Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bilanțul PNDL2 în Ialomița

Bilanțul PNDL2 în Ialomița

Oficial, Ialomița a ocupat  locul 10 în topul alocărilor bugetare prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2, cu o sumă de 813,75 milioane de lei. În realitate, nivelul de absorbție la nivelul anului 2018 nu depășește 50 milioane de lei, adică mai puțin de 5% din suma totală alocată. Primarii comunelor ialomițene se declară însă optimiști și speră ca fondurile să fie absorbite până la viitoarele alegeri. Optimismul edililor locali nu este împărtășit de către Victor Moraru, președintele Consiliului Ju­dețean Ialomița. «Orizontul de așteptare pentru finalizarea acestor investiții este anul 2023!» a declarat el în mod repetat.

Orizontul de așteptare al județului
În ciclul european bugetar 2007-2013, Ialomița a înregistrat cea mai slabă performanță bugetară, absorbind doar 30 milioane de euro din fondurile structurale europene pentru un număr de 94 de proiecte de investiții. În aceste condiții, Programul Național de Dezvoltare Rurală 2 a fost considerată una dintre cele mai importante surse de finanțare pentru județ. Potrivit datelor oficiale, au fost depuse 288 de proiecte și au fost aprobate spre finanțare 129, în valoare totală de 813,75 milioane de lei. Concret, au fost solicitate fonduri pentru școli, grădinițe și creșe (35,55 mi­lioane de lei), rețele de canalizare (248,82 milioane de lei), rețele de apă (49,17 milioane de lei), reabilitarea sau amenajarea drumurilor (185,43 milioane de lei), înființarea sau modernizarea dispensarelor umane (10,37 milioane de lei). Consiliul Județean Ialomița a excelat, solicitând, printre altele, pentru mo­dernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia suma de 112,45 mili­oane de lei. Banii urmează a fi utilizați pentru construirea Blocului Operator din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia (53,31 milioane de lei) și mo­dernizarea și dotarea incintei clădirii Spitalului Județean de Urgență Slobozia (59,14 milioane de lei). Din toate aceste sume, până la sfârșitul anului 2018 au fost utilizate mai puțin de 50 milioane de lei...

Mai e mult până departe
Un raport al Instituției Prefectului Ialomița confirmă faptul că majoritatea celor 129 de proiecte se află în stadiul de «documentație pentru solicitarea finanțării», fapt care explică gradul scăzut de absorbție al acestor fonduri. Cazurile în care lucrările s-au executat în proporție de peste 50% sunt puține și se pot număra, practic, pe degetele unei singure mâini. Este, bunăoară, cazul orașu­lui Căzănești, care a accesat fonduri de 4,7 milioane de lei. Aici ar fi fost executate lucrările de asfaltare pentru un număr de 6 străzi în proporție de 99%. Un alt caz fericit este cel al localității Sărățeni, unde primarul Eugen Tocileanu esti­mează că lucrările de asfaltare pentru moderni­zarea rețelei stradale ar fi ajuns la 70%. «Fac lucrul ăsta de 15 ani... Și am stat la coadă, nu m-am grăbit... Am învățat că, dacă vrei să intri în față, repede te sare rândul. Așa că nu m-am grăbit!» declară el. Investiția în rețelele stradale la Sără­țeni are o va­loare de 6,7 milioane de lei. Pe lângă acestă investiție, comuna Sără­țeni mai are investiții de 4 milioane de lei în lucrări de modernizare a rețelelor de apă și sistemului de canalizare. «Avem 3 proiecte... Dar, în condițiile date, firmele refuză să vină, să participe la licitații... Toate sunt foarte „încurcate“, chiar dacă aceste investiții vor fi finanțate integral!» adaugă Eugen Tocileanu.

Între optimism și circumspecție
Mai optimiști decât colegul lor se dovedesc a fi primarii care abia acum urcă Golgota finanțărilor prin PNDL2. Comuna Andrășești, de exemplu, a soli­citat investiții în valoare de 10 milioane de lei. Primarul Marius Carpen se declară optimist, deși a încasat mai puțin de 10% din valoarea finanțării: «Sunt optimist, ce să zic... Atât ne-ar trebui, să nu plătească! Dar plătesc, domnule, că am semnat contractele și ajungem în instanță dacă nu plătesc. Atâta vreme cât nu sunt banii Guvernului, trebuie să plătească...». La celălalt capăt al județului, primarul comuni Vlădeni, Marian Dinu, este marcat de întrebări existențiale. «Am semnat documentații, am semnat acorduri... Ne e teamă doar de investiția pe DN3B, că e drum național și e nevoie de semnături de la alții. Ceea ce nu pricep eu e însă altceva... Am lucrări de la bugetul local, plătesc miliarde la PNDL2... De ce nu primesc și eu TVA-ul înapoi, ca toată lumea?!». Între aceste două extreme, răspunsurile edililor locali din Ialomița sunt trase la xerox, semănând cu cel al primarului comunei Dridu, Valentin Turiga: «Trebuie să avem încredere... Altfel n-am putea să facem treaba pentru care ne-au votat oamenii!».
(articol apărut în ediția print a ziarului Independent miercuri, 19 decembrie 2018)

2 Ianuarie 2019, 08:20 (2216 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Ziarul Patriotul «vămuiește» bugetele administrațiilor locale
Fotografii de colecție cu Moș Moraru!
Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Comentariile cititorilor:


Mary:
(5 Ianuarie 2019, 11:47)
  Pentru factorii de conducere din Primăria Slobozia, în anul 2019, le doresc sănătate atât cât ea există în apa care curge la chiuvetă!!!
Cetatean:
(3 Ianuarie 2019, 06:37)
De la incompetentii care conduc cel mai sarac judet din tara nu sunt mari asteptari ! Poate cetatenii se trezesc si nu mai voteaza golani semianalfabeti , nu mai voteaza hotii si mincinosii din Ciuma Rosie , psd si basina lui , alde !
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(2 Ianuarie 2019, 23:10)
Întrebați la Urziceni, câte proiecte pe fonduri europene sau guvernamentale s-au realizat? Parca Sava prin 2012 primea si titlul de primarul anului pentru atragerea de fonduri europene. Tot banii primăriei sunt mai ușor de GESTIONAT.
Un flec, le-ati ametit:
(2 Ianuarie 2019, 13:02)
Programul National de Dezvoltare Rurală - PNDR - este Programul prin care se acorda fonduri nerambursabile de la Uniunea Europeana si Guvernul Romaniei pentru dezvoltarea economico – sociala a spatiului rural din Romania - via AFIR. 
Programul National de Dezvoltare Locala  - PNDL -  reprezintă sursa principală de finantare pentru infrastructura locala - via MDRAP. 

,,Programul Național de Dezvoltare Rurală 2   ... pentru construirea Blocului Operator din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia''  - nu se pot finanta lucrarile spitalului judeten printr-un program de dezvoltare RURALA.