Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șantierul de pe strada Walter Mărăcineanu

Strada cu 3 proiecte sistate la Slobozia

Șantierul de pe strada Walter Mărăcineanu

Anul acesta, Cartierul «Gării Noi» din Slobozia a împlinit 10 ani de la înființare. Și tot atâta timp a trecut de când tinerii care și-au ridicat case aici aș­teaptă utilitățile promise de au­torități. Până acum, sunt doar promi­siuni. Iar în luna decembrie 2018, Cartierul arată tot ca un șan­tier, cu curțile caselor pline de apă și drumurile de acces impracticabile...

Cetățean vs autorități Strada Walter Mărăcineanu este una dintre străzile Cartie­rului «Gării Noi». Iar problemele cu care se confruntă locatarii de pe această stradă sunt vechi de 10 ani... La începutul anului 2018, lucrările de racordare la rețeaua de canalizare din Cartierul «Gării Noi» au transformat zona într-o hazna publică, iar proprietarii din zonă reclamau faptul că apa menajeră din casele lor era repompată pe terenul viran din imediata vecinătate a străzii Dropiei. Situația a rămas la fel și în momentul de față. Dar au apărut probleme noi, generate de lucrările de sistematizare a zonei... «Vedeți groapa aia de acolo?! A căzut cu buldozerul în ea. Deci se face treabă cu Dorel...». Prezintă situația Teiușanu Valeriu, locuitor al străzii Walter Mărăcineanu: «Lucrările au în­fundat canali­zarea! Toată strada suferă... Când se umple țeava, aici e înfundat! Nu mai continuă. Am investit 60-70 mii de euro până acum în casă. Și se pare că voi mai investi din cauza lor. Nu se poate așa ceva! Ne-am săturat!».

Dă, Doamne, să nu plouă... Situația străzii este cunoscută de autorități. Primăria Slobozia a oferit public un punct de ve­dere referitor la această situație. Potrivit datelor oficiale, rețeaua de canalizare din Cartierul «Gării Noi» ar fi trebuit recepționată din primăvara anului 2017. Proiectul de canalizare menajeră și fluvială este unul dintre cele 3 proiecte implementate. «Trebuia terminat acum un an! Nu și-au respectat gra­ficele... Acum sunt în penalizări. Pro­babil o să încheiem cola­borările cu ei (n. red.: Concivic SRL). Sunt foarte multe lucruri de făcut... De aceea, am decis ca totul să se desfășoare în etape, pe ani!» declară viceprimarul Rudolf Gradea. Lucrările pe Walter Mărăcineanu au fost sistate pe 4 decembrie 2018. Și vor fi reluate abia la primăvară. Dacă vor fi... Nu este prima oară când lucrările din Cartierul «Gării Noi» sunt sistate în pragul iernii, la nici două luni de la deschi­derea șantierului. Locuitorii din zonă s-au obișnuit cu situația. «De 10 ani înotăm în noroaie. Și singurul lucru pe care-l putem face e să ne rugăm! Dă, Doamne, să nu plouă...» speră Teiușanu Valeriu. Din păcate, de două săptămâni încoace pe strada Walter Mărăcineanu plouă. La fel ca în tot Cartierul «Gării Noi».
(articol apărut în ediția print a ziarului Independent miercuri, 19 decembrie 2018)

3 Ianuarie 2019, 09:25 (4797 vizualizări - 28 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(15 Ianuarie 2019, 07:03)
Nu cu parul!Sunt rude toti cu toti, acolo, ce facem, blocam activitatea institutiei? :-) ? Daca vor fi vatamati 4 angajati,plang si intra in medical alti 8 ptr fiecare individ!Asa cumetrie n-ai sa mai vezi!
Adam :
(13 Ianuarie 2019, 11:01)
La vot am depasit momentul"vrem pe Roman sa ne f÷;a", adica APACA.Partidul marjeaza inca pe 2 mici s-o bere,plus neprezentare(60% din reusita),ca asa intelege romanul:Sa usureze munca psd ului,ca daca ar fi prezenta la vot,nu comoditate,am scapa de ei.
Unu' care știe!:
(13 Ianuarie 2019, 11:00)
Tocmai, avertismentul cu ștampila nu a fost cel principal! Doar că, cel mai bine este să fim uniți și să intrăm peste ei, în Primărie! Din câte știu avem acest drept.. iar dacă suntem refuzați, să aveți și un par la voi .. Toate cele bune!
@Unu' care stie!:
(12 Ianuarie 2019, 21:30)
Ai dreptate doar cand afirmi ca"suntem prostuti". Si sunt asa toti care cred ca, cei care comenteaza ar fi votanti psd. Va inselati: pe votantii psd nu-i gasiti aici decat in nr f mic, ii gasiti in schimb la carciumile satelor sau prin bombele din orase, band alocatiile copiilor si banii de asistat social. Deci avertismentele gen "data viitoare cand puneti stampila." sunt cam inutile p'acilea..
Unu' care știe!:
(12 Ianuarie 2019, 16:49)
Se zvonește prin reședința de județ, Slobozica, că la următoarele alegeri tot ei câștigă! De ce?! Pentru că suntem prostuți, pardon sunteți .. și tot pe ei puneți ștampila! Data viitoare, când avem sau aveți o problemă, peste Primărie! Doar plânsetele și huiduielile pe facebook nu rezolvă nimic ..
K1:
(9 Ianuarie 2019, 18:42)
se spune ca  o meserie daca prost  o inveti asa o practici toata viata. este cazul sefului sc concivic srl .
Aurel din 24 :
(8 Ianuarie 2019, 19:59)
Hai sa punem si tichia de margaritar partidului de guvernamant si chiar presedintelui de consiliu judetean! Bravo mă panarame rosiatice! Racordarea la reteaua de gaze naturale a sarit de la 1.6oolei la 9.ooolei,in conditiile de... Unicitate a contractului!?? Sau: Stiti care este perioada de racord a locuintei din strada-2metri-?? 12 luni!! Adica un an! Astepti 365 zile, ca asa este agrementul primariei cu firma ce"castigat"licitatia. Bă esti prost? Bă, esti nebun? Bă, voi sunteti tampiti?? Cum dracu gasiti doar nenorociti ce speculeaza atribuirea acelui contract?? Se stie despre aceasta măgărie?? Zebra care raspunde la telefon iti replica sec si pitigaiat ca asa este semmat contractul!!! Cu cine, nenorocito? Ca si daca vine din Bistrita o firma tot face racordul in 2..3 luni. Adica 90 zile! Aloooo... Primaria.. Asta la ce adauga? Dar costul nesabuit?Cel nou, desigur, triplat!! Mare ajutor! Mare cartier! Nici mortii nu va vor mai vota nesimtitilor!! Adaugati si costul lucrarii de la gardul proprietatii pana la punctele de consum.Alti 3.ooo lei!! Esti un mizerabil tovarase primar, alaturi de sleahta de nenorociti care ati semnat si aprobat asa ceva!CJudetean nu are treaba,ca deja acel cartier va fi alocat Guatemalei...!! Hai la vot !!
Marian usor la ciocan:
(8 Ianuarie 2019, 08:13)
Sa realizam idiotenia"urbanistilor"din primarie,raspunsul la intrebarea"unde e cota soselei?"sa nu intre apa in curte, sa ai idee cat inalti fundatia, raspunsul a fost"ridica-te cat poti ca e belea acolo".Adica baga bani, nu gluma, fiindca multe resedinte vor fi sub nivelul asfaltului,clar!Sa adaugam nesimtirea,"lasa ca e teren gratis!" Gratis a fost procreerea voastra,a nesimtitilor ce v-ati ocupat/va ocupati de acest proiect.Cretinizati de nestiinta si neputinta!Sa nu dai cota zero atatia ani!Sa nu sti sa proiectezi si construiesti o canalizare? GAGARITZĂĂĂ!! Vino sa le arati astora cum te jucai cu namol in copilarie si drenai apa! GAGARITZĂĂĂ !!Vino mă!
Anton sa va toarne¬n [x] beton:
(6 Ianuarie 2019, 11:47)
Auzi mă Rudolf,numedeReN,din penalalizarile constructorului, nu ar fi corect sa dati cetatenilor?Ca blegutii si au platit datoriile de cetateni si poate mai corect ar fi pentru disconfortul creat sa fie scutiti de taxe auto(ca le spala la 2 zile) si impozite locale?Asa,ca penalitati adresate primariei,ca si voi sunteti in"penalități".Ăăăăă..ce zici?Ce vina au locuitorii ca sunteti tâmpiții si predati lucrari cretinilor.De ce sa sufere locuitorii caselor din zona?Nici un leu nu trebuia incasat pentru imbecilitatea proiectului executat gresit,ca sunteti incapabili,spagari si pusi in functii pe lins buci, nu competenta profesionala.Binee,voi astia primar, vice, dracu sa va cante, v ati platit posturile,trebuie sa va scoateti pârleala, pârli-v ar dracii!! Aaaaa si nu il plange p ala de la concivi,aveti voi grija sa ii dati sa"mănâncă"gura lui in alta parte. Nu i asa mă negoita? Sau trebuia cu litera mare? Nu mă, ca ne am saturat de firma ta! Rudolfe,la primavara,ramai cu numele de ren sau il predai?
Tot noi:
(5 Ianuarie 2019, 22:49)
Veniți să vedeti ce dezastru este cu străzile si în Slobozia Nouă, pe unde autoritățile locale calcă doar in campaniile electorale, și atunci pe călcâie să nu se murdărească.
In trecere:
(5 Ianuarie 2019, 19:43)
In cartierul tineretului-ce se presupune ca trebuie ajutat la inceput de drum,fie cu un lot de pamant,trebuiau finalizate intai lucrarile de subteran.Cabluri,canalizari,utilitati ca apoi sa urmeze elevatiile.La Slobozia,psd ul a urmat practica insusirii banilor,ca 20 basculante de pietris nu pot fi cubate la împrăștiere , mai ales ca nu s au pietruit strazile dupa un plan.Din toamna,alaturi de un vagon de dormit muncitoresc,pe Bdul 1Dec si a facut de cap un excavator, distrugand drumul, asa pietruit, cel putin.Acum e nenorocire pe acolo.Deh,senilele distrug drumul iar nerefacut, plus apa rezulta mocirla.Primarule,banii ii vrei pe impozitele caselor ori a locurilor caci pentru cei ce nu stiu, se plateste locul chiar daca nu ai elevatie. 45 lei an.Degeaba,primarule,pentru nimic.
@Mihai:
(5 Ianuarie 2019, 18:37)
Pai atunci hai sa dam foc la case si gata rezolvam problema, igienizam locul, nu?! Offff comentariile astea de mari experti....
Satui de "investitii":
(5 Ianuarie 2019, 11:41)
Cei trecuti de 45 ani cunosc santierul de canalizare- Cosminului-zona garii,unde tuburile imense de ciment ae scufundau continuu,doar placile de metal ce nu permiteau inundarea si surparea au, au dus la reusita lucrarii, fiind ingropate acolo.La Tribunal era stuful de 4 metri inaltime,acolo fiind balta, chiar se si pescuia.Dar inginerii comunismului au reusit ce nu pot incapabilii din zilele noastre.Clar.Idiotenia de parcare subterana a fost un proiect de ambitie, la fel ca de altfel toate investitiile cretinesti ale primarilor cu chiloti si tichie rosie! Apa=se cunostea ca nu va fi potabilă.Cartierul Garii Noi a fost intocmit dintr un birou al Bucurestiului,fara ca cel putin 1 anhajat sa mearga la fata locului.Acel mizerabil de la urbanism Slobozia,pensionat intre timp cu jumatea in buzunar(!), stia despre problema solului in oras. Dar a tacut.Ca trebuia sa iasa la pensie,baiatul tot inginer-ce a zis-poate in basculez pa fii miu aici. (bine,ala depasit,sta cuminte la privata lu'nasi su). Daca si pentru o amarata de statuie,a fost nevoie sa se plateasca doua!! Lucrari vizionare si aprobate de psd! In Garii Noi este o problema de proiectare a canalizarii(bine, sunt o groaza de probleme) asa incat pana nu vir fi lucrari executate de profesionisti,loculva balti vesnic,strazile vor fi canale de apa,iar cartierul se va adauga la inca un esec si posibil ceva dosare penale.Bani publici,bani din proiecte pentru leduri portocalii(!!)Asta e psd ul! Piateta Perlea este o alta dovada palpabila a nenorocirii urbane! ZERO vegetatie! Zero ambient placut!
Mihai:
(4 Ianuarie 2019, 18:28)
Revin cu o completare: pt pe bune: e mare diferența între mlaștina și nisip.si in al doilea rând pt toți cei care locuiesc in așa zisul cartierul tineretului sa știți ca stați pe un mare focar de insalubritate sa nu zic infecție.cu toate ca ma repet timp de 50-60 de ani locul acesta a fost spațiu de desecare, adică pe lângă apa nedorita care s a aflat acolo s a deversat tot ce înseamnă canalizare a unei bune parte de oras.fereasca Dumnezeu de ceva rău!!!dar eu n am auzit de vreo igienizare, ceva...
Dubai:
(4 Ianuarie 2019, 14:29)
Da este adevarat cu oras pe apa, vezi in dubai ca au facut in cativa ani oras pe apa. Deci nu asta era problema ca a fost mlastina. Problema este la primarie ca sunt nesimtiti( conducerea) de atatia ani.