Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Scrimă, profesor Marin Cruțu

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Final de an în spor­tul ialomițean... Și, oricum ai face bilanțul, performanțele din scrimă țin din nou capul de afiș! De altfel, acest aspect se va vedea și la Gala Sportului Ialomițean, eve­niment care se va des­fășura vineri, 21 decembrie 2018, orele 16,00, la Sala «Europa». Cel puțin doi sabreri vor fi pe podium, așa cum se întâmplă aproape an de an... Alături de profesorul Marin Cruțu, artizanul din zona tehnică a acestor performanțe, am creionat o trecere în revistă a celor petrecute în 2018 și a perspectivelor pentru 2019. Cu siguranță, scrima va continua să fie în avangarda fenomenului, iar obiectivul ar trebui să-l constituie cucerirea unei medalii la un Campionat European sau Mondial de juniori.

-Domnule profesor, care ar fi în viziunea dumneavoastră cele mai importanete 3 performanțe ale sabiei ialomițene în 2018?
-Însăși promovarea lui George Dragomir la Lotul Național de Seniori reprezintă o mare performanță a sportului ialomițean. Apoi locul 4 cucerit de Naționala de Seniori, la Campionatul European de la Novi Sad, cu George în rol, este o realizare importantă! Pe Dragomir l-au propulsat cu siguranță în Lotul Național titlurile naționale obținute la juniori și tineret... O altă performanță deosebită a fost medalia de argint obținută de același George Dragomir la etapa de Cupă Mondială a juniorilor de la Soch, prima după 11 ani la acest nivel pentru sabia românească. A treia în ie­rarhia performanțelor, cu toate că medalia e mai strălucitoare, reprezintă aurul obținut de echipa României la etapa de Cupă Mondială de la Teheran, cu George Dragomir și Răzvan Stănescu în rolul primelor două săbii ale lotului. Acestea ar fi performanțele de referință obținute de sabrerii ialomițeni obținute în 2018, realizări alături de care reușitele pe plan național încep deja să pălească.
-Așadar, an de excepție pentru George Dragomir... Cum a fost 2018 pentru Răzvan Stănescu? A recepționat pozitiv trecerea de la cadeți la juniori?
-«Ghinionul» lui Răzvan Stănescu s-a numit George Dragomir, pentru că sorții au hotărât ca Răzvan să-l întâlnească în competițiile pentru titlul suprem atât la juniori, cât și la tineret. Acum pe cine să ne supărăm? Răzvan a avut, la rându-i, un an foarte bun... La Cupa Mondială de la Soch a avut o contribuție importantă pentru Echipa României. A fost cel care a încheiat confruntarea cu Ungaria și ne-a adus pe tabloul de 8, premieră pentru țara noastră la nivelul juniorilor. Mai avem un loc 6 la individual, la Teheran, rezultat care îl menține pe locul 2 în clasamentul național al juniorilor, depășit bineînțeles de Dragomir. Notabil este și titlul de vicecampion al juniorilor... Și aici «vina» o poartă tot Dragomir, care l-a învins în finală... Bilanțul pe 2018 e completat de locul 3 ocupat la Campionatul Național pentru Tineret. Încă nu a făcut pasul la echipa de seniori, dar vine tare din urmă iar perspectivele sunt extrem de promițătoare... În Dragomir și Stănescu eu văd mari speranțe ale scrimei românești! Și știu ce spun! Tocmai de aceea, sper să îi păstrăm cât mai mult la Slobozia și să ne bucurăm noi de performanțele lor, nu să îi cedăm gratis altor cluburi...
-Așadar, Stănescu și Dragomir vor concura și în 2019 pentru Slobozia. În aceste condiții, ce obiective veți trasa pentru echipa de seniori a CSM Unirea?
-Anul acesta am terminat Campionatul Național pe locul 5, după ce am pierdut două jocuri la mustață: 45-44 și 45-43. În 2019 vrem să atacăm podiumul, să ne consolidăm în ierarhia primelor 3 și poate chiar să cuce­rim argintul! Momentan ducem lipsa omului 3, fapt pentru care cei doi trebuie să ducă greul și e dificil să te bați pentru medalie cu echipe puternice precum Steaua, Dinamo și Iași... Deocamdată, cei care vin din urmă nu sunt suficient de copți.
-Să vorbim despre aceștia. Dan Lepădătescu și Eduard Dragomir au obținut un rezultat foarte bun recent la Istanbul. Vor fi ei capabili să facă pasul anul viitor la echipa noastră de seniori?
-Sigur. Mă aștept ca unul dintre ei să consolideze un pic echipa și să nu mai rămânem descoperiți cu al treilea om... Eu am mare încredere în frații Lepădătescu și în fratele lui George, Eduard Dragomir! Deși are doar 15 ani, crește frumos și în 2 ani de zile poate ajunge la un nivel la care să se bată de la egal la egal cu ceilalți... De asemenea, avem cei trei cadeți din Republica Moldova: Alexei Ciumac, Alexandru Babin și Daniel Crăciun. Sunt și ei de vârsta lui Eduard și trebuie să mai așteptăm să capete experiență, să crească în potențial tehnico-tactic...
-Săptămâna trecută, la Memorialul «Nicolae Mihăilescu» am avut doi medaliați: Andrei Popa și Andreea Păun. Sunt speranțe să aliniem în curând și o echipă de fete?
-Da, cei doi chiar au potențial! La feminin s-a creat un gol... Iar acum, împreună cu co­legul Marius Pușcașu încercăm să construim o echipă nouă, cu un nucleu aparținând ge­nerației 2005-2006. Sperăm ca în 2 ani să avem o echipă de cadete competitivă alături de care să mergem tot mai sus și poate că, pe viitor, o echipă de senioare, pentru că se poartă.
-Ce ne-ar putea aduce 2019? O medalie la Euopene sau Mondiale?
-Credeți-mă că nu mai știu ce să-mi pro­pun. Pentru că în 2018 performanțele au depășit calculul hârtiei... De felul meu sunt optimist, dar nu mă așteptam să luăm două medalii la Cupe Mondiale, rezultate în premieră pentru scrima ialomițeană. Raportându-ne la categoria de vârstă, pot spune că George are performanțe peste cele pe care le-au avut la vremea lor co­legii mai mari. Iar dacă ne raportăm la evoluția lui, la care trebuie să adăugăm locul 6 obținut în urmă cu 5 zile la o etapă de Cupă Mondială în Germania, suntem perfect îndreptățiți să credem în șansa noastră! În opinia mea, aceste etape de Cupă Mondială sunt mai dificile decât Campionatul European sau cel Mon­dial. Participarea e mult mai numeroasă și orice țară poate înscrie un număr mult mai mare de sportivi dacă aceștia corespund criteriilor valorice. Gândiți-vă ce greu este să te strecori printr-un păienjeniș de sabreri ruși, germani, italieni, etc și să ajungi pe tabloul de 8, și apoi pe podium...
(articol apărut în ediția print a ziarului Independent miercuri, 19 decembrie 2018)

31 Decembrie 2018, 08:10 (1326 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Eduard Dragomir, argint la Naționalele de Cadeți
Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la a VIII-a ediție
Bronz la Istanbul pentru sabrerii Sloboziei
CSM Slobozia, locul 4 la Cupa României
Răzvan Stănescu, sportivul ialomițean al momentului

Comentariile cititorilor:


Varzan:
(31 Decembrie 2018, 15:20)
parca ar merge un muzeu la Saveni

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 18 Ian 2019
190 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

17 Ianuarie 2019, 17:25


Urziceni: Hoț din locuințe, identificat de polițiști

Miercuri, 16 ianuarie a.c., polițiștii din Urziceni au identificat un bărbat de 28 ani bănuit de săvârșirea de infracțiuni de «furt calificat». La data de 11 ianuarie a.c., Poliția a fost sesizată de o ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 16:40
(172 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tâlhărie»

Miercuri, 16 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au reușit identificarea unui tânăr, de 21 de ani, din județul Bacău, pe numele căruia Judecătoria Onești a emis un ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 16:25
(188 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beți la volan

Miercuri, 16 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au depistat doi bărbați de 22, respectiv 51 de ani, ambii din Țăndărei, în timp ce conduceau pe drumurile publice, deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 16:15
(157 vizualizări - 0 comentarii)


4

Braconaj piscicol la Valea Ciorii

Miercuri, 16 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Platonești au depistat, pe raza comunei Valea Ciorii, doi tineri de 15, respectiv 18 ani, din localitate, în timp ce în timp ce ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 16:10
(180 vizualizări - 0 comentarii)


5

Furturile de lemne, în atenția polițiștilor ialomițeni

Marți, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, pe parcursul derulării activităților ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 08:10
(155 vizualizări - 0 comentarii)


6

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

15 Ianuarie 2019, 16:50


7

Angajări din sursă externă la IPJ Ialomița

Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița i-au fost repartizate 2 posturi pentru încadrare din sursă externă, existente în statele de organizare ale IPJ Ialomița, prin modalitatea încadrării directe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 16:35
(759 vizualizări - 0 comentarii)


8

anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în Cosâmbești-Ialomița
angajează
ȘOFER AUTOCAMION-2 (două) posturi
Cerințe
-studii medii
-permis de conducere categoria B, C+E
-experiență în conducerea
autocamioanelor >3,5 to min. 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate
și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități
-participă la operațiunile de încărcare
și descărcare a autovehiculului
Beneficii
-pachet salarial atractiv
-card analize medicale
-telefon
CV-urile se pot depune atât
la sediul din Cosâmbești
cât și la următoarea adresă de
email agromasgrup@gmail.com
Relații se pot obține
la telefon 0749/082.231

15 Ianuarie 2019, 15:35


ANOFM: Locuri de muncă în agricultură-Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Spania, de 50 locuri de muncă în agricultură la recoltarea ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 15:30
(485 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia produs de neacordarea de prioritate

Luni, 14 ianuarie 2019, pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 52 ani, din Țăndărei, conducea un autoturism pe DN2A nu a acordat ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 15:25
(547 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis și cu mașina neînmatriculată

Un tânăr de 25 de ani, din Grivița, a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Amara, fără a poseda permis de conducere. Iar un alt conducător auto în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 15:15
(519 vizualizări - 0 comentarii)


12

Protopopiatul Slobozia: «15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale»

Marți, 15 ianuarie a.c., elevii de la Școala Gimnazială nr. 5 Slobozia Nouă,  coordonați de învățătorul Fănica Damian, au participat la activitatea cu tema «15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale». Părintele ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 15:05
(441 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Giurgeni și Gura Ialomiței

În perioada 11-13 ianuarie 2019, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a două persoane. Primul accident s-a produs pe raza localității Giurgeni unde un bărbat ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 09:40
(441 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute identificate la Fetești

În perioada 11-13 ianuarie 2019, polițiștii au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților din domeniul protecției mărcilor ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 09:25
(462 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, polițiștii slobozeni au depistat un ialomițean, de 45 de ani, în timp ce transporta, cu ajutorul unui autoturism, aproape 40 kg de pește din speciile caras, crap, ten și sânger ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 09:10
(434 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 9 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, pe timpul acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2019, 15:05
(1026 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «sechestrare de persoane» și «tâlhărie»

Marți, 8 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au reușit să identifice un bărbat, de 45 ani, din Fetești, pe numele căruia Curtea de Apel București a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2019, 17:25
(1269 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile engleze, găsit la Fetești

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile engleze a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Polițiștii au identificat un autoturism ce aparținea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2019, 17:15
(1253 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A condus cu permisul suspendat

Marți, 8 ianuarie a.c., un tânăr de 20 ani a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Gheorghe Doja, deși avea acest drept suspendat. Polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2019, 17:10
(1177 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Fetești și Gârbovi

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița informează faptul că luni, 7 ianuarie 2019, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime. Primul eveniment a fost înregistrat pe raza ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2019, 17:10
(1188 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan și fără permis

Luni, 7 ianuarie a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Ajunși la locul evenimentului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2019, 16:05
(1077 vizualizări - 0 comentarii)


Taximetrist din Ialomița, înjunghiat la Cilibia-Buzău

Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, polițiștii au fost alertați cu privire la faptul că un taximetrist din Ialomița a fost înjunghiat pe raza localității Cilibia, județul Buzău. Bărbatul în cauză ar fi luat un client ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2019, 13:50
(1526 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,35%-rata șomajului în luna noiembrie 2018

La sfârșitul lunii noimebrie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5063 șomeri (din care 2175 femei), rata șomajului fiind de 5,35%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2019, 12:20
(1361 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Batrân de 78 de ani, carbonizat în propria casă

Amara: Batrân de 78 de ani, carbonizat în propria casă

Flăcările au cuprins locuința unui bătrân din orașul Amara în data de 30.12.2018, fiind observate de vecini în jurul orelor 21,00. Aceștia au alertat pompierii, care s-au deplasat la eveniment cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2019, 14:05
(1330 vizualizări - 0 comentarii)


La Mulți Ani 2019!

La Mulți Ani 2019!

Redacția
Independent
vă urează
să aveți parte
de un an 2019
mai bun,
cu sănătate și fericire!

31 Decembrie 2018, 23:55


Independent

Independent

vă urează Crăciun Fericit și să aveți parte de Sărbători minunate alături de cei dragi!

25 Decembrie 2018, 07:05


Slobozia: Patru persoane au fost rănite într-un accident rutier

Slobozia: Patru persoane au fost rănite într-un accident rutier

Pompierii gărzii de intervenție Slobozia și paramedicii SMURD au intervenit în seara zilei de joi, 20 decembrie 2018, pentru a acorda îngrijiri medicale victimelor unui accident rutier produs la intersecția ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2018, 19:17
(3026 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 18 decembrie a.c., polițiștii au depistat doi bărbați de 50, respectiv 63 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii au fost testați ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2018, 16:50
(1824 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Marți, 18 decembrie a.c., polițiștii din Țăndărei au depistat un ialomițean, de 51 de ani, în timp ce transporta cu un autoturism aproape 150 kg de pește din specia fitofag, pentru care nu deținea documente ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2018, 16:45