniori.

-Domnule profesor, care ar fi în viziunea dumneavoastră cele mai importanete 3 performanțe ale sabiei ialomițene în 2018?
-Însăși promovarea lui George Dragomir la Lotul Național de Seniori reprezintă o mare performanță a sportului ialomițean. Apoi locul 4 cucerit de Naționala de Seniori, la Campionatul European de la Novi Sad, cu George în rol, este o realizare importantă! Pe Dragomir l-au propulsat cu siguranță în Lotul Național titlurile naționale obținute la juniori și tineret... O altă performanță deosebită a fost medalia de argint obținută de același George Dragomir la etapa de Cupă Mondială a juniorilor de la Soch, prima după 11 ani la acest nivel pentru sabia românească. A treia în ie­rarhia performanțelor, cu toate că medalia e mai strălucitoare, reprezintă aurul obținut de echipa României la etapa de Cupă Mondială de la Teheran, cu George Dragomir și Răzvan Stănescu în rolul primelor două săbii ale lotului. Acestea ar fi performanțele de referință obținute de sabrerii ialomițeni obținute în 2018, realizări alături de care reușitele pe plan național încep deja să pălească.
-Așadar, an de excepție pentru George Dragomir... Cum a fost 2018 pentru Răzvan Stănescu? A recepționat pozitiv trecerea de la cadeți la juniori?
-«Ghinionul» lui Răzvan Stănescu s-a numit George Dragomir, pentru că sorții au hotărât ca Răzvan să-l întâlnească în competițiile pentru titlul suprem atât la juniori, cât și la tineret. Acum pe cine să ne supărăm? Răzvan a avut, la rându-i, un an foarte bun... La Cupa Mondială de la Soch a avut o contribuție importantă pentru Echipa României. A fost cel care a încheiat confruntarea cu Ungaria și ne-a adus pe tabloul de 8, premieră pentru țara noastră la nivelul juniorilor. Mai avem un loc 6 la individual, la Teheran, rezultat care îl menține pe locul 2 în clasamentul național al juniorilor, depășit bineînțeles de Dragomir. Notabil este și titlul de vicecampion al juniorilor... Și aici «vina» o poartă tot Dragomir, care l-a învins în finală... Bilanțul pe 2018 e completat de locul 3 ocupat la Campionatul Național pentru Tineret. Încă nu a făcut pasul la echipa de seniori, dar vine tare din urmă iar perspectivele sunt extrem de promițătoare... În Dragomir și Stănescu eu văd mari speranțe ale scrimei românești! Și știu ce spun! Tocmai de aceea, sper să îi păstrăm cât mai mult la Slobozia și să ne bucurăm noi de performanțele lor, nu să îi cedăm gratis altor cluburi...
-Așadar, Stănescu și Dragomir vor concura și în 2019 pentru Slobozia. În aceste condiții, ce obiective veți trasa pentru echipa de seniori a CSM Unirea?
-Anul acesta am terminat Campionatul Național pe locul 5, după ce am pierdut două jocuri la mustață: 45-44 și 45-43. În 2019 vrem să atacăm podiumul, să ne consolidăm în ierarhia primelor 3 și poate chiar să cuce­rim argintul! Momentan ducem lipsa omului 3, fapt pentru care cei doi trebuie să ducă greul și e dificil să te bați pentru medalie cu echipe puternice precum Steaua, Dinamo și Iași... Deocamdată, cei care vin din urmă nu sunt suficient de copți.
-Să vorbim despre aceștia. Dan Lepădătescu și Eduard Dragomir au obținut un rezultat foarte bun recent la Istanbul. Vor fi ei capabili să facă pasul anul viitor la echipa noastră de seniori?
-Sigur. Mă aștept ca unul dintre ei să consolideze un pic echipa și să nu mai rămânem descoperiți cu al treilea om... Eu am mare încredere în frații Lepădătescu și în fratele lui George, Eduard Dragomir! Deși are doar 15 ani, crește frumos și în 2 ani de zile poate ajunge la un nivel la care să se bată de la egal la egal cu ceilalți... De asemenea, avem cei trei cadeți din Republica Moldova: Alexei Ciumac, Alexandru Babin și Daniel Crăciun. Sunt și ei de vârsta lui Eduard și trebuie să mai așteptăm să capete experiență, să crească în potențial tehnico-tactic...
-Săptămâna trecută, la Memorialul «Nicolae Mihăilescu» am avut doi medaliați: Andrei Popa și Andreea Păun. Sunt speranțe să aliniem în curând și o echipă de fete?
-Da, cei doi chiar au potențial! La feminin s-a creat un gol... Iar acum, împreună cu co­legul Marius Pușcașu încercăm să construim o echipă nouă, cu un nucleu aparținând ge­nerației 2005-2006. Sperăm ca în 2 ani să avem o echipă de cadete competitivă alături de care să mergem tot mai sus și poate că, pe viitor, o echipă de senioare, pentru că se poartă.
-Ce ne-ar putea aduce 2019? O medalie la Euopene sau Mondiale?
-Credeți-mă că nu mai știu ce să-mi pro­pun. Pentru că în 2018 performanțele au depășit calculul hârtiei... De felul meu sunt optimist, dar nu mă așteptam să luăm două medalii la Cupe Mondiale, rezultate în premieră pentru scrima ialomițeană. Raportându-ne la categoria de vârstă, pot spune că George are performanțe peste cele pe care le-au avut la vremea lor co­legii mai mari. Iar dacă ne raportăm la evoluția lui, la care trebuie să adăugăm locul 6 obținut în urmă cu 5 zile la o etapă de Cupă Mondială în Germania, suntem perfect îndreptățiți să credem în șansa noastră! În opinia mea, aceste etape de Cupă Mondială sunt mai dificile decât Campionatul European sau cel Mon­dial. Participarea e mult mai numeroasă și orice țară poate înscrie un număr mult mai mare de sportivi dacă aceștia corespund criteriilor valorice. Gândiți-vă ce greu este să te strecori printr-un păienjeniș de sabreri ruși, germani, italieni, etc și să ajungi pe tabloul de 8, și apoi pe podium...
(articol apărut în ediția print a ziarului Independent miercuri, 19 decembrie 2018)

31 Decembrie 2018, 08:10 (1800 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni
Rareș Negoiță, Campion Național al copiilor sub 9 ani
Săptămână de vis pentru George Dragomir
GEORGE DRAGOMIR, campion național de tineret
Dragomir și Stănescu, la Europene

Comentariile cititorilor:


Varzan:
(31 Decembrie 2018, 15:20)
parca ar merge un muzeu la Saveni

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 24 Aug 2019
187 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 26-30 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 15:55
(181 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Peste 60 de sancțiuni contravenționale au aplicat polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești și Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în cadrul unei ample acțiuni pe linia pisciculturii, combaterii ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 15:10
(169 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești, patru victime

Miercuri, 21 august a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Fetești au intervenit la un eveniment rutier produs pe DJ212, în afara municipiului Fetești, soldat cu rănirea a patru ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 15:15
(268 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Depistat la volanul unui autoturism radiat din circulație

Miercuri, 21 august a.c., polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale unor persoane bănuite de comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, un bărbat, de 36 de ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 15:10
(261 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: Acțiune împotriva «taximetriștilor-pirat»

Joi, 22 august a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat în flagrant delict un bărbat, de 62 de ani, din localitatea Mărculești, în timp ce efectua transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 15:05
(268 vizualizări - 0 comentarii)


5

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 57 mii de lei, 6 permise reținute

Marți, 20 august a.c., polițiștii ialomițeni au organizat o acțiune pe raza județului pentru creșterea gradului de disciplină și combaterea cauzelor generatoare de accidente, săvârșite cu implicarea bicicliștilor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 13:40
(312 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Marți, 20 august a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată au depistat un bărbat, de 49 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, în ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 13:20
(280 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Decizie de încetare a suspendării autorizației integrate de mediu pentru SC Clean Tech International SRL

Printr-un comunicat de presă, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița anunță că a emis în data de 20.08.2019 Decizia nr. 2 de încetare a suspendării Autorizației Integrate de Mediu nr. 1/17.03.2014 emisă ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 12:25
(331 vizualizări - 2 comentarii)


8

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 19-23 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:20
(486 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Beți la volan

Polițiștii Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat în trafic un bărbat, de 56 de ani, din Rădulești, care conducea un autoturism pe drumul ce leagă Fierbinți-Târg de Rădulești în timp ce se afla ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:15
(355 vizualizări - 0 comentarii)


10

Bărbat din Coșereni, prins cu cuțitul la brâu

Polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Rurală Coșereni, cu ocazia desfășurării de activități specifice pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor cu violență în zona barurilor și a discotecilor ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:10
(360 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni cuțit


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

La data de 15 august a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:05
(405 vizualizări - 0 comentarii)


12

Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 15:07
(979 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 August 2019, 19:15


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 16:10
(832 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 12:20
(1026 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:25
(946 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:20
(849 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:15
(974 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:10
(798 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:05
(996 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:50
(885 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:20
(883 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

9 August 2019, 19:10


anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 16:35


Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:20
(1087 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:15
(1071 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:10
(1066 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 15:40
(1046 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 10:50